YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.10.2021 16:03

Nové Apollo rastie, zvyšok Nových Nív na definitívnu podobu čaká

Okrem otvorenia multifunkčného komplexu Nivy developer HB Reavis pracuje aj na ďalších projektoch. V realizačnej fáze je bizniscentrum Nové Apollo, ktoré postupne získava nadzemné podlažia. Opäť sa tak začína vypĺňať „diera“, ktorá vznikla po odstránení pôvodného Apolla. Pri ostatných plánoch zatiaľ HB Reavis mlčí, hoci krok po kroku sa pripravujú aj tie.

Väčšina súčasných bratislavských developmentov firmy je súčasťou jednej mohutnej schémy Nové Nivy. Pôvodne išlo o sériu kancelárskych a retailových projektov, koncentrovaných okolo západnej časti ulice Mlynské nivy. Po určitých úpravách však budú súčasťou rastúcej zóny aj rezidenčné objekty, čím sa prehĺbi jej polyfunkčnosť. Celé Nové Nivy developer označuje za príkladnú udržateľnú štvrť – schéma obdržala certifikát BREEAM Communities International na úrovni Excellent. V Európe aj vo svete je tým pomerne jedinečná. Silnými stránkami zóny má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie.

Z Nových Nív je dnes dokončené Twin City, Twin City Tower a centrum Nivy (plus staršie City Business Center). Najnovším prírastkom bude Nové Apollo, náhrada Apollo Business Centra, ktoré muselo byť odstránené kvôli statickým problémom. Developer tu pripravil funkčne totožný, no architektonicky a predovšetkým technologicky prepracovaný zámer, ktorý má lepšie zodpovedať súčasným požiadavkám na kancelárske priestory. Výstavba sa po niekoľkoročnej príprave a odstránení opusteného predchodcu spustila v priebehu tohto roka.

Keďže stavebník vstupoval do v podstate už pripravenej stavebnej jamy, realizácia postupuje o čosi rýchlejšie, ako je zvykom. Preto už dnes rastú jednotlivé nadzemné podlažia. Odhaľovať sa začína charakteristická hmota budovy, ktorá bude vypĺňať prakticky celý mestský blok a v strede bude mať otvorený vnútroblok – átrium. Na nároží, kde sa stýkajú jednotlivé krídla, bude hmota budovy mierne zapustená, aby bol zdôraznený vstup do objektu. Vďaka postupnému rastu podlaží sa už začínajú dotvárať aj istú dobu chýbajúce uličné fasády zo strany Prievozskej, Mlynských nív či Turčianskej.

Nové Apollo rýchlo smeruje k tomu, aby získalo plnú výšku a bola dobudovaná hrubá stavba. Budova bude mať osem nadzemných podlaží a tri podzemné. Ešte tento rok by sa mala začať aj inštalácia fasády. Autori architektonického konceptu z britskej kancelárie Make Architects sa očividne snažili nadviazať na industriálnu históriu územia, čo je zreteľné z riešenia okien, ale určitú inšpiráciu si očividne vzali aj z pôvodného Apolla.

Nové Apollo medzi ostatnými bratislavskými kancelárskymi projektami vyniká predovšetkým svojim rozsahom. Obsahovať bude takmer 48-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov, čo je viac ako všetky výškové developmenty v meste. Okrem toho bude disponovať aj najväčšou podlažnou plochou na jednom podlaží, až okolo 7-tisíc metrov štvorcových. Na tieto výhody chce developer lákať centrá zdieľaných služieb. Stratégia sa mu vyplatila, 30-tisíc metrov štvorcových si tu prenajala spoločnosť IBM.

K výhodám pre zamestnancov a klientov má patriť pomerne rozsiahly retail na prízemí (až tritisíc metrov štvorcových), veľká lobby, kde sa budú dať organizovať eventy, či spomínané átrium. Umiestnená tu bude zeleň, developer ale hovorí aj o foodtruckoch či priestoroch pre stretnutia. Špecialitou má byť „Cyklohub“, komunitný priestor pre cyklistov zo strany ulice Mlynské nivy, kde budú parkovacie kapacity pre bicykle, kaviareň a opravovňa bicyklov. Prevádzka má byť priamo napojená na infraštruktúru v okolí, čo predpokladá aj rozvoj cyklotrás. Parkovacích miest by tu malo byť 909, čo by teoreticky mohlo prispieť k vyčisteniu okolia od nánosov parkujúcich áut.

Developer smeruje k dokončeniu projektu v prvom kvartáli roku 2023. Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že tento termín bude dodržaný. Dokončením Nového Apolla dostanú Nové Nivy akúsi pomyselnú východnú bránu.

 

 

V čase, kedy bude dokončované Nové Apollo, by už mohli byť jasnejšie aj vízie spoločnosti na premenu pozemkov naproti Nivy centru – teda v priestore dočasnej autobusovej stanice na Bottovej. Developera som prednedávnom oslovil s otázkami na ďalšie plány, ten však len ubezpečil, že detaily ukáže hneď potom, ako získajú projekty konkrétnejšiu tvár. HB Reavis napríklad zásadne upravil koncepciu pre priestor Centra Bottova a susedného pozemku, kde bolo zariadenie staveniska Nív. Namiesto kancelárskej veže a parkovacieho domu tu bude minimálne jedna bytovka.

Jednotlivé projekty postupne získavajú povolenia, nie je však vylúčené, že oproti dnes známym vizuálom sa zámery ešte upravia. Okrem Polyfunkčnej stavby Nová Bottova – teda rezidenčného súboru – sa to týka aj veľkého projektu Mlynské Nivy Košická, kde majú vzniknúť obrovské kancelárske kapacity a nová výšková budova. Architektom má byť pritom popredná britská architektonická kancelária AHMM. Nie je ani vylúčené, že sa developer bude usilovať o zmenu Územného plánu, aby mohol napríklad postaviť viac rezidencií. Neznáme ostávajú plány firmy s budovou Ryba v dotyku so Zimným prístavom, hoci sa v kuloároch hovorilo o výraznej kancelárskej veži.

V každom prípade, ďalší vývoj Nových Nív bude ešte mimoriadne zaujímavý. V čase, kedy vznikalo Twin City, bola okolitá štvrť do istej miery prázdna. Dnes však už aj široká verejnosť vníma, že ide o nové srdce Bratislavy – miesto mimoriadnej koncentrácie nových projektov, výškových budov a rozsiahlych kancelárskych aj rezidenčných kapacít. Medzičasom sa zvýšili aj nároky na verejný priestor, cykloinfraštruktúru, udržateľnosť a do istej miery aj na architektúru.

Kým v prípade Twin City (aj s vežou) vzniklo hodnotné pokračovanie tradičnej mestskej štruktúry, Nivy centrum ju potláča. Nové projekty, ktoré teraz developer pripravuje, by mohli situáciu zlepšiť a „obaliť“ obrovské nákupné centrum mestskou zástavbou. Dôležité to je aj s ohľadom na snahy o vybudovanie „udržateľnej“ štvrte. Takáto časť mesta totiž musí obsahovať vyvážený mix funkcií a byť v čo najväčšej miere otvorená rozličným skupinám. Tak ako platí, že problémy s klímou sa nevyriešia len zázračnými technológiami, tak sa udržateľné a odolné mestá nevybudujú len úsporami na energiách, opätovným využívaním dažďovej vody, zelenými strechami a parkovaním pre bicykle v garáži.

Je to samotný spôsob výstavby mesta, motivujúci k určitým modelom správania, ktorý je cestou k adaptácii a mitigácii (predchádzaniu) klimatických zmien. V prvom rade ide o premiešanie funkcií, aby sa redukoval dopyt po doprave. Zároveň je potrebná diverzita funkcií, aby bolo mesto a miesto využívané širokou škálou ľudí. Napokon, je potrebné vytvoriť poloprivátny, resp. poloverejný medzipriestor medzi exteriérom a interiérom, aby sa ľudia v zóne cítili ako vítaní a bezpečne. Zásadnou podmienkou je tak živý parter s obchodmi a prevádzkami do ulice. V prípade Nív sa to nepodarilo, pri iných projektoch sa treba tejto chyby vyvarovať.

Nové Nivy tak píšu ďalšiu kapitolu. Ako sa ukazuje, nie všetko sa dosiaľ vydarilo tak, ako sa mohlo. Aktuálne rozpracované projekty od Nového Apolla až po prvé rezidenčné projekty od HB Reavisu to však môžu napraviť, ak budú dodržiavať niekoľko základných princípov tvorby dobrého mesta. Či to tak vidí aj developer, sa pravdepodobne dozvieme v horizonte niekoľkých mesiacov. Rozumné plánovanie však pomôže nielen jemu, ale aj celému mestu.

 

Fotografie z 25.9.2021. Pozrite si zánik pôvodného Apolla a výstavbu nového vo fotoalbume. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Nové Nivy. Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Bodka za developmentom. HB Reavis dokončil Nové Apollo

17.02.2023 17:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava získala nové bizniscentrum, ktoré je asi najväčším projektom svojho druhu v meste. Nové Apollo, ktoré vzniklo na mieste neslávne známeho Apollo Business Center, tvorí nielen východnú bránu do biznisovej a komerčnej zóny Nové Nivy, ale na nejakú dobu aj bratislavskú bodku za developmentom zo strany stavebníka, spoločnosti HB Reavis.

Čítať viac

Veľká zmena u kľúčového developera. HB Reavis mení model podnikania

03.01.2023 10:38:44 Adrian Gubčo

V posledných týždňoch prenikali z kuloárov informácie o pripravovaných veľkých zmenách vnútri jednej z najvýznamnejších developerských spoločností HB Reavis. Firma dokončuje veľký administratívny projekt Nové Apollo, inak však v najbližšej dobe neplánovala v Bratislave rozbehnúť žiaden nový. Dnes je známe, prečo – firma úplne utlmuje svoje aktivity na Slovensku.

Čítať viac

Finálne leštenie najväčšieho bizniscentra. Nové Apollo je pred dokončením

10.12.2022 17:43:21 Adrian Gubčo

V Bratislave bude už čoskoro dokončený ďalší veľký projekt. Finálne práce prebiehajú na administratívnom komplexe Nové Apollo, tvoriacom východnú časť biznis zóny Nové Nivy. Developer HB Reavis tak prinesie na trh najväčšie bizniscentrum v meste. Po jeho otvorení nebude mať v metropole rozostavané nič iné – prvýkrát za mnoho rokov.

Čítať viac

Výnimočný projekt je pred dokončením. HB Reavis finišuje s Novým Apollom

06.10.2022 20:11:56 Adrian Gubčo

Najväčšou aktuálne rozostavanou samostatnou kancelárskou budovou v Bratislave je Nové Apollo od developera HB Reavis. Projekt, ktorý vzniká na mieste neslávne známeho Apollo Business Centra, po dokončení dotvorí východnú stranu komerčnej zóny Nové Nivy. Na objekte prebiehajú finálne práce, ktoré mu majú dodať „londýnsky charakter“.

Čítať viac

Nové Apollo: londýnsky štandard v Bratislave?

30.06.2022 09:30:38 Adrian Gubčo

Výstavba kancelárskeho komplexu Nové Apollo od developera HB Reavis sa pomaly chýli k záveru. V posledných týždňoch sa začala odhaľovať fasáda, začínajú sa realizovať prvé sadové úpravy a v interiéri boli prvé priestory odovzdané klientom, aby začali pracovať na ich zariadení. Developer sľubuje, že po dokončení poskytne budova londýnsky štandard architektúry. Čo to presne znamená?

Čítať viac

Nové Apollo je v štádiu hrubej stavby

08.03.2022 18:09:27 Adrian Gubčo

V tejto chvíli najväčší kancelársky development v Bratislave dosiahol významný míľnik: Nové Apollo od developera HB Reavis dosiahol štádium hrubej stavby. Dôležitý moment si stavebník spolu s generálnym zhotoviteľom, dodávateľmi a projekčným tímom pripomenul osadením glajchy na vrchole budovy. Výstavba medzičasom napreduje a dokončená by mohla byť do konca roka.

Čítať viac

Nové Apollo je pred dosiahnutím hrubej stavby, The Mill odhaľuje definitívnu podobu

20.12.2021 16:10:13 Adrian Gubčo

Na Mlynských nivách napreduje dvojica veľkých administratívnych projektov. Nové Apollo od developera HB Reavis je už takmer v štádiu hrubej stavby a budova začína získavať fasádu. Medzičasom, spoločnosť Immocap rozbieha výstavbu The Mill a odhaľuje definitívne vizualizácie. Táto časť mesta smeruje k premene na súčasť nového komerčného centra Bratislavy.

Čítať viac

Výstavba Nového Apolla postupuje, čoskoro začnú rásť nadzemné podlažia

25.05.2021 14:39:04 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval výstavbu projektu Nové Apollo len na začiatku tohto roka, napriek tomu už čoskoro ukončí realizáciu podzemných podlaží a pustí sa do výstavby nadzemných. Investorovi sa podarilo získať kľúčového nájomníka pre kancelársky komplex aj počas pandémie, čo je podnetom pre rýchlu realizáciu. Nové Apollo by malo byť dokončené na začiatku roka 2023.

Čítať viac

HB Reavis rozbehol výstavbu Nového Apolla, získal veľkého nájomníka

04.05.2021 16:42:07 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval realizáciu veľkého kancelárskeho projektu Nové Apollo. Výstavbu spúšťa aj napriek aktuálnej pandémii koronavírusu COVID-19 a s tým súvisiacej neistote ohľadne budúcnosti pracovných priestorov. Investorovi sa však podarilo získať veľkého nájomníka z prostredia IT, ktorý by mal obsadiť väčšinu budovy.

Čítať viac

HB Reavis sa pripravuje na výstavbu Nového Apolla napriek pandémii

19.02.2021 17:11:11 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis patrí k spoločnostiam, ktoré boli pandémiou koronavírusu výrazne zasiahnuté. Preventívne opatrenia sa dotkli kľúčových častí biznisu firmy, teda výstavby a poskytovania administratívnych a retailových priestorov. Napriek neistote, developer pokračuje v príprave veľkého kancelárskeho komplexu Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Nové Apollo rozšíri kapacitu parkovacích miest

09.10.2020 12:12:12 Adrian Gubčo

HB Reavis sa už dlhšie pripravuje na vybudovanie kancelárskeho komplexu Nové Apollo. Hoci sa očakávalo, že sa stavebné práce spustia okamžite po odstránení pôvodného Apollo Business Centra, výstavba sa pravdepodobne o nejaký čas odsunie – developer totiž pripravuje radikálny nárast počtu parkovacích miest, čo je predmetom nového schvaľovania.

Čítať viac

Zánik Apollo Business Centra na fotografiách

27.07.2020 16:15:00 Adrian Gubčo

Keď sa v roku 2005 dokončilo Apollo Business Center, išlo o mimoriadnu udalosť: administratívny komplex od developera HB Reavis v lokalite Mlynské Nivy bol považovaný za príklad mestotvorného projektu, ktorý stál na začiatku novej generácie kancelárskych budov. Dnes, len 15 rokov od dokončenia, odchádza budova definitívne do minulosti.

Čítať viac

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Práce na búraní Apollo Business Center opäť pokračujú

29.05.2020 11:10:10 Adrian Gubčo

Pandémia koronavírusu COVID-19 zasiahla viacero developerov a projektov. Asi najznámejším z nich je HB Reavis, ktorý pripravuje výstavbu kancelárskeho kompexu Nové Apollo. Ešte predtým musí zrovnať so zemou pôvodné Apollo Business Center, ktorého asanácia bola v uplynulých týždňoch pozastavená. Búranie sa však teraz opäťť spúšťa.

Čítať viac

Apollo Business Center postupne zaniká, Nové Apollo má stavebné povolenie

18.02.2020 16:30:00 Adrian Gubčo

Kancelársky komplex Apollo Business Center, ktorý tvoril roky zásadnú súčasť štvrte Mlynské Nivy, sa stráca každým dňom. Developer HB Reavis postupuje v jeho asanácii potom, ako bola budova (resp. budovy) pred niekoľkými rokmi uzavretá kvôli problémom so statikou a na jej mieste bol naplánovaný nový projekt. Nové Apollo už má stavebné povolenie.

Čítať viac

Asanácia Apollo Business Centra sa naplno rozbieha + nové vizualizácie Nového Apolla

28.01.2020 10:18:00 Adrian Gubčo

Búracie práce na bývalom kancelárskom komplexe Apollo Business Center I sa v týchto dňoch naplno rozbiehajú. Kým vypratávanie budovy sa spustilo ešte na jeseň minulého roku, momentálne sa do budovy pustili už aj búracie mechanizmy, ktoré čoskoro pripravia plochu pre výstavbu administratívneho centra Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje novú podobu Nového Apolla

30.09.2019 14:10:23 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis napreduje v príprave svojho najnovšieho bratislavského kancelárskeho developmentu – Nové Apollo začne už čoskoro rásť na mieste zbúraného Apollo Business Centra, pričom prvé práce sa už začali. Okrem toho spoločnosť predstavila aj aktualizované vizualizácie kancelárskej budovy, ktorá bude patriť k najväčším v Bratislave.

Čítať viac

Búranie Apollo Business Centra sa začne už o niekoľko dní

10.09.2019 13:10:00 Adrian Gubčo

Neslávne známy administratívny komplex Apollo Business Center bude už čoskoro minulosťou. Asanácia budovy sa začne 16. septembra, po jej zániku vyrastie na jej mieste Nové Apollo od developera HB Reavis. O novinke informovala mestská časť Bratislava – Ružinov.

Čítať viac

Nové Apollo má územné rozhodnutie

27.06.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Výstavba ďalšieho veľkého administratívneho komplexu v zóne Nové Nivy – Nové Apollo – je bližšie. Mestská časť Ružinov vydala k projektu od developera HB Reavis územné rozhodnutie. Development vyrastie na mieste niekoľko rokov uzavretého Apollo Business Center, ktoré bolo vyprázdnené kvôli statickým problémom.

Čítať viac

HB Reavis má búracie povolenie na Apollo Business Center

06.02.2019 15:15:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis má k vydané búracie povolenie k asanácii kancelárskeho komplexu Apollo Business Center, tvoriacom východný okraj rozsiahlej administratívnej zóny, ktorú táto spoločnosť buduje v lokalite Nivy, teda v novom bratislavskom downtowne. Povolenie vydala mestská časť Ružinov, v tejto chvíli ešte musí nadobudnúť právoplatnosť.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje nové Apollo

29.05.2018 13:32:00 Adrian Gubčo

Po prvých vizualizáciách nového Apollo Business Center, ktoré ste videli na tejto stránke, ako aj zverejnení dokumentácie EIA, pristúpil developer HB Reavis k zverejneniu prvých podrobnejších informácii o kancelárskej budove, ktorá nahradí pôvodnú, zatvorenú kvôli narušenej statike. Výstavba nového projektu by sa mala naštartovať koncom roka 2019.

Čítať viac

Prvé vizualizácie nového Apollo Business Centra odhalené

10.05.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis sa pripravuje na skoré odhalenie administratívneho projektu New Apollo, ktoré vznikne na mieste pôvodného Apollo Business Center, ktorá bolo uzavreté kvôli narušenej statike. Prvé vizualizácie sa objavili na kancelárskych realitných portáloch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube