YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.06.2022 09:30

Nové Apollo: londýnsky štandard v Bratislave?

Výstavba kancelárskeho komplexu Nové Apollo od developera HB Reavis sa pomaly chýli k záveru. V posledných týždňoch sa začala odhaľovať fasáda, začínajú sa realizovať prvé sadové úpravy a v interiéri boli prvé priestory odovzdané klientom, aby začali pracovať na ich zariadení. Developer sľubuje, že po dokončení poskytne budova londýnsky štandard architektúry. Čo to presne znamená?

Nové Apollo vzniká na mieste neslávne známeho Apollo Business Centra, ktoré bolo v čase svojho vzniku, teda v roku 2005, označované za najmodernejší bratislavský kancelársky komplex. V prevádzke bolo len jedno desaťročie, kým neboli na budove zistené kritické statické nedostatky. Budova bola okamžite vyprataná a po následných analýzach sa rozhodlo o jej zániku. V rokoch 2019-2020 bola zrovnaná so zemou.

V tom čase už developer HB Reavis pripravoval projekt, ktorý mal Apollo Business Center nahradiť. Nové Apollo malo mať rovnakú funkciu a v podstate aj podobnú mierku. Na rozdiel od starého komplexu sa investor rozhodol pre oslovenie zahraničného architekta – podobu novému zámeru dalo londýnske štúdio Make Architects. To má za sebou mnoho realizácií nielen vo Veľkej Británii, ale aj v Ázii alebo inde v Európe. HB Reavis s architektmi spolupracoval na návrhu veľkého budapeštianskeho projektu Agora.

V exponovanej lokalite vo východnej časti bratislavského downtownu tak vzniká osempodlažná budova, ktorej srdcom je veľké centrálne átrium, slúžiace ako pobytový priestor najmä pre zamestnancov. Objekt má až päť jadier a disponuje najväčšou podlažnou plochou na jednom podlaží na Slovensku (8-tisíc m2). Celková výmera predstavuje 48-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných priestorov. Nové Apollo je tak jednou z najväčších kancelárskych budov v Bratislave. Parkovanie sa nachádza na troch podzemných podlažiach, celkovo by tu malo byť 909 stojísk.

Štádium hrubej stavby dosiahol projekt už v prvom kvartáli tohto roka po roku výstavby. V tejto chvíli sa kompletuje stavba zvonku, pričom sa odhaľuje jej definitívny vzhľad. Fasáda by mala byť takmer kompletne dokončená v septembri tohto roka – budova tak bude z pohľadu okoloidúcich už takmer dokončená. V skutočnosti sa vška bude pracovať ešte na ďalších podstatných elementoch bizniscentra, vrátane lobby, nádvoria so zeleňou a vodnými prvkami (aktuálne sa pripravuje priestor pre zeleň a stromy umiestnené v dvojmetrovom substráte) alebo reprezentatívneho nástupného priestoru s ďalšou zeleňou, mobilárom aj logom.

Nové Apollo tak smeruje k dokončeniu a odovzdaniu na začiatku budúceho roka. V roku 2023 prinesie otvorenie viacerých bizniscentier. HB Reavis preto zdôrazňuje, že Nové Apollo bude iné – a nielen veľkosťou. Čo z neho robí kancelársku budovu „londýnskeho“ štandardu?

 

Vznikajúce átrium budovy

 

Niektoré základné prvky, ktoré majú Nové Apollo odlišovať od priemeru bratislavských kancelárskych budov, sa postupne stávajú zreteľnými už na rozostavanej stavbe. Developer tvrdí, že budova má mať prívetivý charakter, vďaka čomu sa tu budú cítiť dobre nielen zamestnanci, ale aj návštevníci. Zreteľné to bude už v lobby, do ktorého sa ľudia dostanú z vyššie zmieneného upraveného priestoru. V samotnom lobby vznikne eventový priestor, pričom k organizácii podujatí dopomôžu akustické materiály – drevené lamely a podhľady. Spoločne s mobiliárom vznikne atmosféra, ktorá má ľudí vítať („inkluzívna“).

Skutočným rozdielom oproti mnohým iným kancelárskym budovám bude prístup do prízemia bez karty – turnikety budú až v blízkosti výťahov. Pracovníci aj návštevníci sa tak dostanú aj na nádvorie, hlavný stretávací bod v komplexe. Okrem zelene či fontány tu vznikne priestor pre ďalšie podujatie. Vďaka zásobovaciemu vchodu od Turčianskej ulice sem napríklad budú môcť vojsť foodtrucky alebo nákladné autá.

Na prízemí okrem toho vznikne aj retail, ktorý má do istej miery nadväzovať na ponuku v pôvodnom Apolle. Umiestnené tu tak budú potraviny, banka, notár, kaviareň, bistro alebo kantína so širokou ponukou jedál, vrátane zahraničných. Niektoré prevádzky budú obrátené na dve strany, na Prievozskú aj do nádvoria, od ktorého ich bude zároveň oddeľovať tienisté podlubie.

Prízemný retailový priestor, na ktorý je developer obzvlášť hrdý, je „cyklohub“, teda veľké parkovisko pre bicykle s 200 miestami (plus 27 vonku), kombinované so sprchami, servisom a komunitnou kaviarňou. Parkovanie pre bicykle a sprchovanie je bežným štandardom – dokonca priamo vyžadovaným, ak chce budova ašpirovať na certifikát udržateľnosti – ostatné prvky sú však v bratislavskom kontexte doteraz unikátne. Ide však o priamu inšpiráciu Londýnom, kde sú takéto priestory údajne bežné. Cyklisti budú mať priamy prístup na obojsmernú cyklotrasu na Mlynských nivách, ktorej úsek musí developer vybudovať ako vyvolanú investíciu. Dokončená bude v prvej polovici roka 2023.

Ďalším benefitom, z čoho budú čerpať niektorí zamestnanci, sú terasy na najvyšších podlažiach, ktoré poskytujú výhľady na bratislavský downtown, vrátane donedávna najvyššej budovy Slovenska Nivy Tower. Strecha komplexu pre pobytové účely využitá nie je – nachádzajú sa tu totiž rozsiahle technické zariadenia, vďaka ktorým má Nové Apollo dosahovať najvyššie úrovne udržateľnosti v systémoch BREEAM a WELL.

 

Cyklohub. Zdroj: HB Reavis

 

Podľa developera i architektov sú niektoré z týchto prvkov tým, čo budovu približuje britskej metropole. „Je to o pozeraní sa na všetko. Nie je to len o fasáde, jej kvalite a výzore, ide aj o priestorovú kvalitu, o dizajne od fasády cez podlahy, dlažby, zelené úpravy. Je to aj o správnom vyvážení funkcií,“ hovorí Stuart Blower z Make Architects. „Ide o nastavenie novej ambície a novej kvality pri tvorbe pracoviska vsrdci mesta.“

Podľa architekta projekt HB Reavisu tieto kvality spĺňa. Nasleduje tým aj niektoré londýnske trendy, ku ktorým patrí veľa terás, otváravé okná a vysoký dôraz na udržateľnosť. „Toto nájomcovia hľadajú – aby to nebola len uzavretá krabica.“ Na druhej strane, architekti konštatujú, že Bratislava je na tom vo všeobecnosti dobre a vyzdvihujú, že mesto má mnoho dobrých developerov a je v nej vidno vzrušujúcu aktivitu.

Dôležitou témou súčasnosti – zvlášť vo svetových metropolách typu Londýn, ale aj u nás – je udržateľnosť. V prípade budov to znamená aj možnosť jej adaptability na rozličné funkcie počas jej života, aby ju nebolo potrebné búrať. V prípade Apolla by to ale nemal byť problém. „Je flexibilná,“ potvrdzuje Blower. „Pôdorys je otvorený, čo umožňuje prispôsobenie sa iným funkciám. Mohlo by ísť aj o rezidenčnú budovu.“ Je tak možné a pravdepodobné, že Nové Apollo sa stane trvalejšou súčasťou bratislavského prostredia, ako to bolo v prípade jeho predchodcu, ale aj iných objektov. Tie totiž čelia potom, ako sa ich funkcia stane neaktuálnou, zániku.

Jednotlivé aspekty a kvality projektu presvedčili údajne viacerých nájomcov, hoci verejne známy je len jeden z nich. Hneď štyri podlažia (30-tisíc metrov štvorcových na 4.-7. podlaží) obsadí spoločnosť IBM, ktorá sem stiahne zamestnancov zo svojich súčasných bratislavských lokalít. Ide o špičkového nájomcu, ktorý má vysoké nároky na priestory, preto je pre HB Reavis táto transakcia úspechom. Nielen IBM by malo zároveň využívať služby developera, ako je Origameo, More, Symbiosy alebo QUBES.

Z hľadiska verejnosti bude úspech Nového Apolla závisieť skôr od jeho schopnosti zapojiť sa do života lokality a štvrte. Pôvodné bizniscentrum bolo pre svoje služby využívané aj okolitými obyvateľmi. Novostavba by mohla poskytnúť nielen obchody, ale aj podujatia a zmieňovaný cyklohub, ktorý bude azda slúžiť širšiemu okruhu návštevníkov. Projekt prinesie zlepšenie verejného priestoru, okolité chodníky by zároveň mali mať podobu, ktorá bude v súlade s bratislavským Manuálom verejných priestorov. Nová cyklotrasa nadviaže na iné, ktoré zrealizujú ďalší developeri (napríklad JTRE v susedstve Klingerky II), na Mlynských nivách sa zas môže jedného dňa objaviť električková trať.

 

Nové Apollo vzniká v blízkosti bratislavského downtownu, kde vytvorí nové miesto pre prácu, ale aj eventy

 

Je toto teda londýnska kvalita? Londýn a jeho extrémne konkurenčný trh asociuje okrem vecí, ktoré vyššie menovali architekti z Make Architects, aj vysoký dôraz na špičkové technológie, architektúru, otvorenosť a prepojenosť dopravnú i lokálnu. Poprední svetoví urbanisti dnes už odmietajú tradičný model kancelárskej budovy, ktorá je tvorená moderným, no pritom univerzálnym typom lobby a generickými podlažiami. Namiesto toho preferujú budovy, ktoré prinášajú niečo nové aj lokálnej komunite.

Nové Apollo má v tomto smere potenciál byť niečím viac ako mnohé iné kancelárske komplexy – či už dokončené, rozostavané alebo pripravované. Architektonický výraz je ešte predčasné hodnotiť, no už teraz zreteľný dôraz na prístupnosť prízemia, podujatia, služby a prívetivosť vonkajšieho aj vnútorného prostredia je krokom vpred. Finálna realizácia snáď potvrdí slová o vysokej kvalite projektu.

Nie som si vo výsledku istý, či je toto tou londýnskou úrovňou. Bratislavu by však malo Nové Apollo doplniť dobre. Jeho úroveň azda ukončí dnes už neaktuálne debaty o okolnostiach jeho vzniku a namiesto toho vytvorí ďalšie miesto, od ktorého sa bude odvíjať nová podoba a život metropoly. Napokon, najdôležitejšia je práve úroveň mesta ako takého – a v tomto ohľade je tento projekt prínosom.

 

Fotografie z 18.6.2022 a 23.6.2022. Pozrite si vznik Nového Apolla vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Bodka za developmentom. HB Reavis dokončil Nové Apollo

17.02.2023 17:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava získala nové bizniscentrum, ktoré je asi najväčším projektom svojho druhu v meste. Nové Apollo, ktoré vzniklo na mieste neslávne známeho Apollo Business Center, tvorí nielen východnú bránu do biznisovej a komerčnej zóny Nové Nivy, ale na nejakú dobu aj bratislavskú bodku za developmentom zo strany stavebníka, spoločnosti HB Reavis.

Čítať viac

Veľká zmena u kľúčového developera. HB Reavis mení model podnikania

03.01.2023 10:38:44 Adrian Gubčo

V posledných týždňoch prenikali z kuloárov informácie o pripravovaných veľkých zmenách vnútri jednej z najvýznamnejších developerských spoločností HB Reavis. Firma dokončuje veľký administratívny projekt Nové Apollo, inak však v najbližšej dobe neplánovala v Bratislave rozbehnúť žiaden nový. Dnes je známe, prečo – firma úplne utlmuje svoje aktivity na Slovensku.

Čítať viac

Finálne leštenie najväčšieho bizniscentra. Nové Apollo je pred dokončením

10.12.2022 17:43:21 Adrian Gubčo

V Bratislave bude už čoskoro dokončený ďalší veľký projekt. Finálne práce prebiehajú na administratívnom komplexe Nové Apollo, tvoriacom východnú časť biznis zóny Nové Nivy. Developer HB Reavis tak prinesie na trh najväčšie bizniscentrum v meste. Po jeho otvorení nebude mať v metropole rozostavané nič iné – prvýkrát za mnoho rokov.

Čítať viac

Výnimočný projekt je pred dokončením. HB Reavis finišuje s Novým Apollom

06.10.2022 20:11:56 Adrian Gubčo

Najväčšou aktuálne rozostavanou samostatnou kancelárskou budovou v Bratislave je Nové Apollo od developera HB Reavis. Projekt, ktorý vzniká na mieste neslávne známeho Apollo Business Centra, po dokončení dotvorí východnú stranu komerčnej zóny Nové Nivy. Na objekte prebiehajú finálne práce, ktoré mu majú dodať „londýnsky charakter“.

Čítať viac

Nové Apollo je v štádiu hrubej stavby

08.03.2022 18:09:27 Adrian Gubčo

V tejto chvíli najväčší kancelársky development v Bratislave dosiahol významný míľnik: Nové Apollo od developera HB Reavis dosiahol štádium hrubej stavby. Dôležitý moment si stavebník spolu s generálnym zhotoviteľom, dodávateľmi a projekčným tímom pripomenul osadením glajchy na vrchole budovy. Výstavba medzičasom napreduje a dokončená by mohla byť do konca roka.

Čítať viac

Nové Apollo je pred dosiahnutím hrubej stavby, The Mill odhaľuje definitívnu podobu

20.12.2021 16:10:13 Adrian Gubčo

Na Mlynských nivách napreduje dvojica veľkých administratívnych projektov. Nové Apollo od developera HB Reavis je už takmer v štádiu hrubej stavby a budova začína získavať fasádu. Medzičasom, spoločnosť Immocap rozbieha výstavbu The Mill a odhaľuje definitívne vizualizácie. Táto časť mesta smeruje k premene na súčasť nového komerčného centra Bratislavy.

Čítať viac

Nové Apollo rastie, zvyšok Nových Nív na definitívnu podobu čaká

08.10.2021 16:03:17 Adrian Gubčo

Okrem otvorenia multifunkčného komplexu Nivy developer HB Reavis pracuje aj na ďalších projektoch. V realizačnej fáze je bizniscentrum Nové Apollo, ktoré postupne získava nadzemné podlažia. Opäť sa tak začína vypĺňať „diera“, ktorá vznikla po odstránení pôvodného Apolla. Pri ostatných plánoch zatiaľ HB Reavis mlčí, hoci krok po kroku sa pripravujú aj tie.

Čítať viac

Výstavba Nového Apolla postupuje, čoskoro začnú rásť nadzemné podlažia

25.05.2021 14:39:04 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval výstavbu projektu Nové Apollo len na začiatku tohto roka, napriek tomu už čoskoro ukončí realizáciu podzemných podlaží a pustí sa do výstavby nadzemných. Investorovi sa podarilo získať kľúčového nájomníka pre kancelársky komplex aj počas pandémie, čo je podnetom pre rýchlu realizáciu. Nové Apollo by malo byť dokončené na začiatku roka 2023.

Čítať viac

HB Reavis rozbehol výstavbu Nového Apolla, získal veľkého nájomníka

04.05.2021 16:42:07 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval realizáciu veľkého kancelárskeho projektu Nové Apollo. Výstavbu spúšťa aj napriek aktuálnej pandémii koronavírusu COVID-19 a s tým súvisiacej neistote ohľadne budúcnosti pracovných priestorov. Investorovi sa však podarilo získať veľkého nájomníka z prostredia IT, ktorý by mal obsadiť väčšinu budovy.

Čítať viac

HB Reavis sa pripravuje na výstavbu Nového Apolla napriek pandémii

19.02.2021 17:11:11 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis patrí k spoločnostiam, ktoré boli pandémiou koronavírusu výrazne zasiahnuté. Preventívne opatrenia sa dotkli kľúčových častí biznisu firmy, teda výstavby a poskytovania administratívnych a retailových priestorov. Napriek neistote, developer pokračuje v príprave veľkého kancelárskeho komplexu Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Nové Apollo rozšíri kapacitu parkovacích miest

09.10.2020 12:12:12 Adrian Gubčo

HB Reavis sa už dlhšie pripravuje na vybudovanie kancelárskeho komplexu Nové Apollo. Hoci sa očakávalo, že sa stavebné práce spustia okamžite po odstránení pôvodného Apollo Business Centra, výstavba sa pravdepodobne o nejaký čas odsunie – developer totiž pripravuje radikálny nárast počtu parkovacích miest, čo je predmetom nového schvaľovania.

Čítať viac

Zánik Apollo Business Centra na fotografiách

27.07.2020 16:15:00 Adrian Gubčo

Keď sa v roku 2005 dokončilo Apollo Business Center, išlo o mimoriadnu udalosť: administratívny komplex od developera HB Reavis v lokalite Mlynské Nivy bol považovaný za príklad mestotvorného projektu, ktorý stál na začiatku novej generácie kancelárskych budov. Dnes, len 15 rokov od dokončenia, odchádza budova definitívne do minulosti.

Čítať viac

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Práce na búraní Apollo Business Center opäť pokračujú

29.05.2020 11:10:10 Adrian Gubčo

Pandémia koronavírusu COVID-19 zasiahla viacero developerov a projektov. Asi najznámejším z nich je HB Reavis, ktorý pripravuje výstavbu kancelárskeho kompexu Nové Apollo. Ešte predtým musí zrovnať so zemou pôvodné Apollo Business Center, ktorého asanácia bola v uplynulých týždňoch pozastavená. Búranie sa však teraz opäťť spúšťa.

Čítať viac

Apollo Business Center postupne zaniká, Nové Apollo má stavebné povolenie

18.02.2020 16:30:00 Adrian Gubčo

Kancelársky komplex Apollo Business Center, ktorý tvoril roky zásadnú súčasť štvrte Mlynské Nivy, sa stráca každým dňom. Developer HB Reavis postupuje v jeho asanácii potom, ako bola budova (resp. budovy) pred niekoľkými rokmi uzavretá kvôli problémom so statikou a na jej mieste bol naplánovaný nový projekt. Nové Apollo už má stavebné povolenie.

Čítať viac

Asanácia Apollo Business Centra sa naplno rozbieha + nové vizualizácie Nového Apolla

28.01.2020 10:18:00 Adrian Gubčo

Búracie práce na bývalom kancelárskom komplexe Apollo Business Center I sa v týchto dňoch naplno rozbiehajú. Kým vypratávanie budovy sa spustilo ešte na jeseň minulého roku, momentálne sa do budovy pustili už aj búracie mechanizmy, ktoré čoskoro pripravia plochu pre výstavbu administratívneho centra Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje novú podobu Nového Apolla

30.09.2019 14:10:23 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis napreduje v príprave svojho najnovšieho bratislavského kancelárskeho developmentu – Nové Apollo začne už čoskoro rásť na mieste zbúraného Apollo Business Centra, pričom prvé práce sa už začali. Okrem toho spoločnosť predstavila aj aktualizované vizualizácie kancelárskej budovy, ktorá bude patriť k najväčším v Bratislave.

Čítať viac

Búranie Apollo Business Centra sa začne už o niekoľko dní

10.09.2019 13:10:00 Adrian Gubčo

Neslávne známy administratívny komplex Apollo Business Center bude už čoskoro minulosťou. Asanácia budovy sa začne 16. septembra, po jej zániku vyrastie na jej mieste Nové Apollo od developera HB Reavis. O novinke informovala mestská časť Bratislava – Ružinov.

Čítať viac

Nové Apollo má územné rozhodnutie

27.06.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Výstavba ďalšieho veľkého administratívneho komplexu v zóne Nové Nivy – Nové Apollo – je bližšie. Mestská časť Ružinov vydala k projektu od developera HB Reavis územné rozhodnutie. Development vyrastie na mieste niekoľko rokov uzavretého Apollo Business Center, ktoré bolo vyprázdnené kvôli statickým problémom.

Čítať viac

HB Reavis má búracie povolenie na Apollo Business Center

06.02.2019 15:15:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis má k vydané búracie povolenie k asanácii kancelárskeho komplexu Apollo Business Center, tvoriacom východný okraj rozsiahlej administratívnej zóny, ktorú táto spoločnosť buduje v lokalite Nivy, teda v novom bratislavskom downtowne. Povolenie vydala mestská časť Ružinov, v tejto chvíli ešte musí nadobudnúť právoplatnosť.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje nové Apollo

29.05.2018 13:32:00 Adrian Gubčo

Po prvých vizualizáciách nového Apollo Business Center, ktoré ste videli na tejto stránke, ako aj zverejnení dokumentácie EIA, pristúpil developer HB Reavis k zverejneniu prvých podrobnejších informácii o kancelárskej budove, ktorá nahradí pôvodnú, zatvorenú kvôli narušenej statike. Výstavba nového projektu by sa mala naštartovať koncom roka 2019.

Čítať viac

Prvé vizualizácie nového Apollo Business Centra odhalené

10.05.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis sa pripravuje na skoré odhalenie administratívneho projektu New Apollo, ktoré vznikne na mieste pôvodného Apollo Business Center, ktorá bolo uzavreté kvôli narušenej statike. Prvé vizualizácie sa objavili na kancelárskych realitných portáloch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube