YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 29.10.2019 11:25

Tower 5 a Byty Tehelné Pole sú pred dokončením

Komplex Národného futbalového štadiónu, zahŕňajúci okrem športového stánku aj kancelársku budovu a rezidenčný súbor, bol s veľkou slávou otváraný už v marci 2019, s prísľubom, že do jesene bude celý development dokončený. Či sa to podarí dodržať, je otázne, navonok sa však zdá, že rezidenčná časť je už pripravená na kolaudáciu, kým kancelárska si ešte nejakú dobu počká.

Veľký development v novomestskej lokalite Tehelné Pole nahradil starý štadión futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava, ktorý sa na tomto mieste nachádzal prakticky už od 40-tych rokov 20. storočia. Zastaralé športovisko už nedokázalo spĺňať ani len základné kritériá pre herný aj návštevnícky komfort, preto sa rozhodlo o jeho asanácii a nahradení novým štadiónom.

Tento nový štadión bol dlhodobo uvažovaný ako „národný“, t.j. ako miesto, kde bude okrem Slovanu hrať svoje zápasy aj národná reprezentácia. Samotný projekt sa postupne menil, štát, ktorý mal byť investorom výstavby, si dal vypracovať niekoľko lokalizačných posudkov a štúdií (podľa nepotvrdených informácií súčasná lokácia vyšla ako najhoršia zo štyroch možností), nakoniec však pristal na projekt majiteľa Slovanu a developera Ivana Kmotríka st. a spoločnosti Grafobal Group Development (GGD).

GGD trval na tom, že ak má mať výstavba štadióna ekonomický zmysel, bude potrebné k nemu dobudovať aj komerčnú časť, ktorá bude „zarábať“ na prevádzku štadióna. Pôvodne malo ísť o apartmánový dom, neskôr k nemu pribudla aj kancelárska budova, nákupná pasáž a nové sídlo televízie TA3. Apartmánový dom sa zmenil na bytový. Vo výsledku sa postavil tento maximalistický variant projektu s výnimkou sídla televízie.

Na mieste starého štadióna tak vznikol mohutný komplex s masívnou koncentráciou funkcií, ktorá zmení život štvrte výrazným spôsobom – prejaví sa to už čoskoro, len čo budú jednotlivé objekty definitívne dokončené.

 

 

Pravdepodobne ako prvý bude dokončený rezidenčný súbor Byty Tehelné Pole, pozostávajúci z nižšej 9-podlažnej časti kopírujúcej líniu Bajkalskej ulice, a 24-podlažnej výškovej budovy. Od Bajkalskej má budova zvýšený, dvojpodlažný parter, pričom druhé podlažie je zároveň otvorené do vyvýšeného priestranstva, ktoré vzniklo medzi Bytmi Tehelné Pole a štadiónom. Pod úrovňou tohto „námestia“ sa nachádza nákupná pasáž.

Bytov a apartmánov v projekte vzniklo 334, od 1-izbových po 5-izbové rezidence. Developer ponúkol vcelku dobré dispozície, uspokojivý štandard a priaznivé ceny, vďaka čomu doteraz vypredal prakticky všetky byty – len jeden 5-izbový ostáva v stave „rezervovaný“. Klientov okrem toho lákal na množstvo občianskej vybavenosti, pričom podstatná časť má pribudnúť priamo v projekte.

Z týchto obchodných priestorov (v ponuke sú jednotky orientované do námestia) je taktiež už podstatná časť predaná alebo rezervovaná, hoci dvojica najväčších jednotiek ešte ostáva voľná. Dá sa však predpokladať, že nové námestíčko bude obsahovať aktívny parter s obchodmi či kaviarňami. Obchodné priestory orientované do Bajkalskej ulice podľa všetkého spadajú pod prenájom v rámci nákupnej galérie. Tá bude obsahovať podobnú atrakciu ako nákupné centrum v projekte Eurovea – svetlík, nad ktorým sa nachádza fontána.

 

 

Kým Byty Tehelné Pole už vyzerajú prakticky ako dokončené, pri Tower 5 sa ešte len dokončuje fasáda. 20-podlažná veža s výškou takmer 85 metrov mešká oproti pôvodným predpokladom už niekoľko mesiacov.

Počas výstavby sa vyskytli dohady, že sa stavebník stretol so sadaním stavby nad rámec noriem, čo realizáciu výrazne spomalilo, samotný GGD však tvrdil, že to súvisí jedine s dôrazom na čo najrýchlejšie uvedenie štadióna do prevádzky. Faktom je, že po otvorení štadióna sa dynamika výstavby Tower 5 zvýšila.

Dnes ostáva dokončiť ešte veľkorysý vstup do budovy, ako aj sklenenú „korunu“ veže, čo sú architektonické prvky, ktoré majú projektu dodať atraktívny a moderný vzhľad. Či to zaujme klientov, je otázne, každopádne, developer tu vybuduje približne 19,6-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov najvyššej kategórie s plánom dosiahnuť certifikáciu na úrovni BREEAM Outstanding, čo je najvyššia možná úroveň. K potvrdeným nájomníkom patrí samotný developer, resp. Grafobal Group, ktorý zaberie tri najvyššie podlažia.

K budove patrí aj 2,9-tisíc metrov štvorcových retailu a približne 300 parkovacích miest.

Aktuálne sa dokončenie budovy odhaduje na jar 2020, fasáda by mala byť hotová v priebehu najbližších týždňov.

 

 

Komplex Národného futbalového štadióna už má takmer finálnu podobu, ktorá výrazne ovplyvnila charakter Tehelného poľa. Na jednej strane sa rozvinul koncept, naznačený už projektom Tri Veže, podľa ktorého vznikajú v okolí Bajkalskej ulice, teda kľúčového bratislavského vnútromestského dopravného okruhu, výškové budovy. Na strane druhej však samotný komplex NFŠ k lokalite nepristupuje vôbec citlivo.

Architektonická kancelária Expoline, ktorá bola vybratá na základe osobných vzťahov developera a architekta, vložila do územia obrovskú hmotu s expresívnym výrazom, absolútne nekorešpondujúcu so vzácnou okolitou zástavbou v podobe sídliska Nová Doba, ktoré je chránené ako Národná kultúrna pamiatka. Takisto je nešťastné aj osadenie a chýbajúce lepšie väzby na okolie, čo je vidno napríklad v podobe spojky medzi ulicou Viktora Tegelhoffa a Kalinčiakovou.

Najväčším gólom do vlastnej brány je však umiestnenie kancelárskej veže, ktorá tvorí priamu súčasť hľadiska NFŠ. Z ničoho tak nekričí, že hlavným cieľom výstavby štadióna bol komerčný záujem, ako práve táto budova. Sama osebe by mohla byť v princípe zaujímavá, v danom kontexte je však nevhodná. To isté platí aj o Bytoch Tehelné Pole, hoci tieto sú aspoň naviazané na Bajkalskú a ako-tak rozvíjajú uličný priestor.

Naostatok, samotný štadión pôsobí ako štandardný štadión, akých je v Európe alebo vo svete množstvo, nie ako sebavedomá a reprezentatívna architektúra, ktorá by mohla byť značkou klubu aj slovenskej reprezentácie, a tým pádom aj Slovenska v zahraničí.

Najväčšou chybou bola absencia architektonickej súťaže, ktorá by pri podobných projektoch mala byť takou samozrejmosťou, že sa nad tým ani nikto nepozastaví. Nanešťastie, developer to vnímal inak a štát, resp. jeho vedenie postrádajúce elementárny vkus a civilizovanosť, sa s ním stotožnil. Výsledkom je štadión, ktorý prezrádza o krajine, kde sa nachádza, veľa – a nie len dobrých vecí.

Do budúcna musí Hlavné mesto, ktoré už má kapacity pre organizovanie a moderovanie súťaží, pri väčších projektoch takéhoto významu, architektonické kompetície vyžadovať, teoreticky aj priamo iniciovať. Odmenou za to budú ďaleko kvalitnejšie projekty ako Národný futbalový štadión.

 

Fotografie z 19.10.2019. Pozrite si viac vo fotoalbumoch Tower 5, Byty Tehelné Pole alebo Národný futbalový štadión

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Tower 5 z parku Jama
  • Tower 5
  • Tower 5
  • Byty Tehelné Pole
  • Byty Tehelné Pole, vnútorné námestie s fontánou
  • Byty Tehelné Pole
  • Opravená ulica Viktora Tegelhoffa
  • Byty Tehelné Pole
  • Národný futbalový štadión a Tower 5
  • Zdroj: Tehelné pole, a.s.

Súvisiace články

Byty Tehelné Pole sú konečne dokončené, Tower 5 bude čoskoro nasledovať

06.04.2020 12:34:00 Adrian Gubčo

Mohutný komplex Národného futbalového štadióna, zahŕňajúci okrem samotného štadióna aj rezidenčnú a kancelársku časť, sa konečne chýli k definitívnemu dokončeniu. Byty Tehelné Pole už získavajú svojich obyvateľov, v kancelárskej Tower 5 prebiehajú práce už len v interiéri.

Čítať viac

Národný futbalový štadión je skolaudovaný

04.12.2019 15:22:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli v Novom Meste je konečne ukončená. Štadión bol v predčasom užívaní už takmer rok, hoci počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov ešte prebiehali dokončovacie práce. Projekt je spojený s viacerými kontroverziami a s výrazným predražením.

Čítať viac

Development v okolí NFŠ ide do finále

06.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších projektov v Bratislave sa blíži k dokončeniu. Hoci hlavná časť výstavby areálu Národného futbalového štadióna – samotný športový stánok – bola viacmenej dokončená a daná do prevádzky už pred niekoľkými mesiacmi, nemožno zabudnúť ani na kancelársku vežu a rezidenčný komplex, ktorý k NFŠ patria. Tie sú teraz vo finálnej fáze výstavby.

Čítať viac

Národný futbalový štadión je už v prevádzke: Hodnotenie nového štadióna

05.03.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

V nedeľu, 3.3.2019, bola súťažným zápasom Fortuna Ligy oficiálne odštartovaná prevádzka futbalového štadióna Tehelné Pole, nazývaného aj Národný futbalový štadión. Ide o dosiaľ najväčší, najmodernejší a najdrahší štadión svojho druhu na Slovensku, zároveň však patrí aj k najkontroverznejším. V tomto článku sa pozrieme na to, ako vyzerá zvnútra a či je skutočne „pýchou Bratislavy“, ako ho niektorí nazývajú.

Čítať viac

Národný futbalový štadión je takmer dokončený, výstavba veže pri štadióne stojí

13.12.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch prebiehajú dokončovacie práce na výstavbe projektu Národného futbalového štadióna, resp. jeho športovej časti. Mohutný development však zahŕňa aj bytový komplex a administratívnu vežu, osadenú priamo v rohu hľadiska. Stavebná aktivita na tomto objekte v poslednej dobe ustala.

Čítať viac

Národný futbalový štadión pred dokončením

21.11.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna ide do finále. Na stavbe športovej časti areálu sa už dokončuje hľadisko, položil sa trávnik na hracej ploche a realizujú sa exteriérové plochy v okolí štadióna. Investor NFŠ, a.s., robí všetko pre to, aby sa ešte v priebehu tohto roka stihol na štadióne odohrať prvý zápas.

Čítať viac

Construction update: Byty Tehelné Pole & Tower 5, 29.8.2018.

12.09.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Po nedávnom update Národného futbalového štadióna sa dnes pozrieme aj na postup výstavby komerčných častí tohto masívneho developmentu – rezidenčného súboru Byty Tehelné Pole a administratívnej veže Tower 5. Obe budovy začínajú už výrazne zasahovať do panorámy okolia i celej Bratislavy.

Čítať viac

Construction update: Národný futbalový štadión, 29.8.2018

04.09.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Národný futbalový štadión patrí k najväčším projektom v Bratislave, čo je dané nielen rozsahom športoviska, ale aj pridruženými komerčnými funkciami. Tento update bude teda rozdelený na dva, v prvom predstavím postup prác na samotnom štadióne.

Čítať viac

Národný futbalový štadión z výšky

24.07.2018 09:45:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna a súvisiacich častí projektu - bytového komplexu Byty Tehelné pole a administratívnej budovy Tower 5 napreduje. Na štadióne je už osadená podstatná časť sedadiel, dokončuje sa strecha a postupne aj obloženie štadióna. Bytová veža si začína vydobýjať miesto v panoráme Bratislavy.

Čítať viac

Construction update: Národný futbalový štadón, 01.04.2018

05.04.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadiónu (NFŠ) v lokalite Tehelné Pole značne pokročila, podstatná časť športovej časti areálu je už dokončená. Investor NFŠ, a.s., spojený s podnikateľom Ivanom Kmotríkom, verí, že štadión by mal byť plne dokončený do konca tohto roka.

Čítať viac

Podstata nekvality Národného futbalového štadióna

29.11.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Na margo "kauzy" sedenia bez výhľadu na "Národnom futbalovom štadióne", možno len ťažko nájsť výrok, ktorý by lepšie zhodnotil situáciu.

Čítať viac

Construction update: Národný futbalový štadión, 12.11.2017

17.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Stavebník realizujúci výstavbu Národného futbalového štadióna nasadil v poslednom období obrovské tempo - až také, že tieto päť dní staré fotky sa stávajú už pomaly neaktuálnymi. Podľa neoverených informácii je cieľom developera, spoločnosti NFŠ, a.s., spustiť futbalovú sezónu 2018/2019 už na novom štadióne.

Čítať viac

Národný futbalový štadión napreduje

12.10.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ) pokračuje, na hlavnej tribúne sa už objavila prvá časť strešnej konštrukcie. Na stavenisku aktuálne pracuje viac žeriavov ako na akomkoľvek inom projekte v Bratislave. Napriek tomu, stavba má meškanie tri mesiace.

Čítať viac

Výstavba Národného futbalového štadióna napreduje

09.08.2017 08:00:00 Adrian Gubčo

Na stavenisku s aktuálne najväčším počtom žeriavov v Bratislave rýchlo napreduje výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ). Komplex bude okrem športovej funkcie obsahovať aj komerčné časti, ktoré budú ešte výraznejšie.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube