Author photoAdrian Gubčo 29.10.2019 11:25

Tower 5 a Byty Tehelné Pole sú pred dokončením

Komplex Národného futbalového štadiónu, zahŕňajúci okrem športového stánku aj kancelársku budovu a rezidenčný súbor, bol s veľkou slávou otváraný už v marci 2019, s prísľubom, že do jesene bude celý development dokončený. Či sa to podarí dodržať, je otázne, navonok sa však zdá, že rezidenčná časť je už pripravená na kolaudáciu, kým kancelárska si ešte nejakú dobu počká.

Veľký development v novomestskej lokalite Tehelné Pole nahradil starý štadión futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava, ktorý sa na tomto mieste nachádzal prakticky už od 40-tych rokov 20. storočia. Zastaralé športovisko už nedokázalo spĺňať ani len základné kritériá pre herný aj návštevnícky komfort, preto sa rozhodlo o jeho asanácii a nahradení novým štadiónom.

Tento nový štadión bol dlhodobo uvažovaný ako „národný“, t.j. ako miesto, kde bude okrem Slovanu hrať svoje zápasy aj národná reprezentácia. Samotný projekt sa postupne menil, štát, ktorý mal byť investorom výstavby, si dal vypracovať niekoľko lokalizačných posudkov a štúdií (podľa nepotvrdených informácií súčasná lokácia vyšla ako najhoršia zo štyroch možností), nakoniec však pristal na projekt majiteľa Slovanu a developera Ivana Kmotríka st. a spoločnosti Grafobal Group Development (GGD).

GGD trval na tom, že ak má mať výstavba štadióna ekonomický zmysel, bude potrebné k nemu dobudovať aj komerčnú časť, ktorá bude „zarábať“ na prevádzku štadióna. Pôvodne malo ísť o apartmánový dom, neskôr k nemu pribudla aj kancelárska budova, nákupná pasáž a nové sídlo televízie TA3. Apartmánový dom sa zmenil na bytový. Vo výsledku sa postavil tento maximalistický variant projektu s výnimkou sídla televízie.

Na mieste starého štadióna tak vznikol mohutný komplex s masívnou koncentráciou funkcií, ktorá zmení život štvrte výrazným spôsobom – prejaví sa to už čoskoro, len čo budú jednotlivé objekty definitívne dokončené.

 

 

Pravdepodobne ako prvý bude dokončený rezidenčný súbor Byty Tehelné Pole, pozostávajúci z nižšej 9-podlažnej časti kopírujúcej líniu Bajkalskej ulice, a 24-podlažnej výškovej budovy. Od Bajkalskej má budova zvýšený, dvojpodlažný parter, pričom druhé podlažie je zároveň otvorené do vyvýšeného priestranstva, ktoré vzniklo medzi Bytmi Tehelné Pole a štadiónom. Pod úrovňou tohto „námestia“ sa nachádza nákupná pasáž.

Bytov a apartmánov v projekte vzniklo 334, od 1-izbových po 5-izbové rezidence. Developer ponúkol vcelku dobré dispozície, uspokojivý štandard a priaznivé ceny, vďaka čomu doteraz vypredal prakticky všetky byty – len jeden 5-izbový ostáva v stave „rezervovaný“. Klientov okrem toho lákal na množstvo občianskej vybavenosti, pričom podstatná časť má pribudnúť priamo v projekte.

Z týchto obchodných priestorov (v ponuke sú jednotky orientované do námestia) je taktiež už podstatná časť predaná alebo rezervovaná, hoci dvojica najväčších jednotiek ešte ostáva voľná. Dá sa však predpokladať, že nové námestíčko bude obsahovať aktívny parter s obchodmi či kaviarňami. Obchodné priestory orientované do Bajkalskej ulice podľa všetkého spadajú pod prenájom v rámci nákupnej galérie. Tá bude obsahovať podobnú atrakciu ako nákupné centrum v projekte Eurovea – svetlík, nad ktorým sa nachádza fontána.

 

 

Kým Byty Tehelné Pole už vyzerajú prakticky ako dokončené, pri Tower 5 sa ešte len dokončuje fasáda. 20-podlažná veža s výškou takmer 85 metrov mešká oproti pôvodným predpokladom už niekoľko mesiacov.

Počas výstavby sa vyskytli dohady, že sa stavebník stretol so sadaním stavby nad rámec noriem, čo realizáciu výrazne spomalilo, samotný GGD však tvrdil, že to súvisí jedine s dôrazom na čo najrýchlejšie uvedenie štadióna do prevádzky. Faktom je, že po otvorení štadióna sa dynamika výstavby Tower 5 zvýšila.

Dnes ostáva dokončiť ešte veľkorysý vstup do budovy, ako aj sklenenú „korunu“ veže, čo sú architektonické prvky, ktoré majú projektu dodať atraktívny a moderný vzhľad. Či to zaujme klientov, je otázne, každopádne, developer tu vybuduje približne 19,6-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov najvyššej kategórie s plánom dosiahnuť certifikáciu na úrovni BREEAM Outstanding, čo je najvyššia možná úroveň. K potvrdeným nájomníkom patrí samotný developer, resp. Grafobal Group, ktorý zaberie tri najvyššie podlažia.

K budove patrí aj 2,9-tisíc metrov štvorcových retailu a približne 300 parkovacích miest.

Aktuálne sa dokončenie budovy odhaduje na jar 2020, fasáda by mala byť hotová v priebehu najbližších týždňov.

 

 

Komplex Národného futbalového štadióna už má takmer finálnu podobu, ktorá výrazne ovplyvnila charakter Tehelného poľa. Na jednej strane sa rozvinul koncept, naznačený už projektom Tri Veže, podľa ktorého vznikajú v okolí Bajkalskej ulice, teda kľúčového bratislavského vnútromestského dopravného okruhu, výškové budovy. Na strane druhej však samotný komplex NFŠ k lokalite nepristupuje vôbec citlivo.

Architektonická kancelária Expoline, ktorá bola vybratá na základe osobných vzťahov developera a architekta, vložila do územia obrovskú hmotu s expresívnym výrazom, absolútne nekorešpondujúcu so vzácnou okolitou zástavbou v podobe sídliska Nová Doba, ktoré je chránené ako Národná kultúrna pamiatka. Takisto je nešťastné aj osadenie a chýbajúce lepšie väzby na okolie, čo je vidno napríklad v podobe spojky medzi ulicou Viktora Tegelhoffa a Kalinčiakovou.

Najväčším gólom do vlastnej brány je však umiestnenie kancelárskej veže, ktorá tvorí priamu súčasť hľadiska NFŠ. Z ničoho tak nekričí, že hlavným cieľom výstavby štadióna bol komerčný záujem, ako práve táto budova. Sama osebe by mohla byť v princípe zaujímavá, v danom kontexte je však nevhodná. To isté platí aj o Bytoch Tehelné Pole, hoci tieto sú aspoň naviazané na Bajkalskú a ako-tak rozvíjajú uličný priestor.

Naostatok, samotný štadión pôsobí ako štandardný štadión, akých je v Európe alebo vo svete množstvo, nie ako sebavedomá a reprezentatívna architektúra, ktorá by mohla byť značkou klubu aj slovenskej reprezentácie, a tým pádom aj Slovenska v zahraničí.

Najväčšou chybou bola absencia architektonickej súťaže, ktorá by pri podobných projektoch mala byť takou samozrejmosťou, že sa nad tým ani nikto nepozastaví. Nanešťastie, developer to vnímal inak a štát, resp. jeho vedenie postrádajúce elementárny vkus a civilizovanosť, sa s ním stotožnil. Výsledkom je štadión, ktorý prezrádza o krajine, kde sa nachádza, veľa – a nie len dobrých vecí.

Do budúcna musí Hlavné mesto, ktoré už má kapacity pre organizovanie a moderovanie súťaží, pri väčších projektoch takéhoto významu, architektonické kompetície vyžadovať, teoreticky aj priamo iniciovať. Odmenou za to budú ďaleko kvalitnejšie projekty ako Národný futbalový štadión.

 

Fotografie z 19.10.2019. Pozrite si viac vo fotoalbumoch Tower 5, Byty Tehelné Pole alebo Národný futbalový štadión

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Tower 5 z parku Jama
  • Tower 5
  • Tower 5
  • Byty Tehelné Pole
  • Byty Tehelné Pole, vnútorné námestie s fontánou
  • Byty Tehelné Pole
  • Opravená ulica Viktora Tegelhoffa
  • Byty Tehelné Pole
  • Národný futbalový štadión a Tower 5
  • Zdroj: Tehelné pole, a.s.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube