Author photoAdrian Gubčo 06.04.2020 12:34

Byty Tehelné Pole sú konečne dokončené, Tower 5 bude čoskoro nasledovať

Mohutný komplex Národného futbalového štadióna, zahŕňajúci okrem samotného štadióna aj rezidenčnú a kancelársku časť, sa konečne chýli k definitívnemu dokončeniu. Byty Tehelné Pole už získavajú svojich obyvateľov, v kancelárskej Tower 5 prebiehajú práce už len v interiéri.

Výstavba celého komplexu, vrátane komerčných častí (kam patria byty aj kancelárie) sa spustila v septembri 2016 s tým, že Tower 5 mala byť prvou dokončenou časťou projektu v 4Q 2018. V tomto čase sa mala ukončiť aj výstavba športovej časti, kým Byty Tehelné Pole by nasledovali vo februári 2019. Termín sa nepodarilo splniť ani v jednom prípade.

Kým štadión meškal len zopár mesiacov a v marci 2019 sa tu konal otvárací zápas (hoci išlo o predčasné užívanie a niektoré veci ešte bolo potrebné dokončiť), práce na Bytoch Tehelné Pole sa hýbali len pomaly, kým na Tower 5 sa na nejakú dobu úplne zastavili. V zákulisí sa začalo hovoriť o nemalých problémoch, spojených s výstavbou – kancelárska veža vraj začala sadať nad rámec noriem.

Developer Grafobal Group Development tieto dohady vtedy nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Celkové meškanie je podľa neho spôsobené viacerými faktormi. „Tých dôvodov je tam hneď niekoľko,“ potvrdzuje Ivana Tittelová, mediálna zástupkyňa Grafobal Group Development. „Všetky okrem aktuálnej situácie súvisia s alokovaním pracovných síl na výstavbu Národného futbalového štadióna.“

Objektívne treba pripustiť, že odkedy bol štadión dokončený, práce na Tower 5 sa zdynamizovali, hoci stále platí, že projekt bude s dátumom dokončenia leto 2020 meškať viac ako rok. O niečo lepšie sú na tom Byty Tehelné Pole, ktoré sú už skolaudované a podľa developera prebieha odovzdávanie bytov klientom.

Byty Tehelné Pole vymedzujú celý areál od Bajkalskej ulice a sú zložené zo siedmich sekcií. Šesť z nich má deväť nadzemných podlaží, siedma je však výškovou dominantou komplexu s 24 nadzemnými podlažiami. Prvé dve podlažia sú vyvýšené, pričom druhé je otvorené do vyvýšeného nádvoria medzi bytovým domom a štadiónom. Pod nádvorím sa nachádza pripravovaná nákupná galéria.

Obytný súbor obsahuje 334 bytov a apartmánov, pričom developerovi sa podarilo vypredať úplne všetky. Úspech predaja bol daný relatívne slušným štandardom a dispozíciami za veľmi konkurencieschopné ceny. V ponuke sa pritom okrem štandardných 1- až 4-izbových bytov nachádzalo aj niekoľko masívnych 5-izbových, kde mali v dvoch prípadoch vlastné šatníky a kúpeľne dokonca aj detské izby.

Tower 5 má tiež pomerne exponovanú polohu, nie však pri pohľade od ulice, ale zo štadióna – budova je totiž vložená priamo do hľadiska, čo je veľmi netradičný prístup. Podobné prípady sa vyskytujú v Rusku alebo Albánsku. Veža má 20 podlaží a 84,5 metra. Obsahovať bude 19,6-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov a takmer 3-tisíc metrov štvorcových retailu. Vrchné tri podlažia by mal obsadiť priamo developer, resp. spriaznené firmy.

Celý komplex, vrátane štadióna, bytov aj kancelárií, bol navrhnutý ateliérom Expoline vedeným architektom Karolom Kállayom ml. Samé osebe dosahujú komerčné časti projektu priemernú architektonickú úroveň a v inom urbanistickom kontexte by mohli pôsobiť aj pomerne dobre, v danej lokalite však ide o preťaženie funkciami. Štadión považujem za hanbu, k čomu v nemalej miere prispieva práve vloženie veže do rohu hľadiska.

Národný futbalový štadión aj so súvisiacimi časťami tak bude stavebne dokončený takmer štyri roky od spustenia výstavby. Ide o jeden z najkontroverznejších projektov v Bratislave v poslednom období.

 

 

Po dokončení sa z areálu Národného futbalového štadióna stane akési centrum podnikateľských aktivít Grafobal Group, materskej firmy Grafobal Group Development, spojenej s podnikateľom Ivanom Kmotríkom st. Okrem faktu, že táto skupina zrealizovala celý development, je aj vlastníkom futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava, ktorý má na Tehelnom poli svoj stánok.

Grafobal Group sa tak presunie zo svojho súčasného sídla na Sasinkovej ulici v Starom Meste, kde vlastní starší objekt z polovice 20. storočia. Aký osud čaká túto budovu, ešte nie celkom známe. „O budúcnosti budovy na Sasinkovej ešte nie je definitívne rozhodnuté. Pravdepodobne budovu predáme, ale v hre je aj prestavba,“ hovorí Ivana Tittelová. Objekt bol zrejme v 90-tych rokoch 20. storočia nekvalitne zrekonštruovaný, decentná obnova by mu prospela.

Pred developerom bude stáť aj ďalšia výzva: zaplniť celý komplex Národného futbalového štadióna nielen nájomníkmi v kanceláriách, ale aj v retailových jednotkách. Retail sa tu má rozkladať na ploche takmer 14,5-tisíc metrov štvorcových, čo je v oblasti saturovanej komerčnou vybavenosťou v dvoch nákupných centrách pomerne veľa. O budúcnosti nákupnej galérie zatiaľ nebolo oznámené nič.

Aj v tomto sa ukazuje prehnanosť celého projektu, z ktorého je viac ako zrejmé, že jeho cieľom bolo maximálne vyťažiť pozemok bez ohľadu na širšie urbanistické aspekty a vzťahy. Veľkorysé plány na papieri však nemusí realita oceniť – svoje o tom môžu vedieť developeri niektorých projektov, kde boli a sú roky problémy obsadiť obchodné priestory alebo naplniť kapacity hotelov. V súčasnej situácii považujem úspech ďalšieho nákupného centra v tejto lokalite za veľmi otázny.

Každopádne, komplex Národného futbalového štadióna je už definitívne súčasťou Bratislavy a čoskoro bude plne funkčný. Do územia prinesie zásadné zmeny, a to nielen počas zápasov, ale aj každodenného života. Mám obavu, že tieto zmeny budú skôr negatívne. Ak to tak bude, musí Národný futbalový štadión slúžiť ako varovanie, ako sa to nemá robiť.

 

Pozrite si viac fotiek z výstavby Bytov Tehelné Pole aj Tower 5

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Byty Tehelné Pole z nádvoria medzi bytovým domom a štadiónom
  • Byty Tehelné Pole z Bajkalskej
  • Byty Tehelné Pole z Bajkalskej
  • Byty Tehelné Pole z Bajkalskej
  • Na nádvorí medzi Bytmi Tehelné Pole a štadiónom sa nachádza fontána, ktorá pripomína fontánu v Eurovei - pod ňou sa nachádza nákupná galéria
  • Tower 5
  • Podnož Tower 5
  • Zdroj: Grafobal Group Development

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube