YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 06.08.2019 10:10

Development v okolí NFŠ ide do finále

Jeden z najväčších projektov v Bratislave sa blíži k dokončeniu. Hoci hlavná časť výstavby areálu Národného futbalového štadióna – samotný športový stánok – bola viacmenej dokončená a daná do prevádzky už pred niekoľkými mesiacmi, nemožno zabudnúť ani na kancelársku vežu a rezidenčný komplex, ktorý k NFŠ patria. Tie sú teraz vo finálnej fáze výstavby.

Dôležitý míľnik v poslednej dobe dosiahla predovšetkým kancelárska budova Tower 5, ktorá dosiahla štádium hrubej stavby. Práce na budove sa po útlme na konci roka 2018 a začiatku roka 2019 opätovne obnovili po otvorení štadióna. Developer NFŠ, a.s., patriaci pod Grafobal Group Development, tak vyvrátil špekulácie o sadaní veže, ktorá mala výstavbu spomaliť – alebo minimálne tieto problémy vyriešil. Oficiálne stanovisko znelo, že všetky kapacity pracovali na výstavbe štadióna.

Tower 5 tak dosahuje plnú výšku takmer 85 metrov pri dvadsiatich podlažiach. V týchto dňoch vrcholí zasklievanie najvyšších podlaží, pracuje sa však aj na prízemí, kde sa má nachádzať mohutná vstupná lobby. V interiéri sa dokončujú vnútorné rozvody.

Budova má byť technicky pripravená na to, aby dosiahla certifikát udržateľnosti BREEAM Outstanding, teda najvyšší možný, čím bude v Bratislave patriť k výnimkám. Vynikajúce výsledky má budova dosiahnuť najmä vďaka väčšiemu využívaniu energií z obnoviteľných zdrojov.

Vzniknúť tu má celkovo 19,6-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch. Tri najvyššie podlažia však v ponuke nebudú, keďže si tu zriadi sídlo priamo developer, resp. firmy patriace do jeho portfólia, teda Grafobal Group. V developerskom svete ide o menej tradičný prístup, keďže iní investori skôr uprednostňujú prenájom najexkluzívnejších priestorov najbonitnejším klientom a sami sa uspokoja aj s menej lukratívnymi podlažiami.

Dokončenie Tower 5 sa očakáva ešte v priebehu tohto roka.

 

Byty Tehelné Pole

 

Dátum dokončenia ešte nie je známy v prípade rezidenčnej časti, nazvanej Byty Tehelné Pole. Mohutný obytný súbor pozostáva z nižšej časti s deviatimi nadzemnými podlažiami a veže s 24 podlažiami. Budova kopíruje líniu Bajkalskej ulice a tvorí nádvorie smerom k štadiónu.

Táto časť projektu je v štádiu hrubej stavby už dlhšiu dobu a pôvodne mal byť dokončený už na jar tohto roku. Práce tu však napredujú pomalšie. Aktuálny termín dokončenia oficiálna webstránka neudáva, ostáva tak iba predpokladať, že to bude ešte tento rok.

V komplexe sa nachádza celkovo 334 bytov a apartmánov, predané by mali byť viacmenej všetky s výnimkou jedného. Developer klientov nalákal na kombináciu relatívne priaznivých cien v kombinácii s dobrým štandardom a dispozíciami. Možné negatíva, ako je ruch z Bajkalskej ulice či počas futbalových zápasov, dokázali tieto pozitíva prekryť.

Súčasťou tejto časti projektu je aj komerčný parter s pätnástimi jednotkami, orientovanými smerom k futbalovému štadiónu. Ďalšie priestory sú aj od Bajkalskej, tie však budú už súčasťou väčšej nákupnej pasáže, ktorá k developmentu patrí.

 

 

Celý komplex však každopádne získava finálnu podobu, pracuje sa na úpravách okolia. Koncentráciou funkcií a hmôt ide o mimoriadne zásadný vstup do lokality, pričom mierkou ďaleko prevyšuje väčšinu susednej zástavby – najmä blízke sídlisko Nová Doba. Developer využil svoj pozemok maximálne.

Pozitívne by bolo, keby protihodnotou bola aspoň špičková úroveň architektúry a verejného priestoru, to však nemožno konštatovať. Tak Tower 5, ako aj Byty Tehelné Pole, sú len priemernými realizáciami, ktoré dosahujú bežný bratislavský štandard. Hlboko podpriemerný je však Národný futbalový štadión, ktorý napriek výraznej verejnej investícii nebol výsledkom architektonickej súťaže. Veľkým zlepšením neprešli ani okolité uličné priestranstvá, ktoré boli nanajvýš povrchne opravené.

Bratislava tak získava ďalší mohutný, do seba zahľadený komplex, ktorý v danej podobe nemal vôbec vzniknúť. Niektoré časti – najmä kancelárska budova v rohu štadióna, ale aj nákupné centrum – sú jednoducho navyše, kým obytný súbor v takom tesnom dotyku s významným športovým stánkom je z funkčného hľadiska nezmyslom.

Každopádne, pri investičnom potenciáli, podporenom štedrou vládnou dotáciou do štadióna, akékoľvek urbanistické princípy a rešpekt k okoliu padli. Developer dokončuje projekt, ktorý bude preňho totálnym komerčným víťazstvom.

 

Fotografie z 3.8.2019. Viac vo fotogalérii (Tower 5, Byty Tehelné Pole).

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Tower 5
  • Tower 5
  • Tower 5
  • Tower 5
  • Byty Tehelné Pole
  • Byty Tehelné Pole
  • Na štadióne čoskoro pribudne označenie
  • Oprava Ulice Viktora Tegelhoffa
  • Zdroj: NFŠ ,a.s.

Súvisiace články

Byty Tehelné Pole sú konečne dokončené, Tower 5 bude čoskoro nasledovať

06.04.2020 12:34:00 Adrian Gubčo

Mohutný komplex Národného futbalového štadióna, zahŕňajúci okrem samotného štadióna aj rezidenčnú a kancelársku časť, sa konečne chýli k definitívnemu dokončeniu. Byty Tehelné Pole už získavajú svojich obyvateľov, v kancelárskej Tower 5 prebiehajú práce už len v interiéri.

Čítať viac

Národný futbalový štadión je skolaudovaný

04.12.2019 15:22:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli v Novom Meste je konečne ukončená. Štadión bol v predčasom užívaní už takmer rok, hoci počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov ešte prebiehali dokončovacie práce. Projekt je spojený s viacerými kontroverziami a s výrazným predražením.

Čítať viac

Tower 5 a Byty Tehelné Pole sú pred dokončením

29.10.2019 11:25:00 Adrian Gubčo

Komplex Národného futbalového štadiónu, zahŕňajúci okrem športového stánku aj kancelársku budovu a rezidenčný súbor, bol s veľkou slávou otváraný už v marci 2019, s prísľubom, že do jesene bude celý development dokončený. Či sa to podarí dodržať, je otázne, navonok sa však zdá, že rezidenčná časť je už pripravená na kolaudáciu, kým kancelárska si ešte nejakú dobu počká.

Čítať viac

Národný futbalový štadión je už v prevádzke: Hodnotenie nového štadióna

05.03.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

V nedeľu, 3.3.2019, bola súťažným zápasom Fortuna Ligy oficiálne odštartovaná prevádzka futbalového štadióna Tehelné Pole, nazývaného aj Národný futbalový štadión. Ide o dosiaľ najväčší, najmodernejší a najdrahší štadión svojho druhu na Slovensku, zároveň však patrí aj k najkontroverznejším. V tomto článku sa pozrieme na to, ako vyzerá zvnútra a či je skutočne „pýchou Bratislavy“, ako ho niektorí nazývajú.

Čítať viac

Národný futbalový štadión je takmer dokončený, výstavba veže pri štadióne stojí

13.12.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch prebiehajú dokončovacie práce na výstavbe projektu Národného futbalového štadióna, resp. jeho športovej časti. Mohutný development však zahŕňa aj bytový komplex a administratívnu vežu, osadenú priamo v rohu hľadiska. Stavebná aktivita na tomto objekte v poslednej dobe ustala.

Čítať viac

Národný futbalový štadión pred dokončením

21.11.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna ide do finále. Na stavbe športovej časti areálu sa už dokončuje hľadisko, položil sa trávnik na hracej ploche a realizujú sa exteriérové plochy v okolí štadióna. Investor NFŠ, a.s., robí všetko pre to, aby sa ešte v priebehu tohto roka stihol na štadióne odohrať prvý zápas.

Čítať viac

Construction update: Byty Tehelné Pole & Tower 5, 29.8.2018.

12.09.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Po nedávnom update Národného futbalového štadióna sa dnes pozrieme aj na postup výstavby komerčných častí tohto masívneho developmentu – rezidenčného súboru Byty Tehelné Pole a administratívnej veže Tower 5. Obe budovy začínajú už výrazne zasahovať do panorámy okolia i celej Bratislavy.

Čítať viac

Construction update: Národný futbalový štadión, 29.8.2018

04.09.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Národný futbalový štadión patrí k najväčším projektom v Bratislave, čo je dané nielen rozsahom športoviska, ale aj pridruženými komerčnými funkciami. Tento update bude teda rozdelený na dva, v prvom predstavím postup prác na samotnom štadióne.

Čítať viac

Národný futbalový štadión z výšky

24.07.2018 09:45:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna a súvisiacich častí projektu - bytového komplexu Byty Tehelné pole a administratívnej budovy Tower 5 napreduje. Na štadióne je už osadená podstatná časť sedadiel, dokončuje sa strecha a postupne aj obloženie štadióna. Bytová veža si začína vydobýjať miesto v panoráme Bratislavy.

Čítať viac

Construction update: Národný futbalový štadón, 01.04.2018

05.04.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadiónu (NFŠ) v lokalite Tehelné Pole značne pokročila, podstatná časť športovej časti areálu je už dokončená. Investor NFŠ, a.s., spojený s podnikateľom Ivanom Kmotríkom, verí, že štadión by mal byť plne dokončený do konca tohto roka.

Čítať viac

Podstata nekvality Národného futbalového štadióna

29.11.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Na margo "kauzy" sedenia bez výhľadu na "Národnom futbalovom štadióne", možno len ťažko nájsť výrok, ktorý by lepšie zhodnotil situáciu.

Čítať viac

Construction update: Národný futbalový štadión, 12.11.2017

17.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Stavebník realizujúci výstavbu Národného futbalového štadióna nasadil v poslednom období obrovské tempo - až také, že tieto päť dní staré fotky sa stávajú už pomaly neaktuálnymi. Podľa neoverených informácii je cieľom developera, spoločnosti NFŠ, a.s., spustiť futbalovú sezónu 2018/2019 už na novom štadióne.

Čítať viac

Národný futbalový štadión napreduje

12.10.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ) pokračuje, na hlavnej tribúne sa už objavila prvá časť strešnej konštrukcie. Na stavenisku aktuálne pracuje viac žeriavov ako na akomkoľvek inom projekte v Bratislave. Napriek tomu, stavba má meškanie tri mesiace.

Čítať viac

Výstavba Národného futbalového štadióna napreduje

09.08.2017 08:00:00 Adrian Gubčo

Na stavenisku s aktuálne najväčším počtom žeriavov v Bratislave rýchlo napreduje výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ). Komplex bude okrem športovej funkcie obsahovať aj komerčné časti, ktoré budú ešte výraznejšie.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube