YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.12.2018 09:00

Národný futbalový štadión je takmer dokončený, výstavba veže pri štadióne stojí

V týchto dňoch prebiehajú dokončovacie práce na výstavbe projektu Národného futbalového štadióna, resp. jeho športovej časti. Mohutný development však zahŕňa aj bytový komplex a administratívnu vežu, osadenú priamo v rohu hľadiska. Stavebná aktivita na tomto objekte v poslednej dobe ustala.

Developer NFŠ, a.s., patriaci do portfólia firiem v rámci Grafobal Group, nadšene oznámil, že športová časť komplexu je už v kolaudácii a v predčasnom užívaní. Na dotiahnutie posledných vecí údajne chýbajú približne dva až tri týždne, inak už bude môcť športový stánok slúžiť svojmu účelu. Predpokladá sa, že prvý zápas pred riadnou návštevou prebehne 2. marca 2019.

Futbalový štadión má kapacitu 22.500 divákov, čo z neho robí najväčší moderný štadión na Slovensku. Okrem Slovenskej futbalovej reprezentácie by malo športovisko v tradičnej športovej lokalite Tehelné Pole slúžiť aj ako domovský stánok klubu ŠK Slovan Bratislava.

Národný futbalový štadión bude patriť k najväčším investíciám Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, ktoré sa finančne spolupodieľa na jeho výstavbe a po dokončení ho má odkúpiť. Pôvodné odhadované náklady boli približne 75 miliónov eur, vo výsledku bude ešte štadión o niečo drahší. Verejný sektor poskytol dotáciu viac ako 27 miliónov eur, čo bude neskôr odpočítané od kúpnej ceny.

Hoci ide o jednu z najvýznamnejších stavebných akcií zo strany štátu, mimo dopravnú infraštruktúru, štadión nebol predmetom architektonickej súťaže. Developer projekt priamo zadal spriaznenému architektovi Karolovi Kállyovi ml. a jeho štúdiu Expoline. Výstavba sa spustila v septembri 2016.

 

Postup na výstavbe budovy Tower 5 je za posledné týždne minimálny. Je za tým sadanie stavby?

 

Kým NFŠ, a.s., sa chváli takmer dokončeným štadiónom, ostatné časti komplexu majú k ukončeniu výstavby ešte ďaleko. Súčasťou projektu je totiž nezanedbateľná komerčná časť, obsahujúca rozsiahle retailové priestory (defacto menšie nákupné centrum), rezidenčná sekcia od Bajkalskej s dominantnou, 24-podlažnou vežou a 334 bytmi, a nakoniec administratívna výšková budova Tower 5 so zmieňovaným netradičným osadením v hľadisku.

Práve v prípade výstavby Tower 5 možno pozorovať v poslednej dobe výrazné spomalenie. Budova má mať 20 nadzemných podlaží, za posledný mesiac však stavba zastala na úrovni 15. nadzemného podlažia. Nedostatočný progres neunikol pozornosti viacerých a z rozličných zdrojov sa začala objavovať informácia, že administratívna veža má problém so sadaním, ktoré presiahlo únosnú mieru a znemožňuje pokračovanie výstavby veže.

Ak by to bola pravda, išlo by o mimoriadny problém pre investora, ktorý sa odmietol priamo vyjadriť k sadaniu a vysvetlil, že spomalenie výstavby súvisí s presunom kapacít na štadión. „Sadanie je bežný jav spojený s novostavbami - každá novostavba sadá. V súvislosti s finalizáciou a dokončovacími prácami na nekomerčnej časti komplexu Národného futbalového štadióna zhotoviteľ v súčasnosti alokoval čo najvyšší počet svojich zamestnancov na tieto dokončovacie práce,“ objasňuje Ivana Tittelová, mediálna zástupkyňa developera z Grafobal Group.

Spoločnosť teda náznaky o sadaní vyslovene nevyvrátila, čo môže naznačovať, že špekulácie na internetových fórach vychádzajú z pravdivých základov. Pre developujúcu spoločnosť, za ktorou stojí podnikateľ a riaditeľ ŠK Slovan Ivan Kmotrík, by to bola katastrofálna správa.

Takýto závažný problém by si totiž vyžadoval mimoriadne dodatočné investície k tomu, aby sa budova zastabilizovala a bolo možné pokračovať vo výstavbe. Pri projekte, z ktorého je zrejmé, že developer tlačil na čo najnižšiu cenu (pri komerčnej časti), to môže znamenať zásadný prelom v uvažovanej prínosnosti. Okrem toho je tu samozrejem reputačné riziko, čo si developer nemôže dovoliť, ak chce prilákať nájomníkov, keďže v budove vznikne toľko priestorov, že bude potrebné osloviť spoločnosti aj nad rámec firemného portfólia.

Ťažko povedať, na kom je zodpovednosť za prípadný problém, hoci geologický prieskum a ďalšie aspekty sú koordinované generálnym projektantom, ktorým je v tomto prípade vyššie zmieňované architektonické štúdio. Developer argumentoval jeho výberom, okrem kamarátskych vzťahov, aj nízkou cenou. Ako sa ukazuje, pri tak náročných stavbách, ako sú štadióny a výškové budovy, to môže byť na výraznú škodu.

V najbližšej dobe sa ukáže, do akej miery boli špekulácie pravdivé a či sa na stavbu Tower 5 vrátia robotníci. Ak sa však potvrdia najhoršie obavy, komplex Národného futbalového štadióna bude výrečným príkladom projektu, kde sa pokazilo úplne všetko čo sa dalo.

 

Fotografie z 10.12.2018.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Grafobal Group Development
  • Tower 5. Zdroj: Grafobal Group Development

Súvisiace články

Byty Tehelné Pole sú konečne dokončené, Tower 5 bude čoskoro nasledovať

06.04.2020 12:34:00 Adrian Gubčo

Mohutný komplex Národného futbalového štadióna, zahŕňajúci okrem samotného štadióna aj rezidenčnú a kancelársku časť, sa konečne chýli k definitívnemu dokončeniu. Byty Tehelné Pole už získavajú svojich obyvateľov, v kancelárskej Tower 5 prebiehajú práce už len v interiéri.

Čítať viac

Národný futbalový štadión je skolaudovaný

04.12.2019 15:22:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli v Novom Meste je konečne ukončená. Štadión bol v predčasom užívaní už takmer rok, hoci počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov ešte prebiehali dokončovacie práce. Projekt je spojený s viacerými kontroverziami a s výrazným predražením.

Čítať viac

Tower 5 a Byty Tehelné Pole sú pred dokončením

29.10.2019 11:25:00 Adrian Gubčo

Komplex Národného futbalového štadiónu, zahŕňajúci okrem športového stánku aj kancelársku budovu a rezidenčný súbor, bol s veľkou slávou otváraný už v marci 2019, s prísľubom, že do jesene bude celý development dokončený. Či sa to podarí dodržať, je otázne, navonok sa však zdá, že rezidenčná časť je už pripravená na kolaudáciu, kým kancelárska si ešte nejakú dobu počká.

Čítať viac

Development v okolí NFŠ ide do finále

06.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších projektov v Bratislave sa blíži k dokončeniu. Hoci hlavná časť výstavby areálu Národného futbalového štadióna – samotný športový stánok – bola viacmenej dokončená a daná do prevádzky už pred niekoľkými mesiacmi, nemožno zabudnúť ani na kancelársku vežu a rezidenčný komplex, ktorý k NFŠ patria. Tie sú teraz vo finálnej fáze výstavby.

Čítať viac

Národný futbalový štadión je už v prevádzke: Hodnotenie nového štadióna

05.03.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

V nedeľu, 3.3.2019, bola súťažným zápasom Fortuna Ligy oficiálne odštartovaná prevádzka futbalového štadióna Tehelné Pole, nazývaného aj Národný futbalový štadión. Ide o dosiaľ najväčší, najmodernejší a najdrahší štadión svojho druhu na Slovensku, zároveň však patrí aj k najkontroverznejším. V tomto článku sa pozrieme na to, ako vyzerá zvnútra a či je skutočne „pýchou Bratislavy“, ako ho niektorí nazývajú.

Čítať viac

Národný futbalový štadión pred dokončením

21.11.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna ide do finále. Na stavbe športovej časti areálu sa už dokončuje hľadisko, položil sa trávnik na hracej ploche a realizujú sa exteriérové plochy v okolí štadióna. Investor NFŠ, a.s., robí všetko pre to, aby sa ešte v priebehu tohto roka stihol na štadióne odohrať prvý zápas.

Čítať viac

Construction update: Byty Tehelné Pole & Tower 5, 29.8.2018.

12.09.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Po nedávnom update Národného futbalového štadióna sa dnes pozrieme aj na postup výstavby komerčných častí tohto masívneho developmentu – rezidenčného súboru Byty Tehelné Pole a administratívnej veže Tower 5. Obe budovy začínajú už výrazne zasahovať do panorámy okolia i celej Bratislavy.

Čítať viac

Construction update: Národný futbalový štadión, 29.8.2018

04.09.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Národný futbalový štadión patrí k najväčším projektom v Bratislave, čo je dané nielen rozsahom športoviska, ale aj pridruženými komerčnými funkciami. Tento update bude teda rozdelený na dva, v prvom predstavím postup prác na samotnom štadióne.

Čítať viac

Národný futbalový štadión z výšky

24.07.2018 09:45:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna a súvisiacich častí projektu - bytového komplexu Byty Tehelné pole a administratívnej budovy Tower 5 napreduje. Na štadióne je už osadená podstatná časť sedadiel, dokončuje sa strecha a postupne aj obloženie štadióna. Bytová veža si začína vydobýjať miesto v panoráme Bratislavy.

Čítať viac

Construction update: Národný futbalový štadón, 01.04.2018

05.04.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadiónu (NFŠ) v lokalite Tehelné Pole značne pokročila, podstatná časť športovej časti areálu je už dokončená. Investor NFŠ, a.s., spojený s podnikateľom Ivanom Kmotríkom, verí, že štadión by mal byť plne dokončený do konca tohto roka.

Čítať viac

Podstata nekvality Národného futbalového štadióna

29.11.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Na margo "kauzy" sedenia bez výhľadu na "Národnom futbalovom štadióne", možno len ťažko nájsť výrok, ktorý by lepšie zhodnotil situáciu.

Čítať viac

Construction update: Národný futbalový štadión, 12.11.2017

17.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Stavebník realizujúci výstavbu Národného futbalového štadióna nasadil v poslednom období obrovské tempo - až také, že tieto päť dní staré fotky sa stávajú už pomaly neaktuálnymi. Podľa neoverených informácii je cieľom developera, spoločnosti NFŠ, a.s., spustiť futbalovú sezónu 2018/2019 už na novom štadióne.

Čítať viac

Národný futbalový štadión napreduje

12.10.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ) pokračuje, na hlavnej tribúne sa už objavila prvá časť strešnej konštrukcie. Na stavenisku aktuálne pracuje viac žeriavov ako na akomkoľvek inom projekte v Bratislave. Napriek tomu, stavba má meškanie tri mesiace.

Čítať viac

Výstavba Národného futbalového štadióna napreduje

09.08.2017 08:00:00 Adrian Gubčo

Na stavenisku s aktuálne najväčším počtom žeriavov v Bratislave rýchlo napreduje výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ). Komplex bude okrem športovej funkcie obsahovať aj komerčné časti, ktoré budú ešte výraznejšie.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube