Author photoAdrian Gubčo 13.12.2018 09:00

Národný futbalový štadión je takmer dokončený, výstavba veže pri štadióne stojí

V týchto dňoch prebiehajú dokončovacie práce na výstavbe projektu Národného futbalového štadióna, resp. jeho športovej časti. Mohutný development však zahŕňa aj bytový komplex a administratívnu vežu, osadenú priamo v rohu hľadiska. Stavebná aktivita na tomto objekte v poslednej dobe ustala.

Developer NFŠ, a.s., patriaci do portfólia firiem v rámci Grafobal Group, nadšene oznámil, že športová časť komplexu je už v kolaudácii a v predčasnom užívaní. Na dotiahnutie posledných vecí údajne chýbajú približne dva až tri týždne, inak už bude môcť športový stánok slúžiť svojmu účelu. Predpokladá sa, že prvý zápas pred riadnou návštevou prebehne 2. marca 2019.

Futbalový štadión má kapacitu 22.500 divákov, čo z neho robí najväčší moderný štadión na Slovensku. Okrem Slovenskej futbalovej reprezentácie by malo športovisko v tradičnej športovej lokalite Tehelné Pole slúžiť aj ako domovský stánok klubu ŠK Slovan Bratislava.

Národný futbalový štadión bude patriť k najväčším investíciám Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, ktoré sa finančne spolupodieľa na jeho výstavbe a po dokončení ho má odkúpiť. Pôvodné odhadované náklady boli približne 75 miliónov eur, vo výsledku bude ešte štadión o niečo drahší. Verejný sektor poskytol dotáciu viac ako 27 miliónov eur, čo bude neskôr odpočítané od kúpnej ceny.

Hoci ide o jednu z najvýznamnejších stavebných akcií zo strany štátu, mimo dopravnú infraštruktúru, štadión nebol predmetom architektonickej súťaže. Developer projekt priamo zadal spriaznenému architektovi Karolovi Kállyovi ml. a jeho štúdiu Expoline. Výstavba sa spustila v septembri 2016.

 

Postup na výstavbe budovy Tower 5 je za posledné týždne minimálny. Je za tým sadanie stavby?

 

Kým NFŠ, a.s., sa chváli takmer dokončeným štadiónom, ostatné časti komplexu majú k ukončeniu výstavby ešte ďaleko. Súčasťou projektu je totiž nezanedbateľná komerčná časť, obsahujúca rozsiahle retailové priestory (defacto menšie nákupné centrum), rezidenčná sekcia od Bajkalskej s dominantnou, 24-podlažnou vežou a 334 bytmi, a nakoniec administratívna výšková budova Tower 5 so zmieňovaným netradičným osadením v hľadisku.

Práve v prípade výstavby Tower 5 možno pozorovať v poslednej dobe výrazné spomalenie. Budova má mať 20 nadzemných podlaží, za posledný mesiac však stavba zastala na úrovni 15. nadzemného podlažia. Nedostatočný progres neunikol pozornosti viacerých a z rozličných zdrojov sa začala objavovať informácia, že administratívna veža má problém so sadaním, ktoré presiahlo únosnú mieru a znemožňuje pokračovanie výstavby veže.

Ak by to bola pravda, išlo by o mimoriadny problém pre investora, ktorý sa odmietol priamo vyjadriť k sadaniu a vysvetlil, že spomalenie výstavby súvisí s presunom kapacít na štadión. „Sadanie je bežný jav spojený s novostavbami - každá novostavba sadá. V súvislosti s finalizáciou a dokončovacími prácami na nekomerčnej časti komplexu Národného futbalového štadióna zhotoviteľ v súčasnosti alokoval čo najvyšší počet svojich zamestnancov na tieto dokončovacie práce,“ objasňuje Ivana Tittelová, mediálna zástupkyňa developera z Grafobal Group.

Spoločnosť teda náznaky o sadaní vyslovene nevyvrátila, čo môže naznačovať, že špekulácie na internetových fórach vychádzajú z pravdivých základov. Pre developujúcu spoločnosť, za ktorou stojí podnikateľ a riaditeľ ŠK Slovan Ivan Kmotrík, by to bola katastrofálna správa.

Takýto závažný problém by si totiž vyžadoval mimoriadne dodatočné investície k tomu, aby sa budova zastabilizovala a bolo možné pokračovať vo výstavbe. Pri projekte, z ktorého je zrejmé, že developer tlačil na čo najnižšiu cenu (pri komerčnej časti), to môže znamenať zásadný prelom v uvažovanej prínosnosti. Okrem toho je tu samozrejem reputačné riziko, čo si developer nemôže dovoliť, ak chce prilákať nájomníkov, keďže v budove vznikne toľko priestorov, že bude potrebné osloviť spoločnosti aj nad rámec firemného portfólia.

Ťažko povedať, na kom je zodpovednosť za prípadný problém, hoci geologický prieskum a ďalšie aspekty sú koordinované generálnym projektantom, ktorým je v tomto prípade vyššie zmieňované architektonické štúdio. Developer argumentoval jeho výberom, okrem kamarátskych vzťahov, aj nízkou cenou. Ako sa ukazuje, pri tak náročných stavbách, ako sú štadióny a výškové budovy, to môže byť na výraznú škodu.

V najbližšej dobe sa ukáže, do akej miery boli špekulácie pravdivé a či sa na stavbu Tower 5 vrátia robotníci. Ak sa však potvrdia najhoršie obavy, komplex Národného futbalového štadióna bude výrečným príkladom projektu, kde sa pokazilo úplne všetko čo sa dalo.

 

Fotografie z 10.12.2018.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Grafobal Group Development
  • Tower 5. Zdroj: Grafobal Group Development

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube