Author photoAdrian Gubčo 19.09.2022 09:16

Najväčšia bratislavská fontána bude opäť fungovať, jej rekonštrukcia sa blíži k záveru

Už na budúci rok snáď bude po dlhých rokoch fungovať najväčšia bratislavská fontána Družba na Námestí slobody. Hlavné mesto postupuje v jej obnove a modernizácii, ktorá je súčasťou širšej rekonštrukcie námestia. Vzniknúť by tak mohlo ďaleko atraktívnejšie priestranstvo, ktoré bude otvorené pre väčší počet užívateľov.

Námestie slobody patrí k významným reprezentačným priestorom Bratislavy. Nachádza sa v strategickej polohe medzi Hlavnou stanicou a historickým jadrom mesta a tvorí srdce vládnej a univerzitnej štvrte. Pôvodne išlo o armádne zhromaždisko, neskôr sem prichádzali cirkusy, v druhej polovici 20. storočia sa tu nachádzalo aj veľké parkovisko. V roku 1980 bola dokončená jeho prestavba, ktorá mu dala dnešnú podobu. Spojená bola so spustením mohutnej fontány Družba a odhalením pamätníka Klementa Gottwalda.

Námestie prešlo odvtedy určitými zmenami – po Novembri 89 bola rýchlo odstránená socha prvého komunistického prezidenta a zmenený bol názov. Inak však priestor len chátral. Fontána bola pre svoj zlý stav odstavená už v roku 2007, pričom nefungovali čerpadlá, elektroinštalácia a poškodená bola aj hydroizolácia bazénov. Nasledujúce desaťročie sa s výnimkou občasných umeleckých inštalácií neudialo na námestí ani v prípade fontány prakticky vôbec nič.

V roku 2017 však prebehla architektonická súťaž, v ktorej sa presadil ateliér 2021. Návrh architektov počítal skôr s jemnými zásahmi bez narušenia princípov pôvodnej koncepcie námestia. Autori zachovali aj fontánu – no namiesto predtým náročnej prevádzky série kaskádovitých bazénov s vysokou spotrebou vody uprednostnili interaktívny spôsob, kedy bazény otvorili návštevníkom. Mesto sa s danou víziou stotožnilo a postupne začalo realizovať prvé zásahy. Komplexná rekonštrukcia fontány začala na konci minulého roka.

Dnes už začínajú práce prinášať hmatateľné výsledky. Ako oznámilo Hlavné mesto na sociálnej sieti, v tejto chvíli je už pod povrchom kompletne zrekonštruovaná strojovňa, ktorá bola predtým v havarijnom stave. Časť stropu sa nanovo vybetónovala, opravili sa povrchy, vymenili rozvody a priestor sa pripravil na inštalovanie čerpadiel a celej novej technológie fontány. Torzo čerpadiel sa zachovalo na pamiatku ako pripomienka pôvodnej technológie.

Pracuje sa aj na bazénoch, kde sa zrecykluje popraskaná dlažba a nahradí terazzom. Ten sa však vyskytne aj v okolí, čím bude priestor fontány nadväzovať na susedné plochy. Mesto upozorňuje, že sa tým ušetrí asi 500 ton materiálu. Odstránené boli múriky medzi bazénmi aj obruba medzi fontánou a pešími časťami námestia, čo umožni do budúcna prístup ľudí. Bazény a žľaby dostali nové konštrukcie a pripravené boli aj vývody pre budúce efektové fontány. Vznikne tak „živá“ fontána, doplnená o svetelné efekty.  

Ústredný motív fontány, plastika Lipový kvet, sa bude chemicky čistiť, čím sa jej navráti originálny zamatový lesk. Na tomto spôsobe čistenia sa podľa Magistrátu zhodli reštaurátori aj pamiatkari ako na najšetrnejšom potom, ako prebehlo testovanie čistenia viacerými spôsobmi. Dielo od sochára Juraja Hovorku sa tak „zaskvie“ v pôvodnej kráse.

 

 

Okrem týchto prác začal stavebník aj s ďalšími úpravami námestia. Pracuje sa na generálnej rekonštrukcii osvetlenia, pričom sa sem majú vrátiť lampy, dizajnovo nadväzujúce na originálne vzory. Znižovať sa budú niektoré vyvýšené záhony, čím sa má priestor stať menej bariérovým a vhodnejším pre trávenie voľného času, ale aj pre protesty či verejné stretnutia. Onedlho by mal byť vymenený aj mobiliár (lavičky a koše) za nové kusy, hoci s pôvodným a mierne modifikovaným dizajnom a žltou farbou, akú mal aj v roku 1984, keď tu bol osadený. Naostatok, počas jesennej výsadby zelene tu chce mesto vysadiť nové stromy po vonkajšom obvode druhého radu záhonov. V súčasnosti sa tu nachádzajú väčšie plochy trávnika.

Aktuálne práce by mali byť dokončené možno už do konca roka. Fontána bude azda funkčná v priebehu budúcoročného leta. Na realizáciu ešte čakajú tzv. folies, teda pavilóny alebo plochy so špecifickou funkciou, ktoré majú podporiť rekreačnú a spoločenskú funkciu Námestia slobody. Kedy bude celý priestor kompletne obnovený, v tejto chvíli známe nie je.

V každom prípade, Námestie slobody smeruje k výraznému zlepšeniu svojho stavu a príťažlivosti. Fontána Družba je dnes smutnou dominantou priestoru, už čoskoro ale môže byť ikonickým prvkom, ktorý urobí z námestia cieľ návštev ľudí zo širokého okolia. Už dnes ide o pomerne populárne miesto, využívané najmä študentami z blízkych škôl, čiastočne ale aj zamestnancami a psíčkarmi. Po obnove sa komunita návštevníkov môže rozšíriť vo väčšej miere o rodiny alebo občasných turistov.

Okrem rekreačnej funkcie sa však posilní aj spoločenská úloha Námestia slobody. Mesto sa netají záujmom o presun veľkých stretnutí a demonštrácií z Námestia SNP práve sem. Dôvodom je narušenie verejnej dopravy, keďže na Námestí SNP je jeden z kľúčových električkových uzlov v celej Bratislave. Organizácia demonštrácií na Námestí slobody dáva ale v princípe zmysel – nielen kvôli doprave, ale aj symbolicky. Podporiť by sa mali odstránením jedného so zatrávnených záhonov, čím vznikne zhromažďovací priestor.  

Bratislava tak postupne smeruje k citeľnému zlepšeniu stavu jedného zo svojich najvýznamnejších námestí a parkov v centre mesta. Srdce reprezentačnej vládnej a univerzitnej štvrte dostane kultivovanejšiu podobu, zodpovedajúcu jeho úlohe. Deje sa to značne oneskorene a len postupnými krokmi – napriek tomu ale ide o dobré správy. Pre verejný priestor v centre metropoly pôjde o jednu z najpozitívnejších zmien v posledných rokoch.

 

Fotografie z 11.9.2022. Pozrite si rekonštrukciu Námestia slobody vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube