Nová stanica a radikálne zmeny v doprave. Slovenské mesto sa dočkalo, vyhlásili víťaza zhotoviteľa modernizácie železničnej trate
Slovensko krok po kroku modernizuje svoj hlavný železničný koridor, spájajúci Bratislavou s Košicami. Cieľom je zvýšiť štandard a rýchlosť železničnej premávky, ktorá tu bude dosahovať 160 kilomentrov za hodinu. Predpokladom k zlepšeniu stavu sú preložky a napriamenie tratí, čo má významné dôsledky. Pre mesto Liptovský Mikuláš napríklad ide o najdôležitejší strategický projekt za desaťročia.
Ilustračné zábery. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
Modernizácia hlavného železničného koridoru medzi Bratislavou a Košicami prebieha už od začiatku tohto storočia. Dosiaľ je zmodernizovaný úsek medzi Bratislavou a Žilinou, ako aj fragmenty koridoru na Liptove a čiastočne na Spiši. Práve na tieto regióny sa v súčasnosti Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zameriavajú, nakoľko tu možno dosiahnuť najvýznamnejšie časové úspory pri relatívne dostupnej ceste.
V tejto súvislosti ŽSR vyhlásili víťaza verejnej súťaže, ktorý preloží železničnú trať na Liptove v úseku Paludza – Liptovský Hrádok. Víťazom sa stalo konzorcium TSS-HT ŽELEZNICA LIPTOV s ponukou 534 miliónov eur bez DPH. Je to o 400 miliónov eur menej ako bola predpokladaná cena zákazky. Liptovskomikulášska radnica informovala na sociálnej sieti, že práce by mali podľa uznesenia vlády SR začať najneskôr v septembri.
Projekt ráta s úplnou prekládkou 14,5 kilometra dlhej trate a jej čiastočným napriamením. Pôvodná trať sa skráti približne o jeden a pol kilometra, cesta vlakom potrvá o štyri minúty menej. Po novom bude viesť po južnom okraji mesta, kde vznikne aj nová železničná stanica (pri poľnohospodárskom družstve).
Súčasťou trate bude aj 630-metrový tunel Paludza, 39 nových a zrekonštruovaných mostov a protihlukové steny s dĺžkou takmer šesť kilometrov. Naplánované sú zastávky v Liptovskom Jáne a Závažnej Porube.
Mesto tieto správy mimoriadne uvítalo. „Vďaka prekládke budú našim mestom viesť tri cestné ťahy, čo výrazne odľahčí dopravu. Nákladná doprava už nepôjde centrom, ale novou cestou popri železnici až do priemyselnej zóny v Okoličnom. Zníži sa hlučnosť. Nová železnica bude vďaka moderným technológiám výrazne tichšia, trať budú lemovať protihlukové steny,“ uviedla samospráva.
Doplnila, že namiesto úrovňových priecestí vzniknú ich mimoúrovňové križovatky a podchody. Modernizácia má podľa radnice otvoriť rozvoj mesta na severnej strane a pri východnom brehu Liptovskej Mary. „Mesto už viac nebude zakliesnené medzi železnicou a diaľnicou,“ podotkla.
Výstavba má trvať približne štyri a pol roka. Ide o jeden z najväčších modernizačných projektov v dejinách Slovenska a pokiaľ by platila predpokladaná cena zákazky, aj najdrahších. Mesto však pripomína jeho význam. „Ide o železničný koridor európskeho významu a bez modernizácie nie je možné splniť náš záväzok voči Európskej únii, dosiahnuť požadovanú traťovú rýchlosť 160 kilometrov za hodinu,“ dodali zo samosprávy.
Budúca stanica v Liptovskom Mikuláši. Halu oddelí od samotnej trate diaľnica. Zdroj: Mesto Liptovský Mikuláš
Pre Liptovský Mikuláš sa tak otvára nová kapitola. Ak využije nové možnosti, dané preložkou trate, môže lepšie využiť potenciál Liptovskej Mary a vytvoriť atraktívne prostredie s verejnými priestormi, promenádou a mestskou plážou. Taktiež sa otvoria rozvojové plochy, ktoré budú v lepšom dosahu centra mesta.
Veľkou výhodou je aj potenciálne odľahčenie dopravy v centre, najmä na ceste I/18. Tá je surovo zakliesnená do mestského prostredia a v minulosti viedla k nevhodným asanáciám. Humanizácia jej okolia po jej prípadnom utlmení a úpravách by dramaticky pozdvihla úroveň tohto srdca Liptova. Ako také by sa mohlo stať omnoho atraktívnejším aj z turistického hľadiska.
Napriek tomu má zámer aj nedostatky. Jedným z nich je podoba novej železničnej stanice – v podstate prvej novej významnej železničnej stanice od dokončenia objektu v Petržalke v roku 1998. ŽSR k tejto zaujímavej situácii pristúpili ako k handre. Nová stanica v Liptovskom Mikuláši bude vyzerať horšie ako novobudované objekty tohto typu v subsaharskej Afrike a pripomínať bude skôr sklad s oknami. Dôvodom je aj fakt, že nástupištia budú od haly oddelené diaľnicou.
Druhým je jej poloha. Stanica bude prakticky mimo mesta namiesto tesnej blízkosti centra ako v súčasnosti. Dnes sa navyše v jej tesnom dotyku nachádza autobusová stanica, takže sa stratí mimoriadne dôležitá nadväznosť pre dochádzajúcich z okolitého regiónu. Nový projekt s preložením autobusovej stanice nepočíta (hoci územný plán s ňou ráta). Dostupnosť železnice sa zhorší aj obyvateľom sídliska Podbreziny.
Všetko tak nasvedčuje tomu, že mesto nie je na tento projekt urbanisticky celkom pripravené. Regulácia síce počíta s výstavbou na voľných pozemkoch v okolí trate, ale má ísť predovšetkým o občiansku vybavenosť (v preklade retailové a nákupné centrá) a sklady, výrobu či logistiku. To nevytvára predpoklady o vzniku veľmi priaznivého prostredia. Nanešťastie, integorvaný rozvoj železnice a mesta je na Slovensku zatiaľ len snom.
(YIM.BA, TASR)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.



















