YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 25.09.2020 11:22

Metropolitan Star sa blíži k dokončeniu, Kesselbauer je už vo výstavbe

Lukratívna lokalita v starom centre mesta bude už čoskoro kompaktnejšia – „diery“ v zástavbe na severnej strane Námestia 1. mája sú blízko vyplnenia. Po projekte Metropolitan Star, ktorý už z exteriéru získava definitívnu tvár, sa výstavba po dlhšej príprave rozbehla aj na susednom obytnom súbore Kesselbauer.

Metropolitan Star patrí k starším, ešte predkrízovým projektom, ktoré sa do realizačnej fázy dostali až v rámci poslednej konjunktúry. Od prvých predstáv prešiel zámer výraznými zmenami – dizajnovými, ale do istej miery aj funkčnými. Na pozemku medzi Námestím 1. mája a Banskobystrickou ulicou tak vzniká polyfunkčný projekt s bývaním, kanceláriami a vybavenosťou, ako aj pasážou, ktorá by mala tieto priestranstvá spájať. Development však má racionálnejšiu podobu, hoci architektom by mal byť aj naďalej Ateliér Závodný.

Po kríze schému prebrala spoločnosť Archikód, inak známa najmä z Dúbravky, kde realizuje zónu Záhradné mesto. Neskôr ju však nahradila firma Metropolitan Star a.s., blízka spoločnosti Amalca Development, ktorá zas má za sebou alebo pripravuje projekty v staromestských prielukách – na Panenskej či na Ulici 29. augusta. Dnes sa developer blíži k dokončeniu svojej dosiaľ najväčšej realizácie.

Nido

V Metropolitan Star vznikne okolo 7,1-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov, umiestnených v osempodlažnej budove na Námestí 1. mája. V taktiež osempodlažnej budove vo vnútrobloku budú umiestnené apartmány, bytovú funkciu bude mať dom orientovaný do Banskobystrickej ulice.

Na ôsmich podlažiach je umiestnených 20 bytov, ktoré boli ponúkané v predaji (ceny zverejnené neboli), a niekoľko exkluzívnych jednotiek s terasami a výhľadmi do Prezidentskej záhrady. Súčasťou štandardu je podlahové vykurovanie, hliníkové okná či predpríprava na klimatizáciu. Dostupné by ešte mali byť – podľa oficiálnej webstránky – 4 byty.

V tejto chvíli už možno do veľkej miery konfrontovať finálnu podobu projektu s očakávaniami aj charakterom lokality. V tomto smere možno konštatovať mierne sklamanie – fasáda smerom do Banskobystrickej mohla pôsobiť ďaleko lepšie, výzoru budovy ubližujú lacno pôsobiace rúrkové zábradlia na loggiách. Oveľa väčšie sklamanie je však pohľad dovnútra projektu: podľa zdrojov priamo zo stavby sa zdá, že v rámci retailovej sekcie projektu nevzniká priestor pre pôvodne zamýšľané kino, hoci ešte na začiatku výstavby developer sľuboval, že ho tu zriadi.

Bývalé kino Hviezda patrilo k legendárnym bratislavským kinám a pôvodná budova bola asanovaná s prísľubom, že bude obnovené v rámci nového developmentu a prístupné z novej pasáže. Retailová sekcia projektu má približne tisíc metrov štvorcových, čo je dostatok priestoru pre umiestnenie menšieho kina. Developera som sa pokúsil osloviť, na moje telefonáty však nereagoval.

Metropolitan Star tak vnímam ako celok pozítivne, keďže prináša mestotvorné funkcie a v princípe aj architektúru do lokality, kde je daný typ zástavby vyslovene vhodný. Na druhej strane, s ohľadom na proklamovaný štandard aj umiestnenie v blízkosti vládnej štvrte a úplného centra mesta by bolo dobré, keby sa v architektúre prejavila väčšia odvaha investora a žiadúce, aby sa obnovilo aj kino, ktoré bolo verejným prísľubom až do nedávnej minulosti.

Celkové dokončenie Metropolitan Star sa predpokladá v prvej polovici roka 2021.

 

 

Trochu iný je príbeh projektu Kesselbauer, ktorý realizuje developer Proxenta. Prípravu developmentu zahájil po dokončení bytového domu Weinhauer, ktorý vyplnil staršiu prieluku na Jozefskej ulici. Hladký priebeh posudzovania a schvaľovania zámeru bol narušený odvolaniami zo strany niektorých miestnych obyvateľov, v lete tohto roka však definitívne získal stavebné povolenie a rozbehla sa výstavba.

Na pozemku momentálne prebieha zakladanie a betónovanie základovej dosky pod celým budúcim blokom budov, ktorý vznikne naraz. Kesselbauer totiž bude navonok pôsobiť ako dvojica rozličných objektov, čo je spôsobené snahou o rešpektovanie pôvodného charakteru zástavby bloku. Donedávna sa tu totiž nachádzal historický objekt tzv. Kesselbauerovej pekárne, ktorá, napriek chátraniu, patrila ku charakteristickým budovám v tejto časti mesta.

V novom projekte bude fasáda pekárne obnovená, hoci za ňou vznikne moderná a úplne súčasná stavba. Projekt svojou hmotou vytvorí veľké vnútorné átrium alebo nádvorie, ktoré bude verejne prístupné, keďže tu budú na prízemí umiestnené komerčné prevádzky. Jednotlivé časti súboru budú mať maximálne osem nadzemných podlaží, do ulice by to malo byť o jedno, resp. tri podlažia menej, aby sa dodržala charakteristická výška zástavby.

Naplánovaný je vznik 116 bytov a apartmánov. Developer avizuje, že z prvej vlny predaja sa podarilo vypredať všetko už v priebehu niekoľkých mesiacov, ďalšiu vlnu, kde budú dvoj- a trojizbové jednotky, zatiaľ spustiť neplánuje. Štandard rezidencií má byť vysoký, hoci k pár známym detailom patrí len toľko, že byty a apartmány budú mať hliníkové okná a takmer všetky byty by mali mať balkón, terasu alebo loggiu. Proxenta pripomína, že pod súborom bude veľká podzemná garáž so 155 parkovacími miestami a vybavením pre cyklistov.

Aktuálne však prebieha prenájom obchodných, príp. kancelárskych priestorov, ktorých bude v deviatich jednotkách viac ako 718 metrov štvorcových. Nachádzať sa tu budú priestory obrátené do rušného námestia aj do vnútrobloku, reálny tak je vznik gastronomických zariadení aj dizajnových či nábytkových obchodov, príp. právnych kancelárií, ktoré nepotrebujú takú frekvenciu pešieho pohybu.

Z architektonického hľadiska nepôjde o výnimočnú stavbu, skôr naopak, zástavbu lokality však snáď dotvorí dobre a bezkonfliktne. Za architektúrou stojí kancelária Beionde, ktorá mala dodržať zadanie investora, spočívajúce v zachovaní pôvodného štýlu a nariadení pamiatkarov.

Projekt by mal by kompletne dokončený v roku 2023, kedy sa zároveň dobuduje celá severná strana Námestia 1. mája. Banskobystrická ulica si na celkové dobudovanie ešte nejakú dobu počká – hoci aj tu Proxenta pripravuje vyplnenie priestoru vedľa Metropolitan Star, kde má vzniknúť exkluzívny projekt Vila Biela.

 

 

Dobudovanie tak čaká dôležitý mestský blok priamo v centre mesta. Projekty majú v zmysle prísnych slovenských parkovacích noriem zabezpečené dostatočné kapacity, to isté však nemožno povedať o lokalite ako takej. Susedné Kollárovo námestie je miestom, okolo ktorého sa koncentruje množstvo významných inštitúcií, začína sa tu nákupná Obchodná ulica, organizujú sa tu kultúrne podujatia (na Novej scéne) a nachádza sa tu aj pomerne dosť kancelárskych kapacít.

Aj preto sa už dlhodobo vyvíjajú snahy o dobudovanie parkovacích kapacít, ako aj o revitalizáciu verejného priestoru a zlepšenie kvality parku a zelene vo všeobecnosti. Existuje časť verejnosti, ktorá tieto záujmy považuje za protichodné, na základe rokov expertných diskusií a úprav projektov, ako aj participatívnych aktivít, sa však podarilo s investorom uvažovanej podzemnej garáže pod severnou časťou parčíku na Kollárovom námestí nájsť taký variant riešenia, ktorý by bol do budúcna pre lokalitu prínosom – zvlášť v kontexte uvažovaného zavedenia mestskej parkovacej politiky.

Magistrát po vyjasnení nedostatkov už smeroval k vyriešeniu problému a k spoločnému memorandu investora a mesta, kritici však nezložili zbrane: dôkazom je včerajšie hlasovanie poslancov Mestského zastupiteľstva o premenovaní časti verejných priestranstiev, vrátane časti Kollárovho námestia. To sa po novom bude volať Park na Kollárovom námestí, pričom sa predkladateľ zaštiťuje tvrdením, že premenovanie priestranstva je základom k tomu, aby nikomu nenapadlo stavať pod parkom.

Odhliadnuc od smiešnosti takejto argumentácie, ide o ďalšie torpédovanie dlhodobej snahy odborníkov a odborníčok, ktorí sa roky venovali možnostiam revitalizácie Kollárovho námestia, a to zo strany človeka, ktorý bol kvôli neschopnosti konštruktívnej diskusie vylúčený z participatívneho procesu k budúcnosti priestoru. Ten istý človek teraz hrozí politizáciou tejto výsostne odbornej otázky.

Stavebná hmota v okolí Kollárovho námestia sa tak zdá byť konečne po desaťročiach takmer dobudovaná. Nasledovať musí verejný priestor. Najväčšou prekážkou v tomto prípade však paradoxne nie je nedostatok nápadov, financií či ochoty kľúčových aktérov, ale odpor tých, ktorí tvrdia, že im ide o kvalitu zelene. Včerajším rozhodnutím tomu však viac ublížili ako pomohli.

 

Fotografie z 12.9.2020. Pozrite si výstavbu Metropolitan Star a Kesselbaueru vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Metropolitan Star
  • Metropolitan Star
  • Metropolitan Star
  • Metropolitan Star
  • Metropolitan Star. Zdroj: Amalca Development
  • Kesselbauer
  • Kesselbauer
  • Kesselbauer. Zdroj: Proxenta

Súvisiace články

Zo štrbavých zubov kompaktný kus mesta. Kesselbauer a Vila Biela sceľujú mestský blok

10.01.2023 15:57:15 Adrian Gubčo

Okolie Námestia 1. mája v Starom Meste patrí k najmestskejšie pôsobiacim častiam Bratislavy. Kombinácia staršej aj novšej zástavby, vrátane realizácii na vysokej architektonickej úrovni, dodáva územiu charakter centra európskej metropoly. Ešte donedávna to však bolo inak – územie totiž spoluformovali výrazné prieluky.

Čítať viac

Veľké plány Proxenty sa postupne stávajú realitou

12.07.2022 12:06:58 Adrian Gubčo

Investičná spoločnosť Proxenta, ktorá je čoraz aktívnejšia aj v developmente, pokročila s ďalšími projektami, kým ďalšie pripravuje. Firma sa zameriava predovšetkým na centrum mesta, v dôsledku čoho získavajú novú podobu prieluky, staršie objekty a iné nevyužité plochy. Zároveň sa však v súvislosti s ňou objavili špekulácie o nevhodných praktikách pri predaji bytov.

Čítať viac

Kesselbauer odhalil svoju historizujúcu fasádu

10.12.2021 13:42:02 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Kesselbauer napreduje a dnes je vo vysokom štádiu realizácie. Dokončená je už časť fasád – najmä na časti, ktorá vznikla na mieste niekdajšej Kesselbauerovej pekárne. Developer Proxenta tu avizoval nielen obnovenie priečelia pôvodného domu, ale aj nadstavbu v historizujúcom štýle. Dnes je táto časť projektu odhalená a začína vyvolávať diskusie.

Čítať viac

Kesselbauer dosiahol plnú výšku a získava historizujúcu fasádu

02.09.2021 17:53:48 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer od spoločnosti Proxenta v centre mesta dosiahol významný míľnik: všetky objekty v rámci polyfunkčného súboru dosiahli alebo sú tesne pred dosiahnutím štádia hrubej stavby. Vysoké štádium výstavby prinieslo aj ďalšiu novinku – na objekte, ktorý nahradil pôvodnú Kesselbauerovu pekáreň, sa začína objavovať fasáda, asociujúca zaniknutý dom.

Čítať viac

Kesselbauer má stavebné povolenie

13.07.2020 10:35:00 Adrian Gubčo

Po určitom omeškaní sa konečne blíži spustenie výstavby polyfunkčného komplexu Kesselbauer, prevažne obytného bloku na Námestí 1. mája v centre mesta. Developer Proxenta obdržal stavebné povolenie na zámer, ktorým sa vyplní prieluka na severnej strane námestia a zároveň obnoví fasáda jedného z historických objektov, ktoré tu donedávna stávali.

Čítať viac

Kesselbauer ide do stavebného konania, Metropolitan Star získava finálnu tvár

12.05.2020 17:25:36 Adrian Gubčo

Centrálny mestský blok v strategickej polohe medzi Prezidentskou záhradou a Námestím 1. mája je blízko k úplnému sceleniu. Projekt Metropolitan Star sa zahaľuje do fasády, kým susedný Kesselbauer ide po komplikáciách do stavebného konania. Dobudovanie oboch projektov prispeje k oživeniu tejto časti centra Bratislavy.

Čítať viac

Metropolitan Star má hotovú hrubú stavbu

10.03.2020 11:10:00 Adrian Gubčo

Jeden z najdlhšie pripravovaných projektov v centre Bratislavy, Metropolitan Star, dosiahol plnú výšku a je v štádiu hrubej stavby. Polyfunkčný komplex na Námestí 1. mája tak konečne vyplnil dlhodobo prázdny pozemok v atraktívnej mestskej lokalite a čoskoro ju oživí.

Čítať viac

Pohne sa už projekt Kesselbauer?

06.03.2020 14:10:00 Adrian Gubčo

V centre mesta, na Námestí 1. mája, už nejakú dobu ostáva bez aktivity prieluka po historickom objekte, kde sa nachádzala Kesselbauerova pekáreň, a nedávno asanovanom objekte z 90-tych rokov 20. storočia. Developer Proxenta tu plánoval ešte v roku 2019 rozostavať polyfunkčný projekt s bývaním a vybavenosťou, zabrzdili ho však odvolania. Aktuálne náznaky však nasvedčujú, že sa situácia pohla.

Čítať viac

Staromestské prieluky sa vypĺňajú

03.01.2020 13:00:00 Adrian Gubčo

Jedným z pozitívnejších dôsledkov vysokých cien bývania je meniaca sa výhodnosť zástavby menších pozemkov v centre – prieluk v pôvodnej zástavbe, ktoré v mnohých prípadoch pôsobili veľmi zle. V súčasnosti však rastie hneď niekoľko projektov, ktoré využívajú takéto priestory, čo prispeje k vytvoreniu pocitu kompaktnejšieho mesta.

Čítať viac

Metropolitan Star spúšťa predaj bytov a odhaľuje finálny výzor

22.10.2019 09:15:00 Adrian Gubčo

Projekt Metropolitan Star na Námestí 1. mája je vo výstavbe už nejakú dobu, až donedávna však neboli známe informácie o definitívnom počte bytov, dátume spustenia predaja a v podstate ani finálny vzhľad developmentu. Developer Archikód však medzičasom spustil oficiálnu webstránku polyfunkčného súboru, ktorý vyplní zásadnú prieluku v centrálnej časti Bratislavy.

Čítať viac

Metropolitan Star už rastie, Kesselbauer bližšie k spusteniu výstavby

04.09.2019 15:50:00 Adrian Gubčo

Centrum mesta bude už čoskoro výrazne kompaktnejšie a ucelenejšie. Stavba dlhoočakávaného projektu Metropolitan Star už dosiahla úroveň terénu, kým susedný Kesselbauer sa posúva v povoľovaní. Developer druhého projektu okrem toho pripravuje aj vyplnenie prieluky od Banskobystrickej ulice.

Čítať viac

Ako postupovala asanácia VB Leasingu

28.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer Proxenta pred niekoľkými dňami oficiálne predstavil (pravdepodobne) finálne vizualizácie projektu Kesselbauer a opätovne spustil predaj bytov v tomto centrálne položenom rezidenčnom komplexe. Predtým však musel zasanovať pôvodné objekty, ktoré sa tu nachádzali, medzi nimi budovu VB Leasing z konca 20. storočia.

Čítať viac

Kesselbauer spúšťa predaj a predstavuje nové vizualizácie

19.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer v centre mesta, na Námestí 1. mája, sa blíži k výstavbe. V súvislosti s tým developer, spoločnosť Proxenta, zverejnila nové aktualizované vizualizácie, ako aj ponuku bytov a obchodných priestorov. Na pozemku sa v týchto dňoch ukončuje asanácia pôvodnej zástavby.

Čítať viac

Príprava Kesselbaueru napreduje, pozemok bude čoskoro vyčistený

18.02.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer v centrálnej časti Bratislavy postupuje. Už v priebehu týchto dní bude definitívne odstránená pôvodná zástavba na pozemku, aby čoskoro mohol na jej mieste rásť nový rezidenčný projekt, ktorý scelí blok medzi Banskobystrickou ulicou a Námestím 1. mája. Developerom je spoločnosť Proxenta.

Čítať viac

Metropolitan Star ide do výstavby

12.02.2019 10:20:00 Adrian Gubčo

Dlhoočakávaný projekt Metropolitan Star v prieluke medzi Námestím 1. mája a Banskobystrickou ulicou je konečne vo výstavbe. Polyfunkčný development od developera Archikód mal byť postavený pôvodne už v minulom desaťročí, dnes doplní iné projekty, ktoré v okolí postupne vznikajú.

Čítať viac

Proxenta rastie a ohlasuje nové projekty

08.01.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta, ktorá bola doteraz známa skôr ako investičná skupina, sa postupne etabluje medzi bratislavskými developermi. Aktivita Proxenty graduje, čo je spojené s nákupom nových akvizícií a prípravou nových projektov, ktoré doplnia tie rozbehnuté.

Čítať viac

Príprava projektu Kesselbauer napreduje, asanuje sa niekdajšia kancelárska budova

26.11.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta pokračuje v príprave na výstavbu projektu Kesselbauer, ktorý vyrastie na Námestí 1. mája, v centrálnej lokalite, kde sa v posledných rokoch vypĺňajú prieluky a skompaktňuje zástavba. Aktuálne sa asanuje druhý z dvoch objektov, na ktorých mieste nový rezidenčný súbor vznikne.

Čítať viac

Čo vznikne vedľa projektu Kesselbauer?

28.05.2018 08:46:00 Adrian Gubčo

Po poslednom poste o projekte Kesselbauer prišlo mnoho otázok, aký projekt je nakreslený na susednom pozemku pri Hoteli Tatra, kde je v súčasnosti výrazná preluka. Na tejto parcele má vzniknúť polyfunkčný komplex Metropolitan Star.

Čítať viac

Construction update: Kesselbauer, 21.05.2018

25.05.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Na Námestí 1. mája sa už zrejme začínajú prípravné práce pred začiatkom výstavby projektu Kesselbauer. Developer, ktorým je spoločnosť Proxenta, spúšťa asanáciu staršieho objektu, ktorý sa tu nachádzal.

Čítať viac

Projekt Kesselbauer štartuje

16.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Už dávnejšie sa na tejto stránke objavili vizualizácie projektu Kesselbauer, ktorý pripravuje investičná skupina Proxenta. Teraz developer spúšťa predaj bytov a zverejňuje ďalšie informácie o súbore budov, ktoré skompaktnia zástavbu v okolí Námestia 1. mája.

Čítať viac

Kesselbauer odhaľuje novú podobu

12.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta, ktorá sa postupne aktivizuje aj v realitnom biznise, zverejnila na svojej stránke novú aktualizovanú podobu svojho projektu Kesselbauer, ktorý bol pôvodne známy ako Rezidencia Medzi Hviezdami.

Čítať viac

Nový projekt: Rezidencia medzi hviezdami

27.06.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Finančná skupina Proxenta Broker, ktorá sa venuje aj developmentu, napreduje v príprave nového projektu, o ktorom som sa už zmieňoval - v susedstve dokončovaného Weinhaueru pribudne Rezidencia medzi hviezdami, ktorá odhaľuje prvé informácie a vizualizácie a je na pripomienkovaní EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube