YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.04.2019 14:00

Na Kollárovom námestí vznikne podzemná garáž

Bratislava sa už čoskoro dočká prvých zásadnejších zmien na Kollárovom námestí, jednom z centrálne položených verejných priestranstiev, ktoré je dnes v zlom stave, čo platí aj o okolitej lokalite. Prvý dôležitý zásah je len otázkou času – v severnej časti námestia by mohla čoskoro začať vznikať podzemná garáž, ktorá umožní vyčistiť okolité ulice od parkovania.

Zdroj: Parking House

Zdroj: Parking House

Nová garáž má vzniknúť v časti námestia medzi vstupom do podzemnej garáže kancelárskeho komplexu Park One a stredového kruhu v parku na námestí. Bude mať hĺbku až piatich podzemných podlaží, vzniknúť by malo 297 parkovacích miest. Developer, spoločnosť Parking House, a.s., v rámci projektu sľubuje možnosť nabíjania elektromobilov, teoreticky aj vlastného bike-sharingu, zvažuje sa možnosť dlhodobého parkovania či spolupráce s prevádzkami na Obchodnej ulici, ktoré by ponúkali parkovacie karty. Prevádzkovateľom bude spoločnosť Saba Parking.

Súčasťou projektu je okrem toho aj revitalizácia parku na Kollárovom námestí. Nad samotnou garážou by mal byť pôdny substrát s minimálnou hrúbkou od dvoch metrov, čo by malo umožňovať aj výsadbu väčších stromov. Vjazd do garáže by mal byť riešený zo západnej strany námestia, výjazd bude na Jánsku ulicu. Developer deklaruje svoju snahu projekt upraviť v závislosti na podmienkach celkovej rekonštrukcie celého priestoru.

Architektom garáží je kancelária Expoline, ktorá už pripravila viacero podobných projektov. Asi najpodobnejším je podzemná garáž pred Bratislavským hradom a NR SR, ktorá výrazne prispela k revitalizácii daného priestoru. Kollárovo námestie rozšíri kapacity, ktoré Saba Parking momentálne v Bratislave prevádzkuje, a prispeje k transformácii lokality.

 

Podzemná garáž prispeje k celkovej transformácii lokality. Zdroj: Parking House

 

O garáži na tomto mieste sa hovorilo už v minulosti, pričom zámer vzbudil nevôľu u niektorých združení, ktoré sa nevedeli zmieriť s potrebou odstrániť časť zelene počas výstavby, napriek prísľubu investora, že ju plnohodnotne nahradí. Pravdou je, že projekt sa začal pripravovať ešte zhruba desaťročie dozadu.

Dlhá doba prípravy súvisí s tvrdým bojom, ktoré tieto združenia voči projektu viedli, pričom sa im podarilo získať širokú podporu zastupiteľov. Napriek tomu má developer k dispozícii právoplatné územné rozhodnutie, hoci bolo aktivistami napadnuté. Developer však disponuje rozhodnutím súdu, že projekt je v súlade s Územným plánom Hlavného mesta SR Bratislava. Aktuálne Parking House požiadalo o vydanie stavebného povolenia.

Možno predpokladať, že ešte nastanú komplikácie, každopádne však je vznik podzemnej garáže na Kollárovom námestí takmer úplne istý. Developer splnil všetky zákonné náležitosti a podmienky a je pripravený projekt rozostavať. Doba výstavby sa odhaduje na 15 mesiacov, v najoptimálnejšom prípade by tak mohlo Kollárovo námestie získať nové kapacity už ku koncu roka 2020.

 

Situácia podzemnej garáže - variant prispôsobenia pre realizáciu pešej zóny a obojsmerného trasovania Jánskej. Zdroj: Parking House

 

Každopádne, treba povedať, že projekt sa nestretáva len s odporom. Podľa developera, projekt je otvorene podporovaný obchodníkmi na Obchodnej ulici alebo divadlom Nová scéna, vyslovene odmietavo sa k nemu nestavia ani Hlavné mesto. Investor zámer intenzívne konzultuje s mestskými odborníkmi, ako aj lokálnymi iniciatívami, ktoré v štvrti pôsobia.

Na tomto mieste treba pripomenúť, že projekt prináša zásadný benefit – vznikom kapacít v podzemnom parkovacom dome sa otvára priestor pre odstránenie parkovacích miest na povrchu, čo v súčasnosti výrazne znehodnocuje celé okolie. Podľa dlhodobého konceptu by so vznikom garáže na Kollárovom námestí malo prísť k zrušeniu povrchového parkovania na Živnostenskej, Vysokej, Mariánskej, Jozefskej, Banskobystrickej, na Námestí slobody a častiach Mýtnej, Radlinského a Heydukovej. Pri väčšine týchto ulíc platí, že sa na nich pripravujú zámery revitalizácie, dopravného utlmenia, zlepšenia podmienok pre peších a cyklistov či dokonca ich premena na pešie zóny. Vznik náhradných kapacít by k tomuto cieľu mohlo výrazne dopomôcť.

Treba totiž mať na pamäti, že napriek tomu, že výstavbou ďalších a ďalších parkovacích miest len rastie motivácia využívať na ceste do centra mesta auto, v tejto oblasti sídli dosť inštitúcií, pracovísk a nakoniec aj rezidentov, ktorí budú aj pri najlepšej vôli potrebovať určitý objem parkovacích miest. V tomto ohľade je nepochybne lepšie tieto miesta skryť do podzemia, kde budú navyše cenovo regulované, ako nechať autami pokryť okolité chodníky.

Táto podmienka – garáž namiesto povrchových parkovacích miest – musí byť zachovaná. Ak sa tak stane, vnímam tento projekt ako jednoznačne pozitívny. Keďže prináša čiastočnú revitalizáciu exteriérových plôch, výhodný je aj z hľadiska budúcej transformácie Kollárovho námestia.

 

Možná vízia transformácie Kollárovho námestia. Zdroj: Marko&Placemakers / Green Foundation

 

Ako je známe, Hlavné mesto by rado videlo tento verejný priestor príjemnejší a funkčnejší, ako to je teraz. V tomto zmysle by mal Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pripraviť ešte v tomto roku vyhlásenie architektonicko-urbanistickej súťaže, ktorá tento priestor prerieši podľa jedného zo scenárov, ktorý pripravil urbanista a architekt Igor Marko z kancelárie Marko&Placemakers. Ako bolo povedané, developer je ochotný prihliadnuť na výsledky súťaže a v tomto zmysle upraviť finálnu podobu projektu.

Výsledkom by tak mohla byť totálna premena nielen „Kollárka“, ale aj celej okolitej lokality, kde bude odrazu oveľa viac priestoru pre peších, cyklistov, letné terasy podnikov, zelené úpravy a podobne. Bolo by veľkou škodou, keby kvôli pár stromom a kríkom, ktoré nemajú historickú hodnotu a ktoré budú nahradené, musela ustúpiť vízia zlepšenia celého okolia. Išlo by o klasický príklad príslovia „cez stromy nevidno les“.

Debata v najbližšej dobe tak bude nepochybne ostrá, no vždy treba mať na pamäti, že dané zásahy je potrebné vnímať v kontexte a z hľadiska budúceho vývoja – a v tomto prípade je vízia námestia s podzemnou garážou skôr pozitívna ako negatívna.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Parking House
  • Zdroj: Parking House
  • Zdroj: Parking House
  • Zdroj: Parking House
  • Zdroj: Parking House
  • Zdroj: Parking House

Súvisiace články

Začnú konečne s výstavbou? Garáž na Kollárovom námestí čaká na posledné povolenie

30.01.2023 15:10:00 Adrian Gubčo

Už vyše desaťročie sa pripravuje výstavba novej podzemnej garáže na Kollárovom námestí, spojená s čiastočnou revitalizáciou verejného priestoru námestia. Celý proces je spojený s obštrukciami, odvolaniami, odporom a kontroverziami. Teraz sa však investor priblížil k zisku posledného povolenia – presne v tom čase, keď sa starostom Staré Mesta stal najväčší odporca projektu.

Čítať viac

Štart výstavby podzemnej garáže na Kollárovom námestí sa opäť odsúva

27.05.2022 13:22:10 Adrian Gubčo

Nekončený príbeh výstavby podzemného parkovacieho domu na Kollárovom námestí pokračuje. Zámer je v príprave už vyše desaťročie a len v druhej polovici minulého roka získal stavebné povolenie. Ani to však neznamená, že je tesne pred spustením výstavby – voči povoleniu prišli odvolania, Okresný úrad (OÚ) navyše prerušil konanie. Investor tak musí aj naďalej čakať na rozhodnutie úradu, hoci s mestom spolupracuje na zlepšení námestia.

Čítať viac

Podzemná garáž na Kollárovom námestí čaká na definitívne rozhodnutie

23.02.2022 17:17:49 Adrian Gubčo

Na začiatku minulej jesene sa po dlhých rokoch sporov k výstavbe priblížil jeden z kontroverzných bratislavských projektov. Podzemná garáž na Kollárovom námestí spoločne s čiastočnou revitalizáciu parku na povrchu získala stavebné povolenie. Už vtedy som ale vyslovil domnienku, že voči povoleniu príde odvolanie – a skutočne sa tak stalo. O veci tak bude rozhodovať Okresný úrad.

Čítať viac

Podzemná garáž na Kollárovom námestí získala stavebné povolenie

23.09.2021 13:52:44 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Tesne pred spustením výstavby by mohol byť jeden z mimoriadne kontroverzných, ale pred časť bratislavského Starého Mesta aj významných projektov. Podzemný parkovací dom a súvisiaca revitalizácia parku na Kollárovom námestí totiž po rokoch sporov získala stavebné povolenie. Realizácia projektu je kľúčom k rozsiahlejšej rekonštrukcii celého námestia aj okolia.

Čítať viac

Podzemná garáž na Kollárovom námestí sa posúva do stavebného konania

19.03.2021 12:20:00 Adrian Gubčo

Zdá sa, že dlhé roky trvajúca kauza podzemnej garáže na Kollárovom námestí sa blíži k rozuzleniu. Projekt sa posunul do stavebného konania, ktoré by malo byť zakončené stavebným povolením, nadobudnutím právoplatnosti a výstavbou. Po jej ukončení by sa nemala len zlepšiť parkovacia situácia a zrevitalizovať časť parku na Kollárovom námestí, ale aj otvoriť cesta pre komplexnú obnovu celého priestoru.

Čítať viac

Ako na lepšiu Bratislavu: Vízie pre Kollárovo námestie

04.03.2019 15:00:00 Adrian Gubčo

Pred niekoľkými týždňami som písal o budúcnosti Kollárovho námestia, ktoré by sa v priebehu niekoľkých rokov mohlo zmeniť na príjemnejší a bezpečnejší verejný priestor. Ide o výsledok dlhšie trvajúcich debát, pričom iniciatíva má podporu Hlavného mesta. Konkrétna forma revitalizácie námestia však ešte nie je známa.

Čítať viac

Kollárovo námestie sa môže čoskoro zmeniť

18.01.2019 15:15:06 Adrian Gubčo

Kollárovo námestie v centrálnej Bratislave patrí k významným verejným priestranstvám, ktoré sa vyznačuje, ako je v metropole Slovenska zvykom, zanedbaným stavom a nevyužitým potenciálom. Ako sa však zdá, v najbližších rokoch sa to môže zmeniť. Postupne sa spúšťajú procesy, ktorých výsledkom by mala byť komplexná rekonštrukcia námestia.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube