YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.02.2019 10:20

Metropolitan Star ide do výstavby

Dlhoočakávaný projekt Metropolitan Star v prieluke medzi Námestím 1. mája a Banskobystrickou ulicou je konečne vo výstavbe. Polyfunkčný development od developera Archikód mal byť postavený pôvodne už v minulom desaťročí, dnes doplní iné projekty, ktoré v okolí postupne vznikajú.

Výstavba projektu Metropolitan Star a asanácia pre projekt Kesselbauer

Výstavba projektu Metropolitan Star a asanácia pre projekt Kesselbauer

Výstavba pôvodného projektu sa mala spustiť v roku 2008, potom, ako bola asanovaná budova na Námestí 1. mája, kde sídlilo kino Hviezda. Spoločnosť Lighthouse Bratislava City Towers, s.r.o., tu naplánovala vznik polyfunkčného komplexu s kanceláriami, bytmi, obchodnou pasážou a novým kinom. Výstavba mala byť ukončená v roku 2010.

Tento plán sa však nerealizoval, keďže do prípravy zasiahla kríza, ktorá neskôr vyčistila trh od slabších hráčov. Projekt prebral developer Archikód, známy predovšetkým z Dúbravky, kde rozvíja koncept Záhradné mesto s projektami ako Záhradné vily alebo Pekná vyhliadka. Spoločnosť je prepojená s kanceláriou Vavrica architekti, vďaka čomu projekty tohto developera znesú aj vyššie kritériá.

Každopádne, minimálne vizuálny koncept sa veľmi nezmenil. Aj naďalej pripravuje Archikód projekt realizovať v podobe, v akej bol predstavený už v minulosti, hoci nepochybne nastanú určite zmeny v komerčnom nastavení developmentu – predpokladám, že kino či obchodná pasáž sú dnes už nereálne, aj napriek centrálnej polohe zámeru. Detaily však zatiaľ nie sú známe.

Po architektonickej stránke ostáva zachovaný koncept pôvodného architekta Ľubomíra Závodného, od Námestia 1. mája aj od Banskobystrickej tak bude mať Metropolitan Star veľmi moderný vizuál, korešpondujúci s niektorými modernými vstupmi do územia v okolí – napríklad s Tatracentrom alebo Park One. V danom prostredí je to akceptovateľné, okolitá štvrť bude dobre odrážať vývoj architektúry v posledných dvoch storočiach.

Výstavba by sa mala podľa označenia stavby ukončiť do konca roka 2020. Zacelenie tohto priestoru výrazne prispeje ku skompaktneniu mestského bloku, v ktorom sa nachádza. Projekt podobného štýlu, mierky a hustoty je niečo, čo do tejto časti Bratislavy úplne patrí, preto realizáciu Metropolitan Star mimoriadne vítam.

 

Zdroj: Archikód / Pictown

 

Ešte pozitívnejší však je fakt, že priamo v susedstve Metropolitan Star by už v čase jeho dokončenia mohol ucelenú podobu získavať ďalší projekt, Kesselbauer od Proxenty, ktorý sa taktiež rozšíri až ku Banskobystrickej ulici. Hoci architektonická úroveň Kesselbaueru je nižšía, základné urbanistické princípy zástavba dodržiavať bude – mierku, stavebné čiary, členenie fasád, blokový charakter developmentu. Projekt prinesie predovšetkým byty, čo je v centre mesta veľmi prínosná funkcia.

Námestie 1. mája tak bude v dohľadnej dobe už stavebne ukončené, pričom výstavba prispeje k celkovému oživeniu územia. To však vyvoláva tlak na zvýšenie kvality verejných priestranstiev v okolí, predovšetkým blízkeho Kollárovho námestia.

V tomto prípade je však optimizmus na mieste. Nedávno som písal o možnostiach zmeny Kollárovho námestia a posledné signály nasvedčujú, že Hlavné mesto je mimoriadne naklonené realizácii takých úprav priestoru, ktoré výrazne zväčšia priestor pre peších a urobia námestie a park prístupnejší pre verejnosť. Kollárovo námestie má potenciál zmeny na jedno z najživších priestranstiev v Bratislave.

Metropolitan Star bude mať v takom prípade vynikajúcu polohu v priamom dotyku s niektorými z najatraktívnejších častí centrálnej Bratislavy – a ako platí vo svete realít, je to hlavne poloha, poloha a poloha, ktorá predáva. Projekt tak prichádza v najvyšší čas.

 

Fotografie z 10.2.2019. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Archikód / Pictown
  • Zdroj: Archikód / Pictown

Súvisiace články

Metropolitan Star sa blíži k dokončeniu, Kesselbauer je už vo výstavbe

25.09.2020 11:22:54 Adrian Gubčo

Lukratívna lokalita v starom centre mesta bude už čoskoro kompaktnejšia – „diery“ v zástavbe na severnej strane Námestia 1. mája sú blízko vyplnenia. Po projekte Metropolitan Star, ktorý už z exteriéru získava definitívnu tvár, sa výstavba po dlhšej príprave rozbehla aj na susednom obytnom súbore Kesselbauer.

Čítať viac

Kesselbauer ide do stavebného konania, Metropolitan Star získava finálnu tvár

12.05.2020 17:25:36 Adrian Gubčo

Centrálny mestský blok v strategickej polohe medzi Prezidentskou záhradou a Námestím 1. mája je blízko k úplnému sceleniu. Projekt Metropolitan Star sa zahaľuje do fasády, kým susedný Kesselbauer ide po komplikáciách do stavebného konania. Dobudovanie oboch projektov prispeje k oživeniu tejto časti centra Bratislavy.

Čítať viac

Metropolitan Star má hotovú hrubú stavbu

10.03.2020 11:10:00 Adrian Gubčo

Jeden z najdlhšie pripravovaných projektov v centre Bratislavy, Metropolitan Star, dosiahol plnú výšku a je v štádiu hrubej stavby. Polyfunkčný komplex na Námestí 1. mája tak konečne vyplnil dlhodobo prázdny pozemok v atraktívnej mestskej lokalite a čoskoro ju oživí.

Čítať viac

Staromestské prieluky sa vypĺňajú

03.01.2020 13:00:00 Adrian Gubčo

Jedným z pozitívnejších dôsledkov vysokých cien bývania je meniaca sa výhodnosť zástavby menších pozemkov v centre – prieluk v pôvodnej zástavbe, ktoré v mnohých prípadoch pôsobili veľmi zle. V súčasnosti však rastie hneď niekoľko projektov, ktoré využívajú takéto priestory, čo prispeje k vytvoreniu pocitu kompaktnejšieho mesta.

Čítať viac

Metropolitan Star spúšťa predaj bytov a odhaľuje finálny výzor

22.10.2019 09:15:00 Adrian Gubčo

Projekt Metropolitan Star na Námestí 1. mája je vo výstavbe už nejakú dobu, až donedávna však neboli známe informácie o definitívnom počte bytov, dátume spustenia predaja a v podstate ani finálny vzhľad developmentu. Developer Archikód však medzičasom spustil oficiálnu webstránku polyfunkčného súboru, ktorý vyplní zásadnú prieluku v centrálnej časti Bratislavy.

Čítať viac

Metropolitan Star už rastie, Kesselbauer bližšie k spusteniu výstavby

04.09.2019 15:50:00 Adrian Gubčo

Centrum mesta bude už čoskoro výrazne kompaktnejšie a ucelenejšie. Stavba dlhoočakávaného projektu Metropolitan Star už dosiahla úroveň terénu, kým susedný Kesselbauer sa posúva v povoľovaní. Developer druhého projektu okrem toho pripravuje aj vyplnenie prieluky od Banskobystrickej ulice.

Čítať viac

Čo vznikne vedľa projektu Kesselbauer?

28.05.2018 08:46:00 Adrian Gubčo

Po poslednom poste o projekte Kesselbauer prišlo mnoho otázok, aký projekt je nakreslený na susednom pozemku pri Hoteli Tatra, kde je v súčasnosti výrazná preluka. Na tejto parcele má vzniknúť polyfunkčný komplex Metropolitan Star.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube