Author photoAdrian Gubčo 12.05.2020 17:25

Kesselbauer ide do stavebného konania, Metropolitan Star získava finálnu tvár

Centrálny mestský blok v strategickej polohe medzi Prezidentskou záhradou a Námestím 1. mája je blízko k úplnému sceleniu. Projekt Metropolitan Star sa zahaľuje do fasády, kým susedný Kesselbauer ide po komplikáciách do stavebného konania. Dobudovanie oboch projektov prispeje k oživeniu tejto časti centra Bratislavy.

Metropolitan Star sa postupne dostáva do finálnej fázy výstavby, potom, ako na začiatku tohto roka dosiahol úroveň hrubej stavby. Na fasádach od Námestia 1. mája už pribúdajú sklenené výplne, vrátane budúceho výrazného parteru, s inštaláciou sa čoskoro začne aj na objekte orientovanom do Banskobystrickej ulice. Budovy sa okrem toho zatepľujú a podobu získavajú interiéry.

Developer Metropolitan Star a.s., blízky spoločnosti Amalca Development, tu tak postupne dokončuje stredne veľký projekt s kanceláriami, apartmánmi aj bytmi. Administratívne priestory s celkovou výmerou okolo 7,1-tisíc metrov štvorcových budú v osempodlažnej budove na Námestí 1. mája,  apartmány budú vo vnútroblokovom objekte, ktorý bude prístupný cez pešiu pasáž a bytovka s exkluzívnymi rezidenciami a výhľadom do Prezidentskej záhrady sa realizuje na Banskobystrickej.

Nido

Bytov by tu malo byť len 20, z toho päť dvojizbových s rozlohou 52 m2, šesť trojizbových s rozlohou od 80 po 139 m2 a štyri byty budú štvorizbové s rozlohou 128 m2. Najexkluzívnejšie rezidencie sa nachádzajú na dvoch najvyšších podlažiach. V tejto chvíli by mali byť podľa všetkého voľné ešte štyri byty, z toho tri štvorizbové a jeden trojizbový. Ceny developer nezverejnil.

V každom prípade však ide o exkluzívny development, čo je s ohľadom na polohu logické. Verejne prístupný bude retail na ploche takmer tisíc metrov štvorcových, vzniknúť by malo aj známe kniho Hviezda, ktoré sa tu kedysi nachádzalo. Privátne budú vnútrobloky, ktoré budú zazelenané, parkovanie je riešené výlučne v podzemí.

Architektom projektu je kancelária známeho architekta Ľubomíra Závodného, ktorý navrhol prvý koncept riešenia budovy ešte pred finančnou krízou v roku 2008. Zámer bol potom dlhodobo pozastavený, po vstupe spoločnosti Archikód, ktorá pôvodný dizajn ďalej prepracovala, sa rozbehla aj samotná výstavba. Medzičasom development prebral vyššie spomínaný partner.

Metropolitan Star tak bude dokončneý približne o dekádu neskôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Do rušnej a husto zastavanej lokality prinesie modernú súčasnú architektúru, ktorá by mala v štvrti, kde sa prelína viacero architektonických štýlov od druhej polovice 19. storočia až po súčasnosť, pôsobiť vhodne. Doplnenie nových bytov, pracovísk, ale aj tradičného kina, centrum Bratislavy obohatí.

 

Výhľad z Metropolitan Star do Prezidentskej záhrady. Autor: Marián Šefčík

 

Aj po dokončení Metropolitan Star však ostane v lokalite masívna stavebná prieluka. Našťastie, nemala by mať dlhé trvanie, keďže po problémoch, spôsobených odvolaniami susedov, sa konečne hýbe povoľovanie projektu Kesselbauer dopredu. Stavebný úrad mestskej časti Bratislava – Staré Mesto oznámil prijatie žiadosti o vydanie stavebného povolenia.

Developer Proxenta, ktorý v susedstve budovy vybudoval polyfunkčný súbor Weinhauer, tu postaví polyfunkčný súbor, pozostávajúci z dvojice na prvý pohľad odlišných objektov. Tie sa budú líšiť fasádami obrátenými do Námestia 1. mája, inak však pôjde o jeden dom.

Dôvodom takéhoto postupu je snaha o obnovenie fasády pôvodného objektu Kesselbauerovej pekárne, ktorá musela byť kvôli zlému stavu odstránená. Na základe pripomienok pamiatkarov sa ale musí spätne postaviť. Vedľa stojaca budova VB Leasingu bola odstránená definitívne a bude nahradená súčasnou architektúrou, ktorá bude zas vhodným susedom Metropolitan Star. Architektom je kancelária Beionde.

V projekte by malo vzniknúť 116 rezidenčných jednotiek (47 bytov, 69 apartmánov), medzi ktorými dominujú dvojizbové rezidencie. Štandard je vyšší, byty budú mať hliníkové okná alebo predprípravu na exteriérové žalúzie či klimatizáciu. Developer už ukočil predpredaj bytov a skryl aj cenník, podľa posledných informácií bola doterajšia úspešnosť predpredaja vysoká.

Súčasťou projektu bude aj niekoľko obchodných prevádzok na prízemí, ktoré sú umiestnené od Námestia 1. mája aj vo vnútrobloku. Developer očakáva, že by sa tu okrem obchodov mohli usídliť aj kancelárie menších firiem. Celková výmera tejto prenajímateľnej časti je približne 700 metrov štvorcových. Parkovanie je riešené v podzemí, v dvoch podzemných podlažiach vznikne 155 parkovacích miest.

Na Kesselbauer bude napojený ešte zámer Vila Biela, prakticky už hotový projekt, ktorý Proxenta prikúpila a upravila. Má ísť o vysoko nadštandardné a komorné bývanie, kde vznikne len 16 bytov a apartmánov na šiestich nadzemných podlažiach. Budova bude susediť s obytnou časťou Metropolitan Star, je teda orientovaná do Banskobystrickej ulice a rezidenti budú mať taktiež výhľady priamo do Prezidentskej záhrady. Stavebné konanie pre Kesselbauer sa už tohto domu netýka.

Je zložité určiť, kedy bude stavebné povolenie pre Kesselbauer vydané a či bude konanie bez komplikácií. Je možné, že nespokojní susedia sa odvolajú voči rozhodnutiu aj v tomto prípade, hoci možnosti pripomienkovania sú v tejto chvíli už len veľmi obmedzené. Optimisticky by mohlo byť konanie ukončené ešte pred koncom tohto roka, projekt sa tak rozbehne na začiatku roka 2021 a dokončený bude v roku 2023.

 

Kesselbauer. Zdroj: Proxenta

 

V dohľadnej dobe by tak mohla mať novú podobu celá severná strana Námestia 1. mája, hoci ešte vcelku nedávno bola chrakteristická zanedbanými alebo chýbajúcimi budovami. Čerstvo dokončený The Corner nastavil kvalitatívnu úroveň pomerne vysoko, pričom nové dostavby ju pravdepodobne nedosiahnu. Každopádne by však nemali byť ani žiadnou hanbou a rozvinú veľkomestský charakter tohto územia.

Dotvoriť tak ostáva najmä verejný priestor. Ešte pred rokom sa revitalizácia susedného Kollárovho námestia považovala za jednu z prioritných tém, pričom sa zdalo, že sa konečne rozlúskne dlhoročný spor o výstavbu podzemných garáží, ktoré pripravuje spoločnosť Parking House, a.s. Investor mal na svojej strane rozhodnutie súdu, podľa ktorého je projekt v súlade s Územným plánom Hlavného mesta SR Bratislava, s tým však nesúhlasia aktivisti, z ktorých sa medzičasom stali politici.

Práve vzťah s politikou je momentálne najväčšou komplikáciou nielen pre garáže, ale aj celkovú revitalizáciu celého námestia. Podľa kuloárnych infomácií je v stávke rozpad väčšinového poslaneckého klubu, pokiaľ bude mesto plniť svoje záväzky a garáž povolí. Na ostatnom mestskom zastupiteľstve navyše poslanci (edit: takmer) odsúhlasili nezmyselný návrh premenovať zelenú plochu na Kollárovom námestí na „Park na Kollárovom námestí“ s argumentáciou, že park má iný režim užívania a nemôže tu vzniknúť garáž.

Ide o praktickú ukážku toho, ako negatívne ovplyvňuje kvalitu života v Bratislave politikárčenie, populizmus a deštrukčný NIMBY aktivizmus. Hlavné mesto už ani nekomunikuje, že plánuje v dohľadnej dobe Kollárovo námestie obnoviť, nič nie je počuť zo strany Metropolitného inštitútu Bratislavy a priestor sa neobjavil ani v zozname plánovaných revitalizácií, ktoré mesto avizovalo ešte pred vypuknutím pandémie.

Jedno z potenciálne najživších námestí v Bratislave – kde už zároveň máme celkom jasnú predstavu, ako by sa dalo pomerne jednoducho zlepšiť – tak zostane v súčasnom zlom stave dlhšie. Kvalita verejného priestoru v meste je však dôležitejšia, ako architektonická úroveň jednotlivých budov. Nanešťastie, toto pochopenie zatiaľ mnohým zodpovedným uniká.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 9.5.2020
  • Fotografia z 9.5.2020
  • Fotografia z 9.5.2020
  • Apartmánový dom. Fotografia z marca 2020, autor Marián Šefčík
  • Budúce kino. Fotografia z marca 2020, autor Marián Šefčík
  • V byte. Fotografia z marca 2020, autor Marián Šefčík
  • Výhľad na Prezidentskú záhradu. Fotografia z marca 2020, autor Marián Šefčík
  • Parcela, kde vznikne Kesselbauer. Fotografia z marca 2020, autor Marián Šefčík
  • Metropolitan Star. Zdroj: Archikód
  • Kesselbauer. Zdroj: Proxenta

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube