YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.05.2020 17:25

Kesselbauer ide do stavebného konania, Metropolitan Star získava finálnu tvár

Centrálny mestský blok v strategickej polohe medzi Prezidentskou záhradou a Námestím 1. mája je blízko k úplnému sceleniu. Projekt Metropolitan Star sa zahaľuje do fasády, kým susedný Kesselbauer ide po komplikáciách do stavebného konania. Dobudovanie oboch projektov prispeje k oživeniu tejto časti centra Bratislavy.

Metropolitan Star sa postupne dostáva do finálnej fázy výstavby, potom, ako na začiatku tohto roka dosiahol úroveň hrubej stavby. Na fasádach od Námestia 1. mája už pribúdajú sklenené výplne, vrátane budúceho výrazného parteru, s inštaláciou sa čoskoro začne aj na objekte orientovanom do Banskobystrickej ulice. Budovy sa okrem toho zatepľujú a podobu získavajú interiéry.

Developer Metropolitan Star a.s., blízky spoločnosti Amalca Development, tu tak postupne dokončuje stredne veľký projekt s kanceláriami, apartmánmi aj bytmi. Administratívne priestory s celkovou výmerou okolo 7,1-tisíc metrov štvorcových budú v osempodlažnej budove na Námestí 1. mája,  apartmány budú vo vnútroblokovom objekte, ktorý bude prístupný cez pešiu pasáž a bytovka s exkluzívnymi rezidenciami a výhľadom do Prezidentskej záhrady sa realizuje na Banskobystrickej.

Nido

Bytov by tu malo byť len 20, z toho päť dvojizbových s rozlohou 52 m2, šesť trojizbových s rozlohou od 80 po 139 m2 a štyri byty budú štvorizbové s rozlohou 128 m2. Najexkluzívnejšie rezidencie sa nachádzajú na dvoch najvyšších podlažiach. V tejto chvíli by mali byť podľa všetkého voľné ešte štyri byty, z toho tri štvorizbové a jeden trojizbový. Ceny developer nezverejnil.

V každom prípade však ide o exkluzívny development, čo je s ohľadom na polohu logické. Verejne prístupný bude retail na ploche takmer tisíc metrov štvorcových, vzniknúť by malo aj známe kniho Hviezda, ktoré sa tu kedysi nachádzalo. Privátne budú vnútrobloky, ktoré budú zazelenané, parkovanie je riešené výlučne v podzemí.

Architektom projektu je kancelária známeho architekta Ľubomíra Závodného, ktorý navrhol prvý koncept riešenia budovy ešte pred finančnou krízou v roku 2008. Zámer bol potom dlhodobo pozastavený, po vstupe spoločnosti Archikód, ktorá pôvodný dizajn ďalej prepracovala, sa rozbehla aj samotná výstavba. Medzičasom development prebral vyššie spomínaný partner.

Metropolitan Star tak bude dokončneý približne o dekádu neskôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Do rušnej a husto zastavanej lokality prinesie modernú súčasnú architektúru, ktorá by mala v štvrti, kde sa prelína viacero architektonických štýlov od druhej polovice 19. storočia až po súčasnosť, pôsobiť vhodne. Doplnenie nových bytov, pracovísk, ale aj tradičného kina, centrum Bratislavy obohatí.

 

Výhľad z Metropolitan Star do Prezidentskej záhrady. Autor: Marián Šefčík

 

Aj po dokončení Metropolitan Star však ostane v lokalite masívna stavebná prieluka. Našťastie, nemala by mať dlhé trvanie, keďže po problémoch, spôsobených odvolaniami susedov, sa konečne hýbe povoľovanie projektu Kesselbauer dopredu. Stavebný úrad mestskej časti Bratislava – Staré Mesto oznámil prijatie žiadosti o vydanie stavebného povolenia.

Developer Proxenta, ktorý v susedstve budovy vybudoval polyfunkčný súbor Weinhauer, tu postaví polyfunkčný súbor, pozostávajúci z dvojice na prvý pohľad odlišných objektov. Tie sa budú líšiť fasádami obrátenými do Námestia 1. mája, inak však pôjde o jeden dom.

Dôvodom takéhoto postupu je snaha o obnovenie fasády pôvodného objektu Kesselbauerovej pekárne, ktorá musela byť kvôli zlému stavu odstránená. Na základe pripomienok pamiatkarov sa ale musí spätne postaviť. Vedľa stojaca budova VB Leasingu bola odstránená definitívne a bude nahradená súčasnou architektúrou, ktorá bude zas vhodným susedom Metropolitan Star. Architektom je kancelária Beionde.

V projekte by malo vzniknúť 116 rezidenčných jednotiek (47 bytov, 69 apartmánov), medzi ktorými dominujú dvojizbové rezidencie. Štandard je vyšší, byty budú mať hliníkové okná alebo predprípravu na exteriérové žalúzie či klimatizáciu. Developer už ukočil predpredaj bytov a skryl aj cenník, podľa posledných informácií bola doterajšia úspešnosť predpredaja vysoká.

Súčasťou projektu bude aj niekoľko obchodných prevádzok na prízemí, ktoré sú umiestnené od Námestia 1. mája aj vo vnútrobloku. Developer očakáva, že by sa tu okrem obchodov mohli usídliť aj kancelárie menších firiem. Celková výmera tejto prenajímateľnej časti je približne 700 metrov štvorcových. Parkovanie je riešené v podzemí, v dvoch podzemných podlažiach vznikne 155 parkovacích miest.

Na Kesselbauer bude napojený ešte zámer Vila Biela, prakticky už hotový projekt, ktorý Proxenta prikúpila a upravila. Má ísť o vysoko nadštandardné a komorné bývanie, kde vznikne len 16 bytov a apartmánov na šiestich nadzemných podlažiach. Budova bude susediť s obytnou časťou Metropolitan Star, je teda orientovaná do Banskobystrickej ulice a rezidenti budú mať taktiež výhľady priamo do Prezidentskej záhrady. Stavebné konanie pre Kesselbauer sa už tohto domu netýka.

Je zložité určiť, kedy bude stavebné povolenie pre Kesselbauer vydané a či bude konanie bez komplikácií. Je možné, že nespokojní susedia sa odvolajú voči rozhodnutiu aj v tomto prípade, hoci možnosti pripomienkovania sú v tejto chvíli už len veľmi obmedzené. Optimisticky by mohlo byť konanie ukončené ešte pred koncom tohto roka, projekt sa tak rozbehne na začiatku roka 2021 a dokončený bude v roku 2023.

 

Kesselbauer. Zdroj: Proxenta

 

V dohľadnej dobe by tak mohla mať novú podobu celá severná strana Námestia 1. mája, hoci ešte vcelku nedávno bola chrakteristická zanedbanými alebo chýbajúcimi budovami. Čerstvo dokončený The Corner nastavil kvalitatívnu úroveň pomerne vysoko, pričom nové dostavby ju pravdepodobne nedosiahnu. Každopádne by však nemali byť ani žiadnou hanbou a rozvinú veľkomestský charakter tohto územia.

Dotvoriť tak ostáva najmä verejný priestor. Ešte pred rokom sa revitalizácia susedného Kollárovho námestia považovala za jednu z prioritných tém, pričom sa zdalo, že sa konečne rozlúskne dlhoročný spor o výstavbu podzemných garáží, ktoré pripravuje spoločnosť Parking House, a.s. Investor mal na svojej strane rozhodnutie súdu, podľa ktorého je projekt v súlade s Územným plánom Hlavného mesta SR Bratislava, s tým však nesúhlasia aktivisti, z ktorých sa medzičasom stali politici.

Práve vzťah s politikou je momentálne najväčšou komplikáciou nielen pre garáže, ale aj celkovú revitalizáciu celého námestia. Podľa kuloárnych infomácií je v stávke rozpad väčšinového poslaneckého klubu, pokiaľ bude mesto plniť svoje záväzky a garáž povolí. Na ostatnom mestskom zastupiteľstve navyše poslanci (edit: takmer) odsúhlasili nezmyselný návrh premenovať zelenú plochu na Kollárovom námestí na „Park na Kollárovom námestí“ s argumentáciou, že park má iný režim užívania a nemôže tu vzniknúť garáž.

Ide o praktickú ukážku toho, ako negatívne ovplyvňuje kvalitu života v Bratislave politikárčenie, populizmus a deštrukčný NIMBY aktivizmus. Hlavné mesto už ani nekomunikuje, že plánuje v dohľadnej dobe Kollárovo námestie obnoviť, nič nie je počuť zo strany Metropolitného inštitútu Bratislavy a priestor sa neobjavil ani v zozname plánovaných revitalizácií, ktoré mesto avizovalo ešte pred vypuknutím pandémie.

Jedno z potenciálne najživších námestí v Bratislave – kde už zároveň máme celkom jasnú predstavu, ako by sa dalo pomerne jednoducho zlepšiť – tak zostane v súčasnom zlom stave dlhšie. Kvalita verejného priestoru v meste je však dôležitejšia, ako architektonická úroveň jednotlivých budov. Nanešťastie, toto pochopenie zatiaľ mnohým zodpovedným uniká.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 9.5.2020
  • Fotografia z 9.5.2020
  • Fotografia z 9.5.2020
  • Apartmánový dom. Fotografia z marca 2020, autor Marián Šefčík
  • Budúce kino. Fotografia z marca 2020, autor Marián Šefčík
  • V byte. Fotografia z marca 2020, autor Marián Šefčík
  • Výhľad na Prezidentskú záhradu. Fotografia z marca 2020, autor Marián Šefčík
  • Parcela, kde vznikne Kesselbauer. Fotografia z marca 2020, autor Marián Šefčík
  • Metropolitan Star. Zdroj: Archikód
  • Kesselbauer. Zdroj: Proxenta

Súvisiace články

Zo štrbavých zubov kompaktný kus mesta. Kesselbauer a Vila Biela sceľujú mestský blok

10.01.2023 15:57:15 Adrian Gubčo

Okolie Námestia 1. mája v Starom Meste patrí k najmestskejšie pôsobiacim častiam Bratislavy. Kombinácia staršej aj novšej zástavby, vrátane realizácii na vysokej architektonickej úrovni, dodáva územiu charakter centra európskej metropoly. Ešte donedávna to však bolo inak – územie totiž spoluformovali výrazné prieluky.

Čítať viac

Veľké plány Proxenty sa postupne stávajú realitou

12.07.2022 12:06:58 Adrian Gubčo

Investičná spoločnosť Proxenta, ktorá je čoraz aktívnejšia aj v developmente, pokročila s ďalšími projektami, kým ďalšie pripravuje. Firma sa zameriava predovšetkým na centrum mesta, v dôsledku čoho získavajú novú podobu prieluky, staršie objekty a iné nevyužité plochy. Zároveň sa však v súvislosti s ňou objavili špekulácie o nevhodných praktikách pri predaji bytov.

Čítať viac

Kesselbauer odhalil svoju historizujúcu fasádu

10.12.2021 13:42:02 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Kesselbauer napreduje a dnes je vo vysokom štádiu realizácie. Dokončená je už časť fasád – najmä na časti, ktorá vznikla na mieste niekdajšej Kesselbauerovej pekárne. Developer Proxenta tu avizoval nielen obnovenie priečelia pôvodného domu, ale aj nadstavbu v historizujúcom štýle. Dnes je táto časť projektu odhalená a začína vyvolávať diskusie.

Čítať viac

Kesselbauer dosiahol plnú výšku a získava historizujúcu fasádu

02.09.2021 17:53:48 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer od spoločnosti Proxenta v centre mesta dosiahol významný míľnik: všetky objekty v rámci polyfunkčného súboru dosiahli alebo sú tesne pred dosiahnutím štádia hrubej stavby. Vysoké štádium výstavby prinieslo aj ďalšiu novinku – na objekte, ktorý nahradil pôvodnú Kesselbauerovu pekáreň, sa začína objavovať fasáda, asociujúca zaniknutý dom.

Čítať viac

Metropolitan Star sa blíži k dokončeniu, Kesselbauer je už vo výstavbe

25.09.2020 11:22:54 Adrian Gubčo

Lukratívna lokalita v starom centre mesta bude už čoskoro kompaktnejšia – „diery“ v zástavbe na severnej strane Námestia 1. mája sú blízko vyplnenia. Po projekte Metropolitan Star, ktorý už z exteriéru získava definitívnu tvár, sa výstavba po dlhšej príprave rozbehla aj na susednom obytnom súbore Kesselbauer.

Čítať viac

Kesselbauer má stavebné povolenie

13.07.2020 10:35:00 Adrian Gubčo

Po určitom omeškaní sa konečne blíži spustenie výstavby polyfunkčného komplexu Kesselbauer, prevažne obytného bloku na Námestí 1. mája v centre mesta. Developer Proxenta obdržal stavebné povolenie na zámer, ktorým sa vyplní prieluka na severnej strane námestia a zároveň obnoví fasáda jedného z historických objektov, ktoré tu donedávna stávali.

Čítať viac

Metropolitan Star má hotovú hrubú stavbu

10.03.2020 11:10:00 Adrian Gubčo

Jeden z najdlhšie pripravovaných projektov v centre Bratislavy, Metropolitan Star, dosiahol plnú výšku a je v štádiu hrubej stavby. Polyfunkčný komplex na Námestí 1. mája tak konečne vyplnil dlhodobo prázdny pozemok v atraktívnej mestskej lokalite a čoskoro ju oživí.

Čítať viac

Pohne sa už projekt Kesselbauer?

06.03.2020 14:10:00 Adrian Gubčo

V centre mesta, na Námestí 1. mája, už nejakú dobu ostáva bez aktivity prieluka po historickom objekte, kde sa nachádzala Kesselbauerova pekáreň, a nedávno asanovanom objekte z 90-tych rokov 20. storočia. Developer Proxenta tu plánoval ešte v roku 2019 rozostavať polyfunkčný projekt s bývaním a vybavenosťou, zabrzdili ho však odvolania. Aktuálne náznaky však nasvedčujú, že sa situácia pohla.

Čítať viac

Staromestské prieluky sa vypĺňajú

03.01.2020 13:00:00 Adrian Gubčo

Jedným z pozitívnejších dôsledkov vysokých cien bývania je meniaca sa výhodnosť zástavby menších pozemkov v centre – prieluk v pôvodnej zástavbe, ktoré v mnohých prípadoch pôsobili veľmi zle. V súčasnosti však rastie hneď niekoľko projektov, ktoré využívajú takéto priestory, čo prispeje k vytvoreniu pocitu kompaktnejšieho mesta.

Čítať viac

Metropolitan Star spúšťa predaj bytov a odhaľuje finálny výzor

22.10.2019 09:15:00 Adrian Gubčo

Projekt Metropolitan Star na Námestí 1. mája je vo výstavbe už nejakú dobu, až donedávna však neboli známe informácie o definitívnom počte bytov, dátume spustenia predaja a v podstate ani finálny vzhľad developmentu. Developer Archikód však medzičasom spustil oficiálnu webstránku polyfunkčného súboru, ktorý vyplní zásadnú prieluku v centrálnej časti Bratislavy.

Čítať viac

Metropolitan Star už rastie, Kesselbauer bližšie k spusteniu výstavby

04.09.2019 15:50:00 Adrian Gubčo

Centrum mesta bude už čoskoro výrazne kompaktnejšie a ucelenejšie. Stavba dlhoočakávaného projektu Metropolitan Star už dosiahla úroveň terénu, kým susedný Kesselbauer sa posúva v povoľovaní. Developer druhého projektu okrem toho pripravuje aj vyplnenie prieluky od Banskobystrickej ulice.

Čítať viac

Ako postupovala asanácia VB Leasingu

28.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer Proxenta pred niekoľkými dňami oficiálne predstavil (pravdepodobne) finálne vizualizácie projektu Kesselbauer a opätovne spustil predaj bytov v tomto centrálne položenom rezidenčnom komplexe. Predtým však musel zasanovať pôvodné objekty, ktoré sa tu nachádzali, medzi nimi budovu VB Leasing z konca 20. storočia.

Čítať viac

Kesselbauer spúšťa predaj a predstavuje nové vizualizácie

19.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer v centre mesta, na Námestí 1. mája, sa blíži k výstavbe. V súvislosti s tým developer, spoločnosť Proxenta, zverejnila nové aktualizované vizualizácie, ako aj ponuku bytov a obchodných priestorov. Na pozemku sa v týchto dňoch ukončuje asanácia pôvodnej zástavby.

Čítať viac

Príprava Kesselbaueru napreduje, pozemok bude čoskoro vyčistený

18.02.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer v centrálnej časti Bratislavy postupuje. Už v priebehu týchto dní bude definitívne odstránená pôvodná zástavba na pozemku, aby čoskoro mohol na jej mieste rásť nový rezidenčný projekt, ktorý scelí blok medzi Banskobystrickou ulicou a Námestím 1. mája. Developerom je spoločnosť Proxenta.

Čítať viac

Metropolitan Star ide do výstavby

12.02.2019 10:20:00 Adrian Gubčo

Dlhoočakávaný projekt Metropolitan Star v prieluke medzi Námestím 1. mája a Banskobystrickou ulicou je konečne vo výstavbe. Polyfunkčný development od developera Archikód mal byť postavený pôvodne už v minulom desaťročí, dnes doplní iné projekty, ktoré v okolí postupne vznikajú.

Čítať viac

Proxenta rastie a ohlasuje nové projekty

08.01.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta, ktorá bola doteraz známa skôr ako investičná skupina, sa postupne etabluje medzi bratislavskými developermi. Aktivita Proxenty graduje, čo je spojené s nákupom nových akvizícií a prípravou nových projektov, ktoré doplnia tie rozbehnuté.

Čítať viac

Príprava projektu Kesselbauer napreduje, asanuje sa niekdajšia kancelárska budova

26.11.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta pokračuje v príprave na výstavbu projektu Kesselbauer, ktorý vyrastie na Námestí 1. mája, v centrálnej lokalite, kde sa v posledných rokoch vypĺňajú prieluky a skompaktňuje zástavba. Aktuálne sa asanuje druhý z dvoch objektov, na ktorých mieste nový rezidenčný súbor vznikne.

Čítať viac

Čo vznikne vedľa projektu Kesselbauer?

28.05.2018 08:46:00 Adrian Gubčo

Po poslednom poste o projekte Kesselbauer prišlo mnoho otázok, aký projekt je nakreslený na susednom pozemku pri Hoteli Tatra, kde je v súčasnosti výrazná preluka. Na tejto parcele má vzniknúť polyfunkčný komplex Metropolitan Star.

Čítať viac

Construction update: Kesselbauer, 21.05.2018

25.05.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Na Námestí 1. mája sa už zrejme začínajú prípravné práce pred začiatkom výstavby projektu Kesselbauer. Developer, ktorým je spoločnosť Proxenta, spúšťa asanáciu staršieho objektu, ktorý sa tu nachádzal.

Čítať viac

Projekt Kesselbauer štartuje

16.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Už dávnejšie sa na tejto stránke objavili vizualizácie projektu Kesselbauer, ktorý pripravuje investičná skupina Proxenta. Teraz developer spúšťa predaj bytov a zverejňuje ďalšie informácie o súbore budov, ktoré skompaktnia zástavbu v okolí Námestia 1. mája.

Čítať viac

Kesselbauer odhaľuje novú podobu

12.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta, ktorá sa postupne aktivizuje aj v realitnom biznise, zverejnila na svojej stránke novú aktualizovanú podobu svojho projektu Kesselbauer, ktorý bol pôvodne známy ako Rezidencia Medzi Hviezdami.

Čítať viac

Nový projekt: Rezidencia medzi hviezdami

27.06.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Finančná skupina Proxenta Broker, ktorá sa venuje aj developmentu, napreduje v príprave nového projektu, o ktorom som sa už zmieňoval - v susedstve dokončovaného Weinhaueru pribudne Rezidencia medzi hviezdami, ktorá odhaľuje prvé informácie a vizualizácie a je na pripomienkovaní EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube