YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.03.2020 11:10

Metropolitan Star má hotovú hrubú stavbu

Jeden z najdlhšie pripravovaných projektov v centre Bratislavy, Metropolitan Star, dosiahol plnú výšku a je v štádiu hrubej stavby. Polyfunkčný komplex na Námestí 1. mája tak konečne vyplnil dlhodobo prázdny pozemok v atraktívnej mestskej lokalite a čoskoro ju oživí.

Prvé informácie o projekte sa prvýkrát odhalili ešte v predkrízovom období, kedy bol na mieste známeho kina Hviezda predstavený zámer výstavby polyfunkčných objektov s bývaním, kanceláriami, obchodmi a obnoveným kinom. Dokončený mal byť už v roku 2010, vtedajšia situácia však realizácii nepriala, hoci pôvodné objekty boli už v predstihu asanované.

Zmeny sa začali diať až v posledných rokoch so vstupom nového developera, spoločnosti Archikód, ktorý prepracoval pôvodný koncept od architekta Ľubomíra Závodného. Princíp však ostal zachovaný, Metropolitan Star pozostáva z trojice objektov s ôsmimi až deviatimi podlažiami, pričom budova orientovaná do Námestia 1. mája má kancelársku funkciu, objekt v strede parcely rezidenčnú (resp. obsahuje prechodné bývanie, teda apartmány), a dom orientovaný do Banskobystrickej obsahuje byty.

Rezidencie v projekte odrážajú lukratívnu lokalitu s priamymi výhľadmi do Prezidentskej záhrady, preto sú vo vyššom štandarde. Nachádzať sa tu bude 20 bytov, z toho päť dvojizbových s rozlohou 52 m2, šesť trojizbových s rozlohou od 80 po 139 m2 a štyri byty budú štvorizbové s rozlohou 128 m2. Najexkluzívnejšie rezidencie sa nachádzajú na dvoch najvyšších podlažiach, k dispozícii budú mať terasy s panoramatickými výhľadmi na celú západnú časť Starého Mesta.

Detaily k apartmánovej časti zatiaľ zverejnené neboli, jednotky však budú orientované do niektorého z dvojice zazelenených vnútroblokov, ktoré v projekte vznikajú. Čo sa týka kancelárskej časti, tu by malo byť vytvorených približne 7,1-tisíc metrov štvorcových kancelárskej plochy. Retailová časť by mala mať a takmer tisíc metrov štvorcových, v čom bude aj zmieňované kino. Parkovanie je riešené kompletne v podzemí.

Architektúra budovy vychádza takmer kompletne z konceptu Ľubomíra Závodného, neskôr dopracovaného Archikódom, ktorý je zároveň spojený s architektonickou kanceláriou Vavrica Architekti. Komplex pôsobí moderným dojmom. Fasáde zo strany Námestia 1. mája ublížila racionalizácia, keďže pôvodne sa uvažovalo o rozlične vystupujúcich podlažiach, v prípade dobrej kvality fasády by to však taký problém byť nemusel. Apartmánový dom je utilitárny, budova orientovaná do Banskobystrickej však vyzerá solídne aj s ohľadom na avizovaný štandard.

Prihliadnuc na tempo výstavby, projekt by mohol byť v podstate dokončený už ku koncu tohto roka. V centre mesta sa tak definitívne vyplní ďalší dlhodobo prázdny pozemok, rozšíri sa občianska vybavenosť, pribudne nové mestské kino, čo je prvok, ktorý sa bohužiaľ v nedávnej dobe z Bratislavy kvôli multiplexom takmer vytratil, a posilní sa rezidenčná funkcia centra. Ide tak o pozitívny zásah do mesta, aj napriek desaťročnému omeškaniu.

 

Pohľad z Prezidentskej záhrady

 

Metropolitan Star s ohľadom na svoju strategickú polohu mohol patriť k vlajkovým projektom developera Archikód, ktorý jeho prípravu rozbehol. Dnes však už medzi projektami developera nefiguruje. Namiesto toho je realizátorom akciovka Metropolitan Star a.s., blízka spoločnosti Bora Real, ktorá zase súvisí s developerom Amalca Development. Táto firma realizovala v centre niekoľko projektov a ďalšie pripravuje, pričom sa sústredí práve na vypĺňanie prieluk v zástavbe. Pri Metropolitan Star bola v pozícii partnera, teraz ho úplne prebrala.

Aktuálne je známa dvojica podobných zámerov tohto developera. Prvým je vyplnenie parcely na Ulici 29. augusta, ktorá má dnes charakter výrobného areálu a nachádza sa tu dokonca aj komín. Ešte dávnejšie developer realizoval architektonickú súťaž na zástavbu pozemku, víťazom bola pravdepodobne kancelária Endorfine. Vzniknúť by tu malo 21 bytov a 40 apartmánov v šesťpodlažnej budove v tvare písmena L.  

Druhý projekt by mal byť vybudovaný na nároží Dunajskej a Lazaretskej ulice, na mieste dnešného parkoviska. O tomto zámere je však známych úplné minimum informácií. Zástavba tohto inak pomerne náročného pozemku by bola nepochybne prospešná a uzavrela veľký mestský blok, ktorý je už inak stavebne viacmenej dotvorený. Za projektom má stáť spoločnosť Real Estate Firm.

Čo sa týka Metropolitan Star, aj v jeho susedstve sa zatiaľ nachádza prieluka po zasanovaní pôvodnej zástavby v podobe niekdajšej pekárne Kesselbauer a budovy VB Leasing. Spoločnosť Proxenta tu pripravuje výstavbu komplexu Kesselbauer, na ktorý sa od Banskobystrickej napojí bytový dom Vila Biela. Po určitých problémoch sa zdá, že sa prvý menovaný projekt pohol v povoľovaní a čoskoro by mohol ísť do výstavby, o čom som písal nedávno.

Centrum Bratislavy sa tak pomaly skompaktňuje a mnohé nezmyselné „diery“, ktoré boli dlhé roky neaktívne a zbytočne zaberali lukratívny priestor, sa zaplnia životom. Ide o jeden z najprospešnejších príkladov novej výstavby v metropole, ktorý by mal byť maximálne podporovaný. Mimoriadne veľký počet prieluk totiž v Bratislave stále ostáva, a to aj vďaka náročným podmienkam nielen stavebného charakteru.

 

Fotografie z 1.3.2020. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Metropolitan Star

Súvisiace články

Metropolitan Star sa blíži k dokončeniu, Kesselbauer je už vo výstavbe

25.09.2020 11:22:54 Adrian Gubčo

Lukratívna lokalita v starom centre mesta bude už čoskoro kompaktnejšia – „diery“ v zástavbe na severnej strane Námestia 1. mája sú blízko vyplnenia. Po projekte Metropolitan Star, ktorý už z exteriéru získava definitívnu tvár, sa výstavba po dlhšej príprave rozbehla aj na susednom obytnom súbore Kesselbauer.

Čítať viac

Kesselbauer ide do stavebného konania, Metropolitan Star získava finálnu tvár

12.05.2020 17:25:36 Adrian Gubčo

Centrálny mestský blok v strategickej polohe medzi Prezidentskou záhradou a Námestím 1. mája je blízko k úplnému sceleniu. Projekt Metropolitan Star sa zahaľuje do fasády, kým susedný Kesselbauer ide po komplikáciách do stavebného konania. Dobudovanie oboch projektov prispeje k oživeniu tejto časti centra Bratislavy.

Čítať viac

Staromestské prieluky sa vypĺňajú

03.01.2020 13:00:00 Adrian Gubčo

Jedným z pozitívnejších dôsledkov vysokých cien bývania je meniaca sa výhodnosť zástavby menších pozemkov v centre – prieluk v pôvodnej zástavbe, ktoré v mnohých prípadoch pôsobili veľmi zle. V súčasnosti však rastie hneď niekoľko projektov, ktoré využívajú takéto priestory, čo prispeje k vytvoreniu pocitu kompaktnejšieho mesta.

Čítať viac

Metropolitan Star spúšťa predaj bytov a odhaľuje finálny výzor

22.10.2019 09:15:00 Adrian Gubčo

Projekt Metropolitan Star na Námestí 1. mája je vo výstavbe už nejakú dobu, až donedávna však neboli známe informácie o definitívnom počte bytov, dátume spustenia predaja a v podstate ani finálny vzhľad developmentu. Developer Archikód však medzičasom spustil oficiálnu webstránku polyfunkčného súboru, ktorý vyplní zásadnú prieluku v centrálnej časti Bratislavy.

Čítať viac

Metropolitan Star už rastie, Kesselbauer bližšie k spusteniu výstavby

04.09.2019 15:50:00 Adrian Gubčo

Centrum mesta bude už čoskoro výrazne kompaktnejšie a ucelenejšie. Stavba dlhoočakávaného projektu Metropolitan Star už dosiahla úroveň terénu, kým susedný Kesselbauer sa posúva v povoľovaní. Developer druhého projektu okrem toho pripravuje aj vyplnenie prieluky od Banskobystrickej ulice.

Čítať viac

Metropolitan Star ide do výstavby

12.02.2019 10:20:00 Adrian Gubčo

Dlhoočakávaný projekt Metropolitan Star v prieluke medzi Námestím 1. mája a Banskobystrickou ulicou je konečne vo výstavbe. Polyfunkčný development od developera Archikód mal byť postavený pôvodne už v minulom desaťročí, dnes doplní iné projekty, ktoré v okolí postupne vznikajú.

Čítať viac

Čo vznikne vedľa projektu Kesselbauer?

28.05.2018 08:46:00 Adrian Gubčo

Po poslednom poste o projekte Kesselbauer prišlo mnoho otázok, aký projekt je nakreslený na susednom pozemku pri Hoteli Tatra, kde je v súčasnosti výrazná preluka. Na tejto parcele má vzniknúť polyfunkčný komplex Metropolitan Star.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube