Author photoAdrian Gubčo 10.03.2020 11:10

Metropolitan Star má hotovú hrubú stavbu

Jeden z najdlhšie pripravovaných projektov v centre Bratislavy, Metropolitan Star, dosiahol plnú výšku a je v štádiu hrubej stavby. Polyfunkčný komplex na Námestí 1. mája tak konečne vyplnil dlhodobo prázdny pozemok v atraktívnej mestskej lokalite a čoskoro ju oživí.

Prvé informácie o projekte sa prvýkrát odhalili ešte v predkrízovom období, kedy bol na mieste známeho kina Hviezda predstavený zámer výstavby polyfunkčných objektov s bývaním, kanceláriami, obchodmi a obnoveným kinom. Dokončený mal byť už v roku 2010, vtedajšia situácia však realizácii nepriala, hoci pôvodné objekty boli už v predstihu asanované.

Zmeny sa začali diať až v posledných rokoch so vstupom nového developera, spoločnosti Archikód, ktorý prepracoval pôvodný koncept od architekta Ľubomíra Závodného. Princíp však ostal zachovaný, Metropolitan Star pozostáva z trojice objektov s ôsmimi až deviatimi podlažiami, pričom budova orientovaná do Námestia 1. mája má kancelársku funkciu, objekt v strede parcely rezidenčnú (resp. obsahuje prechodné bývanie, teda apartmány), a dom orientovaný do Banskobystrickej obsahuje byty.

Rezidencie v projekte odrážajú lukratívnu lokalitu s priamymi výhľadmi do Prezidentskej záhrady, preto sú vo vyššom štandarde. Nachádzať sa tu bude 20 bytov, z toho päť dvojizbových s rozlohou 52 m2, šesť trojizbových s rozlohou od 80 po 139 m2 a štyri byty budú štvorizbové s rozlohou 128 m2. Najexkluzívnejšie rezidencie sa nachádzajú na dvoch najvyšších podlažiach, k dispozícii budú mať terasy s panoramatickými výhľadmi na celú západnú časť Starého Mesta.

Detaily k apartmánovej časti zatiaľ zverejnené neboli, jednotky však budú orientované do niektorého z dvojice zazelenených vnútroblokov, ktoré v projekte vznikajú. Čo sa týka kancelárskej časti, tu by malo byť vytvorených približne 7,1-tisíc metrov štvorcových kancelárskej plochy. Retailová časť by mala mať a takmer tisíc metrov štvorcových, v čom bude aj zmieňované kino. Parkovanie je riešené kompletne v podzemí.

Architektúra budovy vychádza takmer kompletne z konceptu Ľubomíra Závodného, neskôr dopracovaného Archikódom, ktorý je zároveň spojený s architektonickou kanceláriou Vavrica Architekti. Komplex pôsobí moderným dojmom. Fasáde zo strany Námestia 1. mája ublížila racionalizácia, keďže pôvodne sa uvažovalo o rozlične vystupujúcich podlažiach, v prípade dobrej kvality fasády by to však taký problém byť nemusel. Apartmánový dom je utilitárny, budova orientovaná do Banskobystrickej však vyzerá solídne aj s ohľadom na avizovaný štandard.

Prihliadnuc na tempo výstavby, projekt by mohol byť v podstate dokončený už ku koncu tohto roka. V centre mesta sa tak definitívne vyplní ďalší dlhodobo prázdny pozemok, rozšíri sa občianska vybavenosť, pribudne nové mestské kino, čo je prvok, ktorý sa bohužiaľ v nedávnej dobe z Bratislavy kvôli multiplexom takmer vytratil, a posilní sa rezidenčná funkcia centra. Ide tak o pozitívny zásah do mesta, aj napriek desaťročnému omeškaniu.

 

Pohľad z Prezidentskej záhrady

 

Metropolitan Star s ohľadom na svoju strategickú polohu mohol patriť k vlajkovým projektom developera Archikód, ktorý jeho prípravu rozbehol. Dnes však už medzi projektami developera nefiguruje. Namiesto toho je realizátorom akciovka Metropolitan Star a.s., blízka spoločnosti Bora Real, ktorá zase súvisí s developerom Amalca Development. Táto firma realizovala v centre niekoľko projektov a ďalšie pripravuje, pričom sa sústredí práve na vypĺňanie prieluk v zástavbe. Pri Metropolitan Star bola v pozícii partnera, teraz ho úplne prebrala.

Aktuálne je známa dvojica podobných zámerov tohto developera. Prvým je vyplnenie parcely na Ulici 29. augusta, ktorá má dnes charakter výrobného areálu a nachádza sa tu dokonca aj komín. Ešte dávnejšie developer realizoval architektonickú súťaž na zástavbu pozemku, víťazom bola pravdepodobne kancelária Endorfine. Vzniknúť by tu malo 21 bytov a 40 apartmánov v šesťpodlažnej budove v tvare písmena L.  

Druhý projekt by mal byť vybudovaný na nároží Dunajskej a Lazaretskej ulice, na mieste dnešného parkoviska. O tomto zámere je však známych úplné minimum informácií. Zástavba tohto inak pomerne náročného pozemku by bola nepochybne prospešná a uzavrela veľký mestský blok, ktorý je už inak stavebne viacmenej dotvorený. Za projektom má stáť spoločnosť Real Estate Firm.

Čo sa týka Metropolitan Star, aj v jeho susedstve sa zatiaľ nachádza prieluka po zasanovaní pôvodnej zástavby v podobe niekdajšej pekárne Kesselbauer a budovy VB Leasing. Spoločnosť Proxenta tu pripravuje výstavbu komplexu Kesselbauer, na ktorý sa od Banskobystrickej napojí bytový dom Vila Biela. Po určitých problémoch sa zdá, že sa prvý menovaný projekt pohol v povoľovaní a čoskoro by mohol ísť do výstavby, o čom som písal nedávno.

Centrum Bratislavy sa tak pomaly skompaktňuje a mnohé nezmyselné „diery“, ktoré boli dlhé roky neaktívne a zbytočne zaberali lukratívny priestor, sa zaplnia životom. Ide o jeden z najprospešnejších príkladov novej výstavby v metropole, ktorý by mal byť maximálne podporovaný. Mimoriadne veľký počet prieluk totiž v Bratislave stále ostáva, a to aj vďaka náročným podmienkam nielen stavebného charakteru.

 

Fotografie z 1.3.2020. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Metropolitan Star

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube