YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 06.03.2020 14:10

Pohne sa už projekt Kesselbauer?

V centre mesta, na Námestí 1. mája, už nejakú dobu ostáva bez aktivity prieluka po historickom objekte, kde sa nachádzala Kesselbauerova pekáreň, a nedávno asanovanom objekte z 90-tych rokov 20. storočia. Developer Proxenta tu plánoval ešte v roku 2019 rozostavať polyfunkčný projekt s bývaním a vybavenosťou, zabrzdili ho však odvolania. Aktuálne náznaky však nasvedčujú, že sa situácia pohla.

Article Big

Kesselbauer. Zdroj: Proxenta

Projekt bol prvýkrát predstavený ešte v roku 2017 pod názvom Rezidencia medzi hviezdami. Developer chcel týmto projektom nadviazať na svoju realizáciu v podobe rezidenčného komplexu Weinhauer na Jozefskej ulici, s ktorým by bol nový zámer prepojený. Projekt bol prijatý rozpačito, keďže mal  do prestížnej lokality Hlavného mesta priniesť architektonicky slabý súbor, ktorého súčasťou mala byť replika fasády historického objektu.

Medzičasom však Proxenta pôvodný výzor vylepšila a projekt premenovala na Kesselbauer. Nový dom mal z Námestia 1. mája pôsobiť ako dve rozličné budovy, v skutočnosti však ide o mohutný objekt s vlastným vnútroblokom. Neskôr Proxenta prikúpila aj pozemok od Banskobystrickej, kde plánuje ďalší polyfunkčný dom, nazvaný Vila Biela.

Spočiatku sa zdalo, že príprava ide ako po masle. V roku 2018 sa spustila asanácia, ktorá bola ukončená v prvom kvartáli minulého roka. V lete 2019 vydala mestská časť územné rozhodnutie, po ktorom sa očkávalo skoré vydanie stavebného povolenia. Výstavba sa tak mala spustiť ešte v roku 2019 s dokončením na prelome rokov 2021-2022.

Situácia sa však skomplikovala, keďže voči územnému rozhodnutiu sa odvolalo niekoľko vlastníkov nehnuteľností z Banskobystrickej ulice s námietkou, že ako dotknutá verejnosť neboli prizvaní do konania. Tým pádom územné rozhodnutie nemohlo nadobudnúť právoplatnosť a vec musela byť posunutá na Okresný úrad, ktorý o odvolaniach rozhoduje.

Dnes je už stanovisko Okresného úradu známe: verejnosť, ktorá sa voči projektu ozvala, nemá postavenie účastníkov konania a preto nemožno ich podanie vnímať ako odvolanie, ktoré môže podať len účastník konania. Preto Okresný úrad nevidí dôvod na ďalšiu analýzu tohto „odvolania“. Ďalším krokom by tak malo byť správoplatnenie územného rozhodnutia.

Až potom môže developer pristúpiť k stavebnému konaniu a po vydaní a správoplatnení stavebného povolenia spustiť výstavbu. S ohľadom na prax tak možno očakávať spustenie výstavby Kesselbaueru až v druhej polovici tohto roka, nie v prvom kvartáli, ako teraz prezentuje oficiálna webstránka. Projekt nebude dokončený skôr ako v roku 2022.

 

Kesselbauer. Zdroj: Proxenta

 

Nový Kesselbauer bude obsahovať 116 rezidenčných jednotiek (47 bytov, 69 apartmánov), medzi ktorými dominujú dvojizbové rezidencie. Štandard je relatívne vyšší, byty budú mať hliníkové okná alebo predprípravu na exteriérové žalúzie či klimatizáciu. Prevažná časť bytov a apartmánov je už predaná, voľných ostáva 20 jednotiek. Najlacnejší byt s mierne atypickou dispozíciou a 51 metrami štvorcovými vychádza na takmer 200-tisíc eur.

Súčasťou projektu je aj niekoľko obchodných prevádzok na prízemí, ktoré sú umiestnené od Námestia 1. mája aj vo vnútrobloku. Developer očakáva, že by sa tu okrem obchodov mohli usídliť aj kancelárie menších firiem. Celková výmera tejto prenajímateľnej časti je približne 700 metrov štvorcových. Parkovanie je riešené v podzemí, v dvoch podzemných podlažiach vznikne 155 parkovacích miest.

Priamo na Kesselbauer sa má v dohľadnej dobe napojiť aj Vila Biela, prakticky už hotový projekt, ktorý Proxenta zakúpila a upravila. Má ísť o vysoko nadštandardné a komorné bývanie, kde vznikne len 16 bytov a apartmánov na šiestich nadzemných podlažiach. Budova je orientovaná do Banskobystrickej ulice a rezidenti budú mať výhľady priamo do Prezidentskej záhrady.

Proxenta plánuje dom vybaviť aj dodatočným vybavením v podobe fitnesscentra, wellness, recepcie či prania bielizne. Podľa portálu TrendReality, byty sa tu pravdepodobne ani predávať nebudú, pričom novinári špekulujú o tom, že by tu mohlo byť nájomné bývanie.

Obidve budovy postupne prešli výraznejšími zmenami. Kesselbauer od kanceárie Beionde po nich pôsobí decentnejšie, aj napriek tomu, že stále ráta s replikou fasády historického objektu. Pri správnom prevedení by to však taký problém byť nemusel. Na druhej strane, pri Vile Biela od ateliéru Endorfine nie sú žiadne pochybnosti o úrovni ani cieľovej skupine, dom pôsobí veľmi dobre a pôjde jednodznačne o najpríťažlivejší projekt od tohto developera.

Aj v tomto prípade by malo byť v riešení stavebné povolenie. Ak pôjdu domy do výstavby naraz, dokončenie Vily Biela možno takisto očakávať v priebehu roka 2022.

 

Vila Biela. Zdroj: Proxenta via TrendReality

 

V tomto čase by mala byť prakticky dokončená výstavba v danom mestskom bloku, kde je aktuálne rozostavaný susedný projekt Metropolitan Star (update čoskoro). Ten vyplní dlhoročnú prieluku medzi komplexom hotelu Tatra a bývalou budovou VB Leasingu, ako aj doplní domoradie od Banskobystrickej. Jeho súčasťou sú byty, kancelárske a obchodné priestory, údajne by sa malo obnoviť aj kedysi slávne kino Hviezda.

Tieto projekty sú súčasťou jednou z najmestskejšie pôsobiacich lokalít v meste, ktorej prestíž postupne rastie aj vďaka výstavbe nadštandardných developmentov. To je dôležité, ak má dôjsť aj k vyplneniu prieluk v susednom bloku medzi Jozefskou ulicou Námestím slobody naproti Fakulte architektúry. Tu sa totiž doteraz nachádza viacero „dier“, ktorých zástavba je s ohľadom na veľkosť (alebo skôr malosť) pozemkov komplikovaná.

Situácii a atraktivite zóny nielen pre potenciálnych obyvateľov, ale aj developerov, by nepochybne pomohla komplexnejšia revitalizácia verejných priestranstiev, s ohľadom na blízkosť Prezidentského paláca na špičkovej úrovni. Banskobystrická, Spojná či Jozefská ulica by mali dostať kvalitnú dlažbu, mobiliár, osvetlenie či dobre prevedenú cyklotrasu, aby odrážali význam územia. Jozefská by sa zároveň mohla ukľudniť a parkujúce autá by mali byť vytlačené do podzemných garáží, ktoré vznikli vo Weinhaueri a vzniknú v Kesselbaueri.

Magistrát spoločne s mestskou časťou by nemal prehliadať takéto „bočné ulice“ a mal by pamätať na to, že práve verejné priestranstvá v blízkosti reprezentačných budov si zasluhujú najvyššiu mieru pozornosti. Dané lokality vypovedajú o postavení Bratislavy ako Hlavného mesta Slovenska. Obraz, ktorý však vytvárajú ulice v bezprostrednej blízkosti najdôležitejších budov, nie je vôbec utešujúci. Pre metropolu krajiny je to hanba.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Kesselbauer. Zdroj: Proxenta
  • Kesselbauer. Zdroj: Proxenta
  • Kesselbauer. Zdroj: Proxenta
  • Vila Biela. Zdroj: Proxenta via TrendReality
  • Vila Biela. Zdroj: Proxenta via TrendReality

Súvisiace články

Veľké plány Proxenty sa postupne stávajú realitou

12.07.2022 12:06:58 Adrian Gubčo

Investičná spoločnosť Proxenta, ktorá je čoraz aktívnejšia aj v developmente, pokročila s ďalšími projektami, kým ďalšie pripravuje. Firma sa zameriava predovšetkým na centrum mesta, v dôsledku čoho získavajú novú podobu prieluky, staršie objekty a iné nevyužité plochy. Zároveň sa však v súvislosti s ňou objavili špekulácie o nevhodných praktikách pri predaji bytov.

Čítať viac

Kesselbauer odhalil svoju historizujúcu fasádu

10.12.2021 13:42:02 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Kesselbauer napreduje a dnes je vo vysokom štádiu realizácie. Dokončená je už časť fasád – najmä na časti, ktorá vznikla na mieste niekdajšej Kesselbauerovej pekárne. Developer Proxenta tu avizoval nielen obnovenie priečelia pôvodného domu, ale aj nadstavbu v historizujúcom štýle. Dnes je táto časť projektu odhalená a začína vyvolávať diskusie.

Čítať viac

Kesselbauer dosiahol plnú výšku a získava historizujúcu fasádu

02.09.2021 17:53:48 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer od spoločnosti Proxenta v centre mesta dosiahol významný míľnik: všetky objekty v rámci polyfunkčného súboru dosiahli alebo sú tesne pred dosiahnutím štádia hrubej stavby. Vysoké štádium výstavby prinieslo aj ďalšiu novinku – na objekte, ktorý nahradil pôvodnú Kesselbauerovu pekáreň, sa začína objavovať fasáda, asociujúca zaniknutý dom.

Čítať viac

Metropolitan Star sa blíži k dokončeniu, Kesselbauer je už vo výstavbe

25.09.2020 11:22:54 Adrian Gubčo

Lukratívna lokalita v starom centre mesta bude už čoskoro kompaktnejšia – „diery“ v zástavbe na severnej strane Námestia 1. mája sú blízko vyplnenia. Po projekte Metropolitan Star, ktorý už z exteriéru získava definitívnu tvár, sa výstavba po dlhšej príprave rozbehla aj na susednom obytnom súbore Kesselbauer.

Čítať viac

Kesselbauer má stavebné povolenie

13.07.2020 10:35:00 Adrian Gubčo

Po určitom omeškaní sa konečne blíži spustenie výstavby polyfunkčného komplexu Kesselbauer, prevažne obytného bloku na Námestí 1. mája v centre mesta. Developer Proxenta obdržal stavebné povolenie na zámer, ktorým sa vyplní prieluka na severnej strane námestia a zároveň obnoví fasáda jedného z historických objektov, ktoré tu donedávna stávali.

Čítať viac

Kesselbauer ide do stavebného konania, Metropolitan Star získava finálnu tvár

12.05.2020 17:25:36 Adrian Gubčo

Centrálny mestský blok v strategickej polohe medzi Prezidentskou záhradou a Námestím 1. mája je blízko k úplnému sceleniu. Projekt Metropolitan Star sa zahaľuje do fasády, kým susedný Kesselbauer ide po komplikáciách do stavebného konania. Dobudovanie oboch projektov prispeje k oživeniu tejto časti centra Bratislavy.

Čítať viac

Metropolitan Star už rastie, Kesselbauer bližšie k spusteniu výstavby

04.09.2019 15:50:00 Adrian Gubčo

Centrum mesta bude už čoskoro výrazne kompaktnejšie a ucelenejšie. Stavba dlhoočakávaného projektu Metropolitan Star už dosiahla úroveň terénu, kým susedný Kesselbauer sa posúva v povoľovaní. Developer druhého projektu okrem toho pripravuje aj vyplnenie prieluky od Banskobystrickej ulice.

Čítať viac

Ako postupovala asanácia VB Leasingu

28.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer Proxenta pred niekoľkými dňami oficiálne predstavil (pravdepodobne) finálne vizualizácie projektu Kesselbauer a opätovne spustil predaj bytov v tomto centrálne položenom rezidenčnom komplexe. Predtým však musel zasanovať pôvodné objekty, ktoré sa tu nachádzali, medzi nimi budovu VB Leasing z konca 20. storočia.

Čítať viac

Kesselbauer spúšťa predaj a predstavuje nové vizualizácie

19.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer v centre mesta, na Námestí 1. mája, sa blíži k výstavbe. V súvislosti s tým developer, spoločnosť Proxenta, zverejnila nové aktualizované vizualizácie, ako aj ponuku bytov a obchodných priestorov. Na pozemku sa v týchto dňoch ukončuje asanácia pôvodnej zástavby.

Čítať viac

Príprava Kesselbaueru napreduje, pozemok bude čoskoro vyčistený

18.02.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer v centrálnej časti Bratislavy postupuje. Už v priebehu týchto dní bude definitívne odstránená pôvodná zástavba na pozemku, aby čoskoro mohol na jej mieste rásť nový rezidenčný projekt, ktorý scelí blok medzi Banskobystrickou ulicou a Námestím 1. mája. Developerom je spoločnosť Proxenta.

Čítať viac

Proxenta rastie a ohlasuje nové projekty

08.01.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta, ktorá bola doteraz známa skôr ako investičná skupina, sa postupne etabluje medzi bratislavskými developermi. Aktivita Proxenty graduje, čo je spojené s nákupom nových akvizícií a prípravou nových projektov, ktoré doplnia tie rozbehnuté.

Čítať viac

Príprava projektu Kesselbauer napreduje, asanuje sa niekdajšia kancelárska budova

26.11.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta pokračuje v príprave na výstavbu projektu Kesselbauer, ktorý vyrastie na Námestí 1. mája, v centrálnej lokalite, kde sa v posledných rokoch vypĺňajú prieluky a skompaktňuje zástavba. Aktuálne sa asanuje druhý z dvoch objektov, na ktorých mieste nový rezidenčný súbor vznikne.

Čítať viac

Construction update: Kesselbauer, 21.05.2018

25.05.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Na Námestí 1. mája sa už zrejme začínajú prípravné práce pred začiatkom výstavby projektu Kesselbauer. Developer, ktorým je spoločnosť Proxenta, spúšťa asanáciu staršieho objektu, ktorý sa tu nachádzal.

Čítať viac

Projekt Kesselbauer štartuje

16.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Už dávnejšie sa na tejto stránke objavili vizualizácie projektu Kesselbauer, ktorý pripravuje investičná skupina Proxenta. Teraz developer spúšťa predaj bytov a zverejňuje ďalšie informácie o súbore budov, ktoré skompaktnia zástavbu v okolí Námestia 1. mája.

Čítať viac

Kesselbauer odhaľuje novú podobu

12.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta, ktorá sa postupne aktivizuje aj v realitnom biznise, zverejnila na svojej stránke novú aktualizovanú podobu svojho projektu Kesselbauer, ktorý bol pôvodne známy ako Rezidencia Medzi Hviezdami.

Čítať viac

Nový projekt: Rezidencia medzi hviezdami

27.06.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Finančná skupina Proxenta Broker, ktorá sa venuje aj developmentu, napreduje v príprave nového projektu, o ktorom som sa už zmieňoval - v susedstve dokončovaného Weinhaueru pribudne Rezidencia medzi hviezdami, ktorá odhaľuje prvé informácie a vizualizácie a je na pripomienkovaní EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre