Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.01.2018 10:00

Budúca podoba Loftov Kominárska

Architektonické štúdio GutGut patrí k najlepším na Slovensku a dokazuje to svojimi početnými realizáciami aj návrhmi. Veľmi príťažlivá je aj rekonštrukcia staršieho domu na Račianskej na bytový dom, ktorá sa už dokončuje, no ešte zaujímavejšia by mohla byť transformácia vedľa stojacej niekdajšej tlačiarne Svornosť na loftové bývanie.

Article Big

Zdroj: GutGut

Spoločnosť Lofty Kominárska, ktorá rekonštruuje aj dom na Račianskej, zorganizovala ešte pred časom architektonickú súťaž na premenu objektu, v ktorej zvíťazil práve návrh od GutGut-u. Architekti sa pokúsili založiť vizuál na "pôvodnom priemyselnom okne, definovanom svetlíkom vloženým medzi polia sklobetónu". Výsledkom tak je zaujímavá súhra svetla a tieňa s vytvorením silnejšej miery intimity. Architekti dom doplnili trojpodlažnou nadstavbou, tvorenou pravidelným rastrom balkónov, ktoré nadviažu na ich vedľajšiu realizáciu. Výsledkom transformácie by mala byť niekdajšia tlačiareň premenená na zaujímavý mestský dom s bytmi a občianskou vybavenosťou na prízemí.

Nie je celkom isté, či budú Lofty Kominárska vyzerať takto. Médiámi už prebehla iná, menej inovatívna podoba projektu. Nie je ani celkom známe, kedy by sa mohla rekonštrukcia začať, hoci developer už podľa všetkého vypratal priestory tlačiarne a stavebne je budova pripravená na začiatok rekonštrukcie.

Bolo by každopádne vynikajúce, keby sa vo finále čo najviac podobala návrhu, keďže GutGut je mimoriadne schopný premeniť industriálne priestory na úžasný projekt, čo dokázala napríklad ich nedávno dokončená realizácia - Mlynica.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: GutGut
  • Zdroj: GutGut
  • Pôvodný návrh. Zdroj: GutGut via Trend Reality

Súvisiace články

Projekt Lofty Kominárska opäť štartuje

05.05.2021 12:59:23 Adrian Gubčo

Zámer premeny bývalých Kníhtlačiarní Svornosť na Kominárskej ulici je známy už niekoľko rokov, realizácia sa však doteraz nespustila. Zmeniť by sa to malo v najbližších mesiacoch, keďže pri projekte nastal konečne posun. Developer, spoločnosť Werks, s. r. o., by mohol v dohľadnej dobe obdržať potrebné povolenia a spustiť práce na vzniku bytov loftového typu, v Bratislave zriedkavých.

Čítať viac

Známe sú ďalšie detaily o Loftoch Kominárska

06.09.2019 14:40:00 Adrian Gubčo

Projekt Loftov Kominárska predstavuje jeden z menšieho, hoci rastúceho počtu úspechov pri záchrane industriálneho dedičstva v Bratislave. Objekt Kníhtlačiarne Svornosť z roku 1953 prejde už čoskoro nadstavbou a dostavbou, po ktorej tu vznikne loftové bývanie, v Hlavnom meste Slovenska jedinečné.

Čítať viac

Bratislavský industriál ožíva

25.06.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Hoci Bratislava v nedávnej minulosti prišla o mnohé vzácne areály industriálnej architektúry a viacero pamiatok bolo nenávratne zničených, v Hlavnom meste predsa len nemalé množstvo objektov aj prežilo. Našťastie, dnes sú si developeri (aj verejnosť) lepšie vedomí hodnoty takejto architektúry, vďaka čomu možno povedať, že bratislavský industriál sa dočká nového života.

Čítať viac

Bytový dom Račianska je dokončený, Lofty Kominárska sa čoskoro spustia

06.05.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Projekt bytového domu Račianska, ktorý premenil starší zanedbaný objekt na atratívnu a súčasnú bytovku, získal finálnu podobu. Po dokončení prvej časti prestavby v prvej polovici minulého roka je dnes dokončená aj druhá časť, pozostávajúca z nadstavby o dve podlažia. V susedstve sa čoskoro naštartuje rekonštrukcia bývalých tlačiarní Svornosť na projekt Lofty Kominárska.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube