Author photoAdrian Gubčo 08.03.2018 08:30

Obnova Landererovho parku začína

Mestská časť Staré Mesto a občianske združenie Dobré m(i)esto, založené spoločnosťou HB Reavis, spustí do konca marca prvé stavebné práce a sadové úpravy v parku na Šafárikovom námestí, ktorý získal názov Landererov park.

Zdroj: Dobré m(i)esto

Zdroj: Dobré m(i)esto

V rámci revitalizácie tohto verejného priestoru sa majú rozšíriť plochy zelene, pribudnúť nový mobiliár, obnoví sa detské ihrisko či zriadi psí výbeh. Územie, vymedzené ulicami Dobrovičova, Gajova a Alžbetínska má takmer 7-tisíc štvorcových metrov, z ktorého takmer polovicu podľa investorov projektu tvoria v súčasnosti asfaltové plochy. Po dokončení revitalizácie by spevnené plochy mali tvoriť asi len 10% povrchu, zvyšok bude nahradený prevažne zeleňou. Mestská časť plánuje do obnovy investovať približne 200-tisíc eur, rovnako ako o.z. Dobré miesto, ktoré však rozbieha fundraising pre získanie väčšieho množstva prostriedkov na ďalšie vylepšenia. Nová podoba Landererovho parku by mala byť realitou už v lete.

Za architektonickým konceptom (pomerne výrazne prepracovaným) parku stojí nemecký architekt so slovenským pôvodom Hans-Michael Földeak, ktorý momentálne pôsobí v Paríži. Ten získal v architektonickej súťaži spred dvoch rokov len druhú cenu. Víťazom sa stalo štúdio 2021, ktoré však od projektovej prípravy odstúpilo, keďže mestská časť nebola schopná ich prácu adekvátne zaplatiť. To sa však stalo ešte pred vstupom súkromného partnera do projektu, čo vyvoláva otázku, prečo sa samospráva nevrátila k pôvodnému (a oveľa lepšiemu) projektu, keď už mala k dispozícii viac prostriedkov.

V tomto momente je však táto otázka už každopádne bezpredmetná, Šafárikovo námestie sa takto dočká aspoň čiastočnej a provizórnej obnovy, kým nepríde k skutočnému riešeniu tohto priestoru - dostavbe budovy v hmote niekdajšieho Landererovho paláca, ideálne verejného charakteru.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Dobré m(i)esto
  • Zdroj: Dobré m(i)esto
  • Zdroj: Dobré m(i)esto
  • Červené plochy sú v súčasnosti asfaltové, po revitalizácii sa premenia predovšetkým na zeleň. Zdroj: Dobré m(i)esto

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube