Author photoAdrian Gubčo 21.11.2022 15:22

Luxusné bývanie v Neste: Budúca ekologická štvrť získa nadštandardnú etapu

Cieľom ambiciózneho projektu Nesto je vytvoriť prvú uhlíkovo neutrálnu štvrť na Slovensku, spojenú s konceptom 20-minútového mesta. Development medzi diaľnicou D2, Kopčianskou ulicou a štátnou hranicou s Rakúskom za posledné mesiace výrazne napreduje a získava reálne kontúry. Okrem toho predstavuje víziu svojej najluxusnejšej etapy.

Zdroj: Lucron

Zdroj: Lucron

V petržalskom projekte bude žiť na 47 hektároch možno až 15-tisíc ľudí. Nová štvrť od developera Lucron má byť príkladom ekologického a inovatívneho prístupu k tvorbe urbánneho prostredia. Ambíciou je tiež vybudovať lokalitu s víziou na ďalších 40-50 rokov s dôrazom na udržateľné riešenia, mobilitu, zdieľanú ekonomiku či post-pandemický vývoj.

Výstavba úvodnej časti Nesta začala v priebehu októbra minulého roka po niekoľkých rokoch príprav. Prvá fáza, oficiálne označená ako sektor C, má za cieľ vybudovať rezidenčné budovy v južnej časti projektu, ktoré ponúknu 160 bytov. Pôjde o trojicu šesťpodlažných bytových domov, ktoré budú akýmsi nástupným priestorom do Nesta z juhu. V budúcnosti budú objekty vymedzovať námestie, preto sú čiastočne doplnené aj o občiansku vybavenosť v parteri. 

Odozva klientov na projekt je zatiaľ celkom dobrá. V prvom objekte C1 je aktuálne voľných 20 bytových jednotiek z celkového počtu 53, v druhom bytovom dome je voľných 25 bytov zo 64 a tretí objekt disponuje 27 voľnými nehnuteľnosťami zo 47. Cenové relácie sa pohybujú na úrovni 250-tisíc eur za dvojizbové jednotky s menším balkónom, k dispozícii je aj štvorizbová nehnuteľnosť za 659.750 eur o výmere 113 metrov štvorcových s terasou a balkónom.

Prvý významný medzník projekt zaznamenal v júli tohto roka, kedy developer oznámil, že na prvej etape projektu Nesto (Juh) dokončil prvé podzemné podlažie a pustil sa do výstavby nadzemných podlaží. Druhý podstatný míľnik nastal v mesiaci august, kedy svoje tvary dostávali už aj byty všetkých dispozícií – od 1-izbových po 4-izbové. Bytovky ďalej naberali na podlažnosti a ukončenie skeletu hornej stavby (teda dosiahnutie hrubej stavby) bolo oznámené na konci októbra 2022. Osadené boli aj prvé okná. 

Lucron zároveň ešte v apríli roku 2022 požiadal o vydanie rozhodnutia o zmene stavby pred dokončením. Zmeny sa týkali dispozičných úprav, ale aj rozdeľovania či spájania bytov. Rovnako sa menil spôsob vykurovania a namiesto plynových kotlov sa bude realizovať elektrické podlahové kúrenie.

Domy majú byť odovzdané v priebehu roka 2024.

Galéria

  • Nesto Prime. Zdroj: Lucron
  • Nesto Prime vznikne vpravo v strede. Zdroj: Lucron
  • Prvá etapa. Zdroj: Lucron
  • Prvá etapa. Zdroj: Lucron
  • Prvá etapa. Zdroj: Lucron
  • Prvá etapa. Zdroj: Lucron

Na túto prvú rezidenčnú etapu má čoskoro nadviazať ďalšia. Investor podal koncom augusta tohto roka žiadosť o vydanie stavebného povolenia pre sektor E, marketingovo známy aj ako Nesto Prime. Názov odkazuje na fakt, že má ísť o najluxusnejšiu časť developmentu. Víziou Nesta je naplnenie životných potrieb do 20 minút chôdze alebo bicyklom, no v prípade Nesta Prime sa má tento čas ešte skrátiť. Domy budú zároveň stáť v najzelenšej, no paradoxne aj najdynamickejšej časti štvrte. Pred pár dňami dostal projekt definitívne stavebné povolenie

Etapa bude disponovať šiestimi samostatne stojacimi bodovými bytovými domami a vjazdom do spoločnej garáže. Objekty budú mať šesť nadzemných podlaží, z toho jedno ustúpené. Na prvom podlaží vznikne spoločný hlavný vstup na úrovni terénu a dva byty. Tento počet bytových jednotiek možno nájsť aj na druhom až štvrtom podlaží. Posledné piate obsahuje dve nehnuteľnosti, z toho jeden mezonetový byt, ktorý prechádza do šiesteho ustúpeného podlažia s terasou. Lucron uvádza, že v každom bytovom dome sa bude nachádzať desať bytov, celkovo ich tak bude 60. 

Podzemná garáž obsahuje miesta pre 155 vozidiel, z toho budú k dispozícii aj tri státia pre motocykle. Situované tu budú aj technické priestory, garážové boxy, samostatne stojace sklady, priestory pre správu a pivničné kobky jednotlivých bytov. Developer plánuje aj inštaláciu fotovoltaickej elektrárne pre zníženie energetickej náročnosti týchto stavieb. Umiestnená bude na strechách domov sektoru E. Rovnako môže slúžiť na doplnenie vykurovania alebo chladenia. Prirodzene, súčasťou projektu sú aj chodníky a spevnené plochy, areálové osvetlenia či terénne a sadové úpravy. 

Keďže sa stavba realizuje v blízkosti diaľnice D2, v podmienkach vyplývajúcich zo stanovísk dotknutých orgánov sa uvádza, že súčasťou stavby musia byť navrhnuté opatrenia na elimináciu nepriaznivých účinkov (hluk, infrazvuk či vibrácie). Na túto situáciu upozornila Národná diaľničná spoločnosť.

Investor na oficiálnej stránke projektu sebavedomo dodáva, že pôjde o stelesnenie toho najlepšieho a najzmysluplnejšieho, čo štvrť ponúka. Poukazuje na materiály, technológie či atraktívnu polohu. Byty budú obsahovať stropné chladenie či podlahové kúrenie a rozlohou ich možno zaradiť k veľkorysejším – Lucron hovorí o výmerách od 100 do 300 metrov štvorcových.

Ako sme informovali v predchádzajúcom článku, ukončenie stavby sektora E je naplánované do 36 mesiacov od začatia výstavby. 

 

Nesto získava prvé časti - po úvodnej etape aj Nesto Prime (vpravo), kde majú byť luxusnejšie byty. Zdroj: Lucron

 

Príbeh Nesta sa každopádne ešte len začína. Okrem ďalších častí Nesta - Juh je mimoriadne očakávané aj odhalenie urbanistickej koncepcie zóny Nesto - Sever, na ktorú Lucron vypísal medzinárodnú urbanistickú súťaž. Výsledkom bude ideový urbanisticko-architektonický návrh v pomerne rozľahlej lokalite – architekti spracúvajú až 50-hektárové územie. 

Projekt Nesto vzniká na mieste, kadiaľ v minulosti – počas Studenej vojny – viedla Železná opona. Možno tu nájsť viaceré zachované vojenské objekty, ktoré chce developer zapojiť do verejného priestoru novovznikajúceho projektu (bunkre, protitankové steny, falošný tank, vojenský cintorín z minulého storočia). Lokalita v Petržalke je tak nepochybne historicky zaujímavá a hodnotná, je preto namieste očakávať, že developer túto úlohu zvládne a objekty zachová. 

Prvá uhlíkovo neutrálna štvrť na Slovensku sa tak postupne blíži k realite. Nesto sa zaradí k sérii masívnych developmentov, ktoré pomaly obrastajú sídlisko v Petržalke. Monotónna časť Bratislavy sa môže v najbližších desaťročiach transformovať na sériu štvrtí s vlastnou identitou a charakterom. Prispievať k tomu bude aj Nesto Prime. Domy prinesú vznik možno najlukratívnejších bytov v novej časti mesta a vo všeobecnosti budú patriť k tomu lepšiemu na pravom brehu Dunaja. 

Pokiaľ developer dodrží svoje plány, Nesto môže byť inšpiráciou aj pre iných – ako rozvíjať a zmeniť lokalitu na polyfunkčnú a kompaktnú zástavbu dobrej kvality. Projekt má takmer všetky predpoklady na to, aby sa stal jedným z najpríťažlivejších developmentov v Bratislave.

 

Pozrite si výstavbu Nesta vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube