YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 16.09.2022 15:28

Prvá nízkouhlíková štvrť získava prvé domy. Nesto napreduje v rozvoji

Zmestili by sa doňho Kežmarok alebo Skalica. V petržalskom projekte Nesto bude žiť na 47 hektároch 15-tisíc ľudí. Developer Lucron chce na území medzi diaľnicou D2, Kopčianskou ulicou a štátnou hranicou s Rakúskom vytvoriť komplexnú štvrt s bývaním, kanceláriami, retailom či občianskou vybavenosťou. Toto mesto v meste má byť navyše aj príkladom ekologického a inovatívneho prístupu k tvorbe urbánneho prostredia.

Fotografia z 24.8.2022

Fotografia z 24.8.2022

Ambiciózny projekt má za sebou prvé miľníky. V júli tohto roka developer oznámil, že na prvej etape projektu Nesto (Juh) dokončil prvé podzemné podlažie. Následne sa pustil aj do výstavby prvého a druhého nadzemného podlažia, pričom development manažér projektu Michal Brúsil potvrdil, že práce idú podľa harmonogramu. August roku 2022 sa stal druhým miľníkom tohto projektu – developer na sociálnych sieťach zverejnil fotografie z aktuálnych stavebných prác. V polovici mesiaca prebiehala stavba tretieho nadzemného podlažia a svoje tvary dostali už aj byty všetkých dispozícií – od 1-izbových bytu po 4-izbové s dvomi kúpeľňami. Plánované ukončenie skeletu hornej stavby je koniec roka 2022.

Výstavba tejto časti Nesta začala v priebehu októbra minulého roka po niekoľkých rokoch príprav. Prvá fáza má za cieľ vybudovať rezidenčné budovy v južnej časti projektu, ktoré ponúknu 160 bytov. Ide o trojicu šesťpodlažných bytových domov, ktoré budú akýmsi nástupným priestorom do Nesta z juhu. Na ne nadväzujú ostatné časti projektu – okrem ďalších bytoviek aj administratívne priestory, obchodné prevádzky, supermarket alebo byty na prenájom.

V dohľadnej budúcnosti sa má development rozšíriť aj o ďalší sektor C, ktorý obsahuje tri polyfunkčné domy na bývanie, areálové osvetlenie, chodníky, spevnené plochy či terénne a sadové úpravy. V tomto sektore požiadal developer o vydanie rozhodnutia o zmene stavby pred jej dokončením. Zmeny sa týkajú dispozičných úprav, ako je zrušenie a presunutie priestoru pre bicykle či pivničných kobiek, ale aj rozdeľovania či spájania bytov. V polyfunkčných domoch sa bude taktiež meniť spôsob vykurovania, keďže namiesto plynových kotlov sa bude realizovať elektrické podlahové kúrenie. Doplnia sa dreviny, z pôvodných 21 kusov bude 36, Lucron zväčšil aj kapacity kontajnerových stojísk a pridal kontajner na biologicky rozložiteľný odpad. 

Investor podal taktiež žiadosť o vydanie stavebného povolenia pre sektor E. V tomto objekte je navrhovaných šesť samostatne stojacich bytových domov a vjazd do spoločnej garáže. Developer chce znížiť energetickú náročnosť týchto stavieb, plánuje tak nainštalovať fotovoltaickú elektráreň na zabezpečenie vlastnej spotreby objektu – tá bude umiestnená na streche bytových domov. V podzemí sa bude nachádzať garáž so 155 parkovacími státiami, technické priestory i samostatne stojace sklady a pivničné kobky prislúchajúce k jednotlivým bytom. 

Objekty budú disponovať piatimi nadzemnými podlažiami a jedným ustúpeným. Na prvom podlaží vznikne spoločný hlavný vstup na úrovni terénu a dva byty. Tento počet bytových jednotiek možno nájsť aj na druhom až štvrtom poschodí. Posledné piate obsahuje jeden mezonetový byt, ktorý prechádza do šiesteho ustúpeného podlažia s terasou. Developer uvádza, že v každom bytovom dome sa bude nachádzať desať bytov, ktoré budú obsahovať aj podlahové kúrenie. Prirodzene, súčasťou projektu sú aj chodníky a spevnené plochy, areálové osvetlenia či terénne a sadové úpravy. Ukončenie stavby sektora E je naplánované do 36 mesiacov od začatia výstavby. 

V blízkej dobe je očakávané aj odhalenie urbanistickej koncepcie zóny Nesto - Sever, na ktorú Lucron vypísal medzinárodnú urbanistickú súťaž. Podľa informácií YIM.BA je súťaž už uzavretá a má svojho víťaza. Pred prezentáciou verejnosti však chce developer svoje plány predstaviť najmä kľúčovým lokálnym a verejným aktérom, s ktorými bude musieť v najbližších rokoch až desaťročiach spolupracovať. 

Galéria

  • Fotografia z 24.8.2022
  • Fotografia z 24.8.2022
  • Fotografia z 24.8.2022
  • Zdroj: Lucron
  • Zdroj: Lucron
  • Zdroj: Lucron
  • Zdroj: Lucron

Cieľom celého projektu je vytvoriť prvú uhlíkovo neutrálnu a kreatívnu štvrť na Slovensku s konceptom 20-minútového mesta, čo znamená, že všetky svoje životné potreby obyvatelia naplnia do 20 minút chôdze alebo jazdy bicyklom. Pre 15-tisíc ľudí je to veľmi dôležitá informácia (hoci za dvadsať minút môže človek prísť priamo do centra hlavného mesta). Dá sa teda predpokladať, že súčasťou projektu budú aj kultúrne priestory, športoviská a vzdelávacie či zdravotnícke zariadenia. Nemožno nespomenúť, že ambíciou developera je tiež vybudovať miesto s víziou na ďalších 40-50 rokov s dôrazom na udržateľné riešenia, mobilitu, zdieľanú ekonomiku i post-pandemický vývoj.

Projekt Nesto vznikne na mieste, ktoré kedysi rozdeľovalo. V minulosti, počas studenej vojny, tadiaľto viedla železná opona. Rovnako tu možno nájsť viaceré zachované vojenské objekty, ktoré chce developer zapojiť do verejného priestoru novovznikajúceho projektu. Ide o bunkre, protitankové steny, falošný tank, ale aj vojenský cintorín z minulého storočia. Pri tejto téme sa Lucron opiera o zahraničie a menuje projekty, ktoré pokladá za vzory spojenia histórie a súčasnosti – Vojenské historické múzeum v Drážďanoch alebo projekt v Singapure, kde okolo dvoch tradičných víl postavili luxusnú presklenú budovu Space Asia Hub. Priestor v Petržalke je nepochybne historicky zaujímavý a hodnotný, ostáva preto veriť, že developer túto náročnú úlohu zvládne, objekty zachová a výnimočný vojenský cintorín zostane naďalej pietnym miestom. 

Nesto má taktiež ponúkať koncept bývania, ktorý sa nazýva co-living. Rezidenti v ňom majú spoločné kuchyne, jedálne, práčovne, terasy alebo spoločenské miestnosti. Izby s kúpeľňami však majú vlastné – prenajaté. Verejnosti to môže pripomínať akýsi internát pre dospelých, Lucron však tento koncept prirovnáva k hotelu s rozvojom komunitných vzťahov. Bývanie podľa vzoru co-living by malo byť prítomné vo viacerých častiach Nesta. Podnájomníci co-livingu sa nebudú musieť viazať dlhými zmluvami, ako to býva pri nájomnom bývaní. Keďže v Bratislave je v súčasnosti veľký problém dostupného bývania, daný koncept od Lucronu sa nemusí javiť ako zlý nápad, práve naopak. Pre určité skupiny ľudí to môže byť dostupnejšie bývanie vo flexibilnejšej podobe. 

Celý zámer je tak spojený s obrovskými ambicíami a víziami, ktoré môžu pri pohľade na dnes rastúcu bytovku pripradať mnohým ako nepredstaviteľné. Aj veľké štvrte však treba začať budovať v mnohých prípadoch z ničoho. Nesto sa postupne zaradí k sérii masívnych developmentov, postupne obrastajúcich modernistické sídlisko v Petržalke. V najbližších desaťročiach sa tak transformuje z monotónnej časti Bratislavy na sektor tvorený mnohými svojskými štvrťami s vlastnou identitou a charakterom. Nesto, pokiaľ sa naplnia plány developera, bude medzi nimi jednou z najpokrokovejších a najpríťažlivejších. 

 

Fotografie z 24.8.2022. Pozrite si výstavbu Nesta vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Dlhé čakanie na inovatívnu štvrť: Odhalenie Nesta Sever sa odkladá

09.01.2023 12:17:39 Andrej Sárközi

Na západnom okraji Petržalky vzniká mohutný development Nesto, ktorý momentálne rozvíja prvú, južnú časť projektu. Koncepciu severnej časti hľadal developer v medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaži, ktorú vyhodnotil ešte minulý rok. V tejto chvíli sa pracuje na masterpláne celej zóny.

Čítať viac

Luxusné bývanie v Neste: Budúca ekologická štvrť získa nadštandardnú etapu

21.11.2022 15:22:31 Adrian Gubčo

Cieľom ambiciózneho projektu Nesto je vytvoriť prvú uhlíkovo neutrálnu štvrť na Slovensku, spojenú s konceptom 20-minútového mesta. Development medzi diaľnicou D2, Kopčianskou ulicou a štátnou hranicou s Rakúskom za posledné mesiace výrazne napreduje a získava reálne kontúry. Okrem toho predstavuje víziu svojej najluxusnejšej etapy.

Čítať viac

Nesto odhaľuje svoj koncept co-livingu

21.01.2022 17:44:09 Adrian Gubčo

V Petržalke sa postupne rozbieha výstavba projektu Nesto od developera Lucron. Táto vlajková loď spoločnosti prichádza s ambíciou vytvoriť namiesto banálneho obytného súboru živú a kreatívnu komunitu, ktorá bude priťahovať široké skupiny obyvateľstva. Nástrojom k tomu majú byť aj developermi zriedka využívané koncepty bývania – vrátane co-livingu, teda špecifického typu nájomného bývania.

Čítať viac

Lucron prezrádza prvé detaily o urbanistickej súťaži na Nesto Sever

02.12.2021 15:03:06 Adrian Gubčo

Spoločnosť Lucron postupne rozbieha realizáciu mohutného developmentu Nesto, ktoré vznikne na západnom okraji Petržalky, priamo pri štátnej hranici s Rakúskom. Ide však o rozvoj len prvej, južnej časti projektu. Koncepciu severnej hľadá v medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaži, do ktorej údajne prizvala popredné európske pracoviská. Výsledky súťaže by mali byť známe na jar budúceho roka.

Čítať viac

Výstavba projektu Nesto začína

14.10.2021 14:53:30 Adrian Gubčo

Dnešným dňom sa oficiálne spustila výstavba projektu Nesto, do budúcna jednej z najväčších developerských schém v Bratislave. V petržalských Kopčanoch, v dotyku so štátnou hranicou s Rakúskom, by mala v najbližších rokoch vzniknúť štvrť s až 15-tisíc obyvateľmi. Developer Lucron navyše vyhlasuje aj urbanistickú súťaž, v ktorej hľadá koncepciu severnej časti developmentu.

Čítať viac

Nesto sa odhaľuje: V Bratislave má vzniknúť prvá kreatívna štvrť

10.10.2019 13:35:00 Adrian Gubčo

Developer Lucron dnes odhalil jeden z najväčších a najkomplexnejších pripravovaných projektov v slovenskej metropole. V Petržalke, na území medzi diaľnicou D2 a štátnou hranicou v dotyku s Kopčianskou ulicou, vznikne mestská štvrť Nesto, kde môže v horizonte 15 rokov žiť až 15-tisíc obyvateľov.

Čítať viac

Na Kopčianskej sa čoskoro spustí nový megaprojekt, príprava na výstavbu začala výsadbou stromov

08.10.2019 13:30:00 Adrian Gubčo

V metropole sa schyľuje k realizácii ďalšieho veľkého developmentu. Spoločnosti Nesto Juh Land Development a Nesto Sever Land Development, spojené s developerom Lucron, obdržali územné rozhodnutie pre prvú časť projektu Kopčianska – Juh, po novom nazývanom Nesto. V rámci tohto developmentu vznikne na okraji Petržalky polyfunkčná štvrť. Developer začal prípravu na výstavbu pomerne netypicky – výsadbou stromov.

Čítať viac

Kopčianska - Juh sa blíži k výstavbe

04.10.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Na začiatku roka bol predstavený rozsiahly zámer Kopčianska – Juh, ktorý by predstavoval pokračovanie zástavby Petržalky smerom k rakúskej hranici. V dnes prázdnom území mala vzniknúť polyfunkčná štvrť s charakterom lokálneho centra. Dnes má developer projektu Lucron v rukách prvé pozitívne stanoviská a napreduje v príprave.

Čítať viac

Nová štvrť na Kopčianskej

02.01.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Nový rok štartujeme predstavením zámeru (resp. urbanistickej štúdie) polyfunkčnej zóny Kopčianska - Juh, ktorá by mala vyrásť v tesnej blízkosti vojenského cintorína a štátnej hranice. Developer Fundus, s.r.o., napojený na spoločnosť Lucron (developujúcu Urban Residence či Malé Krasňany), predstavil zámer v rámci hodnotenia EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube