YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 24.04.2019 09:30

Hlavná stanica prešla obnovou, komplexná rekonštrukcia je stále hudbou budúcnosti

V súvislosti s blížiacimi sa Majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji, ktoré v Bratislave a Košiciach prebehnú v máji tohto roku, prešla bratislavská Hlavná železničná stanica menšou obnovou, ktorá má zlepšiť jej vizuálny stav aj funkčnosť. Od komplexnej rekonštrukcie však má stále ďaleko.

Aktuálne práce sa týkali tak exteriéru aj interiéru stanice a sú súčasťou snahy investora, Železníc Slovenskej republiky, o celkové zlepšenie stavu jednej z najvýznamejších staníc na Slovensku. Tá je dlhodobo terčom kritiky verejnosti za svoju úroveň, ktorá nezodpovedá roku 2019. ŽSR do tejto obnovy investovali 500-tisíc eur.

Z najnovších dokončených zásahov možno pripomenúť vyčistenie fasád tzv. prístavby Hlavnej stanice, vyčistenie interiérovej dlažby a schodísk, výmenu a sfunkčnenie svietidiel či premaľovanie časti povrchov v interiéri. Stanica dostala nový orientačný systém a smerové vodorovné značenie pohybu v interiéri. V blízkej dobe ešte má pribudnúť osem nových predajných miest.

Najradikálnejšie však zmene výzoru stanice prospelo odstránenie reklám, ktoré stanicu dlhodobo devastovali a vytvárali z jej interiéru aj exteriéru maximálne ohavný priestor. Vďaka jednoduchému zásahu sa úroveň priestoru výrazne zvýšila. Druhým veľmi pozitívnym krokom je zjednotenie označení častí prevádzok na prízemí aj na poschodí, síce bez vyššej dizajnovej kvality, ale stále s vysokým estetickým účinkom. Na Hlavnej stanici by mal pribudnúť ešte nový nápis s označením stanice.

 

Jednoduché úpravy výrazne zvýšili úroveň priestoru staničnej haly

 

Na tieto zmeny nadväzujú ďalšie investičné akcie menšieho či väčšieho rozsahu. Už pred časom bola otvorená nová čakáreň na východnej strane stanice, ktorá šokovala svojou vysokou cenou viac ako 800-tisíc eur. Na Hlavnej stanici pribudol v roku 2019 konečne aj bezbariérový prístup na jednotlivé nástupištia, kedy ŽSR prebudovali bývalý batožinový podchod a inštalovali výťahy.

K týmto akciám sa pridáva oprava schodiska vedúceho z Námestia Franza Liszta na Žabotovu ulicu a realizácia výťahu, spájajúceho nástupiská električiek s predstaničným priestorom. Tento je už funkčný, čaká sa len na ukončenie kolaudácie. Išlo o investíciu Hlavného mesta.

Posledná výraznejšia novinka sa týka zriadenia nového detského kútiku, ktorý vznikol v tzv. Prezidentskom salóniku. Je zrejmé, že ide o provizórne riešenie, inak sa nedá vysvetliť, ako mohol byť reprezentačný priestor s vysokou úrovňou prevedenia pretvorený na detský kútik s gýčovými polepmi na mramorových stenách.

Každopádne, dané zmeny aspoň mierne zlepšia tak výzor, ako aj prevádzkyschopnosť stanice, hoci treba jedným dychom dodať, že ide o zásahy, ktoré mali byť realitou už dávno, nie len v období pred Majstrovstvami sveta v hokeji, čo mimochodom nie je podujatie takého veľkého rozsahu a významu. Viaceré z noviniek mali byť zrealizované v rámci bežnej údržby.

ŽSR pripomína, že napriek týmto úpravam sa nič nemení na pláne podniku stanicu komplexne zrekonštruovať. Táto proklamácia sa však opakuje už niekoľko desaťročí a zatiaľ nie sú známe žiadne nové fakty, ktoré by mali víziu rekonštrukcie stanice urýchliť. Jedinou podstatnou správou sú informácie, vyplývajúce z tzv. Štúdie železničného uzla Bratislava, ktorá sa zaoberala aj zlepšením prevádzkyschopnosti Hlavnej stanice.

 

Vízia zlepšenia prevádzkyschopnosti Hlavnej stanice zo Štúdie železničného uzla Bratislava. Zdroj: Diaľnice.info

 

Z návrhu predloženého v rámci štúdie vyplýva, že by Hlavná stanica mala ostať v súčasnej polohe, no došlo by k predĺženiu časti nástupísk severozápadným smerom, ako aj vzniklo nové nástupisko na trati vedúcej do Múzea dopravy. Pod touto traťou by vznikol podchod, ktorý by prepojil predstaničný priestor so zastávkou verejnej dopravy na Sokolskej. Tieto opatrenia by mohli prispieť nielen k zlepšeniu spojenia Bratislavy so zahraničím vďaka vypravovaniu dlhších vlakov, ale aj k lepšiemu napojeniu na iné časti Hlavného mesta.

Štúdia sa každopádne nevenuje samotnej budove Hlavnej stanice, ktorej ďalší osud je nejasný. Aktuálny minister dopravy sa vyjadril, že by rád videl odhalenú pôvodnú historickú staničnú budovu, kým z bratislavského Magistrátu zaznievajú názory, že by celý priestor mal byť riešený komplexnou architektonicko-urbanistickou súťažou.

Tak či onak, ide o procesy, ktoré budú trvať ešte veľmi dlho a vyžadovať si obrovské náklady, náročnú prípravu a aktívnu spoluprácu všetkých zúčastnených strán. Do tej doby ostane Hlavná stanica viacmenej v stave, v akom je v súčasnosti – hoci pri zlepšenej údržbe, odstránení reklamy či zmene prevádzok, ktoré sú dnes najrozsiahlejším skanzenom 90-tych rokov v metropole – môže byť pocit z nej výrazne lepší.

Je len škoda, že na takéto drobnosti sú potrebné podujatia typu Majstrovstvá sveta a je to len medzinárdná hanba, ktorá dokáže kompetentných presvedčiť o potrebe zmien. Takýto prístup je je hanebný a vypovedá o vzťahu nielen k verejnému priestoru a infraštruktúre, ale aj k samotnému fungovaniu železníc, ktoré takto prichádzajú o mnohých potenciálnych zákazníkov. V manažérskom prostredí je to neakceptovateľný stav.

Nanešťastie, v prípade ŽSR platí, že vo fáze, kedy by o daných veciach rozhodovali schopní experti, ešte tento štátny podnik nie je. Hlavná stanica v Hlavnom meste krajiny je najlepším prejavom pomalého vývoja v počtom zamestnancov najväčšom podniku na Slovensku (resp. druhom, po Volswagene, ktorý však čoskoro zníži stavy a rebríčku sa prepadne). Kým bude bratislavská stanica v zlom stave, dovtedy bude aj ŽSR vnímaná negatívne. A na tom nič nezmení ani nový nápis na staničnej hale.  

 

Fotografie z 19.4.2019. Viac fotografií nájdete vo fotoalbume Hlavnej stanice

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Exteriér stanice očistený od reklamy
  • Interiér stanice očistený od reklamy
  • Výzoru interiéru pomohlo zjednotenie označení
  • Nový orientačný systém
  • Podchod vedúci k výťahom na nástupištia
  • Výťah na nástupištia
  • Výťah zo zastávky električiek ku stanici

Súvisiace články

Najočakávanejší projekt v Bratislave sa blíži. Budúcnosť Hlavnej stanice preverí štúdia

09.03.2023 17:24:31 Adrian Gubčo

Stav bratislavskej Hlavnej stanice je neakceptovateľný. Konštatuje to nielen podstatná časť verejnosti, ale aj Hlavné mesto, Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), Ministerstvo dopravy SR alebo Metropolitná inštitút Bratislavy (MIB). Posledná menovaná inštitúcia preto pracuje na obstaraní novej štúdie pre stanicu aj jej okolie. V blízkej budúcnosti sa má stať podkladom pre veľkú urbanisticko-architektonicko-dopravnú súťaž.

Čítať viac

Namiesto úpadku kultivované plochy. Hlavná stanica ale potrebuje viac

27.12.2022 15:38:10 Andrej Sárközi

Priestor pred bratislavskou Hlavnou stanicou konečne získal dôstojnejšiu podobu. Toto vysoko frekventované územie sa menilo približne tri mesiace. Nenáročné zmeny, ktoré vykonával Magistrát hlavného mesta spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), skvalitnili inak biedny stav Námestia Franza Liszta.

Čítať viac

Predsa len pekná lokalita: Revitalizácia okolia Hlavnej stanice bude pokračovať

16.11.2022 17:10:00 Andrej Sárközi

Magistrát spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) vykonáva sériu nenáročných zmien námestia pred Hlavnou stanicou. Od konca septembra tohto roka sa tak z priestoru stáva o čosi menšia hanba. Nedávno bola dokončená prvá fáza obnovy, Magistrát však avizuje, že s dláždením nekončí.

Čítať viac

Z hanby pekné miesto? Okolie Hlavnej stanice sa opravuje, kľúčové plochy ostávajú po starom

11.11.2022 11:18:40 Andrej Sárközi

Jedna z kľúčových hlavných brán do Bratislavy sa stáva o čosi menšou hanbou. Od septembra sa totiž mení okolie pred Hlavnou železničnou stanicou. Nenáročné zmeny, ktoré vykonáva Magistrát spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), sa aktuálne posunuli do ďalšej fázy. Komplexná rekonštrukcia ostáva hudbou pomerne vzdialenej budúcnosti.

Čítať viac

O čosi menšia hanba: Hlavné mesto štartuje čiastočnú obnovu priestoru pred Hlavnou stanicou

30.09.2022 10:23:32 Adrian Gubčo

V priebehu dneška by sa mali začať práce na čiastočnej revitalizácii verejného priestoru pred Hlavnou železničnou stanicou. Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) vykonajú sériu nenáročných zmien, ktoré majú zlepšiť stav a bezpečnosť priestoru do momentu, kým sa neprijme definitívne riešenie budúcnosti stanice. To má byť výsledkom pripravovanej architektonickej súťaže.

Čítať viac

Budúcnosť Hlavnej stanice má konkrétnejšie kontúry

08.02.2022 18:44:27 Adrian Gubčo

Predstavitelia Ministerstva dopravy SR, Železníc Slovenskej republiky a Hlavného mesta SR Bratislavy dnes odhalili predstavu o budúcnosti Hlavnej stanice. Vyše storočie riešená otázka optimálneho riešenia hlavnej železničnej brány do Bratislavy, spoločne s priľahlým okolím, by mala byť v dohľadnej dobe zodpovedaná. Príslušné inštitúcie ohlasujú veľkú súťaž na modernizáciu stanice, zlepšenie verejného priestoru aj development staničnej štvrte.

Čítať viac

Ďalšie plány Metropolitného inštitútu: Architektonické súťaže aj nové Živé miesta

15.10.2021 11:50:28 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Hlavným mestom SR Bratislava pokračujú v oznamovaní nových plánov na zmeny v meste. Ohlásené boli dve nové architektonické súťaže, vrátane významnej kompetície, týkajúcej sa Hlavnej stanice. Okrem toho sa rozšíril aj zoznam „Živých miest“, menších verejných priestranstiev, ktoré prejdú revitalizáciou.

Čítať viac

Príprava transformácie predstaničného námestia začína

17.05.2021 11:43:53 Adrian Gubčo

Ak by sme sa pýtali obyvateľov aj návštevníkov Bratislavy na najväčšiu hanbu mesta, je vysoko pravdepodobné, že by medzi najčastejšími odpoveďami bola Hlavná stanica a Námestie Franza Liszta, resp. predstaničné námestie. Priestor ostáva až na detaily už desaťročia rovnaký. Zmena sa však začína črtať, keďže kľúčoví aktéri v území rozbiehajú prvé kroky k transformácii.

Čítať viac

Architektonická súťaž na Hlavnú železničnú stanicu by sa mohla spustiť do konca roka

11.10.2019 13:08:00 Adrian Gubčo

Ešte v tomto roku by Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v spolupráci s Hlavným mestom chceli spustiť medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž na riešenie Hlavnej stanice a predstaničného priestoru. Pre TASR to potvrdil generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč.

Čítať viac

Nová čakáreň na Hlavnej stanici

17.09.2018 12:15:00 Adrian Gubčo

Na konci minulého týždňa bola slávnostne odovzdaná do užívania nová čakáreň na Hlavnej železničnej stanici. Rekonštrukcia priestorov po bývalej reštaurácii vyšla na viac ako 800-tisíc eur bez DPH.

Čítať viac

Vláda zainvestuje do obnovy Hlavnej železničnej stanice

30.08.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Horúcou témou posledných dní je správa, že Vláda Slovenskej republiky zainvestuje do rekonštrukcie Hlavnej železničnej stanice, pričom poskytne dotáciu vo výške 2,8 milióna eur. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) majú tieto prostriedky preinvestovať do mája budúceho roka, ešte pred Majstrovstvami sveta v hokeji 2019.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube