YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.09.2018 12:15

Nová čakáreň na Hlavnej stanici

Na konci minulého týždňa bola slávnostne odovzdaná do užívania nová čakáreň na Hlavnej železničnej stanici. Rekonštrukcia priestorov po bývalej reštaurácii vyšla na viac ako 800-tisíc eur bez DPH.

Pôvodná reštaurácia bola dlhodobo uzavretá a priestory schátrané. Po kompletnej rekonštrukcii, ktorej súčasťou bola výmena dlažby, obkladov či podhľadov, nové nátery, informačný systém, nové dvere, osvetlenie či obnova historických liatinových stĺpov a fresiek, sa táto časť stanice v pôvodnej budove z roku 1871 zásadne zmodernizovala. Realizátorom bola firma SP PLUS, vybratá bola cez prieskum trhu s najnižšou cenovou ponukou. Investorom boli Železnice Slovenskej republiky - ŽSR.

Zmodernizované priestory pôsobia o niečo modernejšie a nateraz aj výrazne čistejšie oproti ostatným častiam Hlavnej železničnej stanice. Rekonštrukcia daného priestoru bola dôležitá, keďže sa pripravuje ďalšia fáza rekonštrukcie, v rámci ktorej bude obnovená samotná staničná hala, pričom nová čakáreň bude dočasne slúžiť aj pre umiestnenie osobných pokladní. Rozšírenie kapacít tak pomôže lepšie zvládnuť obmedzenia, ktoré sa počas rozsiahlejšej rekonštrukcie za 2,7 milióna eur očakávajú.

To je však skoro všetko pozitívne, čo možno k novým priestorom povedať. Bohužiaľ, ŽSR zmodernizovali aj túto časť najdôležitejšej osobnej železničnej stanice na Slovensku vo svojom prežitom korporátnom dizajne z 90-tych rokov 20. storočia, odkazujúcom na Železničnú stanicu Petržalka. Na vtedajšiu dobu kvalitné dielo už však v roku 2018 neobstojí a finálny vzhľad predznamenáva, čo možno očakávať od ďalšej fázy rekonštrukcie - nízku dizajnovú úroveň, ale za vysokú cenu.

825.560 eur je totiž rozhodne vysoká suma za rekonštrukciu troch miestností, pričom nie sú použité žiadne ušľachtilé materiály. Fakt, že takéto rekonštrukcie sa však v praxi bežne financujú a realizujú, je len priamy dôsledok absencie architektonických súťaží, ktoré by vygenerovali nielen lepšie výsledky, ale vysoko pravdepodobne aj priaznivejšie ceny.

Nanešťastie, časy budovania železničných sietí, keď boli vlaky symbolom pokroku a to odrážali aj stanice, prezentujúce sa vtedy najmodernejšími architektonickými a technickými riešeniami, sú na Slovensku očividne minulosťou, a platí to aj o bratislavskej Hlavnej stanici - čo je pri kľúčovej vstupnej bráne na Slovensko zo západnej Európy a v porovnaní s blízkou viedenskou Hauptbahnhof veľmi biedny doklad o úrovni krajiny, ale aj mesta. Prvý dojem sa totiž tvorí len raz.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Dizajnovo zostali nové priestory v 90-tych rokoch 20. storočia.
  • Jediným modernejším prvkom je v podstate len elektronický informačný systém.
  • V rámci obnovy boli reštaurované pôvodné liatinové stĺpy, čo je pozitívne. Z čakárne sa však nedá prejsť priamo na nástupište, dvere sú zablokované.
  • Jedno z mála pozitív - počet košov na separovaný odpad by sa mal v priestoroch stanice aj v okolí ďalšej rozšíriť.

Súvisiace články

Predsa len pekná lokalita: Revitalizácia okolia Hlavnej stanice bude pokračovať

16.11.2022 17:10:00 Andrej Sárközi

Magistrát spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) vykonáva sériu nenáročných zmien námestia pred Hlavnou stanicou. Od konca septembra tohto roka sa tak z priestoru stáva o čosi menšia hanba. Nedávno bola dokončená prvá fáza obnovy, Magistrát však avizuje, že s dláždením nekončí.

Čítať viac

Z hanby pekné miesto? Okolie Hlavnej stanice sa opravuje, kľúčové plochy ostávajú po starom

11.11.2022 11:18:40 Andrej Sárközi

Jedna z kľúčových hlavných brán do Bratislavy sa stáva o čosi menšou hanbou. Od septembra sa totiž mení okolie pred Hlavnou železničnou stanicou. Nenáročné zmeny, ktoré vykonáva Magistrát spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), sa aktuálne posunuli do ďalšej fázy. Komplexná rekonštrukcia ostáva hudbou pomerne vzdialenej budúcnosti.

Čítať viac

O čosi menšia hanba: Hlavné mesto štartuje čiastočnú obnovu priestoru pred Hlavnou stanicou

30.09.2022 10:23:32 Adrian Gubčo

V priebehu dneška by sa mali začať práce na čiastočnej revitalizácii verejného priestoru pred Hlavnou železničnou stanicou. Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) vykonajú sériu nenáročných zmien, ktoré majú zlepšiť stav a bezpečnosť priestoru do momentu, kým sa neprijme definitívne riešenie budúcnosti stanice. To má byť výsledkom pripravovanej architektonickej súťaže.

Čítať viac

Budúcnosť Hlavnej stanice má konkrétnejšie kontúry

08.02.2022 18:44:27 Adrian Gubčo

Predstavitelia Ministerstva dopravy SR, Železníc Slovenskej republiky a Hlavného mesta SR Bratislavy dnes odhalili predstavu o budúcnosti Hlavnej stanice. Vyše storočie riešená otázka optimálneho riešenia hlavnej železničnej brány do Bratislavy, spoločne s priľahlým okolím, by mala byť v dohľadnej dobe zodpovedaná. Príslušné inštitúcie ohlasujú veľkú súťaž na modernizáciu stanice, zlepšenie verejného priestoru aj development staničnej štvrte.

Čítať viac

Ďalšie plány Metropolitného inštitútu: Architektonické súťaže aj nové Živé miesta

15.10.2021 11:50:28 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Hlavným mestom SR Bratislava pokračujú v oznamovaní nových plánov na zmeny v meste. Ohlásené boli dve nové architektonické súťaže, vrátane významnej kompetície, týkajúcej sa Hlavnej stanice. Okrem toho sa rozšíril aj zoznam „Živých miest“, menších verejných priestranstiev, ktoré prejdú revitalizáciou.

Čítať viac

Príprava transformácie predstaničného námestia začína

17.05.2021 11:43:53 Adrian Gubčo

Ak by sme sa pýtali obyvateľov aj návštevníkov Bratislavy na najväčšiu hanbu mesta, je vysoko pravdepodobné, že by medzi najčastejšími odpoveďami bola Hlavná stanica a Námestie Franza Liszta, resp. predstaničné námestie. Priestor ostáva až na detaily už desaťročia rovnaký. Zmena sa však začína črtať, keďže kľúčoví aktéri v území rozbiehajú prvé kroky k transformácii.

Čítať viac

Architektonická súťaž na Hlavnú železničnú stanicu by sa mohla spustiť do konca roka

11.10.2019 13:08:00 Adrian Gubčo

Ešte v tomto roku by Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v spolupráci s Hlavným mestom chceli spustiť medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž na riešenie Hlavnej stanice a predstaničného priestoru. Pre TASR to potvrdil generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč.

Čítať viac

Hlavná stanica prešla obnovou, komplexná rekonštrukcia je stále hudbou budúcnosti

24.04.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

V súvislosti s blížiacimi sa Majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji, ktoré v Bratislave a Košiciach prebehnú v máji tohto roku, prešla bratislavská Hlavná železničná stanica menšou obnovou, ktorá má zlepšiť jej vizuálny stav aj funkčnosť. Od komplexnej rekonštrukcie však má stále ďaleko.

Čítať viac

Vláda zainvestuje do obnovy Hlavnej železničnej stanice

30.08.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Horúcou témou posledných dní je správa, že Vláda Slovenskej republiky zainvestuje do rekonštrukcie Hlavnej železničnej stanice, pričom poskytne dotáciu vo výške 2,8 milióna eur. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) majú tieto prostriedky preinvestovať do mája budúceho roka, ešte pred Majstrovstvami sveta v hokeji 2019.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube