YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.01.2019 08:30

Guthaus už má stavebné povolenie

Na projekte Guthaus, predstavenom v novembri, sa môže čoskoro spustiť výstavba. Development od spoločnosti Corwin, ktorý zaujal atraktívnou modernou architektúrou, má už nejakú dobu vydané stavebné povolenie, stavebné práce sa tak môžu rozbehnúť.

Zdroj: Corwin

Zdroj: Corwin

Povolenie platí pre všetky stavebné objekty, počnúc prípravou pozemku, cez samotný polyfunkčný súbor, až po úpravu okolitých komunikácií. Projekt sa týka plôch nielen za objektom supermarketu Lidl, ale aj dnes nevyužitých priestranstiev až po Račiansku ulicu, ktoré sa dočkajú estetizácie.

Tá je veľmi potrebná, keďže Guthaus vznikne v dnes ešte zanedbanom postindustriálnom území, naviazanom na Račiansku ulicu a železničnú trať smerujúcu na stanicu Filiálka, ktorá v minulosti pokračovala až do prístavu a na Starý most. Celé okolie je dnes v postupnej transformácii.

Relatívne mohutný projekt má ambíciu nastaviť vysokú kvalitatívnu úroveň tejto premeny. Vychádza ešte zo staršieho zámeru, ktorý tu naplánoval iný developer, ten však prešiel úpravami. Guthaus bude pozostávať z dvojice veží so 16 a 20 nadzemnými podlažiami, prepojenými 8-podlažným prepájacím traktom. Okrem niekoľkých prevádzok v parteri bude celý projekt rezidenčný.

Bytov je navrhnutých približne 290, predaj beží už od predstavenia projektu. V ponuke však ešte nie sú všetky byty a pomerne dosť ich ostáva aj voľných, čo je dané vyššími cenami, s ohľadom na lokalitu. Guthaus však túto štvrť presahuje nielen cenami, ale aj štandardom, vybavenosťou či architektúrou, preto developer pravdepodobne ráta s tým, že klienti budú danú ponuku chápať ako určitú formu investície s potenciálom vysokého budúceho rastu.

Developer preto nešetril ani pri ponuke vybavenosti, jednak vo forme priestorov pre rezidentov, ako je práčovňa, letná kuchyňa či miestnosť na umytie domácich zvierat a odkladisko bicyklov, ale aj v podobe verejne prístupných športovísk. Projekt bude dostupný po samostatnej cestičke pre cyklistov od Račianskej. Vzniknúť tu má 421 parkovacích miest (podľa developera, povolenie udáva 402) pre autá a 200 pre cyklistov.

 

Zdroj: Corwin

 

Projekt pri predstavení zaujal svojou architektúrou, kde výzoru budov dominujú zalamované balkóny, do ktorých sú zasadené tieniace lamely. Pod dizajnom Guthausu sa podpísalo popredné rakúske štúdio AllesWirdGut, pre ktoré by malo ísť o prvú bratislavskú realizáciu.

Dá sa predpokladať, že práce sa teraz rozbehnú čím skôr, aby developer stihol projekt dokončiť v avizovanom termíne v roku 2021. Okolie stavebne rušnej Račianskej ulice, kde momentálne prebieha – a aj bude prebiehať – masívny rozvoj, tak už onedlho získa ďalší výrazný doplnok.

Situáciu zhodnocuje Robert Korab, jeden zo spoluautorov konceptu: „Guthaus sa môže stať východiskovým bodom pre architektonický a urbanistický rozvoj severnej časti Bratislavy.“ Tieto slová, hoci podfarbené marketingom, sa vo výsledku môžu ukázať ako pravdivé.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin

Súvisiace články

Guthaus je dokončený, na obyvateľov si ale možno počká

29.04.2022 13:32:32 Adrian Gubčo

Projekt Guthaus od Corwinu, jeden z architektonicky výrazných bratislavských developmentov, sa blíži k definitívnemu dokončeniu. Napriek tomu hrozí, že jeho budúci obyvatelia sa do svojich bytov tak skoro nenasťahujú. Okrem dlhých konaní na úradoch sa z projektu stáva politická téma, zvlášť v súčasnom predvolebnom období. Z ľudí sa môžu stať rukojemníci lokálnych kampaní.

Čítať viac

Guthaus je stavebne dokončený, úpravou prechádzajú aj okolité priestranstvá

12.01.2022 10:45:11 Adrian Gubčo

Výrazný projekt Guthaus od developera Corwin je takmer dokončený. Kým budova, tvorená dvojicou veží, prepojených spoločnou podnožou, už má definitívny vzhľad, stavebník v týchto dňoch finalizuje práce na okolitých verejných priestranstvách. Developer upozorňuje, že ich súčasťou bude množstvo zelene aj zachované pripomienky minulosti územia. Vznikne tak upravený priestor, kontrastujúci voči dlhodobo zanedbanému okoliu.

Čítať viac

Keď robiť dobrý projekt nestačí: ďalšie komplikácie pre Guthaus

09.04.2021 15:53:00 Adrian Gubčo

Keď Corwin prebral svojho času zámer výstavby polyfunkčného súboru na Račianskej, podrobil ho výrazným zmenám. Tie bez veľkých debát zvýšili jeho kvalitu a spravili zo zámeru v neveľmi populárnej lokalite nástroj jej pozdvihnutia. No ani to nestačilo, aby sa development nevyhol výhradám a obštrukciám. Kauza teraz píše ďalšie dejstvo.

Čítať viac

Guthaus už prerastá okolie a odhaľuje retailovú časť

08.07.2020 11:00:00 Adrian Gubčo

Novomestský projekt Guthaus od developera Corwin rastie mimoriadne rýchlym tempom – kým v prvej polovici jari ešte len začal pridávať prvé nadzemné podlažia, dnes sa už začína týčiť nad susedným supermarketom. Vysoké štádium výstavby podnietilo developera k odhaleniu ponuky obchodných priestorov, development ako taký je však ešte ďaleko od dokončenia.

Čítať viac

Guthaus rastie, čoskoro sa stane dominantou okolia

22.04.2020 17:47:00 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Guthaus od developera Corwin rýchlo rastie a pridáva prvé obytné podlažia. S ohľadom na charakter okolitej zástavby bude jasne najvyšší, čím sa z neho onedlho stane dominanta lokality. Tá by si zaslúžila výraznejšiu transformáciu, ktorá je zatiaľ hudbou budúcnosti.

Čítať viac

Nové Mesto súhlasilo so zmenami v projekte Guthaus, ten tak môže nerušene rásť

22.01.2020 17:45:27 Adrian Gubčo

Developer Corwin už nejakú dobu napreduje vo výstavbe projektu Guthaus v blízkosti Račianskej ulice. Development bol pôvodne rozvíjaný inou spoločnosťou, nový vlastník ho po prebratí významne upravil. Posudzovanie zmien prebiehalo dlhšie a bolo spojené s kritickou diskusiou, nakoniec sa však posunulo a Guthaus môže postupovať v realizácii. 

Čítať viac

Corwin odhaľuje projekt Guthaus

12.11.2018 13:30:38 Adrian Gubčo

Developer Corwin dnes predstavil svoj najnovší projekt – polyfunkčný komplex Guthaus vznikne v transformujúcej sa lokalite pozdĺž Račianskej ulice. Autorom architektonického návrhu je špičkové rakúske štúdio AllesWirdGut.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube