Author photoAdrian Gubčo 12.11.2018 13:30

Corwin odhaľuje projekt Guthaus

Developer Corwin dnes predstavil svoj najnovší projekt – polyfunkčný komplex Guthaus vznikne v transformujúcej sa lokalite pozdĺž Račianskej ulice. Autorom architektonického návrhu je špičkové rakúske štúdio AllesWirdGut.

Zdroj: Corwin

Zdroj: Corwin

Projekt vznikne v postindustriálnom území, kde sa kedysi nachádzala píla a parketáreň, no v súčasnosti je pozemok prázdny. Developer ho prevzal po predošlom majiteľovi aj s hotovým projektom, tento sa však rozhodol redizajnovať.

Víťazom vyzvanej architektonickej súťaže sa stala vyššie spomenutá kancelária, no vzhľadom na ambiciózny koncept investora sa súčasťou tímu stalo aj krajinárske štúdio manmadeland z Berlína alebo odborníci na energetiku Transsolar KlimaEngineering.

Architekti nadviazali na už povolený projekt dvojice veží prepojených pódiom, developer však predsa len zmenšil projekt takmer o pätinu a rozsah zastavanej plochy o 40%. Vzniknú tak dve veže, jedna s 20 nadzemnými podlažiami, druhá so 17 podlažiami, pódium bude mať 8 podlaží.

Prevažujúca funkcia bude rezidenčná, pričom byty by mali spĺňať vysoké kvalitatívne štandardy, dané nielen vysokými nárokmi na energetickú udržateľnosť, ale napríklad aj väčšími výmerami, veľkorysými balkónmi, inteligentným stropným kúrením i chladením alebo oknami na celú výšku podlažia.

Celkový počet bytov bude približne 290, veľkorysejšie budú vo vežiach, menšie byty v strednej časti. Cena za meter štvorcový by sa mala pohybovať okolo hodnoty 3-tisíc eur, predaj sa spúšťa už dnes. Retail v budove bude len v obmedzenej miere, vybavenosť má byť pokrytá v rámci okolitých budov. Počet parkovacích miest je 421.

Komunitnú vybavenosť tvorí spoločný záhradný gril, letná kuchyňa, práčovňa, priestor pre umývanie domácich zvierat, alebo sklad bicyklov (200 miest) s cyklodielňou. Developer sa však chce otvoriť aj verejnosti, čiže podstatná časť pozemkov je tvorená verejne prístupnými exteriérovými priestranstvami s rozsiahlou výsadbou, dažďovou záhradou či cyklotrasami. Na mieste pripravovaného predĺženia Tomášikovej vznikne séria ihrísk, ktoré však budú ľahko demontovateľné.

Za pozornosť stojí, že Corwin pri príprave spolupracoval so širokou skupinou aktérov z občianskeho sektora - patrí k ním napríklad občianske združenie Bratislavské rožky a Naše Karpaty, alebo Nadácia Nová Cvernovka. Komunikovať chce aj s klientami na dopracovaní do finálnej podoby, pre participáciu oslovil viedenskú spoločnosť raum & kommunikation.

Developer projekt zaraďuje do rámca širších premien okolia, kedy sa Račianska mení na mestskú triedu a priestor rozšírenia centra mesta. Blízke okolie Guthausu sa zrejme taktiež začne čoskoro meniť, pričom Corwin tvrdí, že chcel nastaviť kvalitatívnu latku.

Treba otvorene konštatovať, že pôjde vysoko pravdepodobne o jeden z najlepších súčasných rezidenčných projektov v Bratislave. Využitie špičkového architektonického štúdia sa naozaj odrazilo na mimoriadnej úrovni návrhu a benefity, ktoré chce developer poskytnúť, presahujú rámec marketingu. Po Blumentali tak Corwin pripraví ďalší mestský projekt, ktorý zásadne zlepší svoje okolie a bude inšpiráciou aj pre iných developerov. 

Guthaus už má dlhšie vydané územné rozhodnutie, povolenia platia aj pre prípravné práce. Samotná výstavba by sa mala rozbehnúť na budúci rok, dokončenie je ideálne predpokladané v roku 2021.

 

Pozrite si detaily projektu na podstránke Guthaus.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin
  • Situácia konceptuálneho riešenia verejných priestranstiev. Zdroj: Corwin

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube