YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.11.2018 13:30

Corwin odhaľuje projekt Guthaus

Developer Corwin dnes predstavil svoj najnovší projekt – polyfunkčný komplex Guthaus vznikne v transformujúcej sa lokalite pozdĺž Račianskej ulice. Autorom architektonického návrhu je špičkové rakúske štúdio AllesWirdGut.

Zdroj: Corwin

Zdroj: Corwin

Projekt vznikne v postindustriálnom území, kde sa kedysi nachádzala píla a parketáreň, no v súčasnosti je pozemok prázdny. Developer ho prevzal po predošlom majiteľovi aj s hotovým projektom, tento sa však rozhodol redizajnovať.

Víťazom vyzvanej architektonickej súťaže sa stala vyššie spomenutá kancelária, no vzhľadom na ambiciózny koncept investora sa súčasťou tímu stalo aj krajinárske štúdio manmadeland z Berlína alebo odborníci na energetiku Transsolar KlimaEngineering.

Architekti nadviazali na už povolený projekt dvojice veží prepojených pódiom, developer však predsa len zmenšil projekt takmer o pätinu a rozsah zastavanej plochy o 40%. Vzniknú tak dve veže, jedna s 20 nadzemnými podlažiami, druhá so 17 podlažiami, pódium bude mať 8 podlaží.

Prevažujúca funkcia bude rezidenčná, pričom byty by mali spĺňať vysoké kvalitatívne štandardy, dané nielen vysokými nárokmi na energetickú udržateľnosť, ale napríklad aj väčšími výmerami, veľkorysými balkónmi, inteligentným stropným kúrením i chladením alebo oknami na celú výšku podlažia.

Celkový počet bytov bude približne 290, veľkorysejšie budú vo vežiach, menšie byty v strednej časti. Cena za meter štvorcový by sa mala pohybovať okolo hodnoty 3-tisíc eur, predaj sa spúšťa už dnes. Retail v budove bude len v obmedzenej miere, vybavenosť má byť pokrytá v rámci okolitých budov. Počet parkovacích miest je 421.

Komunitnú vybavenosť tvorí spoločný záhradný gril, letná kuchyňa, práčovňa, priestor pre umývanie domácich zvierat, alebo sklad bicyklov (200 miest) s cyklodielňou. Developer sa však chce otvoriť aj verejnosti, čiže podstatná časť pozemkov je tvorená verejne prístupnými exteriérovými priestranstvami s rozsiahlou výsadbou, dažďovou záhradou či cyklotrasami. Na mieste pripravovaného predĺženia Tomášikovej vznikne séria ihrísk, ktoré však budú ľahko demontovateľné.

Za pozornosť stojí, že Corwin pri príprave spolupracoval so širokou skupinou aktérov z občianskeho sektora - patrí k ním napríklad občianske združenie Bratislavské rožky a Naše Karpaty, alebo Nadácia Nová Cvernovka. Komunikovať chce aj s klientami na dopracovaní do finálnej podoby, pre participáciu oslovil viedenskú spoločnosť raum & kommunikation.

Developer projekt zaraďuje do rámca širších premien okolia, kedy sa Račianska mení na mestskú triedu a priestor rozšírenia centra mesta. Blízke okolie Guthausu sa zrejme taktiež začne čoskoro meniť, pričom Corwin tvrdí, že chcel nastaviť kvalitatívnu latku.

Treba otvorene konštatovať, že pôjde vysoko pravdepodobne o jeden z najlepších súčasných rezidenčných projektov v Bratislave. Využitie špičkového architektonického štúdia sa naozaj odrazilo na mimoriadnej úrovni návrhu a benefity, ktoré chce developer poskytnúť, presahujú rámec marketingu. Po Blumentali tak Corwin pripraví ďalší mestský projekt, ktorý zásadne zlepší svoje okolie a bude inšpiráciou aj pre iných developerov. 

Guthaus už má dlhšie vydané územné rozhodnutie, povolenia platia aj pre prípravné práce. Samotná výstavba by sa mala rozbehnúť na budúci rok, dokončenie je ideálne predpokladané v roku 2021.

 

Pozrite si detaily projektu na podstránke Guthaus.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin
  • Situácia konceptuálneho riešenia verejných priestranstiev. Zdroj: Corwin

Súvisiace články

Guthaus je dokončený, na obyvateľov si ale možno počká

29.04.2022 13:32:32 Adrian Gubčo

Projekt Guthaus od Corwinu, jeden z architektonicky výrazných bratislavských developmentov, sa blíži k definitívnemu dokončeniu. Napriek tomu hrozí, že jeho budúci obyvatelia sa do svojich bytov tak skoro nenasťahujú. Okrem dlhých konaní na úradoch sa z projektu stáva politická téma, zvlášť v súčasnom predvolebnom období. Z ľudí sa môžu stať rukojemníci lokálnych kampaní.

Čítať viac

Guthaus je stavebne dokončený, úpravou prechádzajú aj okolité priestranstvá

12.01.2022 10:45:11 Adrian Gubčo

Výrazný projekt Guthaus od developera Corwin je takmer dokončený. Kým budova, tvorená dvojicou veží, prepojených spoločnou podnožou, už má definitívny vzhľad, stavebník v týchto dňoch finalizuje práce na okolitých verejných priestranstvách. Developer upozorňuje, že ich súčasťou bude množstvo zelene aj zachované pripomienky minulosti územia. Vznikne tak upravený priestor, kontrastujúci voči dlhodobo zanedbanému okoliu.

Čítať viac

Keď robiť dobrý projekt nestačí: ďalšie komplikácie pre Guthaus

09.04.2021 15:53:00 Adrian Gubčo

Keď Corwin prebral svojho času zámer výstavby polyfunkčného súboru na Račianskej, podrobil ho výrazným zmenám. Tie bez veľkých debát zvýšili jeho kvalitu a spravili zo zámeru v neveľmi populárnej lokalite nástroj jej pozdvihnutia. No ani to nestačilo, aby sa development nevyhol výhradám a obštrukciám. Kauza teraz píše ďalšie dejstvo.

Čítať viac

Guthaus už prerastá okolie a odhaľuje retailovú časť

08.07.2020 11:00:00 Adrian Gubčo

Novomestský projekt Guthaus od developera Corwin rastie mimoriadne rýchlym tempom – kým v prvej polovici jari ešte len začal pridávať prvé nadzemné podlažia, dnes sa už začína týčiť nad susedným supermarketom. Vysoké štádium výstavby podnietilo developera k odhaleniu ponuky obchodných priestorov, development ako taký je však ešte ďaleko od dokončenia.

Čítať viac

Guthaus rastie, čoskoro sa stane dominantou okolia

22.04.2020 17:47:00 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Guthaus od developera Corwin rýchlo rastie a pridáva prvé obytné podlažia. S ohľadom na charakter okolitej zástavby bude jasne najvyšší, čím sa z neho onedlho stane dominanta lokality. Tá by si zaslúžila výraznejšiu transformáciu, ktorá je zatiaľ hudbou budúcnosti.

Čítať viac

Nové Mesto súhlasilo so zmenami v projekte Guthaus, ten tak môže nerušene rásť

22.01.2020 17:45:27 Adrian Gubčo

Developer Corwin už nejakú dobu napreduje vo výstavbe projektu Guthaus v blízkosti Račianskej ulice. Development bol pôvodne rozvíjaný inou spoločnosťou, nový vlastník ho po prebratí významne upravil. Posudzovanie zmien prebiehalo dlhšie a bolo spojené s kritickou diskusiou, nakoniec sa však posunulo a Guthaus môže postupovať v realizácii. 

Čítať viac

Guthaus už má stavebné povolenie

14.01.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Na projekte Guthaus, predstavenom v novembri, sa môže čoskoro spustiť výstavba. Development od spoločnosti Corwin, ktorý zaujal atraktívnou modernou architektúrou, má už nejakú dobu vydané stavebné povolenie, stavebné práce sa tak môžu rozbehnúť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube