YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 01.08.2019 15:19

Galvaniho Business Center V je už vo výstavbe

V komerčnej zóne v okolí južnej časti Galvaniho ulice sa rozbehla výstavba ďalšieho kancelárskeho objektu. Galvaniho Business Center V bude ďalším doplnkom zóny, ktorá je jednou z významných bratislavských administratívnych oblastí.

Budova vzniká na dosiaľ nezastavanom pozemku, priamo susediacim s Galvaniho ulicou, ale aj skôr postavenými bizniscentrami a hobbymarketom Hornbach. Práce sa rozbehli pred niekoľkými týždňami, potom, ako projekt získal v apríli stavebné povolenie. Aktuálne vzniká stavebná jama.

V priebehu najbližších dvoch rokov tu vznikne šesťpodlažná budova, z výšky pripomínajúca písmeno C, s nádvorím orientovaným do pokojnejšej bočnej ulice. Ako taký však bude mať objekt obdĺžnikový pôdorys, keďže plné prvé podlažie bude určené okrem komunikačných častí a kantíny aj pre retail vo výmere 1.330 metrov štvorcových. Nad ňou bude päť kancelárskych podlaží s takmer 16-tisíc štvorcovými metrami. Počet parkovacích miest je 581.

Budova bude mierkou aj tvarom sekundovať ostatným kancelárskym komplexom v okolí, ktoré vhodne dotvorí. Výrazu dominujú dlhé pásové okná kontrastujúce s bielou omietkou, čo vedie k jednoduchému pôsobeniu celého objektu. Zjemňujúcim prvkom je zaoblenie jednotivých nároží. Architektom projektu je kancelária JDArch.

Developerom projektu je spoločnosť Galvaniho 5, s.r.o., za ktorou stoja viacerí spoločníci, spojení s menšími developerskými spoločnosťami (Cresco Invest Group, Weon, ale aj IT firma Asseco). Ukončenie výstavby spoločnosť predpokladá v druhej polovici roka 2021.

 

Zdroj: JDArch / EIA

 

GBC V naďalej prispeje k posilneniu lokality ako významného miesta dochádzky za prácou v rámci Bratislavy, k čomu má dobré podmienky – minimálne z hľadiska obsluhy automobilovou dopravou. Pri počtoch zamestancov v celej lokalite (ide o tisíce ľudí) by však bolo adekvátne, aby bolo viacero použiteľných spôsobov, ako územie obslúžiť.

Prvým a najjednoduchším krokom by mohlo byť zlepšenie úrovne pešej a cyklistickej dopravy. Hoci sa oblasť nachádza na rovine a vo veľkej blízkosti sídliska na Ostredkoch (aspoň vzdušnou čiarou), priame bezpečné spojenie neexistuje. V bezprostrednom okolí nie je ani meter cyklotrasy, ktorú by mohlo oceniť mnoho zamestnancov. Spojenie so sídliskom blokuje železničná trať.

Nateraz sa nečrtajú v blízkej dobe žiadne náznaky zlepšenia. K tomu môže prísť až v priebehu 20-tych rokov tohto storočia, kedy sa očakáva výstavba Terminálu integrovanej osobnej dopravy (TIOPu) Ružinov, ktorý bude predstavovať prestupný uzol medzi vlakmi, električkami a autobusmi, mal by tu však vzniknúť aj podchod pod železničnou traťou.

To je však zatiaľ hudba budúcnosti, ktorá nebude realitou ani v čase dokončenia GBC V. Celá zóna tak bude mať aj naďalej súčasný charakter – zóny absolútne závislej na individuálnej automobilovej doprave, ktorá viac asociuje predmestie amerického veľkomesta, ako lokalitu, ktorá je vďaka blízkemu letisku do výraznej miery vníamaná ako brána na Slovensko.

 

Fotografie z 28.7.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: JDArch / EIA

Súvisiace články

Jedno ocenenie za druhým. Jurkovičova tepláreň dokazuje svoju unikátnosť

25.11.2022 19:30:00 Martina Gregová

Ďalšie významné architektonické ocenenie pozná svojho víťaza. V tomto ročníku Ceny Dušana Jurkoviča bodovali najmä rekonštrukcie a konverzie starších objektov. Do úzkeho výberu odbornej poroty sa okrem víťazného diela dostali aj ďalšie dve objekty, nachádzajúce sa v Bratislave.

Čítať viac

Príťažlivý podnik v príťažlivej budove: Kaviareň a reštaurácia TakeOff v GBC 5

13.07.2022 18:06:14 Martina Gregová

Galvaniho Business Center 5 je posledným realizovaným blokom bratislavského obchodno-administratívneho komplexu medzi Galvaniho ulicou a diaľnicou D1. Budova, ktorú navrhli Architekti Šebo Lichý, nedávno získala nomináciu na prestížne architektonické ocenenie CEZAAR 2022 v kategórii Občianske a priemyselné budovy. Súčasťou komplexu sú nielen kancelárske priestory, ale aj reštaurácia a kaviareň TakeOff.

Čítať viac

Galvaniho Business Center 5 je dokončené, ide o jednu z najpríťažlivejších nových kancelárskych budov

15.10.2021 17:11:36 Adrian Gubčo

V podstate na okraji mesta, na Galvaniho ulici v administratívno-retailovej oblasti v dotyku s diaľnicou D1 a letiskom, vznikol projekt Galvaniho Business Center 5. Ako už názov prezrádza, ide o piate pokračovanie série bizniscentier v lokalite. Na rozdiel od susedov ale vznikol atraktívny development, ktorý svojou architektonickou úrovňou presahuje mnohé realizácie v centrálnej časti Bratislavy.

Čítať viac

GBC 5 odhaľuje fasádu

03.12.2020 11:15:01 Adrian Gubčo

Keď bol projekt kancelárskej budovy Galvaniho Business Center prvýkrát predstavený, zdalo sa, že pôjde o pomerne všedný objekt, nepresahujúci úroveň administratívnych centier na periférii mesta. Až v priebehu výstavby sa ukázalo, že development bol redizajnovaný. Dnes sa s postupným odhaľovaním fasády ukazuje, že vzniká asi najelegantnejšia budova v lokalite.

Čítať viac

Galvaniho Business Center 5 je takmer v štádiu hrubej stavby

12.06.2020 11:00:58 Adrian Gubčo

V kancelárskej zóne na Galvaniho ulici je pred dokončením hrubá stavba najnovšieho prírastku, budovy Galvaniho Business Center 5. Bizniscentrum vyrástlo mimoriadne rýchlo a od susedných administratívnych komplexov sa odlišuje vyššou úrovňou architektúry. Po dobudovaní vhodne dotvorí zástavbu v okolí Galvaniho ulice, potenciálnej mestskej triedy.

Čítať viac

Galvaniho Business Center V s novým dizajnom

22.08.2019 16:05:00 Adrian Gubčo

Administratívny komplex Galvaniho Business Center V (GBC V) je už vo výstavbe nejakú dobu, pričom doteraz nebol známy jeho definitívny výzor, iba približné vizualizácie z dokumentácie predkladanej na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Medzičasom bol však vizuál projektu upravený a teraz už poznáme aj definitívny dizajn.

Čítať viac

Galvaniho Business Center V žiada o stavebné povolenie

22.03.2019 07:45:00 Adrian Gubčo

Administratívna a komerčná zóna v okolí Galvaniho ulice a diaľnice D1 sa môže čoskoro dočkať nového prírastku. Developer už dávnejšie predstaveného projektu kancelárskej budovy Galvaniho Business Center V požiadal ružinovský Stavebný úrad o udelenie stavebného povolenia, v prípade hladkého priebehu procesu by sa tak výstavba mohla spustiť v priebehu niekoľkých mesiacov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube