Author photoAdrian Gubčo 21.09.2018 16:00

Úspešná transformácia Fajnorovho nábrežia

Leto sa pomaly končí a s ním čoskoro ukončí sezónu viacero mestských atrakcií. Jednou z nich je aj nová pláž, ktorá vznikla na málo využitom pozemku na Fajnorovom nábreží: Pláž Staré Mesto.

Pláž vznikla na mieste, kde sa upravený a veľkorysý verejný priestor patriaci ku komplexu Eurovea stýka s priestranstvami v správe verejných subjektov. Dlhodobo zanedbané územie tvorilo radikálny a negatívny kontrast k nábrežnému parku v Eurovei, čo s ohľadom na polohu priamo v centre mesta navyše vedie k zvýšeným nárokom na jeho kvalitu a využitie. To však prišlo až v tomto roku, keď vlastník Verejné prístavy, a.s. prenajal časť plochy súkromnému partnerovi, ktorý tu zriadil pláž.

Tá pozostáva z prednej časti ohradenej gabiónovým múrom a vysypanej pieskom, terasy so sedením a barovou časťou, ktorá vznikla z troch lodných kontajnerov, pričom ich strecha je taktiež prístupná. Okrem toho bolo vybudované aj ihrisko na plážový volejbal, priamo pod Starým mostom je malý kontajner slúžiaci ako zázemie pre organizovanie kultúrnych podujatí. Developer J&T Real Estate tu inštaloval pavilón, ktorý bol pôvodne určený pre festival Grape a navrhli ho študenti architektúry. Autorom návrhu pláže je Jakub Fingerland.

Pláž na Fajnorovom nábreží je pomerne malá, ale veľmi vhodná dočasná intervencia na zlepšenie stavu tohto úseku nábrežia. Prináša život do územia, ktoré bolo doteraz pomerne prehliadané a napriek rozličným iniciatívam sa ho nepodarilo trvalo zlepšiť. Mestská časť Bratislava - Staré Mesto organizovala už v roku 2015 architektonickú súťaž na zlepšenie kvality priestoru, v následnej fáze sa jej však nepodarilo nájsť zhodu s vlastníkom. Kým sa tak nestane, je vízia trvalej premeny Fajnorovho nábrežia nereálna. Pláž Staré Mesto je však správnym krokom k tomu, aby sa priestor stal aktívnou súčasťou mesta a nastavil určitý štandard, ktorý treba ďalej vylepšiť.

Mimochodom, doteraz nie je úplne zrejmé, kto je súkromný partner, ktorý pláž vybudoval. Vzhľadom na aktivity, ktoré na pláži prebiehajú, si trúfam odhadnúť, že tým partnerom je práve vyššie spomínaný developer, ktorý sa vo všeobecnosti venuje mestským nábrežiam a chce ich prepojiť v rámci konceptu Spojená Bratislava.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Foto z 6.9.2018
  • Foto z 6.9.2018
  • Foto z 6.9.2018
  • Foto z 6.9.2018
  • Foto z 6.9.2018
  • Foto z 6.9.2018
  • Foto z 6.9.2018
  • Zdroj: Verejné prístavy via Bratislavské noviny

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube