Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.09.2018 16:00

Úspešná transformácia Fajnorovho nábrežia

Leto sa pomaly končí a s ním čoskoro ukončí sezónu viacero mestských atrakcií. Jednou z nich je aj nová pláž, ktorá vznikla na málo využitom pozemku na Fajnorovom nábreží: Pláž Staré Mesto.

Article Big

Pláž vznikla na mieste, kde sa upravený a veľkorysý verejný priestor patriaci ku komplexu Eurovea stýka s priestranstvami v správe verejných subjektov. Dlhodobo zanedbané územie tvorilo radikálny a negatívny kontrast k nábrežnému parku v Eurovei, čo s ohľadom na polohu priamo v centre mesta navyše vedie k zvýšeným nárokom na jeho kvalitu a využitie. To však prišlo až v tomto roku, keď vlastník Verejné prístavy, a.s. prenajal časť plochy súkromnému partnerovi, ktorý tu zriadil pláž.

Tá pozostáva z prednej časti ohradenej gabiónovým múrom a vysypanej pieskom, terasy so sedením a barovou časťou, ktorá vznikla z troch lodných kontajnerov, pričom ich strecha je taktiež prístupná. Okrem toho bolo vybudované aj ihrisko na plážový volejbal, priamo pod Starým mostom je malý kontajner slúžiaci ako zázemie pre organizovanie kultúrnych podujatí. Developer J&T Real Estate tu inštaloval pavilón, ktorý bol pôvodne určený pre festival Grape a navrhli ho študenti architektúry. Autorom návrhu pláže je Jakub Fingerland.

Pláž na Fajnorovom nábreží je pomerne malá, ale veľmi vhodná dočasná intervencia na zlepšenie stavu tohto úseku nábrežia. Prináša život do územia, ktoré bolo doteraz pomerne prehliadané a napriek rozličným iniciatívam sa ho nepodarilo trvalo zlepšiť. Mestská časť Bratislava - Staré Mesto organizovala už v roku 2015 architektonickú súťaž na zlepšenie kvality priestoru, v následnej fáze sa jej však nepodarilo nájsť zhodu s vlastníkom. Kým sa tak nestane, je vízia trvalej premeny Fajnorovho nábrežia nereálna. Pláž Staré Mesto je však správnym krokom k tomu, aby sa priestor stal aktívnou súčasťou mesta a nastavil určitý štandard, ktorý treba ďalej vylepšiť.

Mimochodom, doteraz nie je úplne zrejmé, kto je súkromný partner, ktorý pláž vybudoval. Vzhľadom na aktivity, ktoré na pláži prebiehajú, si trúfam odhadnúť, že tým partnerom je práve vyššie spomínaný developer, ktorý sa vo všeobecnosti venuje mestským nábrežiam a chce ich prepojiť v rámci konceptu Spojená Bratislava.

Galéria

  • Foto z 6.9.2018
  • Foto z 6.9.2018
  • Foto z 6.9.2018
  • Foto z 6.9.2018
  • Foto z 6.9.2018
  • Foto z 6.9.2018
  • Foto z 6.9.2018
  • Zdroj: Verejné prístavy via Bratislavské noviny

Súvisiace články

Na Fajnorovom nábreží vzniká verejná pláž

08.06.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Už nejakú dobu možno pozorovať stavebné práce na Fajnorovom nábreží, kde vzniká nový rekreačný priestor v podobe pláže. Detaily o nej zverejnili Bratislavské noviny.

Čítať viac

Staré Mesto opraví dunajskú promenádu

05.06.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Staré Mesto oznámila, že v týchto dňoch spustí obnovu dunajskej promenády v úseku medzi Mostom SNP a River Parkom. Ide o reakciu na havarijný stav povrchov v tomto území.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

V Petržalke pri Sade Janka Kráľa sa rozbehla výstavba projektu Liget. Všetko nasvedčuje tomu, že tu vzniknú jedny z najluxusnejších bytov v Bratislave.

In Petržalka next to Sad Janka Kráľa park began the construction of Liget development. It seems that it will contain some of the most luxurious residences in Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #tower #highrise #park #liget #architecture #contemporaryarchitecture

@liget__novedejinybyvania @dzarchitekti
Lobby v zrekonštruovanej Pradiarni 1900.

Lobby in recently reconstructed Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #pradiaren1900 #zwirn #office #work #city #architecture #historicalarchitecture #design #art

@yitslovakia
Od dnes od obeda sa spúšťa premávka na zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále.

Service on the modernised tram track in Karlova Ves and Dúbravka will renewed today.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation #riverfront #dubravka #infrastructure #vsco

@dpbratislava
Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Pozrieť viac

YouTube