Author photoAdrian Gubčo 08.06.2018 13:30

Na Fajnorovom nábreží vzniká verejná pláž

Už nejakú dobu možno pozorovať stavebné práce na Fajnorovom nábreží, kde vzniká nový rekreačný priestor v podobe pláže. Detaily o nej zverejnili Bratislavské noviny.

Zdroj: Verejné prístavy via Bratislavské noviny

Zdroj: Verejné prístavy via Bratislavské noviny

Vlastník pozemkov, spoločnosť Verejné prístavy, sa rozhodol plochu medzi Starým mostom a parkoviskom Osobného prístavu prenajať súkromnému záujemcovi, ktorý tu bude do októbra prevádzkovať športovo-oddychovú zónu. Jej súčasťou by malo byť volejbalové ihrisko, pieskovisko pre deti, oddychová časť s ležadlami, ale hlavne centrálna zóna so sedením a reštauráciou. Nájomník plánuje počas leta prevádzkovať športový aj kultúrny program, v rámci úprav územia by sa mal čiastočne zlepšiť prístup do Eurovey vo forme vybudovania prechodovej drevenej lávky, ktorá sa napojí na chodník, ktorý vznikol ešte v rámci výstavby projektu v roku 2010. Kto je nájomníkom, nie je presne známe.

Na priestor, kde vzniká daná pláž, sa začiatkom roka 2016 konala architektonická súťaž, v ktorej zvíťazil návrh od francúzskeho štúdia f&b cc, ktoré je zároveň autorom aktuálne realizovanej premeny parku na Šafárikovom námestí. Súčasťou návrhu bol súbor malých zásahov, ktoré mali dlhodobo zvýšiť kvalitu priestoru. Z realizácie však zišlo, keďže komunikácia medzi Verejnými prístavmi a vyhlasovateľom súťaže, mestskou časťou Bratislava - Staré Mesto, sa zastavila a pozemok nebol mestskej časti zverený.

Ťažko povedať, či to je pozitívne alebo negatívne. Aktuálny zásah je len dočasný a sezónny, čo aspoň v najbližšom období zvýši pobytovú kvalitu priestoru. Na druhej strane treba povedať, že výsledky súťaže taktiež priniesli len provizórne a nie trvalé riešenie, resp. nepriniesli také riešenie, ktoré by si priestor daného významu zasluhoval. Ako som písal už v prípade pripravovanej obnovy časti promenády v réžii Starého Mesta, nábrežie je jedným z najvzácnejších verejných priestorov mesta a tomu by mala zodpovedať aj jeho úroveň.

Ľavobrežné nábrežie Dunaja si zasluhuje veľkú, medzinárodnú a komplexnú súťaž, na ktorej budú spolupracovať tak Verejné prístavy, ako aj Staré Mesto a predovšetkým Bratislava - hlavné mesto SR. Kým sa nezrealizuje, sú prípustné aj zásahy v podobe danej pláže a podobne.

Radikálne zvýšenie úrovne okolia Dunaja (ale aj jeho prítokov) by však malo byť strategickým záujmom mesta, ktorý sa bude aktívne sledovať a napĺňať.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Verejné prístavy via Bratislavské noviny
  • Zdroj: Verejné prístavy via Bratislavské noviny

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube