Author photoAndrej Sárközi 17.03.2023 18:06

Odpor obyvateľov nestačil. Endlicher House má zelenú k výstavbe

Pri prechádzke Šancovou ulicou môže človek objaviť mnoho krásnych historických domov, pričom niektoré sú dokonca národnými kultúrnymi pamiatkami. Okrem nich obsahuje zástavba Šancovej aj jeden vyčnievajúci objekt – Première. Kontroverzný development vyvolal v minulosti vlnu pobúrenia u časti verejnosti. Napriek tomu bola výšková budova dokončená, nie však aj celý projekt. To sa čoskoro zmení.

Zdroj: FINEP

Zdroj: FINEP

Šancová ulica je dnes jednou z najrušnejších ulíc v Bratislave so širokým zastúpením zástavby rôznych štýlov a z rozličných období. Striedajú sa tu historické domy z 19. storočia s relatívne novopostavenými developmentami. Do kategórie novších stavieb patrí budova Première, ktorá je jednou z najkontroverznejších v celej metropole. Môže za to nekonečný príbeh výstavby, výška objektu, masívny odpor verejnosti, ale aj škandalózne rozhodnutia štátnych orgánov.

Projekt začal písať svoj príbeh v roku 2002. Pôvodne to nevyzeralo natoľko strašidelne – malo ísť o osempodlažný dom na severnej strane Šancovej. Developer ale navýšil plánovanú výšku budovy až na 34 podlaží a po tlaku verejnosti ju neskôr znížil na 23. V oboch prípadoch ale išlo o absolútne nevhodnú a prehnanú výšku, čo sa odrazilo na spoločenskom odpore. Naostatok, celej situácii nepomohlo ani škandalózne zmenšenie pamiatkovej zóny z iniciatívy vtedajšieho ministra kultúry, čo umožnilo toto navýšenie presadiť.

Projekt neskôr prebral český developer FINEP a prakticky ho dokončil v pôvodne navrhnutej hmote (23 podlaží), ktorá už mala podstatné povolenia k dispozícii. Novú podobu získala len architektúra, ktorú prepracovala pražská kancelária AHK Architekti. Architekti sa údajne snažili vychádzať z charakteru susedného, pamiatkovo chráneného objektu YMCA. Vzniklo tak 168 bytov a apartmánov, na prízemí zase priestory pre občiansku vybavenosť. Developer vtedy argumentoval, že rozostavaný skelet zachránil a jeho výstavbou sa zlepšil život v celej štvrti. Postoje ľudí sa ani po dostavaní Première nezmenili. 

Galéria

  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Stav pozemku k 3.1.2023. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Stav pozemku k 3.1.2023. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Aj napriek dokončeniu výškovej budovy ostal voľný pozemok na nároží Šancovej a Beskydskej ulice, ktorý je dnes akousi prielukou medzi Première a susedným areálom materskej školy. Český investor ho chce už dlhšie vyplniť. Vzniknúť tu má polyfunkčný dom Endlicher House, ktorý sa napojí na nižšiu časť Première. 

Zámer bol predstavený už v roku 2017 a stavebné povolenie získal v roku 2021, nebolo však platné. Odpor časti verejnosti sa zdvihol aj voči tomuto domu. Developer ešte vo februári tohto roka informoval, že aktuálne je vo fáze získavania stavebného povolenia a jeho vydanie predpokladá na jar tohto roka. V súčasnosti je už táto otázka vyriešená – mestská časť Staré Mesto, ako príslušný stavebný úrad, vydala na stavbu projektu Endlicher House stavebné povolenie

Dom má mať päť nadzemných podlaží a obsahovať bude 22 apartmánov a dva obchodné priestory. V troch podzemných podlažiach bude umiestnených 38 parkovacích miest. Obchodné prevádzky sú navrhnuté na prízemí a budú orientované smerom na Šancovú ulicu. Stavebné povolenie uvádza, že pôjde o budovu ubytovacieho zariadenia na krátkodobý pobyt. Ubytovacie jednotky sú teda umiestnené na druhom až piatom nadzemnom podlaží. 

Dopravné napojenie je k dipozícii na prízemí cez vedľajšiu stavbu Premiére, a to na základe zmluvného vzťahu medzi vlastníkmi objektov, s vjazdom a výjazdom z Beskydskej ulice. Budova má obsahovať zelené strechy, menšia zelená plocha sa má nachádzať aj priamo na nároží vyššie zmieňovaných ulíc. 

Zdroj: FINEP

Developer pre YIM.BA ešte pred mesiacom potvrdil, že sa oproti naposledy prezentovanej podobe nič zásadné nezmenilo. Endlicher House by tak mal vyplniť chýbajúce miesto a dotvoriť uličnú i stavebnú čiaru severnej strany Šancovej ulice. Ak by sa jednalo o podobne komorný zámer aj pri zvyšnej časti komplexu, pravdepodobne by nečelil takému veľkému odporu zo strany verejnosti a územie by vyplnil pomerne kvalitne. 

Podľa investora sa predpokladá dokončenie výstavby v roku 2025. Vychádzal pritom z predpokladu, že stavebné povolenie získa na jar tohto roka. Povolenie musí každopádne ešte získať právoplatnosť, čo možno nebude úplne jednoduché. 

Developer a architekti projektu z pražskej kancelárie AHK Architekti ešte pred rokmi sľubovali, že po dokončení projektu a realizácii úprav verejných priestranstiev sa dnes nie ideálne pôsobenie stavieb zlepší. Endlicher House má byť logickým zakončením podnože kontroverzného Première. Svoje meno si však dostavbou celý komplex pravdepodobne nezlepší. Première sa stalo pevnou súčasťou Šancovej ulice a jeho podoba ostane zachovaná ešte veľmi dlho.

V lokalite je naplánovaných ešte niekoľko developmentov. Ide napríklad o osempodlažný Polyfunkčný dom Šancová od Proxenty, ktorý vznikne na mieste parkoviska medzi ulicou a kolóniou Zehnhaus na Palárikovej ulici. Aj tento projekt skomplikoval odpor miestnych obyvateľov a aktivistov. Druhým zámerom je vyplnenie prieluky medzi Šancovou a Mýtnou, o čo sa bude usilovať spoločnosť Occam Real Estate. Podľa dostupných informácií na projekt prebehla architektonická súťaž, ktorej výsledky by mali byť predstavené v dohľadnej dobe. 

Šancová ulica môže získať kompaktnejší, mestskejší a napokon aj atraktívnejší ráz. Vznik projektu Endlicher House k tomu dopomôže. K úplnej dokonalosti chýba už "len" odmyslenie si výškovej budovy Première. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube