Author photoAdrian Gubčo 15.12.2022 15:40

O prieluku menej. Ambiciózny developer vyplní dieru v blízkosti významnej križovatky

V centre Bratislavy by sa mohol vyplniť priestor, ktorý je na prestavbu určený skoro celé storočie. Majiteľom pozemkov aj objektov na nich sa stal zatiaľ menší, no ambiciózny developer Occam Real Estate. Postupne rozširuje svoje portfólio a aktuálne ohlásil aj vstup strategického partnera do jeho dcérskej firmy.

Zdroj: OCCAM Real Estate

Zdroj: OCCAM Real Estate

Occam Real Estate je relatívne mladou investično-developerskou spoločnosťou, ktorú založili Jozef Šimek a Marek Kalma. V minulosti dlhodobo pôsobili v Penta Real Estate, neskôr sa však rozhodli využiť svoje skúsenosti a expertízu vo vlastnej firme. Súčasťou skupiny je aj Occam New Home, ktorá  poskytuje profesionálne služby v oblasti sprostredkovania predaja a prenájmu nehnuteľností s primárnym zameraním na novostavby a prémiové nehnuteľnosti.

V týchto dňoch firma uzavrela rokovania o vstupe strategického partnera. Slovenská investičná skupina Across získala vo firme 50-percentný podiel cez svoju dcérsku spoločnosť Across Properties. Aktuálny vývoj je súčasťou snahy oboch spoločností vytvoriť priestor pre ďalší rast a vzájomné synergie, napríklad pri developerských projektoch Acrossu so službami a produktami oboch spoločností.

„Vidíme pridanú hodnotu pre obe strany, ako aj pre klientov. Vidíme veľký priestor, ako sa môže svet financií a investícii a realitný svet vzájomne dopĺňať. Veríme, že vstup Acrossu pomôže nielen v dosahovaní ďalšieho rastu našej spoločnosti, ale aj jeho dynamike,“ zdôraznil Jozef Šimek z Occam New Home. Táto firma už dnes spolupracuje s klientami ako HB Reavis, Immocap alebo Woodrock. Pomáha im nastaviť rezidenčné schémy, v ktorých sú HB Reavis aj Immocap skôr nováčikmi. V príprave majú pritom významné developmenty v downtowne alebo na Trnavskom Mýte (Nový Istropolis).

Skupina Across, kam patrí aj Across Private Investments, o.c.p., a.s., pôsobí na slovenskom trhu už dvadsať rokov a ako obchodník s cennými papiermi spravuje 400 miliónov eur svojim klientom. „Náš vstup do Occam New Home vnímame ako príležitosť umožniť našim klientom participovať na spoločných developerských projektoch, najmä prostredníctvom luxemburských fondov, ktoré sme vytvorili,“ hovorí Július Strapek, zakladateľ skupiny.

Occam Real Estate skutočne pripravuje aj vcelku významné vlastné projekty. Sústredí sa na rezidenčné, retailové a kancelárske nehnuteľnosti, najväčšiu pozornosť však pútajú prvé menované. Dnes najvýznamnejšie projekty sú Teslova v Košiciach, kde vznikne 200 bytov pod gesciou architektonických kancelárií Sadovsky & Architects a Superatelier, a Merina v Trenčíne. Tu sa práve realizuje pomerne veľká súťaž medzi poprednými lokálnymi ateliérmi.

Plány má aj v Bratislave. Prvým ohláseným projektom je relatívne malý development Vápenice v Záhorskej Bystrici, tvorený dvojicou dvojdomov a jedným samostatným domom exkluzívnejšieho charakteru. Oficiálny web developera však obsahuje aj iný zámer: architektonickú štúdiu, označenú ako Mýtna 37.

Galéria

  • Jozef Šimek a Marek Kalma, Occam New Home. Zdroj: OCCAM Real Estate
  • Július Strapek, zakladateľ skupiny Across. Zdroj: OCCAM Real Estate
  • Mýtna 37. Zdroj: OCCAM Real Estate
  • Vápenice. Zdroj: OCCAM Real Estate

Ako vyplýva z jednoduchého hmotového modelu, v štúdii bol riešený priestor medzi Šancovou a Mýtnou ulicou. Plochy sú dnes čiastočne nezastavané, čiastočne na nich stoja nízke, jednopodlažné domy. Tieto pochádzajú ešte z 19. storočia, kedy bola Mýtna okrajovou ulicou, resp. cestou, smerujúcou na Raču a ďalej smerom na Slovensko. Domce popri ceste boli jednoduchšieho charakteru a patrili vinohradníkom, ktorí pracovali vo svahoch v blízkosti.

V medzivojnovom období sa naštartoval rozvoj okolia, kedy tu začali pribúdať domy veľkomestského charakteru. Priamo na nároží Mýtnej a Šancovej vznikol v roku 1932 funkcionalistický obchodný dom Trojan&Švarc. Budova má (mala) šesť podlaží, rešpektovala teda všeobecnú reguláciu, platiacu pre zástavbu v centrálnej časti mesta. Podobnú výšku získali aj domy, ktoré postupne vyrástli na južnej strane Šancovej ulice.

Je veľmi pravdepodobné, že to bol plán aj pre Mýtnu, nikdy sa však nestihol realizovať. V dôsledku toho sa tu dnes zachovala pätica nižších starších objektov. Dva z nich sú vo vlastníctve Hlavného mesta, tri ale v nedávnej dobe získala firma SPV Mýtna 37. Táto patrí práve pod Occam Real Estate, ktorý sa tak dostal k priestoru až po Šancovú. V cudzom vlastníctve zatiaľ ostáva jednopodlažný objekt, kde bola predtým pizzeria.

Staršie domy by mali skôr či neskôr uvoľniť priestor novej zástavbe. Tá vyplní priestor v podobe objektu s približne 60 bytmi. Štúdia riešila menšiu plochu, finálny zámer ale čo-to z nej s najväčšou pravdepodobnosťou preberie. Predpokladať tak možno vznik objektu so siedmimi podlažiami (najvyššie bude ustúpené) a aktívnym prízemím s obchodnými prevádzkami. Už dnes sa tu nachádza populárny pub, investor tak snáď nadviaže na jeho tradíciu. Bývanie bude určite patriť k nadštandardným.

Kto bude architektom, nie je známe, rovnako ako meno autora štúdie. S ohľadom na prezentovaný cieľ priniesť architektonicky príťažlivý projekt aj na doterajšie aktivity developera možno očakávať vyhlásenie súťaže. Táto bude takmer určite interná, ale už mená prizvaných tímov do riešenia budúcnosti Meriny dávajú tušiť, že si Occam Real Estate vyberá medzi renomovanými ateliérmi v rámci česko-slovenského prostredia. Šancová a Mýtna tak dostanú príťažlivý nový dom.

Investorovi pri jeho realizácii pomôže vstup nového strategického partnera. Occam Real Estate aj Occam New Home budú schopné realizovať, pripravovať a predávať viac projektov, ktoré budú meniť slovenské mestá, vrátane Bratislavy. Ostáva už len dúfať, že sa potvrdí deklarovaný cieľ prinášať špičkovú kvalitu – táto časť metropoly si práve takúto zaslúži.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube