YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.07.2021 12:45

Na Šancovej sa čoskoro spustí ďalšia výstavba

Šancová ulica je jednou z najrušnejších, ak nie najrušnejšia bratislavská ulica. Zástavba v okolí je tvorená predovšetkým kompaktnými blokmi z prvej polovice 20. storočia. Voľných ostáva už len minimum pozemkov, aj to je však len dočasný stav – onedlho sa môže spustiť realizácia dvojice projektov, ktoré výraznou mierou prispejú k zavŕšeniu urbanizácie ulice.

Endlicher House. Zdroj: FINEP

Endlicher House. Zdroj: FINEP

Väčšie voľné plochy sa nachádzajú najmä na severnej strane ulice, čo je dané najmä asanáciou pôvodnej zástavby v čase, kedy sa ulica rozšírila na súčasnú šírku. Za socializmu sa výstavba sústredila na južnú stranu Šancovej, pri severnej sa čakalo na výstavbu novej Hlavnej stanice, ktorá mala byť posunutá východnejšie – a tým pádom priniesť takmer kompletnú prestavbu pôvodnej urbanistickej štruktúry. Tieto plány sa však nestihli zrealizovať.

Prieluky sa začali vypĺňať až v postsocialistickom období. Jedna z najväčších sa nachádzala v dotyku s kultúrnym centrom YMCA, kedy išlo opäť o zbúranisko po starších objektoch. Miestni obyvatelia si zvykli na nezastavanú zelenú plochu, preto plány na výstavbu prijali s nevôľou. V roku 2002 však spoločnosť Istroreal rozbehla práce na dome, ktorý mal mať pôvodne osem podlaží. Už čoskoro sa však odhalili plány, podľa ktorých mal mať až 34 podlaží. Prirodzene, vloženie takéhoto gigantického objemu sa stretlo ešte s väčším odporom.

Projekt bol predmetom dlhých sporov, po ktorých sa „podarilo“ znížiť jeho podlažnosť. Po úprave mala mať budova „len“ 23 podlaží. Po roku 2006 sa k developmentu dostal developer FINEP, ktorý v rokoch 2015 a 2016 obnovil práce na dlhodobo rozostavanom a pustnúcom skelete. Odvtedy začal projekt, pomenovaný ako Première, rásť. V tejto chvíli je dokončený, disponuje 101 bytmi a apartmánmi a patrí k najmenej obľúbeným novostavbám v Bratislave. Ide o nešťastnú dominantu Šancovej, zvlášť v kontexte pamiatkovo chránenej budovy YMCA v tesnej blízkosti.

Celkový vývoj Première sa však ešte celkom nezakončil. Stále totiž ostáva nezastavaný priestor medzi obytným súborom a Beskydskou ulicou. Už dlhšie sa plánuje jeho zástavba a dotvorenie celkového developmentu. Pribudnúť tu má apartmánový dom Endlicher House, ktorý mierkou nadviaže na podnož Première a prinesie aj dobudovanie severnej strany zástavby ulice v tomto úseku. Projekt získal stavebné povolenie.

Už onedlho by sa tak mohla rozbehnúť výstavba päťpodlažnej budovy s 22 apartmánmi (pôvodne sa hovorilo o 22 štúdiách a jednom apartmáne), umiestnenými na druhom až piatom podlaží. Na prvom podlaží vzniknú dva obchodné priestory. Objekt bude mať navyše tri podzemné podlažia, kde bude umiestnený parking v celkovom počte 38 miest. Developer ďalej deklaruje, že budova bude mať zelené strechy a podľa zverejnených vizualizácií by mala menšia zelená plocha vzniknúť aj priamo pred budovou, na mieste nárožia Šancovej a Beskydskej.

Endlicher House nadviaže na podnož Première nielen hmotou, ale aj architektúrou. Fasády tak budú mať tehličkový keramický obklad a okná šambrány. Terasy smerom do Beskydskej budú ustupovať a celý objekt sa znižovať, pravdepodobne preto, aby nedošlo k úplnému zatieneniu dvora miestnej materskej školy (kde developer prispel na jej obnovu). Vo výsledku Endlicher House nepôsobí najhoršie – keď si človek odmyslí obrovskú vežu priamo za budovou. Architektom je pražská kancelária AHK Architekti.

Keďže aj voči tomuto projektu bol počas jeho povoľovania odpor, hoci už menší, určitú dobu potrvá, kým povolenie nadobudne právoplatnosť. V každom prípade, výstavba by sa mohla spustiť už tento rok a byť dokončená do konca roka 2023. Hoci voči Première mám svoje výhrady, v tomto prípade považujem dotvorenie zástavby za vhodnejšie riešenie ako ponechanie holej steny. Zároveň ostáva dodať, že keby bolo celé Première riešené ako Endlicher House (azda len o možno dve podlažia vyššie), išlo by o vynikajúci projekt.

 

Endlicher House. Zdroj: FINEP

 

Endlicher House nie je jediná stavebná aktivita, ktorá je možno tesne pred spustením. Druhý projekt vyrastie tentokrát zo západnej strany naproti YMCA – hoci by už nemalo ísť o tak radikálny zásah ako bol Première. V prázdnom priestore, kde sa dnes nachádza len ruina bývalých potravín, plánovala spoločnosť Arca Capital vybudovať Polyfunkčný dom Šancová. Sedempodlažná budova mala obsahovať bývanie, kancelárie aj obchody v parteri, vnútroblok mal byť parkovo upravený. Zdevelopovať sa mala podľa všetkého aj prieluka na Jelenej ulici.

Projekt síce pomaly postupuje v povoľovacom konaní, väčším problémom však je pôvodný developer – Arca Capital má vážne problémy a je momentálne v reštrukturalizácii. V súvislosti s tým sa začali šíriť špekulácie o možnom predaji projektu na Šancovej. Arca Capital odmietla tieto úvahy nateraz komentovať, pohľad do katastra však dokazuje, že sa špekulácie potvrdili. Časť pozemkov vlastní firma Coopex Future, s.r.o., zvyšok novozaložená spoločnosť Real SPV, a.s. (Arca vlastní aj naďalej prieluku na Jelenej). Obe sú blízke finančnej skupine Proxenta, ktorá sa v čoraz väčšej miere stáva aj hráčom v bratislavskom developmente.

Všetko tak nasvedčuje tomu, že lukratívny projekt je o výrazný krok bližšie k realizácii. V tejto chvíli sa čaká na vydanie územného rozhodnutia, nasledovať bude stavebné konanie. Výstavba sa počas tohto roka pravdepodobne ešte nespustí, dôležité však je, že zámer nezaspal. To je dobrá správa, lebo aj napriek určitým nedostatkom (odstup od stavebnej čiary a vytvorenie obslužnej komunikácie pred budovou) ide o v princípe dobrý a prospešný projekt, ktorý ulicu dobre dotvorí.

Šancová tak môže získať ďalších 64 bytov, vrátane veľkorysých strešných rezidencií s terasami. Na úrovni druhého nadzemného podlažia budú umiestnené kancelárie s výmerou do dvetisíc metrov štvorcových, obchody a služby na prvom podlaží budú mať výmeru 1,1-tisíc metrov štvorcových. Podzemný parking bude určený pre 218 automobilov. Budova vytvorí akúsi hlukovú bariéru voči ulici, čo prospeje najmä domom a bytom na Palárikovej ulici. Premena priestoru medzi novou budovou a kolóniou na Palárikovej zas prispeje k celkovej kultivácii územia.

Architektúra novostavby pôsobí z doteraz zverejnených vizualizácií ako uspokojivá a k danému prostrediu adekvátna. Parter bude umiestnený v podlubí, čo je pozitívny prvok, hlavnej fasáde dominuje pravidelný raster predsadenej nosnej konštrukcie stavby, obloženej tehličkovým obkladom. Byty budú disponovať loggiami, čo je v tomto prípade vhodnejšie riešenie ako balkóny. Architekti snáď vopred vyriešili zasklenie, keďže pri rušnej ulici ako Šancová pôjde nepochybne o využívaný prvok. Autorom domu je kancelária Expoline.

V tejto chvíli si netrúfam odhadnúť, kedy bude projekt dokončený, bude to ale pravdepodobne ešte v prvej polovici tohto desaťročia. Severná strana Šancovej tak bude do veľkej miery dotvorená. Azda jediným miestom, ktoré si zaslúži úpravu, je nárožie Smrečianskej a Šancovej. Pôvodná zástavba bola asanovaná (detonáciou), adekvátne nárožie sa však nikdy nezrealizovalo. V jednoduchom prízemnom objekte vedľa sídli populárna reštaurácia.

 

Polyfunkčný dom Šancová. Zdroj: Expoline

 

Šancová ulica je pomerne špecifickou a v Bratislave aj jedinečnou. Spisovateľka Jana Beňová ju označuje vlastnosťami ako bizarná, hlučná, svojská, surová, ľudová – a naznačuje, že ide o skutočnú tvár Bratislavy. Vo svojej publikácii Flanérova košeľa odhaľuje zaujímavý svet jej obyvateľov a ľudí, ktorí jej dodávajú charakter. Ten je do veľkej miery naviazaný na zástavbu, kde sa vedľa seba nachádzajú nové projekty, dizajnové prevádzky, kultúrne centrá, ale aj zanedbané budovy s obchodmi, ktoré tu takmer bez zmeny prežívajú už desaťročia.

Najbližšie roky by mohli priniesť zmenu tohto koloritu. S vypĺňaním väčších plôch, ktoré sú v centrálnej Bratislave už takmer naplno zastavané alebo poznajú svoju budúcnosť, sa pozornosť investorov vo väčšej miere prenesie na menšie prieluky či zanedbané domy, ktorých tu je viacero – najmä na južnej strane ulice. Príkladom takejto plochy je vyústenie Kýčerského ulice do Šancovej, ktoré vlastnia súkromné osoby – nie však desiatky, takže je dobrá šanca, že skôr či neskôr sa objaví investor s dostatočne lákavou ponukou na ich odkúpenie (ak developermi nie sú už dnešní majitelia).

Postupná transformácia Šancovej by mohla byť aj symbolom transformácie celej Bratislavy. Z rušnej, špinavej, no predsa autentickej ulice sa môže stať zrevitalizovaný bulvár – ak sa zrealizujú iné projekty, o ktorých potrebe sa dlho vie, ale rovnako dlho sa aj zanedbávajú (Severná tangenta). Najväčším problémom potom bude udržať si svoju jedinečnosť a „bizarnosť“. To sa podarí len tak, že ostane skutočne ulicou pre všetkých – rovnako ako Bratislava bude dostupným mestom pre všetky sociálne skupiny.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Endlicher House. Zdroj: FINEP
  • Endlicher House. Zdroj: FINEP
  • Endlicher House. Zdroj: FINEP
  • Polyfunkčný dom Šancová. Zdroj: Expoline
  • Polyfunkčný dom Šancová. Zdroj: Expoline
  • Polyfunkčný dom Šancová. Zdroj: Expoline
  • Polyfunkčný dom Šancová. Zdroj: Expoline

Súvisiace články

Odpor obyvateľov nestačil. Endlicher House má zelenú k výstavbe

17.03.2023 18:06:00 Andrej Sárközi

Pri prechádzke Šancovou ulicou môže človek objaviť mnoho krásnych historických domov, pričom niektoré sú dokonca národnými kultúrnymi pamiatkami. Okrem nich obsahuje zástavba Šancovej aj jeden vyčnievajúci objekt – Première. Kontroverzný development vyvolal v minulosti vlnu pobúrenia u časti verejnosti. Napriek tomu bola výšková budova dokončená, nie však aj celý projekt. To sa čoskoro zmení.

Čítať viac

Kontroverzný development sa dobuduje. FINEP chce rozostavať Endlicher House

10.02.2023 13:36:54 Adrian Gubčo

Jedným z najkontroverznejších projektov v Bratislave v posledných rokoch je jednoznačne Première, výšková budova na Šancovej ulici, ktorú dokončil pôvodne český developer FINEP. Odpor vyvoláva najmä výškový kontrast oproti okolitej, výškovo relatívne vyrovnanej zástavbe. K úplnému dokončeniu developmentu ale predsa čosi chýba – zástavba pozemku na nároží Šancovej a Beskydskej.

Čítať viac

Polyfunkčný dom Šancová v ohrození?

18.07.2022 16:02:53 Adrian Gubčo

Medzi projektami, ktoré majú v dohľadnej dobe nahradiť dlhodobo nevyužívané alebo málo využívané plochy, púta špeciálnu pozornosť zámer Polyfunkčného domu Šancová. Objekt má totiž vzniknúť na jednej z najväčších dosiaľ nezastavaných plôch v Starom Meste, pričom do veľkej miery scelí zástavbu na severnej strane Šancovej. K zisku povolení však vedie ešte komplikovaná cesta.

Čítať viac

Endlicher House bližšie k výstavbe

08.09.2020 11:15:00 Adrian Gubčo

Na Šancovej ulici bol už pred časom dokončený asi najkontroverznejší bratislavský projekt súčasnosti – výškový dom Première, ktorý po dlhých rokoch sfinalizoval developer FINEP. Development však ešte nie je celkom ukončený, stále totiž ostáva dobudovať nárožie Šancovej a Beskydskej. Kedy to tak bude, je ale už len otázkou času, keďže zámer Endlicher House získal dôležité povolenie.

Čítať viac

Projekt Polyfunkčného domu Šancová postupuje a odhaľuje nové vizualizácie

13.05.2020 17:34:00 Adrian Gubčo

Na Šancovej by sa mohla čoskoro rozbehnúť ďalšia výstavba. Po nedávno dokončenej Vile Ľadová a práve dokončovanom kontroverznom vežiaku Première sa pripravuje realizácia zámeru Polyfunkčného domu Šancová, ktorý doplní domoradie na severnej strane ulice, čím ju zásadne dotvorí. Developerom je Arca Capital.

Čítať viac

Polyfunkčný dom Šancová sa posúva v povoľovaní, získal záverečné stanovisko EIA

11.12.2019 12:10:00 Adrian Gubčo

Projekt výstavby Polyfunkčného domu Šancová, ktorý vyplní veľký nevyužitý pozemok na severnej strane Šancovej ulice, je o niečo bližšie k výstavbe. Po kladnom záväznom stanovisku zo strany Hlavného mesta teraz development od spoločnosti ACS 2 obdržal aj záverečné stanovisko v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Čítať viac

Polyfunkčný dom Šancová získal záväzné stanovisko

04.12.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Polyfunkčného domu Šancová, ktorý vyplní dlhodobo nevyužitý pozemok so zvyškami niekdajších potravín na severnej strane Šancovej ulice, sa priblížil k realite. Zámer developera ACS 2, s.r.o., napojeného na skupinu Arca Capital, získal súhlasné záväzné stanovisko od Hlavného mesta.

Čítať viac

Na Šancovej pribudne nový dom

03.07.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

V rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA bol zverejnený zámer Polyfunkčného domu Šancová, za ktorým stojí developer Arca Capital cez svoju SPV ACS 2, s.r.o. Dom vyrastie na dlhodobo prázdnom a zanedbanom pozemku, kde nahradí zničenú budovu niekdajších potravín.

Čítať viac

FINEP zvyšuje aktivitu a predstavuje projekty Endlicher House a Na lúke

18.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer českého pôvodu FINEP je v Bratislave známy viacerými kontroverznými projektami - patria k nim napríklad obytné súbory Jégého Alej I-IV, no najmä výšková budova na Šancovej ulici, známa pod názvom Première. Teraz boli odhalené plány na ďalšie projekty - k Première pripojená budova Endlicher House a v Dúbravke projekt Na lúke. Okrem toho, čoraz viac sa hovorí o ďalšom pokračovaní Jégého Aleje v blízkosti Cvernovky - "Ružového hradu".

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube