Author photoAdrian Gubčo 26.03.2020 14:03

Discovery Residence začína výraznejšie rásť, na Nivách pribúda ďalšia výšková budova

Projekt Discovery Residence zatiaľ nepatrí k najviditeľnejším a začiatok realizácie bol spojený s meškaním oproti pôvodným plánom. V posledných mesiacoch sa však výstavba naplno rozbehla a na parcele v dynamicky sa meniacej časti Mlynských Nív už rastú prvé podlažia. Discovery Residence bude čoskoro ďalším atraktívnym doplnkom modernej časti Bratislavy.

Discovery Residence, ešte pod názvom Discovery Tower, bola prvýkrát predstavená v roku 2017, kedy podala spoločnosť CKM Reality projekt na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). V blízkosti podobne vysokých kancelárskych veží, ktoré sú súčasťou komplexu Apollo Business Center II, mala vzniknúť 22-podlažná obytná budova s pomerne veľkorysým okolitým verejným priestranstvom. Pochybnosti vyvolávala naznačená architektúra od HFD Architects, ktorá bola na nízkej úrovni.

Na začiatku roka 2018 však projekt prebrala blízka spoločnosť REMAC Properties, spojená s aktivitami podnikateľa Jozefa Brhela, zámer rebrandovala a upravila aj dizajn veže. Developmentu to jednoznačne pomohlo, architekti z kancelárie Pantograph z nej urobili elegantnú a príťažlivú budovu, ktorá do prostredia dobre zapadne.

Developer pôvodne rátal so skorým spustením výstavby, a to už v septembri 2018. Tento termín sa však opakovane posúval, konečne až v máji 2019 sa rozbehli intenzívnejšie stavebné práce. Ku koncu roka sa už stavba dostala na úroveň terénu a začali rásť prvé nadzemné podlažia. Aktuálne by sa malo budovať piate nadzemné podlažie.

Po dokončení tu vznikne 137 bytov, ktoré budú mať celkom dobrý štandard, racionálne dispozície a v čase spustenia predaja mali aj atraktívne ceny. Výsledkom je, že voľných je už len 17 bytov, z toho 15 rezidencií sú najluxusnejšie byty na najvyšších podlažiach, ktoré ani neuvádzajú cenu. Zvyšné dva byty sú trojizbové, ich cena je približne na úrovni 3-tisíc eur za meter štvorcový.

Okrem bytov tu vzniknú aj obchodné priestory na prvom nadzemnom podlaží o výmere 600 metrov štvorcových, ktoré doplnia vybavenosť, ktorá sa už nachádza v parteri blízkych kancelárskych budov, a menšie administratívne priestory na druhom nadzemnom podlaží. Parkovanie bude riešené v podzemí, kde bude umiestnených 199 parkovacích miest. Na povrchu vzniknú zmieňované verejné priestranstvá v podobe parčíku a rekreačnej vybavenosti – detského ihriska či multifunkčného športoviska.

Discovery Residence sa podľa vizualizácií vyznačuje solídnou architektúrou, pri ktorej najviac zaujme elegantná fasáda s prepletaným vzorom, ktorá nie je narušená žiadnymi balkónmi. K príťažlivému výzoru budovy navyše prispievajú aj veľké okná alebo farebnosť, vďaka ktorým bude veža charakteristická už z diaľky.

S ohľadom na fakt, že veľká časť bytov je už predaná a výstavba úspešne rozbehnutá, predpokladám, že Discovery Residence sa napriek kríze nezastaví a bude dokončená. Nie je však vylúčené, že sa realizácia natiahne, keďže momentálne viacero developerov hlási utlmenie výstavby s ohľadom na problémy s dodávkami materiálu aj personálom. Projekt by mal byť každopádne dokončený v roku 2021.

 

 

V čase predstavenia projektu sa na viacerých fórach vyskytli pochybnosti o lokalite, v ktorej má rezidenčný projekt s relatívne vyšším štandardom vzniknúť. Daná oblasť Mlynských Nív má aj napriek výrazným investíciám v nedávnej minulosti charakter postindustriálneho územia, meniaceho sa na administratívnu zónu, ktorá je mimo pracovnej doby mŕtva. Nejde tak o veľmi príťažlivé územie, zvlášť pre prestížne bývanie.

Už vtedy som však upozorňoval, že v kontexte budúceho rozvoja sa situácia zásadne zmení. Mlynské Nivy budú už čoskoro predstavovať ďalší smer rozvoja nového centra Bratislavy, teda bratislavského downtownu. Ten prinesie komplexnú premenú lokality, kde budú okrem kancelárií vo väčšej miere pribúdať aj byty a obchody. Tento proces už prebieha a rezidenčná funkcia sa stáva čoraz výraznejšou.

Zásadným krokom bude urbanizácia rozsiahleho pozemku v priestore medzi Mlynskými nivami a Prístavnou a areálmi hobbymarketu OBI a spoločnosti SOITRON. V priebehu minulého roka pozemok získala spoločnosť YIT Slovakia, ktorá pred niekoľkými týždňami vyhlásila vyzvanú architektonickú súťaž na preriešenie územia, ktorého súčasťou bude bývanie, kancelárie, retail aj verejné priestranstvá. Vďaka rozsahu projektu sa zmení identita celého širšieho územia.

Nejde však o jediný zámer: na mieste staršieho zanedbaného objektu dielní pri CityParku Ružinov chystá IURIS Group projekt Pri Mlynoch, v realizácii je Klingerka od JTRE, kancelárske komplexy pripravuje HB Reavis, Immocap GroupGrafobal Group Development, a nakoniec, nad ikonickým zámerom, ktorého súčasťou by mohol byť druhý bratislavský mrakodrap, uvažuje spoločnosť Arca Capital.

Aspoň čiastočne chce vývoju sekundovať aj ružinovská samospráva, ktorá zaviazala HB Reavis k návrhu nového preriešenia ulice Mlynské nivy, kde by mal vzniknúť mestský bulvár, a samotné Hlavné mesto, ktoré plánuje do oblasti dostať električky. Zvažované je vedenie trate po Mlynských nivách alebo po Prístavnej ulici, pričom by sa napojila na pripravovanú trať na Košickej. Ako logickejšia sa zdá prvá varianta, ktorá by zároveň nepochybne napomohla aj ku vzniku skutočne atraktívnej mestskej triedy.

Ak sa podarí všetky tieto zámery zrealizovať, z dnes dosť zanedbanej štvrte sa razom stane moderná súčasť metropoly. Investícia do kúpy nehnuteľnosti v Discovery Residence sa potom ukáže ako veľmi výhodná. Nová veža bude príkladom mestského bývania v atraktívnej lokalite, ktorá má potenciál stať sa jednou z najzaujímavejších častí Bratislavy.

 

Fotografie z 22.3.2020. Pozrite si priebeh výstavby Discovery Residence vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: REMAC Properties

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube