YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.05.2021 10:35

Discovery Residence odhaľuje definitívnu podobu

Discovery Residence je ďalším rozostavaným projektom výškovej budovy, ktorý v týchto dňoch odhaľuje definitívnu podobu svojej fasády. Po Klingerke, stojacej len niekoľko stoviek metrov opodiaľ, sa k definitívnemu dokončeniu blíži aj vežiak, ktorý nakrátko vzbudil kontroverzie veľmi výraznými zmenami pred dokončením.

Definitívna podoba Discovery Residence bola odhalená v roku 2018, potom, ako developer RMC Properties Slovakia (resp. REMAC Holding) zadal prepracovanie riešenia zámeru architektonickej kancelárii Pantograph. Dovtedy nudne pôsobiaca veža na severnej strane Mlynských nív sa razom premenila na jeden z najzaujímavejších projektov výškových budov v Bratislave. Schéma bola inak celkom jednoduchá – v 22-podlažnej budove s výškou 75,4 metrov malo vzniknúť 137 bytov. Prvé dve podlažia budú riešené ako komerčné, na zvyšku pozemku zas vznikne (okrem vjazdu do podzemnej garáže) parčík s ihriskom.

Výstavba sa po krátkom omeškaní spustila na jar 2019, po dosiahnutí určitej výšky sa začala aj realizácia fasády. Na prelome rokov 2020 a 2021 však vyšlo najavo, že projekt prejde výraznejšími zmenami. Budova sa zníži až o viac ako tri metre, znížia sa svetlé výšky podlaží, menia sa murované priečky na sádrokartónové a i. Väčšina klientov bola o všetkom informovaná už v čase kúpy bytu. Pre pozorovateľov mala byť najvýznamnejšia zmena úprava riešenia fasády - zmenia sa fasádne panely z pôvodných oblých na jednoduchšie zošikmené. Na loggiách sa bude rušiť obloženie a nahradené bude zateplením.

Developer aj architekt v čase povolenia zmeny stavby pred dokončením ubezpečovali, že celkové architektonické vyznenie projektu sa tým nezmení. Kým developer potvrdzoval, že je so stvárnením projektu stotožnený a nechce, aby sa menil, Miroslav Hrušovský z Pantographu dodal, že v kancelárii vládne veľká spokojnosť s výsledkom, pričom zmeny pomohli kvalite stavby. Teraz, keď sa odstraňuje lešenie z vyšších podlaží veže, možno posúdiť, do akej miery budova pripomína marketingové vizualizácie.

Na prvý pohľad všetko nasvedčuje tomu, že sa architektom a developerovi skutočne podarilo dodržať sľuby o vysokej príťažlivosti projektu. Zreteľné je „prepletanie“ jednotlivých prvkov fasády, čo spoločne vytvára efekt akéhosi „pleteného koša“. Farebná schéma je decentná a dobre pôsobí v kontraste so zeleňou. Všetko tak nasvedčuje tomu, že z Discovery Residence bude skutočne príťažlivý projekt. Jeho kvalitu môže potvrdiť ešte riešenie verejných priestranstiev, ktoré sa tiež upravovalo (k čomu som mal výhrady). Toto však získa definitívnu tvár neskôr.

Klienti na projekt reagujú reagujú dobre, voľných už ostáva podľa webu len posledných šesť bytov, z toho tri dvojizbové a tri štvorizbové. Umiestnené sú na dvoch najvyšších podlažiach. Ceny zverejnené nie sú, svojho času bol ale Discovery Residence s ohľadom na perspektívnu lokalitu relatívne lacný. Štandard je uspokojivý a dispozície riešené pomerne dobre – niektoré dvojizbové byty majú napríklad samostatnú toaletu alebo šatníkovú miestnosť, čo nie je bežné ani pri luxusnejších projektoch.

V zmysle povolenia zmeny stavby pred dokončením by malo byť Discovery Residence dokončené už v júni tohto roka, teda o niekoľko týždňov. Do akej miery sa podarilo vhodne doplniť meniacu sa lokalitu Mlynských nív, sa tak čoskoro ukáže.

 

 

V prípade Discovery Residence sa našťastie definitívna podoba projektu podobá vizualizáciám v pozitívnom smere. Po Klingerke, ktorej farebná schéma asociujúca jutové vrecia z pôvodnej fabriky pôsobí prinajlepšom pochybne, je to príjemná zmena. Veža síce nie je najvyššia, je však viditeľná z viacerých uhlov a bývalú priemyselnú štvrť dobre dotvára. Kvalitne bude pôsobiť aj v čase, keď sa z postindustriálneho územia Mlynské Nivy zmenia na rozšírenie centra Bratislavy.

Dokončením Discovery Residence sa táto vízia opäť priblíži realite. Nejde pritom o jediný projekt, už dokončené a postupne obsadzované sú Jarabinky od Sibarealu, vo výstavbe je Nové Apollo od HB Reavisu a prípravné práce prebiehajú na projekte The Mill od Immocapu. Pripravuje sa aj veľký development od YIT Slovakia na južnej strane ulice, svoje „želiezko v ohni“ tu má aj izraelský kapitál a niektorí ďalší, menší developeri. Spravidla ide o projekty výškových budov, doplnené o menšie objekty a verejné priestranstvá s veľkým rozsahom zelene. Opäť tak dochádza k výraznej premene bývalých priemyselných areálov – brownfieldov.

Brownfieldy sú, spoločne s prielukami, najlepšími miestami pre novú výstavbu v Bratislave. Mnohé areály bývalých závodov majú dovedenú základnú technickú a dopravnú infraštruktúru (v prípade Mlynských Nív ju však treba výrazne posilniť), sú v dobrej dostupnosti vnútorného mesta a centra, nachádzajú sa tu nehodnotné staré budovy a nepriepustné vyasfaltované či vybetónované plochy. Ich premena na polyfunkčné komplexy s prevahou bývania, ale aj administratívou a obchodmi, je vysoko žiadúca. Pomôže zmierniť nedostatok nových bytov, prinesie nové pracoviská, oživí ulice, zmierni dopravné zápchy (paradoxne, ale je to tak) a umožní rozvoj zelene tam, kde doteraz chýbala.

Hlavné mesto spracovalo mapovaciu štúdiu brownfields, kde identifikuje plochy, ideálne na takúto transformáciu. Odborníci v tomto materiáli však upozornili aj na riziká, s ktorými sú niektoré územia spojené – ide predovšetkým o environmentálne záťaže, keďže na mnohých miestach sa kedysi nachádzala škodlivá výroba. Znečistenie po nej nebolo doteraz komplexne spracované a odstránené. Verejný sektor sa tejto úlohy obáva, vediac, že by prinieslo znepokojenie verejnosti a stámiliónové náklady.

Skôr čo neskôr k tomu musí dôjsť, lebo aj Bratislava raz dôjde na hranu toho, čo si ešte môže dovoliť – kobercová zástavba rodinných domov na predmestiach pri existencii nezastavaných plôch v blízkosti centra bude jednoducho neprípustná (aj politicky). Nikdy nebola lepšia šanca na dôležité kroky v boji proti záťažiam, ako to je v súčasnosti. Vďaka Plánu obnovy a aktuálnemu nastaveniu eurofondov, ako aj nedávnym správam o presmerovaní obrovských prostriedkov pre územie Bratislavského samosprávneho kraja, by sa mohlo pristúpiť k odstráneniu niektorých významných záťaží, vrátane takých, ktoré robia development brownfieldov pre investorov nepríťažlivým.

Odomknúť by sa mohli obrovské plochy, kde sa dali výhľadovo umiestniť desaťtisíce bytov – možno aj viac ako 40-tisíc, čo je odhad aktuálnej potreby bytov v Bratislave. Slovenská metropola by tým mohla prekonať obrovskú krízu dostupnosti bývania, ktorej aktuálne čelí, a zároveň sa stať ekologickejším, zdravším a priateľskejším mestom. Oveľa spoľahlivejšie by to pomohlo aj pôrodnosti, na rozdiel od iných návrhov na opatrenia. Odstránenie záťaží a využitie brownfields je tak strategická úloha pre mesto i štát.

Ak by predsa len nastal posun v riešení záťaží a využití dnes prázdnych a zanedbaných plôch – dopyt po tom rozhodne je – v Bratislave by mohlo pribudnúť množstvo nových príťažlivých projektov. Discovery Residence so svojou peknou fasádou po redizajne kvalitnými architektmi by nemuselo byť žiadnou výnimkou.

 

Fotografie z 25.4.2021. Pozrite si výstavbu Discovery Residence vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: RMC Properties

Súvisiace články

Najkrajšia veža v Bratislave? Discovery Residence je architektonickým pokladom budúceho bulváru (VIDEO)

16.11.2022 19:15:00 Adrian Gubčo

Discovery Residence je jedným z mnohých bratislavských projektov výškových budov, patrí však k najvydarenejším. Pôvodne pritom malo ísť o nevábnu vežu, po úpravách sa z nej stala skutočná okrasa Mlynských nív. Dnes zanedbaná ulica sa má zmeniť na skutočný bulvár, pričom realizácia od RMC Properties Slovakia bude jej architektonickou dominantou.

Čítať viac

Discovery Residence prechádza zmenami

19.01.2021 11:59:00 Adrian Gubčo

Projekt Discovery Residence v prudko sa transformujúcej časti štvrte Mlynské Nivy by sa mal zásadne upraviť. Stavebný úrad v mestskej časti Ružinov totiž ešte v priebehu minulého roka vydal povolenie k zmene stavby pred dokončením pre developera RMC Properties Slovakia. Úpravy sú pomerne zásadné, investor však ubezpečuje, že kvalita projektu sa tým nezníži.

Čítať viac

Discovery Residence napreduje a získava fasádu

12.10.2020 11:25:30 Adrian Gubčo

Do panorámy Bratislavy preniká ďalšia výšková budova: Discovery Residence pridáva podlažia a blíži sa k dosiahnutiu plnej výšky. Výstavba pokročila natoľko, že sa pod lešením postupne odhaľuje fasáda veže, ktorá na vizualizáciách zaujala eleganciou a decentnosťou. Projekt už čoskoro dotvorí severnú stranu ulice Mlynské nivy, postupne sa meniacej mestskej triedy.

Čítať viac

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Discovery Residence prejde úpravami a hlási nový termín dokončenia

27.05.2020 16:50:59 Adrian Gubčo

Projekt rezidenčnej výškovej budovy Discovery Residence prejde menšími zmenami. Developer REMAC Properties podal na ružinovský stavebný úrad žiadosť o zmenu stavby pred dokončením, ktorá spočíva v rozšírení priľahlých zelených plôch alebo aktualizácii dátumu dokončenia. Veža sa postupne stáva súčasťou panorámy transformujúcej sa štvrte Mlynské Nivy.

Čítať viac

Discovery Residence začína výraznejšie rásť, na Nivách pribúda ďalšia výšková budova

26.03.2020 14:03:00 Adrian Gubčo

Projekt Discovery Residence zatiaľ nepatrí k najviditeľnejším a začiatok realizácie bol spojený s meškaním oproti pôvodným plánom. V posledných mesiacoch sa však výstavba naplno rozbehla a na parcele v dynamicky sa meniacej časti Mlynských Nív už rastú prvé podlažia. Discovery Residence bude čoskoro ďalším atraktívnym doplnkom modernej časti Bratislavy.

Čítať viac

Discovery Residence je už vo výstavbe

09.05.2019 17:20:00 Adrian Gubčo

Po niekoľkomesačnom omeškaní sa definitívne spustila výstavba ďalšej bratislavskej výškovej budovy. Veža s názvom Discovery Residence vzniká v zóne Mlynské nivy – západ, ktorá sa transformuje z priemyselnej štvrte na kancelárskou-obytnú časť Bratislavy.

Čítať viac

Discovery Residence má stavebné povolenie

27.12.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Discovery Residence sa po niekoľkomesačnom zdržaní konečne blíži k spusteniu výstavby. Mestská časť Ružinov, do ktorej pôsobnosti projekt patrí, totiž vydala stavebné povolenie pre bytový dom, ktorý bude ďalším moderným doplnkom do transformujúcej sa zóny okolo ulice Mlynské nivy.

Čítať viac

Discovery Tower rebranduje na Discovery Residence a odhaľuje nový výzor

28.03.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Už dlhšie je známy zámer výstavby 22-podlažnej výškovej budovy na ulici Mlynské nivy, v dotyku s Apollo Business Center II, ktorá bola pôvodne známa pod názvom Discovery Tower. Developer CKM Reality, s.r.o., však projekt odstúpil blízkej spoločnosti REMAC Properties, patriacej pod český investičný fond ZMJ SICAV, a.s., spojený s podnikateľom Jozefom Brhelom. V rámci vývoja projekt prešiel rebrandingom na Discovery Residence a výmenou architektov, čo bol jednoznačne dobrý krok.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube