YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 29.04.2021 13:05

Klingerka odhaľuje aj zvyšok fasády

Aktuálne najvyššia rezidenčná budova na Slovensku, projekt Klingerka od J&T Real Estate, začína získavať finálnu tvár. Po odstránení lešenia zo spodnej časti budovy sa začína odhaľovať aj horná časť východnej fasády. Onedlho by tak mala naplno vyznieť farebná schéma budovy, ktorá ma asociovať jutové vrece v odkaze na pôvodnú fabriku.

Klingerka vzniká v bývalej priemyselnej štvrti východne od centra Bratislavy, kde začali v druhej polovici 19. storočia, no najmä po dokončení pevného mosta cez Dunaj (Starého mosta) masívne rásť výrobné podniky. Jedným z nich bola aj továreň na výrobu ľanového, konopného a jutového tovaru, po jej majiteľovi Heinrichovi Klingerovi prezývaná Klingerka. Podnik sídlil na mieste, kde je dnes projekt Sky Park (zachovala sa budova administratívy, kde je dnes expozitúra Tatra Banky). Vedenie vybudovalo ešte pred prvou svetovou vojnou obytnú kolóniu (Klingerovu kolóniu) pre približne sto ľudí, ktorá dodnes, i keď prestavaná, existuje. Práve tu rastie development Klingerka.

V dotyku s drobnou zástavbou pôvodnej kolónie tak vzniká masívny polyfunkčný komplex, pozostávajúci z 11-podlažnej budovy administratívy a 35-podlažnej rezidenčnej veže. Objekty sú prepojené nadzemným parkovacím domom. Severná časť pozemku je tvorená budúcim parkom, ktorý má pravdepodobne zmierniť kontrast medzi nízkou mierkou Klingerovej kolónie a novej Klingerky. V každom prípade ide pre túto časť mesta o radikálnu zmenu.

Výstavba developmentu sa spustila v prvých mesiacoch roka 2019 a v novembri dosiahla vyššia z veží plnú výšku. V tom čase už postupovala aj finalizácia fasády, pričom stavebník použil technológiu „levitujúceho“ lešenia. Klasické lešenie by sa s ohľadom na výšku postaviť nedalo, zvolený spôsob navyše umožnil inštalovanie fasády z dvoch úrovní. V týchto dňoch by sa už mala dokončovať jej montáž, ako aj inštalovanie balkónových zábradlí. Budova už má osadené všetky okná a vo väčšine interiérov sa aj kúri.

Výšková budova tak získa onedlho definitívnu podobu. Bielo-oranžová schéma má odkazovať na viazanie juty, ktoré sa v Klingerke realizovalo. „Hľadali sme rôzne iné varianty. Mali sme ich minimálne 10,“ povedal o podobe fasády Peter Medľa, projektový manažér Klingerky. „Pri riešení sme sa inšpirovali históriou a navrhli sme fasádu, ktorá pripomína jutu, vrátane farieb, ktoré by sa jej mohli približovať.“ S ohľadom na mohutnosť celej stavby vznikne skutočne neprehliadnuteľný spôsob, ako si túto výrobu pripomenúť (či aj správny, ostáva na diskusiu).

Okrem fasád sa v tejto chvíli stavebné práce sústredia na interiér. Dokončujú sa vnútorné omietky a liate podlahy, postupuje sa aj pri realizácii sádrokartónových priečok, kde sa dosiahli najvyššie podlažia. V dolnej polovici budovy by už mali byť obložené kúpeľne a toalety, kde sa montuje aj kompletné príslušenstvo. Smerom hore sa postupuje aj s kladením parkiet a montážou interiérových dverí. Obytná veža Klingerky by mala byť kompletne dokončená v priebehu roka 2022.

Ešte v tomto roku by mala byť dokončená administratívna budova Klingerka Offices. Fasáda je kompletne zrealizovaná už dlhšie, ukončená je aj realizácia priľahlých verejných priestranstiev. Budova by mala získať certifikát BREEAM Excellent, čo predpokladá aj kvalitnú infraštruktúru pre cyklistov. V okolí budovy už vidno stojany a chránený prístrešok pre bicykle, stavebník upravil aj cyklopriechod, nadväzujúci na cyklotrasu na Prístavnej. Dlažba zas nadväzuje na chodníky, zrealizované v nedávnej dobe v zóne Eurovea City, taktiež rozvíjanej JTRE.

Klingerka obsahuje celkovo 380 bytov, z ktorých ostáva voľných posledných deväť – bez výnimky väčšie byty, ktorých cena od spustenia predaja významne narástla. Štandard aj dispozície boli na relatívne dobrej úrovni. Na prízemí výškovej budovy bude umiestnených niekoľko prevádzok, kde by mali vzniknúť prioritne služby pre obyvateľov domu. Kancelársky objekt obsahuje 11,5-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných priestorov, z toho 10,5-tisíc metrov kancelárií. Celkový počet parkovacích miest je 600. Architektúru spracovala kancelária GFI.

 

 

Klingerka bola aj pred odhalením celej fasády mimoriadne významnou súčasťou bratislavskej panorámy, teraz sa však jej vyznenie ešte posilní. Pohľad na vežu je rozporuplný – pri budove menšej mierky by to azda pôsobilo lepšie, pri danom rozsahu však ani „jutový vzor“ nezakryje, že aj na pomery rastúcej Bratislavy ide niečo nepatrične veľké. Projekt je výsledkom nemilosrdnej kombinácie snahy o maximalizáciu výnosu, redukcie nákladov a územnoplánovacích, resp. stavebno-technických parametrov a pravidiel.

Development mohol azda vyzerať lepšie – napríklad vo forme bloku, s nižšou a subtílnejšou vežou ako dominantou, podzemným parkovaním a s aktívnym parterom – na druhej strane ale treba brať do úvahy, že ekonomika projektu by potom vyzerala úplne inak. Súčasné riešenie znížilo náklady na masívne čistenie pozemku, výstavbu podzemných podlaží, rozsiahlejšie zakladanie, inštalovanie väčšieho počtu výťahov a nebolo v rozpore so svetlotechnickými normami. Takisto ani nenúti developera budovať rozsiahly parter, pričom nie je isté, že by sa naplnil prevádzkami. Za Klingerkou jednoducho stojí prísne racionálne uvažovanie.

Niektorí developeri by sa s pozemkom možno „vyhrali“ viac, čo by si aj s ohľadom na polohu v downtowne zaslúžil. Možno práve to ale odlišuje týchto a JTRE, ktoré sa stalo najväčším bratislavským developerom práve vďaka ekonomickej efektivite svojich projektov. Tento prístup možno kritizovať, nezriedka oprávnene, kľúčovým účelom developerských firiem je ale zarábať peniaze zhodnocovaním pozemkov. V tomto smere sa tomuto investorovi darí a má veľkú dôveru bánk aj klientov.

Ak chce mesto alebo verejný sektor zvýšiť predpoklad, že bude architektúra kvalitnejšia, verejné benefity výraznejšie a urbanistické riešenie vhodnejšie, musí k tomu samo vytvárať podmienky. Tie by mali smerovať k tomu, aby developeri vnímali investície v tomto smere ako prospešné – a to nielen v kvalitatívnej, ale aj kvantitatívnej forme. Úplný začiatok je efektívnejšie fungovanie poplatku za rozvoj, ktorý by nemal byť ďalšou daňou, ale reálne by smeroval do rozvoja okolia projektu namiesto nesúvisiacich vyvolaných investícií. Výmenou za to by sa mohlo diskutovať o určitých zlepšeniach tohto developmentu.

Ďalšou veľkou témou sú platby za zmenu Územného plánu, kedy by si investori mohli zaplatiť za urýchlené úpravy plánu, príp. splniť určité kvalitatívne podmienky. Mechanizmus fungovania týchto úprav by musel byť samozrejme veľmi dobre nastavený. Inak však ide o niečo, čo by mohlo prispieť ku skvalitneniu projektov, keďže peniaze, získané takouto úpravou, by sa dali spätne investovať v území alebo priamo v projekte vo forme vzniku kvalitnej občianskej vybavenosti nekomerčného charakteru.

Nakoniec, žiadúci by bol možno ústup od prísneho určovania parametrov zástavby v rámci územných plánov a posilnenie praxe, kde by bol definitívny výzor developmentu výsledkom verejnej konzultácie. Investor by tak mohol získať právo na postavenie vyššej budovy výmenou za zlepšenie verejného priestoru, angažovanie popredného architekta po architektonickej súťaži alebo zriadenie niekoľko dostupných bytov. Opäť ide o skúsenosť skôr z angloamerického plánovania, kde sa ale takto darí mestám pre seba získať vynikajúce benefity.

Gigantická Klingerka, ktorá by sa hodila skôr na predmestie Moskvy, nebude nikdy obľúbeným  projektom. Zároveň však dobre ukazuje, že pomery v našom plánovaní nie sú zdravé, keď je pre investora najlepšou formou výstavby práve toto, hoci ide o okraj nového centra mesta. Ide o veľký oranžovo-biely výkričník nad Bratislavou, upozorňujúci, že sa niečo musí zmeniť. Len chcieť a kritizovať totiž nestačí.

 

Fotografie z 25.4.2021. Pozrite si priebeh výstavby Klingerky vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Výhľady z Klingerky, máj 2022

01.06.2022 16:45:04 Adrian Gubčo

Jedným z najvýraznejších benefitov bývania vo výškovej budove sú výhľady na zvyšok mesta. Obzvlášť to platí v prípade, že ide o najvyššiu rezidenčnú budovu - čo je v Bratislave Klingerka od developera J&T Real Estate. Čerstvo dokončená veža má 35 podlaží a 115 metrov. Umiestnená je – nateraz – mimo najvyššej koncentrácie výškových dominánt, vďaka čomu sú z jej najvyšších podlaží nerušené výhľady na celú metropolu.

Čítať viac

Klingerka je definitívne dokončená: na návšteve najvyššej rezidenčnej veže Bratislavy

30.05.2022 14:43:15 Adrian Gubčo

V bratislavskom downtowne bola dokončená ďalšia výšková budova, ktorá patrí v mnohých ohľadoch k najvýraznejším novostavbám v meste. Dané to je jej výškou, proporciami, počtom bytov alebo farebným riešením. Klingerka od J&T Real Estate tak vyvolala mnoho diskusií. Ako však vyzerá zvnútra, aký štandard bývania prináša a aká je celková kvalita tejto aktuálne najvyššej rezidenčnej budovy Slovenska?

Čítať viac

Prvá etapa Klingerky je dokončená

17.01.2022 17:09:00 Adrian Gubčo

Výstavba mohutného polyfunkčného developmentu Klingerka od J&T Real Estate je ukončená a projekt skolaudovaný. Komplex, pozostávajúci z nižšej administratívnej a vyššej rezidenčnej veže a doplnený o parkovací dom a park, bol vo výstavbe takmer tri roky a priniesol premenu predtým prázdnej a zanedbanej plochy. Výšková budova je aktuálne najvyššou obytnou budovou na Slovensku a jednou z dominánt bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka vstupuje do záverečnej fázy výstavby, vzniká aj nový park

14.09.2021 12:30:00 Adrian Gubčo

Mohutný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate sa blíži k celkovému dokončeniu. Zvonka je už podstatná časť prác ukončená, výstavba sa tak sústreďuje na interiéry. Okrem toho sa pracuje aj na úprave priľahlých plôch – najmä severne od dvojice nových veží, kde vzniká nový park. Verejný priestor má zjemniť kontakt medzi pôvodnou a novou zástavbou.

Čítať viac

Klingerka dosiahla plnú výšku a stala sa najvyššou rezidenčnou budovou Bratislavy

19.11.2020 15:05:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom Bratislava získala najvyššiu rezidenčnú a celkovo druhú najvyššiu budovu. Hrubú stavbu dosiahla rezidenčná veža, ktorá je súčasťou polyfunkčného projektu Klingerka. Developer J&T Real Estate a zhotoviteľ STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo umiestnili na vrchol budovy glajchu, ktorá má tvar cievky na nite.

Čítať viac

Klingerka začína odhaľovať fasádu

08.10.2020 11:57:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najvýraznejších súčasných bratislavských projektov pokročila do takej fázy, že začína byť zreteľná jeho budúca podoba. Na nižšej z dvojice výškových objektov prvej etapy Klingerky sa začína odhaľovať fasáda, vyššia veža by mala nasledovať čoskoro. Tá by mala v priebehu tohto mesiaca zároveň dosiahnuť plnú výšku.

Čítať viac

Klingerka je pred dosiahnutím plnej výšky

25.08.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Mohutný polyfunkčný komplex Klingerka, ktorého vyššia časť sa po dokončení stane na krátku dobu najvyššou rezidenčnou budovou Slovenska, sa blíži k dosiahnutiu maximálnej výšky 115 metrov. Okrem toho sa čoskoro začne odhaľovať fasáda oboch častí projektu, rezidenčnej aj kancelárskej. Po dokončení Klingerka dotvorí východnú časť bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka je v dvoch tretinách výšky

10.06.2020 16:21:00 Adrian Gubčo

Druhá najvyššia rozostavaná budova v Bratislave sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Vďaka rýchlemu postupu výstavby dosahuje Klingerka od J&T Real Estate dve tretiny svojej výšky, ktorá z nej na určitú dobu spraví najvyššiu obytnú budovu na Slovensku. Okrem toho sa pravdepodobne čoskoro začne inštalovať aj obloženie fasády obytnej časti, čo nám dá predstavu o finálnom vzhľade budovy.

Čítať viac

Klingerka rastie aj napriek pandémii a stáva sa viditeľnou súčasťou panorámy

09.04.2020 12:17:00 Adrian Gubčo

Klingerka je jeden z najvýraznejších aktuálne rozostavaných projektov v Bratislave a postupne to začína byť viditeľné. Kým nižšia z budov, administratívny objekt Klingerka Offices, už dosiahla plnú výšku, vyššia rezidenčná veža ju prerástla a rýchlo pridáva nové podlažia. Po dokončení pôjde na určitú dobu o najvyššiu obytnú budovu na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rýchlo rastie, administratívna budova dosiahla plnú výšku

06.02.2020 10:31:00 Adrian Gubčo

Veľký a v blízkej budúcnosti veľmi výrazný projekt Klingerka, tvoriaci východný okraj bratislavského downtownu, rýchlo napreduje. Nižšia administratívna budova je už v štádiu hrubej stavby, kým budúca rezidenčná veža postupne pridáva podlažia. Developer J&T Real Estate buduje development, kde vznikne na istú dobu najvyšší rezidenčný objekt na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rastie, odhalenie druhej etapy sa predpokladá čoskoro

06.11.2019 15:10:00 Adrian Gubčo

Na okraji bratislavského downtownu rýchlym tempom rastie projekt Klingerka, v rámci ktorého vzniká (zatiaľ) najvyššia rezidenčná veža na Slovensku, ako aj nové kancelárske kapacity. Ide však len o prvú časť developmentu, v druhej, ktorej odhalenie je predpokladané už čoskoro, sa očakáva vznik ďalších bytov, kancelárií a obchodov, ako aj nových výškových budov.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje kancelárie v Klingerke

21.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate rozbehol výstavbu polyfunkčného kompelxu Klingerka na okraji bratislavského downtownu už pred nejakým časom, no až teraz zverejnil informácie o jeho kancelárskej časti – Klingerka Offices, ktorá bude menším bratom susednej rezidenčnej veže, ktorá bude patriť k najvyšším v metropole.

Čítať viac

Najvyššia rezidenčná budova Slovenska už rastie

16.07.2019 12:37:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Klingerka od developera J&T Real Estate sa naplno rozbehla a nad zemou už vznikajú prvé nadzemné podlažia. Dá sa predpokladať, že rast dvoch veží bude veľmi rýchly a Bratislava a Slovensko tak už čoskoro získajú novú najvyššiu rezidenčnú budovu – minimálne na určitú dobu.

Čítať viac

Výstavba Klingerky sa rozbieha, Bratislava získa ďalšiu výškovú budovu

21.03.2019 08:20:00 Adrian Gubčo

V downtowne sa začína stupňovať ruch na ďalšom pozemku – polyfunkčný projekt Klingerka je už nejakú dobu oficiálne vo výstavbe a stavebník sa pripravuje na zakladanie stavby. Po dokončení vznikne v Klingerke (snáď dočasne) najvyššia obytná budova na Slovensku. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Klingerku je právoplatné

13.02.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate dnes oznámil, že stavebné povolenie pre polyfunkčný komplex Klingerka nadobudlo právoplatnosť. Už čoskoro tak začne rásť v bratislavskom downtowne ďalšia výšková budova s výškou nad sto metrov, ktorá bude v čase dokončenia najvyššou rezidenčnou vežou v krajine.

Čítať viac

Klingerka má stavebné povolenie a ide do výstavby

28.12.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Vznikajúci bratislavský downtown získa ďalšiu vežu. Po udelení stavebného povolenia pre Discovery Residence pristúpila mestská časť Ružinov k rovnakému kroku aj v prípade polyfunkčného komplexu Klingerka od developera J&T Real Estate. Bratislava tak čoskoro získa svoju druhú najvyššiu rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Na Klingerke už prebiehajú prípravné práce

01.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Na pozemku, kde má vyrásť polyfunkčný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate, je už nejakú dobu viditeľná aktivita. Hoci nejde o samotnú výstavbu, tá by sa mohla spustiť čoskoro, možno ešte do konca roka.

Čítať viac

Klingerka má územné rozhodnutie a začína s prípravnými prácami

06.06.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Klingerka od developera J&T Real Estate (JTRE) má konečne územné rozhodnutie a priblížil sa tak k začiatku výstavby. V najbližších mesiacoch sa bude na pozemku realizovať čistenie podložia, neskôr sa spustí aj výstavba samotného projektu, ktorého súčasťou bude najvyššia rezidenčná veža na Slovensku.

Čítať viac

Spojená Bratislava sa naďalej odhaľuje: Novinky z Nového Lida a detaily električkovej trate

15.09.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate naďalej stupňuje snahy o získanie verejnej podpory pre svoje projekty, ktoré pokryjú prakticky celé nábrežné územie medzi Starým mostom a Mostom Apollo. Všetky zámery v tejto oblasti zhrnul do projektu pod názvom "Spojená Bratislava" s cieľom priblížiť mesto k Dunaju a dať mu nové centrum. Postupne sa tak odhaľuje stále viac informácii o tejto veľkolepej vízii.

Čítať viac

J&T Real Estate odhalilo svoju víziu nového centra Bratislavy

04.08.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Na včerajšej tlačovej konferencii predstavil developer J&T Real Estate svoje plány na pretvorenie nábrežia Dunaja, pričom naznačil budúcu podobu developmentov v oblasti. Okrem toho, developer bude žiadať, podobne ako HB Reavis, ktorý dávnejšie predstavil svoje rozsiahle zámery, o udelenie štatútu významnej investície.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube