YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.11.2022 19:15

Najkrajšia veža v Bratislave? Discovery Residence je architektonickým pokladom budúceho bulváru (VIDEO)

Discovery Residence je jedným z mnohých bratislavských projektov výškových budov, patrí však k najvydarenejším. Pôvodne pritom malo ísť o nevábnu vežu, po úpravách sa z nej stala skutočná okrasa Mlynských nív. Dnes zanedbaná ulica sa má zmeniť na skutočný bulvár, pričom realizácia od RMC Properties Slovakia bude jej architektonickou dominantou.

Zdroj: YIM.BA

Zdroj: YIM.BA

Mlynské nivy sú pomerne dlhou ulicou, ktorá predstavovala spojnicu centra mesta s priemyselnými štvrťami na východ od neho. Na začiatku 21. storočia sa tento charakter začal meniť. Pozdĺž ulice sa postupne rozvíja jeden projekt za druhým, vrátane výškových budov. V budúcnosti sa očakáva, že sa ulica stane hlavnou osou nového centra Bratislavy a po výstavbe električkovej trate a zmene profilu aj mestským bulvárom.

Medzi mnohé realizácie sa mala zaradiť aj veža, pôvodne nazývaná Discovery Tower. Prvotné nákresy naznačovali, že pôjde o banálnu budovu. Zámer však prebrala spoločnosť RMC Properties Slovakia, stále ešte relatívne mladý developer, no s veľkými ambíciami. Svojmu prvému projektu chcela dodať vysokú kvalitu, preto oslovila architektonickú kanceláriu Pantograph. Renomovaní architekti vežu výrazne prekreslili a upravili. S novým názvom Discovery Residence sa črtala ako mimoriadne sľubný vstup do exponovanej lokality.

 

 

Dnes je budova dokončená a do jej 137 rezidencií a komerčných priestorov na celkovo 22 podlažiach sa sťahujú prví obyvatelia a nájomníci. Súčasťou projektu je aj upravený, verejne prístupný priestor v susedstve budovy, nadväzujúci na zelené plochy susedného bizniscentra. Parkovanie je z drvivej väčšiny umiestnené v podzemí, aby ním neboli zaťažované vonkajšie priestory.

Developerovi sa podarilo predať všetky byty a v projekte si zriadil sídlo aj on sám. O reprezentatívnosti Discovery Residence je presvedčený nielen on – napokon, ide o jednu z prvých, ak nie o prvú bratislavskú výškovú budovu, ktorá bola nominovaná na prestížne ocenenie CE ZA AR. Už teraz tak možno konštatovať, že budúci bulvár Mlynské nivy získal atraktívnu realizáciu, ktorá mu dodá vyššiu úroveň.

Ostáva škodou, že veža nie je vyššia – niektoré bratislavské výškové budovy by si zaslúžili, aby ich prekryla elegantná Discovery Residence.

 

Pozrite si výstavbu Discovery Residence vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Discovery Residence odhaľuje definitívnu podobu

04.05.2021 10:35:43 Adrian Gubčo

Discovery Residence je ďalším rozostavaným projektom výškovej budovy, ktorý v týchto dňoch odhaľuje definitívnu podobu svojej fasády. Po Klingerke, stojacej len niekoľko stoviek metrov opodiaľ, sa k definitívnemu dokončeniu blíži aj vežiak, ktorý nakrátko vzbudil kontroverzie veľmi výraznými zmenami pred dokončením.

Čítať viac

Discovery Residence prechádza zmenami

19.01.2021 11:59:00 Adrian Gubčo

Projekt Discovery Residence v prudko sa transformujúcej časti štvrte Mlynské Nivy by sa mal zásadne upraviť. Stavebný úrad v mestskej časti Ružinov totiž ešte v priebehu minulého roka vydal povolenie k zmene stavby pred dokončením pre developera RMC Properties Slovakia. Úpravy sú pomerne zásadné, investor však ubezpečuje, že kvalita projektu sa tým nezníži.

Čítať viac

Discovery Residence napreduje a získava fasádu

12.10.2020 11:25:30 Adrian Gubčo

Do panorámy Bratislavy preniká ďalšia výšková budova: Discovery Residence pridáva podlažia a blíži sa k dosiahnutiu plnej výšky. Výstavba pokročila natoľko, že sa pod lešením postupne odhaľuje fasáda veže, ktorá na vizualizáciách zaujala eleganciou a decentnosťou. Projekt už čoskoro dotvorí severnú stranu ulice Mlynské nivy, postupne sa meniacej mestskej triedy.

Čítať viac

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Discovery Residence prejde úpravami a hlási nový termín dokončenia

27.05.2020 16:50:59 Adrian Gubčo

Projekt rezidenčnej výškovej budovy Discovery Residence prejde menšími zmenami. Developer REMAC Properties podal na ružinovský stavebný úrad žiadosť o zmenu stavby pred dokončením, ktorá spočíva v rozšírení priľahlých zelených plôch alebo aktualizácii dátumu dokončenia. Veža sa postupne stáva súčasťou panorámy transformujúcej sa štvrte Mlynské Nivy.

Čítať viac

Discovery Residence začína výraznejšie rásť, na Nivách pribúda ďalšia výšková budova

26.03.2020 14:03:00 Adrian Gubčo

Projekt Discovery Residence zatiaľ nepatrí k najviditeľnejším a začiatok realizácie bol spojený s meškaním oproti pôvodným plánom. V posledných mesiacoch sa však výstavba naplno rozbehla a na parcele v dynamicky sa meniacej časti Mlynských Nív už rastú prvé podlažia. Discovery Residence bude čoskoro ďalším atraktívnym doplnkom modernej časti Bratislavy.

Čítať viac

Discovery Residence je už vo výstavbe

09.05.2019 17:20:00 Adrian Gubčo

Po niekoľkomesačnom omeškaní sa definitívne spustila výstavba ďalšej bratislavskej výškovej budovy. Veža s názvom Discovery Residence vzniká v zóne Mlynské nivy – západ, ktorá sa transformuje z priemyselnej štvrte na kancelárskou-obytnú časť Bratislavy.

Čítať viac

Discovery Residence má stavebné povolenie

27.12.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Discovery Residence sa po niekoľkomesačnom zdržaní konečne blíži k spusteniu výstavby. Mestská časť Ružinov, do ktorej pôsobnosti projekt patrí, totiž vydala stavebné povolenie pre bytový dom, ktorý bude ďalším moderným doplnkom do transformujúcej sa zóny okolo ulice Mlynské nivy.

Čítať viac

Discovery Tower rebranduje na Discovery Residence a odhaľuje nový výzor

28.03.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Už dlhšie je známy zámer výstavby 22-podlažnej výškovej budovy na ulici Mlynské nivy, v dotyku s Apollo Business Center II, ktorá bola pôvodne známa pod názvom Discovery Tower. Developer CKM Reality, s.r.o., však projekt odstúpil blízkej spoločnosti REMAC Properties, patriacej pod český investičný fond ZMJ SICAV, a.s., spojený s podnikateľom Jozefom Brhelom. V rámci vývoja projekt prešiel rebrandingom na Discovery Residence a výmenou architektov, čo bol jednoznačne dobrý krok.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube