Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.10.2020 11:25

Discovery Residence napreduje a získava fasádu

Do panorámy Bratislavy preniká ďalšia výšková budova: Discovery Residence pridáva podlažia a blíži sa k dosiahnutiu plnej výšky. Výstavba pokročila natoľko, že sa pod lešením postupne odhaľuje fasáda veže, ktorá na vizualizáciách zaujala eleganciou a decentnosťou. Projekt už čoskoro dotvorí severnú stranu ulice Mlynské nivy, postupne sa meniacej mestskej triedy.

Article Big

Výstavba Discovery Residence sa po určitom omeškaní spustila v prvej polovici roka 2019. Development od podfondu RMC Properties, pre ktorý ide o jeden z prvých realitných projektov, nepatril k najrýchlejšie rastúcim projektom, aktivita na stavbe sa však nikdy nezastavila. Budova dosiahne štádium hrubej stavby ešte v priebehu tohto roka.

Discovery Residence bola pôvodne navrhovaná s iným názvom, dizajnom aj investorom. Pôvodná Discovery Tower od CKM Reality a ateliéru HFD Architects pôsobila banálnym dojmom, RMC Properties však oslovila kvalitnú, aj keď mladú kanceláriu Pantograph, ktorá pripravila atraktívny redizajn veže. Ako sa ukazuje, dnes sa táto nová podoba stáva realitou. Nové obloženie budovy sa už rysuje a všetko nasvedčuje tomu, že projektu dodá na príťažlivosti.

Advertising

Severná strana ulice tak získava ďalší vežiak. Po dokončení bude mať 22 podlaží a výšku 75 metrov, čím síce nepatrí ani zďaleka k najvyšším, v rámci ulice však bude výrazný. Ako to názov prezrádza, ide dominantne o rezidenčnú budovu, na prvých dvoch podlažiach však vznikne aj občianska vybavenosť. Objekt bude osadený na hrane väčšieho pozemku smerom k ulici, zvyšok parcely bude parkovo upravený a dotvorený športoviskami či detským ihriskom.

Vo veži vznikne 137 bytov, ako voľných uvádza oficiálna stránka 12 bytov, a to výlučne na najvyšších podlažiach. Ceny uvedené nie sú, v čase spustenia predaja však Discovery Residence nepatrilo k najdrahším projektom. Medzičasom však developer ceny navyšoval, čo odzrkadľuje fakt, že s postupným ohlasovaním nových investícií sa už veľmi zreteľne ukazuje, že lokalita bude patriť k ďaleko lukratívnejším. Cenu zvyšuje aj nutnosť dokúpenia parkovacieho miesta, ktoré je v ponuke za 20-tisíc eur.

Byty tak boli zaujímavé aj z investičného hľadiska – okrem priaznivej ceny ponúkali aj veľmi uspokojivé dispozície (boli tu jedny z najpriestornejších dvojizbových bytov v Bratislave) a decentný štandard. Pozitívom sú veľké okná a loggie, ktoré dobre dotvárajú aj architektúru budovy. Budova bude disponovať recepciou, čo je doménou skôr luxusnejších rezidenčných komplexov. Vybavenie projektu dotvára zmieňovaná obchodná vybavenosť s výmerou 600 metrov štvorcových a zelené úpravy.

Projekt by mal byť pravdepodobne dokončený v priebehu budúceho roka a stane sa – aspoň nateraz – asi najatraktívnejšou novostavbou v bezprostrednom okolí a aj medzi bratislavskými výškovými budovami pôjde o jeden z lepších príkladov. Nová veža dodá postupne sa formujúcej zástavbe v okolí ulice Mlynské nivy, potenciálneho mestského bulváru, na elegancii. Rozhodne bude viac, ako len prostou výplňou územia a necitlivou exploatáciou pozemku.

 

Mlynské nivy sa môžu premeniť na mestskú triedu s električkou

 

Discovery Residence by malo prispieť k zvýšeniu kvality a tým aj hodnoty blízkej štvrte. S postupujúcim developmentom v downtowne, teda v priestore medzi Stanicou Nivy, Dostojevského radom, Dunajom a Košickou ulicou, sa Zóna Mlynské Nivy - Západ stáva priestorom expanzie developerskej aktivity. Pre postindustriálnu štvrť to znamená totálnu zmenu jej charakteru, na druhej strane ale aj rast záťaže, ktorá ovplyvní nielen dopravnú situáciu v lokalite.

Výstavba veľkých developmentov, ku ktorým patria okrem Discovery Residence aj pripravované kancelárske schémy Nové Apollo, The Mill alebo Office Prístavná 1, rezidenčné projekty Pri Mlynoch či čerstvo odovzdané Jarabinky, a multifunkčný zámer od YIT Slovakia, prinesie do územia tisíce nových obyvateľov a pracujúcich. V oblasti dnes žije (alebo žilo) len málo ľudí, onedlho však pôjde o jednu z najhustejšie osídlených a využívaných častí Bratislavy.

Základnou podmienkou ďalšieho rozvoja lokality by tak mala byť transformácia hlavnej komunikačnej osi, ktorou je ulica Mlynské nivy, na mestskú triedu. Jej šírka umožňuje umiestnenie nielen vozovky, ale aj širokých chodníkov, segregovanej cyklotrasy (cyklotrás), stromových alejí, a, v neposlednom rade, električkovej trate. Ulica je jednou z alternatív, ako viesť električkovú trať pri výhľadovej výstavbe novej radiály do Prievozu a ďalej do Podunajských Biskupíc a Vrakune.

Či tu táto trať naozaj bude, nie je ešte známe, hoci starosta mestskej časti Bratislava – Ružinov Martin Chren, ktorý by mal byť o budúcnosti priestoru najlepšie informovaný, v diskusii na sociálnej sieti naznačil, že by mesto mohlo uprednostniť práve Mlynské nivy. Ak by sa táto informácia potvrdila, pre štvrť by to bola úplne zásadná správa: zóna by získala vynikajúce spojenie verejnou dopravou s novým centrom mesta a po dobudovaní spojky cez Dunajskú ulicu aj s autobusovou stanicou a historickým jadrom.

Okrem dopravnej infraštruktúry je zatiaľ problémom aj sociálna infraštruktúra, resp. verejná občianska vybavenosť. Z Ružinova prichádzajú podnety, že chýbajú predovšetkým kapacity v školách a táto štvrť by si zaslúžila vybudovanie veľkej základnej školy, ktorá by obsluhovala celú oblasť. Komplikáciou je však absencia dostatočne veľkých pozemkov vo verejnom vlastníctve, kde by sa dalo takéto zariadenie vybudovať.

Všetko tak smeruje k tomu, aby sa táto časť mesta zmenila na jednu z najmodernejších a najatraktívnejších častí metropoly. Aby však z tohto územia vzniklo aj kvalitné miesto pre život v zmysle filozofie 15-minútového mesta (všetka potrebná základná vybavenosť dostupná do 15 minút peši), resp. mesta krátkych vzdialeností, budú potrebné ešte významné negociácie a investície nielen zo strany developerov, ale aj verejného sektoru.

 

Fotografie z 3.10.2020. Pozrite si výstavbu Discovery Residence vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: REMAC Properties

Súvisiace články

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Discovery Residence prejde úpravami a hlási nový termín dokončenia

27.05.2020 16:50:59 Adrian Gubčo

Projekt rezidenčnej výškovej budovy Discovery Residence prejde menšími zmenami. Developer REMAC Properties podal na ružinovský stavebný úrad žiadosť o zmenu stavby pred dokončením, ktorá spočíva v rozšírení priľahlých zelených plôch alebo aktualizácii dátumu dokončenia. Veža sa postupne stáva súčasťou panorámy transformujúcej sa štvrte Mlynské Nivy.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Lobby v zrekonštruovanej Pradiarni 1900.

Lobby in recently reconstructed Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #pradiaren1900 #zwirn #office #work #city #architecture #historicalarchitecture #design #art

@yitslovakia
Od dnes od obeda sa spúšťa premávka na zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále.

Service on the modernised tram track in Karlova Ves and Dúbravka will renewed today.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation #riverfront #dubravka #infrastructure #vsco

@dpbratislava
Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
V Záhorskej Bystrici sa stáva realitou nová mestská štvrť.

A new neighborhood in Záhorská Bystrica is becoming reality.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #zahorskabystrica #zahorie #construction #architecture #contemporaryarchitecture #kolisky #karpatiumrezidencie

@itbdevelopment
Pozrieť viac

YouTube