Author photoMartina Gregová 15.05.2024 20:45

Špičkový cowork na netradičnom mieste. Známy milionár mení Devín, s novým projektom bojuje o prestížne ceny

Po dizajnovej stránke oceňovaný projekt Base4Work, ktorý sídli v Jurkovičovej teplárni, má silnú konkurenciu. V budove bývalej vodárne v Devíne bolo otvorené coworkingové centrum navrhnuté v „boho” štýle. Popri pracovných priestoroch ponúka tiež neformálne zóny a príjemnú atmosféru. Projekt ašpiruje na získanie niekoľkých ocenení.

Autor: Michal Jakubec

Autor: Michal Jakubec

Coworkingové centrá sa stávajú čoraz populárnejšou formou poskytovania miesta pre prácu. Ich popularita narástla najmä v období tesne po pandémii, keď mnoho spoločností začalo po skúsenosti s prácou z domu transformovať riešenie pracovných priestorov. Tieto centrá ponúkajú ľuďom príjemné prostredie na samostatnú aj skupinovú aktivitu. Zároveň sa neformálnosťou odlišujú od tradičných kancelárií, čo je považované za jedno z ich najväčších pozitív.  

Tento typ priestorov sa teší pomerne veľkej obľube aj v Bratislave. Mnohé bratislavské projekty sú zároveň dôkazom toho, že coworkingové centrá môžu mať naozaj vysokú architektonickú kvalitu. Medzi najznámejšie priestory tohto typu patrí bezpochyby projekt Base4Work, ktorý sa nachádza v cenami ovenčenej Jurkovičovej teplárni v downtowne. Pozoruhodný projekt v netradičnej budove bol nedávno otvorený aj v mestskej časti Devín. 

Ide o coworkingové centrum s názvom H2O, ktoré sídli v objekte bývalej vodárne. „Stará vodáreň, ktorá sa nikdy nepoužívala, bola zistená na našich pozemkoch ako stavba, ktorá nikde nebola evidovaná. Našli sme tak majetok magistrátu, o ktorom nikto nevedel. Nepotrebná haraburda sa premenila na priestor, ktorý poslúži mnohým Devínčanom,” povedal pre portál Startitup majiteľ objektu a investor Patrik Tkáč. Ide o jedného z partnerov v skupine J&T.  

Galéria

 • Autor: Michal Jakubec
 • Autor: Michal Jakubec
 • Autor: Michal Jakubec
 • Autor: Michal Jakubec
 • Autor: Michal Jakubec
 • Autor: Michal Jakubec
 • Autor: Michal Jakubec
 • Autor: Michal Jakubec
 • Autor: Michal Jakubec
 • Autor: Michal Jakubec
 • Autor: Michal Jakubec
 • Autor: Michal Jakubec
 • Autor: Michal Jakubec

Návrhom interiérových priestorov bývalej továrne bolo poverené štúdio Morocz_Tacovsky. Podľa architektov bolo cieľom projektu vytvorenie co-workingových priestorov na troch podlažiach, ktoré by návštevníkom a užívateľom poskytli prenajímateľné pracovné miesta rôzneho druhu od open desk až po office desk. Súčasťou riešenia mali byť zároveň aj rozšírené služby v podobe neformálnych zón. 

Prvé podzemné podlažie objektu bolo v rámci návrhu vyčlenené pre šatne, hygienické zázemie, sklad a akumulačnú nádrž. O podlažie vyššie sa nachádza ústredný coworkingový priestor s recepciou a oddychovou zónou. Doplnený je o uzavretú zasadačku, menšiu spoločenskú miestnosť a hygienické zázemie. Na najvyššom podlaží je umiestnených niekoľko samostatne fungujúcich kancelárskych priestorov, fitness miestnosť, zasadačka, kuchynka a potrebné hygienické či technické priestory.  

Cieľom projektu však nebolo len vytvorenie dobre fungujúceho pracovného prostredia. Dôležité bolo tiež navodenie uvoľnenej a pokojnej atmosféry. Na základe tejto požiadavky architekti pristupovali aj k výberu farieb a materiálov. Vychádzali pritom z požiadavky klienta, ktorý jasne zadefinoval požadovaný štýl dizajnu – boho. „V interiéri prevládajú prírodné materiály a pastelové až zemité farby, ktoré sú miestami zvýraznené zelenými a žltými doplnkami. Nábytok, najmä v neformálnych priestoroch, je zvolený v čalúnených, mäkkých tvaroch, aby evokoval uvoľnené a pokojné pracovné prostredie na premýšľanie alebo stretnutie,” približujú autori.  

Najvýraznejšie prvky interiéru sa bezpochyby nachádzajú na prvom nadzemnom podlaží v časti oddychovej zóny. Dominantou tohto priestoru sa stala atypicky riešená sedacia súprava, doplnená o sériu ratanových závesných svietidiel, ktoré prechádzajú cez otvorenú galériu v centre miestnosti.  

Z materiálov tu prevládajú predovšetkým mäkké textílie, výrazná tehlová stena pozdĺž schodiska, teplé drevo, betónový strop a čierny kov. K vytvoreniu príjemnej pracovnej atmosféry prispieva tiež dostatok zelene. Rovnakú kombináciu materiálov možno pozorovať aj o podlažie vyššie. Výnimku tvorí len fitness miestnosť. Tehlovú stenu, betónový strop a drevené detaily tu dopĺňa najmä tmavosivá farba a výrazná žltá, ktorá tvorí dôležitú časť schodiska. Za zmienku stojí aj svetelný dizajn, ktorý pozostáva z atypicky tvarovaných LED pásov.  

Na rozdiel od hlavných priestorov, situovaných v dvoch nadzemných podlažiach, v časti šatní dominujú svetlé farby, doplnené o drevené súčasti. Ani tu nechýbajú viaceré interiérové prvky v boho štýle a výrazné čierne detaily.  

Projekt H2O cowork sa nachádza medzi finalistami na cenu Office roka 2024. O získanie ocenenia súperí napríklad s niekoľkými kanceláriami architektonických štúdií, s o sídlom Deloitte, developera Immocap a inými, veľmi kvalitne navrhnutými kancelárskymi priestormi. Zároveň sa nachádza medzi nomináciami na prestížne ocenenie Interiér roku v kategórii LD Seating, pod ktorú spadajú coworkingové centrá a kancelárske priestory. O víťazstvo tu zabojuje s ďalšími 33 dielami zo Slovenska aj Česka.  

Devín nie je tradične spájaný s prítomnosťou kancelárskych objektov alebo ako sídlo významných firiem. Tento projekt to však môže zmeniť a miestnym podnikateľom a obyvateľom vytvoriť nové miesto pre prácu. Zaraďuje sa zároveň do série investícií, spojených práve s Patrikom Tkáčom, ktorý tu má svoju rezidenciu. K realizáciám, za ktorými stojí, patria aj potraviny Od našich alebo reštaurácia ECK, ktorá je považovaná za jednu z najlepších v Bratislave - a to aj napriek tomu, že nemá ani dva roky. Krok po kroku sa tak Devín mení a zvyšuje svoju atraktivitu pre život i návštevu. 

 

(Interiér roku, Startitup, Officeroku, H2O coworking, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube