Author photoMartina Gregová 06.11.2024 21:02

Konečne kvalitné Námestie SNP. Odvážna štúdia vyháňa autá a vracia priestor ľuďom

Námestia vznikli ako zhromažďovacie priestory, kde sa v minulosti konali rozličné podujatia - trhy, manifestácie, kultúrne či náboženské stretnutia a i. Neskôr však mnohé z týchto plôch podľahli tlaku automobilizmu a premenili sa na parkoviská alebo fragmentované priestranstvá, ktoré neposkytujú vhodné podmienky pre trávenie času. Cesta k zlepšeniu situácie tak vedie cez obmedzenie automobilovej dopravy.

Zdroj: MAPPA, Studio MAAUS

Zdroj: MAPPA, Studio MAAUS

Architekti zo štúdia MAAUS v spolupráci s Mestským ateliérom priestorového plánovania a architektúry (MAPPA Ostrava) pred časom predstavili urbanistickú štúdiu, na základe ktorej prejde Námestie SNP v Ostrave výraznou premenou. Riešené územie sa nachádza v mestskom obvode Ostava - Juh a tvorí priestor pred Domom kultúry Akord.  

O rekonštrukcii tohto verejného priestoru rozhodla samospráva mesta Ostrava. Hlavným dôvodom bol fakt, že súčasná podoba dnes nezodpovedá jeho významu. Návrh sa rovnako zaoberá aj doplnením zástavby v okolí námestia.  

Vo všeobecnosti sa v ňom architekti snažili najmä o prepojenie momentálne vozovkou oddelených častí verejného priestoru, odstránenie niektorých priestorových bariér, doplnenie cyklotrasy, výsadbu novej zelene, minimalizáciu parkovacích miest v danej lokalite a presun či doplnenie niektorých potrebných funkcií.  

Galéria

  • Zdroj: MAPPA Ostrava
  • Zdroj: MAPPA Ostrava
  • Zdroj: Studio MAAUS
  • Zdroj: Studio MAAUS
  • Zdroj: Studio MAAUS
  • Zdroj: Studio MAAUS

Dnes predpriestor Domu kultúry Akord slúži predovšetkým na parkovanie, v budúcnosti by sa mal vďaka viacerých krokom premeniť na miesto určené na trávenie voľného času a stretávanie. Podľa architektov zo štúdia MAAUS bolo hlavným cieľom štúdie upokojenie danej lokality. Momentálne je súčasťou riešeného územia približne 50 parkovacích miest.  

„Spolu s mestským obvodom už dlhší čas sledujeme neutešený stav a problémy tejto lokality. Myslíme si, že na takomto dôležitom námestí, jednom z troch hlavných v Ostrave-Juhu, by priamo pred kultúrnym domom nemalo byť parkovisko," tvrdí mestský architekt Ondřej Vysloužil, riaditeľ MAPPA. Zrušené parkovisko sa presunie do časti, kde sa dnes nachádza tržnica. Tržnica sa zas presunie na miesto, kde dnes stojí parkovisko. 

Odstráni sa tiež vozovka, ktorá v súčasnosti rozdeľuje verejný priestor na dve časti. Toto riešenie okrem utlmenia dopravy prinesie aj väčšiu bezpečnosť pre chodcov a cyklistov v danej lokalite. „Cieľom štúdie bolo vytvoriť celistvé verejné priestranstvo, ktoré bude prepojené priestorovo a funkčne,” tvrdia architekti. V rámci participačného stretnutia boli rovnako stanovené trasy, ktorými sa chodci pohybujú. To do veľkej miery určilo plánované dopravné riešenie lokality. 

Dôležitou súčasťou novej podoby námestia bude aj jeho bezbariérovosť. Na viacerých miestach dôjde k úprave terénu. To bude mať za následok odstránenie schodov a iných priestorových bariér, ktoré v súčasnosti komplikujú plynulý pohyb na danom území. Štúdia zároveň prináša aj pohľad na to, ako by mohlo byť Námestie SNP využívané v čase rôznych kultúrnych akcií či vianočných trhov.  

Podľa zverejnenej štúdie dôjde k výsadbe nových stromov a pribudnú tiež dažďové záhrady. „Stromy by v centrálnej časti námestia mali vytvoriť súvislú alej. Mimo priestoru námestia bude doplnené stromoradie v uliciach Rodimcevova a Čujkovova. Počíta sa tiež s úpravou podoby vodného prvku, ktorého súčasťou bude socha Slnenie,” popisujú autori štúdie.  

Veľký dôraz bol kladený aj na riešenie vegetácie a na návrh nových povrchov. Hlavnú pochôdznu plochu námestia majú po novom tvoriť veľkoformátové dlažobné kocky. V parkovej časti bude centrálna plocha riešená mlatom a betónovými obdĺžnikmi so širokou špárou.  

Okrem presunu polohy tržnice priamo do centrálnej časti Námestia SNP, v predpriestore Domu kultúry vznikne tiež priestor pripomínajúci amfiteáter. Na námestie sa vrátia aj exteriérové lavičky, pribudnú pitné fontánky, nové odpadkové koše či stojany na bicykle. 

Architekti zároveň načrtli možnosť ďalšej výstavby v okolí námestia. Pribudnúť by tak mohli nové obchodné prevádzky, kancelárske priestory či rôzne služby. Aj pri tejto časti návrhu zohrala významnú úlohu participácia obyvateľov mesta. Tí sa na stretnutí mohli vyjadriť k existujúcim aj plánovaným funkčným náplniam jednotlivých budov. Ich odpovede na otázku, čo v lokalite chýba, poskytli architektom odrazový mostík pri ďalšom navrhovaní.  

Celý proces realizácie tohto projektu by mal prebehnúť v niekoľkých etapách. Medzi prvé zásahy bolo zaradené presunutie tržnice a vytvorenie nového parkoviska v časti severovýchodne od námestia. Po tomto kroku bude nasledovať samotná rekonštrukcia námestia. Tá môže prebehnúť v celom rozsahu alebo postupnými krokmi. Až po úprave centrálnej časti dôjde k rekonštrukcii zvyšných oblastí v okolí námestia a k dostavbe nových blokov.  

Plánovaná rekonštrukcia Námestia SNP v Ostrave stavia na participačnom procese a údajoch získaných od obyvateľov mesta a majiteľov či užívateľov budov v tesnej blízkosti námestia. Po novom by mal tento verejný priestor slúžiť predovšetkým peším, čo je oproti súčasnému stavu považované za výraznú zmenu. Rozsiahly rozbor daného územia, ktorý sa pretavil do vypracovanej urbanistickej štúdie, by mohol byť dobrým predpokladom k vybudovaniu príjemného verejného priestoru v jednom z najväčších českých miest.  

 

(MAPPA, Mesto Ostrava, Studio MAAUS)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube