Author photoAdrian Gubčo 16.02.2022 17:46

Čerešne Lake získavajú definitívnu podobu

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Druhá etapa rezidenčného projektu Čerešne, nazvaná Čerešne Lake, sa blíži k dokončeniu. Zo šiestich objektov, ktoré aktuálne vznikajú, sa už trojica kolauduje. O niečo neskôr bude dokončená zvyšná trojica objektov, vrátane polyfunkčného bytového domu N – výškovej dominanty komplexu. Developer ITB Development zároveň pripomína, že práce napredujú aj na vybavenosti pre rezidentov, ktorou má byť obytný súbor vybavený.

Čerešne Lake predstavujú pokračovanie pozitívne prijímaného projektu Čerešne (Jednotka), ktorý do zanedbanej lokality na juhovýchodnom okraji Dúbravky prináša nové bývanie a v menšej miere aj občiansku vybavenosť. Developerská spoločnosť ITB Development začala výstavbu v roku 2016 a už vtedy založila koncepciu obytných blokov na ich osadení do riadkovej zástavby, kým nádvorie medzi nimi má byť využité pre pobytové účely. V druhej etape tento koncept rozvíja v ešte výraznejšej miere.

Šestica nových objektov (I-N) tvorí spolu tri riadky a prináša trojicu nových vnútroblokov. Využíva zároveň mierne sa zvažujúci terén vo východo-západnom smere, čo architekti projektu zo spriaznenej kancelárie Architekti Šebo Lichý taktiež využili v prospech modelovania spoločných priestorov. Orientácia na komunitu sa odrazila aj na architektonickom riešení jednotlivých objektov. Budovy I, J a K tak napríklad disponujú spoločnými terasami, ktoré prepájajú jednotlivé vchody a budú podnecovať k intenzívnejšiemu kontaktu medzi susedmi v komplexe.

Dnes už majú domy I-M v podstate definitívnu podobu, keďže dokončené sú fasády a do veľkej miery aj interiéry a spoločné priestory. Dokončiť ostáva najmä dom N, 17-podlažnú vežu na západnom okraji aktuálnej etapy. V tejto chvíli sa pracuje na fasádach a podľa developera sa na konci minulého roka realizovali aj omietky, obklady a dlažby vo vnútorných priestoroch budovy. Stavebné práce ešte prebiehajú na vonkajších priestranstvách, teda na novom detskom ihrisku medzi sériou blokov I, J, K a L, M, alebo na vodnej lagúne pod výškovou budovou. Stavebníka taktiež čaká dobudovanie obvodových chodníkov, parkovacích plôch a záhradné úpravy.

V každom prípade sú ale Čerešne Lake tesne pred dokončením a už v priebehu tohto roka sa do obytného súboru začnú sťahovať prví obyvatelia. V projekte vzniká 217 bytov, ITB Development avizuje, že k dispozícii sú posledné voľné rezidencie – po štyroch v prvých dvoch sériach blokov, 18 vo výškovej budove. Vo veži ide s výnimkou trojizbových o jednotky všetkých typov, vrátane niekoľkých bytov, označených ako „Premium“ – teda o päťizbové jednotky s rozsiahlymi dispozíciami, k čomu developer prikladá aj exteriérové žalúzie v cene.

Štandard je inak o čosi vyšší priemer – pozitívnymi prvkami sú drevené podlahy alebo predpríprava pre exteriérové žalúzie. V ostatných aspektoch je vybavenie kompromisom pre ľudí, ktorí nesmerujú do naozaj luxusných projektov, ale hľadajú dôstojnú úroveň. Napokon, o kvalite sa ITB snaží potenciálnych klientov presvedčiť dvojicou vzorových bytov priamo v Čerešniach Lake, pričom pripravilo mezonetový päťizbový a tradičnejší štvorizbový byt. Ide o tie typy rezidencií, ktoré má developer očividne najväčší problém predať.

Skôr či neskôr však tieto jednotky predá, hoci niektoré z nich sú v rámci bratislavského konzervatívneho trhu netradičné. Developmentu nemožno uprieť celkom silný dôraz na rozvoj susedských vzťahov – v Čerešne Jednotke sa pravidelne organizujú podujatia pre obyvateľov a nachádzajú sa tu miesta pre spoločné trávenie času. Čerešne Lake tento charakter len posilnia. Najviac si developer sľubuje od vodného prvku, po ktorom napokon pomenoval aj celú druhú etapu.

ITB Development pôvodne očakávalo, že už na prelome rokov 2021 a 2022 bude prvých päť domov dokončených, spoločne s priľahlým okolím. Úplne to nevyšlo, každopádne, do dobudovania prvej časti developmentu v podobe blokov I, J, K ostávajú skôr týždne ako mesiace. Výšková budova bude dokončená pravdepodobne do konca tohto roka.

 

Výšková budova N

 

Dokončenie druhej etapy Čerešní bude pre developera dôležitým míľnikom v postupnom rozvoji tohto obytného súboru, ktorý je dnes stredne veľkým projektom. Už onedlho však môže byť jednou z väčších bratislavských schém. V príprave sú totiž ďalšie tri etapy, v dôsledku čoho ITB Development pomenovalo celý koncept Čerešne City, teda Mesto. Nejde o úplne prehnanú ambíciu: počet bytov aj obyvateľov bude štvorciferný a vo väčšom rozsahu sa tu bude nachádzať aj občianska vybavenosť, ktorá je v súčasnosti zatiaľ komorná.

Jednotliví nájomcovia si do Čerešní hľadajú cestu len pomaly, čo je dané faktom, že projekt neleží na hlavnej ceste, v susedstve sa nachádza veľký supermarket, zatiaľ má len málo obyvateľov a v neveľkej diaľke a dobrej dostupnosti (autom) sa nachádzajú dve nákupné centrá (Tesco Lamač a Bory Mall). Postupným vývojom sa ale bude pozícia projektu zlepšovať, najmä čo sa týka počtu obyvateľov. To zväčší nielen kritickú masu, potrebnú pre udržanie jednotlivých obchodov a služieb, ale umožní aj ich diverzifikáciu. Dovtedy tu budú vznikať najmä obchody, ktorých cieľová skupina nie je tak naviazaná na lokalitu.

Zanedbaná a donedávna takmer prázdna zóna na začiatku Dúbravky tak získa o čosi mestskejší charakter. Prospešné by bolo, keby sa v dohľadnej dobe zdevelopovala južná strana Harmincovej ulice medzi areálom Čerešne City a Ulicou M. Schneidera-Trnavského, a to mestotvornou blokovou zástavbou s aktívnym parterom, minimálne smerom do hlavných ulíc. Ideálne by zas bolo, keby susedný supermarket s obrovským povrchovým parkoviskom a nevzhľadným bizniscentrom prešiel transformáciou – pričom obchod by mohol byť v parteri, kým nad ním by bolo podlažie kancelárií a niekoľko podlaží bytov.

Toto však zatiaľ ostáva skôr snením ako realitou. Bližšie k skutočnosti má veľká revitalizácia areálu Športového klubu polície, kde pribudnú nové športoviská a existujúce sa zmodernizujú. Na zámer prebehla pred niekoľkými rokmi architektonická súťaž (víťazom sa stala kancelária MUUR) a pomaly sa hýbe v príprave na výstavbu. Investor aktuálne žiada o vydanie záväzného stanoviska. To pravdepodobne dostane, keďže nenavrhuje nič, čo by bolo v rozpore so športovým zameraním projektu alebo územnoplánovacej regulácie.

Pre Dúbravku sú to každopádne dobré správy – či už obnova areálu ŠKP, alebo budovanie Čerešní City. Výhodou je už len fakt, že práve developer Čerešní zabezpečil majetkové vysporiadanie pozemkov v okolí Harmincovej ulice, nevyhnutný predpoklad k jej dlhoočakávanému rozšíreniu. Zároveň sa ale toto mierne odtrhnuté sídlisko viac priľne k mestu, získa nové služby a pribudnú noví obyvatelia, nové typológie bývania a nakoniec aj atraktívne verejne prístupné priestranstvá.

Najbližšie mesiace prinesú významný krok v realizácii tejto vízie. Ďalšie budú snáď už čoskoro nasledovať.  

 

Článok bol aktualizovaný, do kolaudácie idú aktuálne len bloky I, J, K. 

Fotografie z 13.2.2022. Pozrite si priebeh výstavby projektu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: ITB Development

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube