YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.02.2022 17:46

Čerešne Lake získavajú definitívnu podobu

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Druhá etapa rezidenčného projektu Čerešne, nazvaná Čerešne Lake, sa blíži k dokončeniu. Zo šiestich objektov, ktoré aktuálne vznikajú, sa už trojica kolauduje. O niečo neskôr bude dokončená zvyšná trojica objektov, vrátane polyfunkčného bytového domu N – výškovej dominanty komplexu. Developer ITB Development zároveň pripomína, že práce napredujú aj na vybavenosti pre rezidentov, ktorou má byť obytný súbor vybavený.

Čerešne Lake predstavujú pokračovanie pozitívne prijímaného projektu Čerešne (Jednotka), ktorý do zanedbanej lokality na juhovýchodnom okraji Dúbravky prináša nové bývanie a v menšej miere aj občiansku vybavenosť. Developerská spoločnosť ITB Development začala výstavbu v roku 2016 a už vtedy založila koncepciu obytných blokov na ich osadení do riadkovej zástavby, kým nádvorie medzi nimi má byť využité pre pobytové účely. V druhej etape tento koncept rozvíja v ešte výraznejšej miere.

Šestica nových objektov (I-N) tvorí spolu tri riadky a prináša trojicu nových vnútroblokov. Využíva zároveň mierne sa zvažujúci terén vo východo-západnom smere, čo architekti projektu zo spriaznenej kancelárie Architekti Šebo Lichý taktiež využili v prospech modelovania spoločných priestorov. Orientácia na komunitu sa odrazila aj na architektonickom riešení jednotlivých objektov. Budovy I, J a K tak napríklad disponujú spoločnými terasami, ktoré prepájajú jednotlivé vchody a budú podnecovať k intenzívnejšiemu kontaktu medzi susedmi v komplexe.

Dnes už majú domy I-M v podstate definitívnu podobu, keďže dokončené sú fasády a do veľkej miery aj interiéry a spoločné priestory. Dokončiť ostáva najmä dom N, 17-podlažnú vežu na západnom okraji aktuálnej etapy. V tejto chvíli sa pracuje na fasádach a podľa developera sa na konci minulého roka realizovali aj omietky, obklady a dlažby vo vnútorných priestoroch budovy. Stavebné práce ešte prebiehajú na vonkajších priestranstvách, teda na novom detskom ihrisku medzi sériou blokov I, J, K a L, M, alebo na vodnej lagúne pod výškovou budovou. Stavebníka taktiež čaká dobudovanie obvodových chodníkov, parkovacích plôch a záhradné úpravy.

V každom prípade sú ale Čerešne Lake tesne pred dokončením a už v priebehu tohto roka sa do obytného súboru začnú sťahovať prví obyvatelia. V projekte vzniká 217 bytov, ITB Development avizuje, že k dispozícii sú posledné voľné rezidencie – po štyroch v prvých dvoch sériach blokov, 18 vo výškovej budove. Vo veži ide s výnimkou trojizbových o jednotky všetkých typov, vrátane niekoľkých bytov, označených ako „Premium“ – teda o päťizbové jednotky s rozsiahlymi dispozíciami, k čomu developer prikladá aj exteriérové žalúzie v cene.

Štandard je inak o čosi vyšší priemer – pozitívnymi prvkami sú drevené podlahy alebo predpríprava pre exteriérové žalúzie. V ostatných aspektoch je vybavenie kompromisom pre ľudí, ktorí nesmerujú do naozaj luxusných projektov, ale hľadajú dôstojnú úroveň. Napokon, o kvalite sa ITB snaží potenciálnych klientov presvedčiť dvojicou vzorových bytov priamo v Čerešniach Lake, pričom pripravilo mezonetový päťizbový a tradičnejší štvorizbový byt. Ide o tie typy rezidencií, ktoré má developer očividne najväčší problém predať.

Skôr či neskôr však tieto jednotky predá, hoci niektoré z nich sú v rámci bratislavského konzervatívneho trhu netradičné. Developmentu nemožno uprieť celkom silný dôraz na rozvoj susedských vzťahov – v Čerešne Jednotke sa pravidelne organizujú podujatia pre obyvateľov a nachádzajú sa tu miesta pre spoločné trávenie času. Čerešne Lake tento charakter len posilnia. Najviac si developer sľubuje od vodného prvku, po ktorom napokon pomenoval aj celú druhú etapu.

ITB Development pôvodne očakávalo, že už na prelome rokov 2021 a 2022 bude prvých päť domov dokončených, spoločne s priľahlým okolím. Úplne to nevyšlo, každopádne, do dobudovania prvej časti developmentu v podobe blokov I, J, K ostávajú skôr týždne ako mesiace. Výšková budova bude dokončená pravdepodobne do konca tohto roka.

 

Výšková budova N

 

Dokončenie druhej etapy Čerešní bude pre developera dôležitým míľnikom v postupnom rozvoji tohto obytného súboru, ktorý je dnes stredne veľkým projektom. Už onedlho však môže byť jednou z väčších bratislavských schém. V príprave sú totiž ďalšie tri etapy, v dôsledku čoho ITB Development pomenovalo celý koncept Čerešne City, teda Mesto. Nejde o úplne prehnanú ambíciu: počet bytov aj obyvateľov bude štvorciferný a vo väčšom rozsahu sa tu bude nachádzať aj občianska vybavenosť, ktorá je v súčasnosti zatiaľ komorná.

Jednotliví nájomcovia si do Čerešní hľadajú cestu len pomaly, čo je dané faktom, že projekt neleží na hlavnej ceste, v susedstve sa nachádza veľký supermarket, zatiaľ má len málo obyvateľov a v neveľkej diaľke a dobrej dostupnosti (autom) sa nachádzajú dve nákupné centrá (Tesco Lamač a Bory Mall). Postupným vývojom sa ale bude pozícia projektu zlepšovať, najmä čo sa týka počtu obyvateľov. To zväčší nielen kritickú masu, potrebnú pre udržanie jednotlivých obchodov a služieb, ale umožní aj ich diverzifikáciu. Dovtedy tu budú vznikať najmä obchody, ktorých cieľová skupina nie je tak naviazaná na lokalitu.

Zanedbaná a donedávna takmer prázdna zóna na začiatku Dúbravky tak získa o čosi mestskejší charakter. Prospešné by bolo, keby sa v dohľadnej dobe zdevelopovala južná strana Harmincovej ulice medzi areálom Čerešne City a Ulicou M. Schneidera-Trnavského, a to mestotvornou blokovou zástavbou s aktívnym parterom, minimálne smerom do hlavných ulíc. Ideálne by zas bolo, keby susedný supermarket s obrovským povrchovým parkoviskom a nevzhľadným bizniscentrom prešiel transformáciou – pričom obchod by mohol byť v parteri, kým nad ním by bolo podlažie kancelárií a niekoľko podlaží bytov.

Toto však zatiaľ ostáva skôr snením ako realitou. Bližšie k skutočnosti má veľká revitalizácia areálu Športového klubu polície, kde pribudnú nové športoviská a existujúce sa zmodernizujú. Na zámer prebehla pred niekoľkými rokmi architektonická súťaž (víťazom sa stala kancelária MUUR) a pomaly sa hýbe v príprave na výstavbu. Investor aktuálne žiada o vydanie záväzného stanoviska. To pravdepodobne dostane, keďže nenavrhuje nič, čo by bolo v rozpore so športovým zameraním projektu alebo územnoplánovacej regulácie.

Pre Dúbravku sú to každopádne dobré správy – či už obnova areálu ŠKP, alebo budovanie Čerešní City. Výhodou je už len fakt, že práve developer Čerešní zabezpečil majetkové vysporiadanie pozemkov v okolí Harmincovej ulice, nevyhnutný predpoklad k jej dlhoočakávanému rozšíreniu. Zároveň sa ale toto mierne odtrhnuté sídlisko viac priľne k mestu, získa nové služby a pribudnú noví obyvatelia, nové typológie bývania a nakoniec aj atraktívne verejne prístupné priestranstvá.

Najbližšie mesiace prinesú významný krok v realizácii tejto vízie. Ďalšie budú snáď už čoskoro nasledovať.  

 

Článok bol aktualizovaný, do kolaudácie idú aktuálne len bloky I, J, K. 

Fotografie z 13.2.2022. Pozrite si priebeh výstavby projektu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: ITB Development

Súvisiace články

Nové byty v Dúbravke. Čerešne City spúšťajú ďalšiu etapu

28.12.2022 18:07:30 Adrian Gubčo

Developer ITB Development len nedávno dokončil druhú etapu svojho vlajkového projektu Čerešne City, nazvanú Čerešne Lake. Už čoskoro by ju ale mali doplniť ďalšie. Kľúčovou je v tejto chvíli najmä časť Čerešne Residence, ktorá prinesie ďalšie stovky bytov. Ide o ďalší krok v postupnej premene súčasného sídliska na samostatnú mestskú mikroštvrť.

Čítať viac

Moderný kus mesta namiesto čiernej diery: Čerešne Lake sú dokončené

28.11.2022 18:19:15 Adrian Gubčo

Keď bola v roku 2015 odhalená prvá etapa projektu Čerešne od spoločnosti ITB Development, zdalo sa, že uprostred ničoho vznikne typicky mestský development. Dnes sa situácia zmenila – na okraji Dúbravky rastie mestská štvrť. Dokončenie ďalšej etapy obytného súboru zvyšuje status tejto donedávna čiernej diery Bratislavy.

Čítať viac

Najvyššie budovy Dúbravky opäť bližšie k výstavbe: Čerešne Plaza sa posúva v povoľovaní

21.09.2022 14:32:44 Andrej Sárközi

Veľký projekt Čerešne Plaza, oficiálne známy ako Polyfunkčný komplex Čerešne 5, už čoskoro rozšíri ponuku priestorov pre bývanie vo štvrtom bratislavskom okrese. Piata etapa realizácie mohutného súboru prinesie jeho výškové dominanty - tri rezidenčné výškové budovy, doplnené o vybavenosť a verejné priestory. Zámer je opäť o čosi ďalej v povoľovaní, spustilo sa totiž posudzovanie EIA.

Čítať viac

Výškové budovy v Čerešne City dostali zelenú od mesta

28.01.2022 16:20:30 Adrian Gubčo

Takmer na deň presne pred rokom odhalil developer ITB Development svoje plány na ďalší rozvoj projektu Čerešne. Rezidenčný projekt dosiahol, resp. v budúcnosti dosiahne taký rozsah, že ho firma premenovala na Čerešne City. Ich súčasťou má byť aj trojica výškových budov, doplnená o vybavenosť a verejné priestory, vrátane prvého skutočného námestia v Dúbravke. Zámer teraz získal dôležité povolenie.

Čítať viac

Druhá etapa Čerešní postupuje, projekt odhaľuje ďalšie novinky

19.05.2021 10:58:14 Adrian Gubčo

Druhá časť dúbravského projektu Čerešne City, nazvaná Čerešne Lake, už získava definitívne kontúry. Hrubú stavbu dosiahlo päť zo šestice rozostavaných objektov. Developer ITB Development tak postupne realizuje víziu obytnej komunity, ktorá nemá byť len obyčajným sídliskom, ale živou mestskou štvrťou. Opierať sa pri tom bude o sériu upravených dvorov aj o silnú orientáciu na rodiny.

Čítať viac

ITB Development odhaľuje ďalšie etapy Čerešní

29.01.2021 10:26:15 Adrian Gubčo

Spoločnosť ITB Development v priebehu včerajšej tlačovej konferencie odhalila plány rozvoja svojho najväčšieho projektu Čerešne. V území na juhovýchodnom okraji Dúbravky by mali pribudnúť minimálne tri ďalšie etapy, ktoré budú obsahovať nielen bývanie, ale aj občiansku vybavenosť a veľkorysé verejné priestory. Koncept má spoločný názov Čerešne City.

Čítať viac

Pokračovanie projektu Čerešne Living napreduje, rastie aj výšková budova

18.01.2021 16:40:00 Adrian Gubčo

Druhá etapa obytného súboru Čerešne Living v Dúbravke od developera ITB Development začína postupne získavať svoju finálnu podobu. Prvé dva z rozostavanej šestice domov už majú dokončené fasády, jeden ju práve získava, na dvoch ďalších sú dokončené hrubé stavby. Podlažia postupne pribúdajú aj na výškovej dominante developmentu, založeného na aktivácii dvorov medzi budovami.

Čítať viac

Čerešne Living v Dúbravke rastú, ďalšie etapy sú už v príprave

18.08.2020 16:00:06 Adrian Gubčo

Výstavba druhej etapy dúbravského projektu Čerešne Living sa spustila len pred približne rokom, napriek tomu sú už veľmi zreteľné budúce kontúry rozšírenia obytného súboru. Developer ITB Development, ktorý projekt realizuje, popri tom nezaháľa a pracuje na povoľovaní ďalších etáp. Vznik Čerešní zmení túto časť Dúbravky a prinesie aj riešenie jedného z dlho odkladaných problémov.

Čítať viac

Výstavba Čerešní Living postupuje, projekt dostal zelenú aj od bánk

21.04.2020 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development má aktuálne rozpracovanú výstavbu dvojice projektov: Kolísky v Záhorskej Bystrici a najmä svoj najväčší development, Čerešne Living v Dúbravke. Realizácia druhej etapy pokračuje aj napriek pandémii a teraz navyše získala dôležitú podporu - developerovi sa podarilo získať úver na jej financovanie.

Čítať viac

Čerešne Living rozbiehajú výstavbu druhej etapy a odhaľujú nové vizualizácie

12.11.2019 17:10:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development naplno rozbehol výstavbu druhej časti svojho najväčšieho projektu Čerešne Living, nachádzajúceho sa v transformačnej oblasti Polianky v Dúbravke. Výrazne sa tým posilní komunitný koncept projektu, čo naznačujú aj nové zverejnené vizualizácie.

Čítať viac

Čerešne Living štartujú druhú etapu

26.09.2019 08:50:00 Adrian Gubčo

Dúbravský projekt Čerešne Living od spoločnosti ITB Development sa rozrastie. Developer obdržal stavebné povolenie pre druhú etapu, ktorá rozvinie koncept, naznačený už v prvej – teda bývanie komunitného charakteru, kde sa spoločenský život rozvíja v sérii dvorov medzi jednotlivými domami. Výstavba by sa mala spustiť už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Prvá etapa Čerešne Living je dokončená

11.02.2019 15:45:00 Adrian Gubčo

Prvá časť projektu Čerešne Living od developera ITB Development konečne získala definitívu podobu a blíži sa k ukončeniu výstavby. Po dokončení prvej etapy sa v priebehu tohto roka očakáva spustenie aj druhej etapy, ktorá prinesie ďalšie byty v troch sekciách.

Čítať viac

Prvá etapa projektu Čerešne Living pred dokončením

06.11.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch sa dokončujú prvé časti prvej etapy rezidenčného projektu Čerešne Living a byty sa začínajú odovzdávať klientom. Developer ITB Development týmto projektom spúšťa transformáciu územia na juhovýchodnom okraji mestskej časti Dúbravka, v lokalite Polianky.

Čítať viac

Dúbravské Čerešne dozreli: Začína sa kolaudovať!

02.11.2018 12:59:00 PR

Čerešne living, moderné rodinné bývanie v bratislavskej Dúbravke, naberá čoraz jasnejšie kontúry. Tvorcovia projektu pozývajú budúcich obyvateľov na Čerešňové slávnosti.

Čítať viac

Construction update: Čerešne & Mamapapa, 05.07.2018

13.07.2018 09:20:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development nepatrí k najväčším bratislavským developerom, napriek tomu má rozbehnutých viacero rezidenčných projektov. Dva z nich sa nachádzajú aj v mestskej časti Dúbravka a po určitých prieťahoch sa momentálne dostávajú do finálneho štádia výstavby.

Čítať viac

Čerešne odhaľujú druhú etapu

24.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development, ktorý aktuálne dokončuje prvú etapu rezidenčného projektu Čerešne, odhalil detaily k už dlhšie známemu zámeru rozšíriť obytný súbor o ďalšie domy. Celý projekt zároveň nesie aj nové meno, Čerešne Living.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube