Author photoAndrej Sárközi 04.11.2022 10:43

Z kontroverzného zámeru atraktívny mestský dom. Nová Vajnorská sa blíži k dokončeniu

Nová Vajnorská bola v minulosti spájaná s odsúdeným podnikateľom Ladislavom Bašternákom. Dnes je však príkladom dobre navrhnutého developmentu vo vyhľadávanej lokalite Bratislavy. Bytový dom bude čoskoro dokončený a doplní zástavbu tejto mestsky pôsobiacej ulice. Za projektom stojí dvojica developerov OXIO a BTK invest s.r.o. 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Pôvodné plány na tomto mieste - na nároží Vajnorskej a Ulice odbojárov - zahŕňali realizáciu omoho vyššej budovy. U lokálnej verejnosti to však vyvolalo vlnu kritiky. Predošlý developer, ktorým bol kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák a jemu blízke firmy, preto s mestskou časťou Novým Mestom postupne zámer upravoval. Povoľovací proces sa rozbehol až po premene vyššej neforemnej budovy za bytový dom, rešpektujúci mierku aj charakter zástavby. 

To otvorilo cestu k asanácii pôvodného staršieho objektu na pozemku v roku 2018 a výkopu stavebnej jamy. Stavba sa potom nejakú dobu nehýbala.  Výraznejšia zmena prišla až o rok neskôr, keď sa majiteľom projektu stala dvojica developerov OXIO a BTK invest. Po zmene vlastníka prišlo rebrandovanie na Novú Vajnorskú a verejnosti boli predstavené (prvýkrát na YIM.BA) nové vizualizácie, ktoré značili, že pôjde o príťažlivý koncept s dobrou úrovňou architektúry. Predsa len, projekt bol redizajnovaný prestížnou architektonickou kanceláriou Compass, ktorá má v portfóliu viaceré kvalitné realizácie.

Nová Vajnorská vyvolala taký obrovský záujem, že investor ani nepotreboval projekt špeciálne prezentovať na webe. To je dobrý príklad situácie, kedy sa spoja všetky predpoklady, ktoré robia z developmentu kvalitný mestský projekt. Byty a apartmány boli dokonca rezervované dávno pred samotnou výstavbou. V minulosti to potvrdil aj CEO firmy OXIO a brat známeho architekta Juraja Benetina, Ján Benetin. Benetin pre YIM.BA vlani poznamenal, že s ohľadom na rozsah projektu dokonca nevedeli uspokojiť dopyt v plnej miere. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Oxio / BTK

Aktuálne je už stavba Novej Vajnorskej takmer na konci. Ako informoval developer BTK invest: „Využitie filigránových panelov značne urýchľuje výstavbu, takže by sme mali byť hotoví už koncom tohto roka.” Potvrdzuje to aj aktuálny pohľad na budovu. Dom dosiahol plnú výšku a  na častiach objektu sú dokončené fasády z keramického obkladu. Ich inštalácia stále prebieha na niektorých miestach - na ustúpenom najvyššom podlaží, v parteri a na bočných stenách. Ďalšie práce by mali prebehnúť ešte v okolí projektu. Vďaka obkladu budova pôsobí solídnym dojmom a navyše zapadá do okolitého prostredia. 

Polyfunkčný dom má šesť nadzemných podlaží. Nachádzať sa tu budú obytné jednotky v počte 90 bytov a 20 apartmánov, celkovo ich bude 110. Bytový štandard má byť na dobrej úrovni, rezidencie budú napríklad disponovať podlahovým vykurovaním. Nová Vajnorská obsahuje aj tri podzemné podlažia. V nich vznikne parkovanie, ktoré sa pôvodne malo nachádzať v parteri projektu – namiesto neho tam bude umiestnený retail. Na nádvorí zase vznikne kultivovaný vnútroblok pre rezidentov, ktorý bude obrátený smerom k existujúcej zástavbe. Rezidenti budú mať taktiež k dispozícii nabíjačky pre elektrické autá. 

Architekti sa tak pri zmene projektu nepochybne snažili o maximalizáciu úrovne Novej Vajnorskej. To sa im podľa všetkého podarilo a dôkazom správnosti prístupu je kompletne vypredaný development. Lokalita sa doplní citlivým domom s doboru mierkou, ktorý dopĺňa chýbajúcu vybavenosť a prináša nové byty, po ktorých je v metropole stále nedostatok. 

Zdroj: Oxio / BTK

Pre ulicu tak ide o značné pozitívum. Vajnorská sa postupne mení na plnohodnotnú mestskú triedu. Pomohla jej v tom čiastočne už menšia rekonštrukcia a úprava dopravného značenia, vďaka čomu tu vznikla do istej miery oddelená cyklotrasa. V dohľadnej budúcnosti sa očakáva ďalšia masívna revitalizácia verejného priestoru. Súvisieť bude s modernizáciou Vajnorskej radiály – skvalitní a rozšíri sa trať i zastávky či zlepší úroveň pohybu pre peších a cyklistov. V lokalite je už prítomná aj parkovacia politika, ktorá prinavrátila chodníky tým, ktorým mali vždy slúžiť – chodcom. 

Úroveň lokality by malo taktiež zvýšiť vybudovanie Nového Istropolisu. V súčasnosti sa búra pôvodný Dom odborov Istropolis, ktorý bol takmer neaktívny a len striedmo používaný (ak uvážime jeho veľkosť). Nahradiť ho má polyfunkčný komplex s pracoviskami, bývaním a obchodmi, ale aj veľkým, kulltúrno-spoločenským centrom. Nehnuteľnosti v okolí, vrátane Novej Vajnorskej, tak v budúcnosti výrazne naberú na hodnote.

Developeri túto rastúcu príťažlivosť štvrte reflektujú už dlhšie. V blízkosti sa nachádza polyfunkčný projekt Vajnorská 21 od developera Sympatia Group (ktorý bol zároveň nominovaný na CE ZA AR) alebo menší rezidenčný projekt Budyšínska Rezidencia od K Property, s.r.o. Z verejných investícií možno spomenúť Športpark JAMA. Veľkou zmenou bola výstavba Národného futbalového štadióna, ešte v roku 2011 bola dokončená veľká prestavba Zimného štadióna Ondreja Nepelu. 

Nová Vajnorská je tak príkladom dobre navrhnutého domu v meste krátkych vzdialeností. Aj vďaka nej sa z mierne prehliadanej ulice sa už o niekoľko rokov vzorová mestská trieda s vysokým architektonickým štandardom. Potvrdzuje sa nadčasovosť princípov, ktoré dávajú mestu kvalitu: vysoká hustota a kompaktnosť zástavby, dobrá mierka, funkčný mix, aktívny parter, diverzita architektúry, férové rozdelenie ulice medzi všetky druhy dopravy alebo silná prítomnosť racionálne umiestnenej zelene. Ak by sa takto vyvíjala väčšina Bratislavy, kvalita života by mohla výrazne vzrásť. 

 

Fotografie z 1.11.2022. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube