YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.08.2021 14:06

Nová Vajnorská je vo výstavbe a odhaľuje ďalšie vizualizácie

Stredne veľký projekt Nová Vajnorská púta už dlhodobo pozornosť. Spočiatku zaujal svojim spojením s kontroverzným a dnes už odsúdeným podnikateľom Ladislavom Bašternákom, dnes je však príťažlivý svojim konceptom, architektúrou a lokalitou. Development je aktuálne vo výstavbe, pričom developeri projekt už prakticky úplne vypredali.

Zdroj: Compass Architekti

Zdroj: Compass Architekti

Projekt sa pripravoval dlhšiu dobu, pričom bol spočiatku predmetov kritiky. Lokálna verejnosť sa nestotožnila s prvotnými koncepciami, podľa ktorých mal na pozemku na nároží Vajnorskej a Ulice Odbojárov vyrásť takmer až výškový objekt. Mestská časť Bratislava – Nové Mesto s developerom KLM Group preto postupne dospela k úpravám zámeru. Vo výsledku mal vzniknúť polyfunkčný dom, rešpektujúci mierku aj charakter zástavby a v princípe dobre dotvárajúci lokálne prostredie. V tomto zmysle sa rozbehol aj povoľovací proces.

V roku 2018 nastal prvý viditeľný pokrok, keď bol na pozemku zasanovaný pôvodný objekt a vyhĺbená bola stavebná jama. Vtedy však práce ustali. Až ku koncu roka 2019 prišla ďalšia novinka: majiteľom projektu sa stala dvojica developerov OXIO a BTK – Bývanie, Teplo, Klimatizácia. Vo vedení prvej menovanej firmy pritom figuruje Ján Benetin, brat známeho architekta Juraja Benetina. To vyvolalo očakávania, že projekt bude redizajnovaný úspešnou kanceláriou Compass, ktorá má v portfóliu viaceré kvalitné realizácie.

Tieto očakávania sa na začiatku tohto roka potvrdili. Projekt bol rebrandovaný na Novú Vajnorskú a prvé rámcové vizualizácie naznačili, že na pozemku vznikne príjemný mestský dom, citlivo dotvárajúci lokalitu a vytvárajúci dobré prostredie pre bývanie. Postupné odhaľovanie ďalších informácií zároveň ukázalo, že projekt bude mať dobrý bytový štandard, v parteri vznikne namiesto parkovania retail, kým parkovacie kapacity sa presunuli do podzemia. Na nádvorí vznikne kultivovaný vnútroblok pre rezidentov.

Predstavenie Novej Vajnorskej vyvolalo obrovský záujem potenciálnych klientov – taký obrovský, že byty a apartmány boli dávno zarezervované ešte pred samotnou výstavbou. „O byty je veľký záujem,“ potvrdzuje Ján Benetin. „Je nám to nesmierne ľúto, ale vzhľadom na to, že sa jedná o pomerne malý projekt, nebudeme dopyt po ňom vedieť v plnej miere uspokojiť.“ Vzniknúť by tu malo 90 bytov a 20 apartmánov, teda celkovo stodesať jednotiek.

Developeri tak nebudú teraz Novú Vajnorskú ani intenzívnejšie promovať – očividne na to nie je dôvod. „Do „typického" predaja sa preto projekt pravdepodobne vôbec nedostane,“ konštatuje Benetin. Slová o mimoriadnej snahe kupujúcich o získanie bytu v projekte nie sú určite nadhodnotené, keďže množstvo správ s dopytmi som obdržal aj ja sám. Dobrou správou je, že developer teraz môže bez obáv postupovať vo výstavbe. K dispozícii už má právoplatné rozhodnutie o zmene stavby pred dokončením.

V tejto chvíli sa pracuje na výstavbe podzemných podlaží. „Aktuálne prebiehajú práce na realizácii 3.PP. Je predpoklad že v októbri sa dostaneme k prácam na nadzemných podlažiach,“ popisuje priebeh prác Ján Benetin. Presný harmonogram však k dispozícii nie je – developer odkazuje na súčasný vývoj na trhu so stavebnými materiálmi. Predpokladaným termínom dokončenia však aj naďalej ostáva začiatok roka 2023.

O približne rok a pol tak Vajnorská získa polyfunkčný dom s vyše stovkou bytov a apartmánov, doplnený o niekoľko obchodných priestorov a zeleň vo vnútrobloku. Budova rešpektuje okolitú zástavbu, prináša sem vhodný kontrast medzi súčasnou a socialisticko-realistickou architektúrou v okolí a dotvára mestský charakter územia. Príbeh „Bašternákovej jamy“ tak dopadne happyendom: ulica aj celé mesto budú bohatšie o príkladnú realizáciu, ktorá by mohla byť vo všeobecnosti inšpiráciou.  

 

 

Vznik príťažlivého domu na Vajnorskej je ďalšou pozitívnou správou pre túto ulicu, ktorá sa v úseku medzi Trnavským mýtom a Bajkalskou, ale výhľadovo aj ďalej, mení na atraktívnu mestskú triedu. V poslednej dobe sa v jej okolí zrealizovalo viacero projektov, ktoré ju posúvajú na vyššiu úroveň: rekonštrukciou zastaraného administratívneho objektu vznikla Vajnorská 21, ktorá vďaka pekným prevádzkam v parteri oživuje ulicu, na Budyšínskej vznikol dobrý development Budyšínska Rezidencia, a o čosi ďalej bol vybudovaný Park JAMA, ktorý pozdvihol celú lokalitu. A hoci s otáznou architektúrou, určitú kultiváciu priniesol nakoniec aj Národný futbalový štadión.

V budúcnosti by však mohli prísť kľúčové zmeny v podobe masívnej revitalizácie verejného priestoru. V rámci modernizácie Vajnorskej radiály sa nielen skvalitní trať a rozšíria zastávky, ale aj zlepší úroveň pešieho a cyklistického pohybu. Hlavné mesto okrem toho štartuje v lokalite s implementáciou parkovacej politiky, čo by mohlo znamenať, že chodníky v území budú skutočne pre chodcov. To je v kontexte Bratislavy zásadný pokrok.

Nová Vajnorská teda prichádza v dôležitom období, kedy sa ulica a jej charakter výrazne zmení. Z rušného a málo príťažlivého dopravného koridoru môže vzniknúť príjemný priestor, kde sa dá zastaviť, posedieť či prechádzať. Ešte donedávna by to bolo celkom čudné. Čoskoro to však bude niečo úplne normálne, čím sa zároveň nastaví určitý štandard aj pre iné mestské triedy, ktoré trpia podobnými problémami.

Klienti v projekte môžu byť veľmi spokojní, lebo získali bývanie v jednej z najlepších súčasných lokalít v meste – s dostatkom vybavenosti, vynikajúcou dopravnou dostupnosťou, (čoskoro) dobrým verejným priestorom a množstvom zelene. Ak sa vybuduje aj Nový Istropolis v prezentovanej podobe, hodnota nehnuteľností sa ešte zvýši. Miestni budú mať v pešej dostupnosti školy, športoviská, obchody, reštaurácie a aj kultúru.

Otázkou ostáva jedine to, prečo podobných projektov a podobných novších lokalít nie je v Bratislave viac. Nová Vajnorská je vynikajúcim príkladom benefitov kompaktného a dobre navrhnutého mesta krátkych vzdialeností. Bývanie v hustej zástavbe nemusí znamenať, že obyvatelia nemajú kontakt so zeleňou, ani absenciu intimity. Nie každý dom musí byť od seba oddelený desiatkami metrov voľného priestoru, nie všetky okná musia byť vždy obrátené smerom k priamemu slnku a prekážať nemusí ani bývanie nad električkovou traťou. Ako sa ukazuje, mnoho ľudí to vidí podobne.

Škoda, že medzi nich nepatria aj tvorcovia zákonov a noriem, ktoré definujú základné pravidlá tvorby miest a obytného prostredia. Na škodu Bratislavy a jej obyvateľov tak budú projekty ako Nová Vajnorská skôr výnimočným javom – a to asi ešte veľmi dlhú dobu.

 

Fotografie z 29.7.2021. Pozrite si výstavbu Novej Vajnorskej vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Compass Architekti
  • Zdroj: Compass Architekti
  • Zdroj: Compass Architekti

Súvisiace články

Najžiadanejší projekt ukazuje svoju tvár. Nová Vajnorská je skvelá, no nie bezchybná

23.02.2023 17:34:38 Adrian Gubčo

Keď bol predstavený projekt Nová Vajnorská na rovnomennej ulici, vyvolalo to príval záujmu. Development od spoločností BTK a OXIO je príkladom mestotvorného domu, ktorý dobre doplnil prostredie, priniesol rozpoznateľnú architektúru a ponúkol perspektívnu ideálneho mestského života. Nie všetko sa však očividne podarilo.

Čítať viac

Z kontroverzného zámeru atraktívny mestský dom. Nová Vajnorská sa blíži k dokončeniu

04.11.2022 10:43:07 Andrej Sárközi

Nová Vajnorská bola v minulosti spájaná s odsúdeným podnikateľom Ladislavom Bašternákom. Dnes je však príkladom dobre navrhnutého developmentu vo vyhľadávanej lokalite Bratislavy. Bytový dom bude čoskoro dokončený a doplní zástavbu tejto mestsky pôsobiacej ulice. Za projektom stojí dvojica developerov OXIO a BTK invest s.r.o. 

Čítať viac

Nová Vajnorská postupuje, známe sú ďalšie detaily

21.04.2021 12:37:08 Adrian Gubčo

Projekt Nová Vajnorská, v minulosti spojený s „podnikateľom“ Ladislavom Bašternákom, sa po zmene majiteľov stal jedným z najatraktívnejších zámerov mestského bývania. Developeri BTK – Bývanie, Teplo, Klimatizácia a Oxio postupne rozbiehajú prípravné práce a aktuálne aj žiadajú o zmenu stavby pred dokončením. Úpravy pomôžu k vyššej kvalite developmentu.

Čítať viac

Ďalšie zmeny na Vajnorskej: Vajnorská 21 a Budyšínska Rezidencia pred dokončením, Bytový dom Vajnorská rebranduje na Novú Vajnorskú

14.01.2021 12:15:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica patrí k uliciam s vysokým investičným potenciálom. K jej výhodám patrí dobrá dostupnosť do centra, množstvo blízkej občianskej vybavenosti, predovšetkým športovej, ako aj výhľadová premena na príťažlivý bulvár. Vedomí sú si toho viacerí developeri, ktorí tu dokončujú alebo pripravujú viaceré projekty.

Čítať viac

Novinky z Vajnorskej ulice

25.10.2019 09:23:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica patrí v úseku medzi Trnavským mýtom a križovatkou s Tomášikovou, ale najmä v lokalite po Novú Dobu, k najmestskejšie pôsobiacim uliciam v Bratislave, navyše s vynikajúcou dostupnosťou do centra mesta a dostatkom vybavenosti. Nie je prekvapením, že o lokalitu majú záujem developeri. Aktuálne tu vznikajú, alebo možno čoskoro začnú vznikať, až tri projekty tesne vedľa seba.

Čítať viac

Výstavba Bašternákovho projektu na Vajnorskej je pozastavená

15.03.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Na Vajnorskej ulici v mestskej časti Nové Mesto sa už pred časom spustila realizácia Bytového domu Vajnorská, ktorý mal nahradiť starší objekt novým nárožným domom s niekoľkými prevázkami v parteri. Výstavba však bola pozastavená, čo pravdepodobne významne súvisí s aktuálnymi problémami developera so zákonom.

Čítať viac

Construction update: Bytový dom Vajnorská, 16.8.2018

20.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Na Vajnorskej ulici ožíva stavebná aktivita. Prvým z projektov, ktoré sa na tejto ulici začínajú realizovať, je Bytový dom Vajnorská, ktorý vzniká na nároží Vajnorskej ulice a Ulice Odbojárov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube