YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.10.2020 10:47

HB Reavis uvažuje nad výstavbou bytov

Najúspešnejší medzinárodný developer zo Slovenska, HB Reavis, sa doteraz sústredil len na kancelárske alebo retailové schémy, v čom dosiahol viaceré pozoruhodné úspechy. Aktuálna situácia ho však podnietila k premysleniu stratégie: zdá sa, že spoločnosť sa reálne zaoberá možnosťou výstavby bytov. Tie by mohli vzniknúť vo štvrti Nové Nivy.

Veža B7 sa možno zmení na rezidenčný projekt. Zdroj: HB Reavis / EIA

Veža B7 sa možno zmení na rezidenčný projekt. Zdroj: HB Reavis / EIA

O tom, že HB Reavis sa reálne zaoberá možnosťou výstavby rezidenčných projektov, sa v kuloároch hovorí už niekoľko týždňov, teraz však túto informáciu potvrdila aj firma samotná. Ako prezradil slovenský CEO HB Reavis René Popik, developer vlastní rozsiahle pozemky, ktoré hodlá využiť. „Na Slovensku máme zo všetkých krajín, kde pôsobíme, najväčší „landbank“, t.j. najväčší objem pozemkov pripravených na výstavbu. S tým ide ruka v ruke pravidelné prehodnocovanie biznis plánov, ako obohatiť zóny, v ktorých pôsobíme, tak aby sme vytvorili ešte kvalitnejší mix funkcií.“

Najväčší rozsah pozemkov HB Reavis vlastní v lokalite okolo západnej časti ulice Mlynské nivy, teda v oblasti, ktorú súborne nazýva Nové Nivy. Už niekoľko rokov tu realizuje veľké kancelárske a retailové komplexy v podobe projektov Twin City a Twin City Tower, ako aj Stanicu Nivy a s ňou spojenú Nivy Tower, ktorá je najvyššou budovou na Slovensku. Rozsiahle plochy vlastní na južnej strane nového „bulváru“, kde mal vzniknúť parkovací dom Nivy Depo, veža B7, a masívny development Mlynské Nivy Košická.

Nido

Niektoré z týchto plánov sa však budú pravdepodobne transformovať. „Periodicky sa zaoberáme možnosťou výstavby bytov a pravidelne analyzujeme aj potenciál rezidenčného segmentu –  či je tento smer pre nás zaujímavý z pohľadu diverzifikácie portfólia,“ vysvetľuje R. Popik. „Momentálne vidíme, že v Bratislave sa rezidenčný biznis model už vyrovnáva kanceláriám. Je to téma, ktorá začína byť pre nás atraktívna aj v zóne Nové Nivy a preto sme sa rozhodli aktívnejšie preskúmať možnosti, ktoré v rámci našich pozemkov a plánovaných projektov máme.“

V praxi to znamená, že parkovací dom a veža B7 sa pravdepodobne realizovať nebudú, resp. nie v danej podobe. Kým v prípade parkovacieho domu je argumentom fakt, že s ohľadom na slovenské normy disponujú okolité kancelárske komplexy dostatkom kapacít, pri veži B7 hrá bytom do karát aktuálna situácia. Bratislavskí developeri totiž na trh vrhnú obrovské objemy kancelárskych plôch (vrátane HB Reavisu, ktorý plánuje výstavbu Nového Apolla) v čase, kedy firmy prehodnocujú svoje plány s prenájmom kancelárií. Bytov je medzičasom nedostatok a ich ceny enormne rastú. Domnienku o parkovacom dome potvrdzuje fakt, že HB Reavis stiahol žiadosť o predĺženie stavebného povolenia.

Developer tak bude musieť zanalyzovať svoje možnosti a potenciál priestoru. Základným problémom je fakt, že aktuálne existujúci Územný plán zóny Chalupkova na mieste parkovacieho domu a B7 výstavbu bytov neumožňuje. ÚPZ tak musí prejsť zmenou, v čom je HB Reavis každopádne optimistický. „S municipalitami sme dokonca otvorili neformálne diskusie a musím konštatovať, že zatiaľ s veľmi pozitívnou odozvou. Sme v absolútne rannom štádiu, len akejsi ideovej rovine, ale vidíme v tom potenciál,“ konštatuje CEO HB Reavis.

Ak by sa developerovi v tomto smere otvorili dvere, bude mať v rukách skutočne vynikajúcu pozíciu pre vznik špičkového projektu – priamo v srdci downtownu, v dotyku s obrovským rozsahom občianskej vybavenosti a s možnosťou nastaviť vysoké ceny. Okrem toho, spoločnosť už má vybudované určité meno, čo by v prípade prvej rezidenčnej schémy mala potvrdiť a nastaviť určitú latku. Našťastie sa zdá, že si to HB Reavis uvedomuje. „Našim zámerom teda nie je prinášať kvantitu, ale ponúknuť trhu kvalitné produkty v najlepších lokalitách Bratislavy,“ hodnotí René Popik.

Podľa informácií z prostredia firmy sa teraz robí analýza možností pozemkov a uvažuje sa nad vyhlásením (pravdepodobne) internej architektonickej súťaže. Ak to bude pravda a súťaž bude dobre pripravená, s kvalitnými vyzvanými tímami a dobre vyskladanou porotou, nové centrum Bratislavy by mohlo dostať ďalšie stovky bytov v dobrom projekte, čím sa zóna obohatí.

V každom prípade prebehnú ešte roky, kým HB Reavis skutočne rozbehne výstavbu prvých rezidenčných zámerov. Pre firmu aj pre Bratislavu však ide o mimoriadnu správu, ktorá by mohla zmeniť trh a vniesť doň silnejšiu konkurenciu – developer je totiž schopný realizovať aj masívne projekty a urbanizovať dlhodobo nevyužité veľké územia. Takisto by vedel angažovať popredné tímy a expertov a priniesť inovatívne riešenia, ktorých vývoju sa venuje v iných segmentoch podnikania. Mestu a jeho centru by to mohlo veľmi pomôcť.

 

Funkčná štruktúra projektov na Nových Nivách sa môže zmeniť nahradením časti kancelárií rezidenciami. Mimochodom, všimnite si vežu na mieste Ryby pri Moste Apollo. Zdroj: HB Reavis

 

Aktuálne je tak priskoro predpovedať, ako budú vyzerať prvé projekty developera, s ohľadom na lokalitu sa však dá predpokladať, že by downtown mohol získať ďalšie rezidenčné veže – samozrejme, za predpokladu, že mestská časť bude ochotná zmeniť ÚPZ. Jeho prípadné zmeny otvárajú možnosti aj pre iných investorov, ktorí by mohli mať záujem o funkčné zmeny alebo úpravy výškových limitov. ÚPZ totiž presne stanovuje maximálnu výšku, ktorú môžu jednotlivé veže v lokalite dosiahnuť.

Zmena týchto limitov by mohla byť katalyzátorom ďalšieho rozvoja. Je známe, že developeri projektov Ister Tower alebo Portum hľadajú spoluinvestorov, títo sa však obávajú vstupu do zámerov, keďže návratnosť je s ohľadom na mieru znečistenia podložia a kapacitné limity obmedzená. Ak by však bolo umožnené napríklad Portumu ísť do väčšej výšky, jeho investor by mal azda širšie možnosti, ako projekt rozbehnúť či odpredať.

Zároveň by sa tak mohol urobiť ďalší pozitívny krok ku kvalitatívnej premene bratislavského downtownu. Dnes sa tu nachádza viacero projektov s rovnakou či podobnou výškou zástavby, čo je pri diaľkových pohľadoch problém – vzniká akási stena rovnako vysokých budov. Narušená bude vznikajúcou Eurovea Tower a 141 metrov vysokou vežou v Klingerke 3, rozhodne by jej však prospeli aj ďalšie vstupy.

V neposlednom rade, aktuálna situácia je dobrým podnetom pre mestskú časť a do veľkej miery aj pre mesto, aby s developerom vyrokovali, ako do územia nového centra mesta dostať občiansku vybavenosť aj nekomerčného charakteru. Absencia verejných zariadení kultúry či vzdelávania (múzeá, galérie, knižnice, sály, teoreticky školy a divadlá) je veľkým nedostatkom tejto časti mesta, kde tvorí výnimku len nová budova SND. HB Reavis však bude nútený platiť nemalý poplatok za rozvoj, čo by mohla byť príležitosť pre investovanie do takýchto objektov v území – a zadefinovať ich umiestnenie už v ÚPZ.

Vyzerá to teda tak, že bratislavský downtown ešte môže prejsť výraznejšími zmenami, hoci sa zdalo, že o podobe väčšiny pozemkov je už definitívne rozhodnuté. Dôležité je, že by tieto zmeny mohli priniesť zvýšenie kvality štvrte. Pre mesto, ktoré má ambíciu stať sa významnou medzinárodnou metropolou, čomu zodpovedá aj mierka a podoba jeho nového centra, ide o veľmi dôležitú úlohu. Bratislava v 21. storočí totiž bude do veľkej miery posudzovaná aj cez to, ako zvládla transformáciu tohto územia.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Nové bývanie v downtowne. Na Košickej pribudne veža od známeho ateliéru

08.03.2023 16:18:24 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown dostane ďalšiu výškovú budovu. Nachádzať sa bude pri Košickej ulici, ktorá sa čoskoro zmení na veľkomestskú triedu, obklopenú vežami. Nový projekt je súčasťou rozsiahlejšieho developmentu, ktorého ďalší rozvoj bude závisieť od úspešnosti firmy HB Reavis pri predaji svojich pozemkov v súvislosti s odchodom zo slovenského trhu.

Čítať viac

Downtown je bližšie k novej veži. Chalupkova Residence nahradí dočasnú autobusovú stanicu

08.11.2022 13:19:40 Andrej Sárközi

Chalupkova ulica momentálne predstavuje lokalitu, kde sa koncentruje významný development. Kľúčovým hráčom je HB Reavis, ktorý rastúce centrum Bratislavy doplní o novú rezidenčnú vežu. Projekt Chalupkova Residence je dnes opäť o niečo bližšie k realizácii, pričom nahradí niekdajšiu dočasnú autobusová stanicu.

Čítať viac

Nová Bottova a Chalupkova Residence odhaľujú aktualizovanú podobu

08.04.2022 16:24:50 Adrian Gubčo

Polyfunkčné projekty Nová Bottova a Chalupkova Residence by mali byť premiérou developera HB Reavis na rezidenčnom trhu. Keďže ide o veľkú medzinárodnú spoločnosť, očakávania sú vysoké. Nároky zvyšuje aj poloha priamo v bratislavskom downtowne, v blízkosti niektorých z najprestížnejších projektov v meste. Pred developerom a jeho architektmi je tak náročná úloha.

Čítať viac

Veľkokapacitné Asistenčné centrum pomoci na Bottovej je už v prevádzke

28.03.2022 15:00:02 Adrian Gubčo

Hlavné mesto v spolupráci s developerom HB Reavis a radom štátnych inštitúcií, mimovládnych organizácií alebo súkromných firiem otvorilo v priestoroch niekdajšej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici Asistenčné centrum pomoci. Určené je pre ľudí, zasiahnutých vojenským konfliktom na Ukrajine. V centre nájdu potrebné informácie, budú môcť požiadať o dočasné útočisko, vybaviť si dávky v hmotnej núdzi alebo nájsť ubytovanie.

Čítať viac

OC Bottova sa premení na centrum pomoci pre vojnou zasiahnutých ľudí

10.03.2022 17:28:13 Adrian Gubčo

Vojnu na Ukrajine je v čoraz silnejšej miere cítiť aj na Slovensku a v Bratislave. Metropola je pre mnohých utečencov z Ukrajiny prestupnou alebo konečnou zastávkou. V snahe o poskytnutie asistencie pre vystrašených, dezorientovaných alebo na pomoc odkázaných ľudí má preto vzniknúť veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci (ACP). Umiestnené bude v priestoroch OC Bottova v novom centre mesta.

Čítať viac

Roman Karabelli z HB Reavis: Nové Nivy sú dobré miesto pre život, priniesli sme sem najviac verejných funkcií

04.02.2022 11:56:44 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý patrí k významným medzinárodným tvorcom kancelárskych priestorov, sa prvýkrát pripravuje na výstavbu bytov. Predstavené boli zatiaľ dva projekty, Nová Bottova a Chalupkova Residence v downtowne na mieste dočasnej autobusovej stanice. O týchto zámeroch, ale aj ďalších plánoch spoločnosti hovorí Roman Karabelli, Residential Development Director v HB Reavis.

Čítať viac

HB Reavis približuje víziu svojho prvého rezidenčného projektu

07.04.2021 10:39:20 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis doteraz realizoval len kancelárske alebo retailové projekty, v priebehu minulého roka však naznačil, že má záujem vstúpiť aj do rezidenčného segmentu. Táto informácia sa teraz potvrdzuje. Odhalená bola dokumentácia k projektu Nová Bottova, ktorý má vzniknúť na mieste predtým uvažovaného parkovacieho domu a kancelárskej veže. Aký je premiérový rezidenčný projekt firmy?

Čítať viac

B7 Tower žiada o územné rozhodnutie

21.08.2020 14:35:00 Adrian Gubčo

Hoci developer HB Reavis znížil tempo prác na dokončovaní Stanice Nivy a pomaly ukončuje asanáciu Apollo Business Centra, kde čistí pozemok, postupne pripravuje ďalšie zámery. O územné rozhodnutie žiada pri projekte „Polyfunkčného objektu B7“, ktorý ešte nemá oficiálny názov. Veža na nároží Chalupkovej a Bottovej doplní rozvíjajúci sa bratislavský downtown.

Čítať viac

B7 Tower má záverečné stanovisko EIA a prechádza menšími zmenami

16.01.2020 16:57:00 Adrian Gubčo

Veža B7 Tower bude ďalšou z rady administratívnych projektov, ktoré plánuje v zóne Nové Nivy vybudovať developer HB Reavis. Výšková budova na mieste Alzy nedávno získala dôležité povolenie v podobe právoplatného záverečného stanoviska v hodnotení vplyvov na životné prostredie. Okrem toho, developer pristúpil k menšej zmene podoby kancelárskeho komplexu.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

V downtowne pribudne ďalšia výšková budova, nahradí dočasnú autobusovú stanicu

10.06.2019 08:25:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by mala v novom komerčnom centre Bratislavy pribudnúť ďalšia výšková budova. Na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice, na mieste dnešnej budovy dočasnej autobusovej stanice a obchodného domu Alza, vznikne nová kancelárska veža od developera HB Reavis. Projekt obdržal kladné záväzné stanovisko od Hlavného mesta a bol zverejneý na EIA.

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube