YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.01.2021 18:06

Tretia etapa Zwirnu má územné rozhodnutie

Developer YIT Slovakia opäť pokročil v príprave realizácie ďalších častí projektu Zwirn. Po dokončení rekonštrukcie Pradiarne 1900 a spustení výstavby prvej rezidenčnej etapy získal územné rozhodnutie pre tretiu etapu, zahŕňajúcu bývanie aj kancelársku vežu. Druhá etapa je v príprave taktiež, dobudovaná však bude ako posledná.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Zwirn spoznal svoju budúcu podobu už v roku 2016, kedy developer zorganizoval vyzvanú architektonickú súťaž po akvizícii areálu. Vyhlásenie súťaže síce nebolo ani v tej dobe nezvyčajné, táto však bola overená Slovenskou komorou architektov, čo bolo pri developerských súťažiach nóvum. Medzi desiatimi ateliérmi, ktoré svoje návrhy odovzdali, sa presadila kancelária Compass Architekti.

Compass sa najlepšie vyrovnal s charakterom oblasti a navrhol blokovú štruktúru, ktorá vytvára optimálny prechod medzi staršími štvrťami 500 bytov a Nivy a novovznikajúcim bratislavským downtownom, charakteristickým výškovými budovami. Priestorom, kde sa odlišné typy zástavby prelínajú, je nárožie Košickej a Svätoplukovej, kde je umiestnená výšková dominanta. Kľúčovým verejným priestorom má byť veľkorysé námestie medzi novými blokmi a Pradiarňou 1900, naplánované sú však aj pobytové vnútrobloky.

Advertising

Príprava a povoľovanie projektu zabralo niekoľko rokov, až kým sa v druhej polovici roka 2020 konečne nespustila výstavba prvého povoleného bloku najbližšie k Dulovmu námestiu. Trojica sekcií s maximálne ôsmimi podlažiami obsahuje 268 bytov a apartmánov, 490 parkovacích miest a obchodné priestory v parteri. Spustenie predaja rezidencií vyvolal veľký záujem a byty v projekte sa zaradili k najdrahším v Bratislave.

Počet záujemcov ďaleko prekonal kapacity prvej etapy a je len málo dôvodov predpokladať, že to pri tretej bude inak. V tomto prípade je v zmysle územného rozhodnutia naplánovaný vznik dvojice bytových domov a jednej administratívnej budovy. Objekty vyplnia zužujúci sa priestor medzi Svätoplukovou, Mlynskými nivami a Košickou, bytovky budú zároveň vymedzovať aj južnú stranu námestia. Súčasťou bloku je aj budova strednej školy v správe Bratislavského kraja.

Prvý z bytových domov (OPR) vznikne medzi Svätoplukovou, Košickou a novou ulicou medzi treťou a druhou etapou. Pozostávať bude z trojice sekcií, dvojica bude mať osem nadzemných podlaží, dom nasmerovaný ku Košickej sedem. V parteri budú jednopodlažné, príp. dvojpodlažné obchodné prevádzky, umiestnený by tu mal byť aj dvojpodlažný detský klub. Druhý bytový dom STU bude mať fasádu orientovanú výlučne do Košickej, obsahovať bude tri sekcie s šiestimi nadzemnými podlažiami, pričom piate a šieste budú ustúpené. Obchody budú umiestnené len na prvom podlaží.

Administratívna budova bude s trinástimi nadzemnými podlažiami a vyše 54 metrami najvyššou časťou celého Zwirnu. Vstup bude umiestnený priamo na nároží, prvé podlažie bude vyhradené pre lobby, obchodné prevádzky, kaviareň či priestor pre odkladanie bicyklov. Na ostatných podlažiach budú prenajímateľné kancelárske priestory. Všetky budovy spolu vytvoria blok, vo vnútrobloku sú plánované parkové úpravy.

V tretej etape developmentu je naplánovaný vznik 156 bytov a 39 apartmánov (91+25 v OPR a 65+14 v STU). V rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) bol tento počet o čosi vyšší – uvažovalo sa s 230 apartmánmi a bytmi. Developer preto možno reagoval na záujem verejnosti o väčšie jednotky a viacero ich spojil. Pri kancelárskej budove sa pravdepodobne nič zásadné nezmenilo, stále by sa tu tak malo nachádzať zhruba 11-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných administratívnych priestorov. Nároky na parkovanie rieši trojpodlažná podzemná garáž s 548 parkovacími miestami, ďalších 12 by malo vzniknúť na teréne.

Architektúra by mala nadväzovať na doteraz prezentované vizualizácie projektu, domy tak budú mať obklad z tehličiek, čo celému projektu dodá industriálny, no zároveň príťažlivý charakter. V prípade kancelárskej budovy budú presklené plochy prestriedané s plnými plochami s tehličkovým obkladom v pravidelnom rastri. Development tak bude aj napriek menšej výške výrazný, čo je dané jeho odlišnosťou oproti súčasným preskleným kancelárskym komplexom.

Územné rozhodnutie ešte nenadobudlo právoplatnosť, v konaní však pripomienky vzniklo len Združenie domových samospráv, ktoré teraz rieši iné problémy. Ďalší postup v povoľovaní by tak mohol byť relatívne hladký. V optimistickom prípade by tretia etapa Zwirnu mohla dostať stavebné povolenie ešte v priebehu tohto roka. Ak by tomu tak bolo, projekt by mohol byť dokončený na začiatku roka 2024.

 

Výstavba prvej etapy Zwirnu. Zdroj: Fanúšik YIM.BA

 

Celkové dokončenie developmentu sa čaká v roku 2025, kedy by mala byť dobudovaná aj druhá etapa. Dôvod, prečo druhá etapa nasleduje až po tretej, súvisí s problematickým výkladom Územného plánu – developerovi trvalo nejakú dobu, kým mestu vysvetlil, že výstavba druhej etapy je s ním v súlade. V druhej etape by mal vzniknúť pravidelný štvorcový blok, kde bude približne 311 bytov a 103 apartmánov. V parteri bude umiestnených až 23 prevádzok.

S výstavbou projektu by sa mala zlepšiť úroveň niektorých priľahlých verejných priestorov. Na Košickej a Páričkovej je napríklad naplánovaný vznik segregovaných cyklotrás, ktoré projekt prepoja s okolím, redukovať by sa malo aj parkovanie. Developer pravdepodobne zriadi určitú rezervu pre rezidentov z okolia v rámci svojich podzemných garáží. Medzičasom, námestie v projekte prešlo určitými zmenami, po ktorých tu pribudne zeleň a umiestnené bude umelecké dielo, na ktoré robí developer súťaž.

Zwirn patrí k najkomplexnejším a najmestotvornejším projektom v Bratislave, ktoré majú vysoký potenciál pre vytvorenie atraktívnej a živej časti mesta. Ide o dobrý príklad nadviazania na pôvodný a tradičný blokový urbanizmus, ktorý je v Bratislave menej častý, ako v podobne veľkých európskych metropolách. Spoločne s dobrou úrovňou verejného priestoru, živým parterom, citlivou architektúrou či zachovaním odkazov na priemyselnú minulosť územia vzniká vzorový development, ktorý by mohol inšpirovať (a čiastočne aj inšpiruje) aj iných bratislavských investorov.

Okolie Zwirnu čakajú ďalšie zmeny. Už v priebehu tohto roka by mala byť otvorená Stanica Nivy, kombinácia veľkého nákupného centra a autobusovej stanice od spoločnosti HB Reavis. Developer má v pláne aj prebudovanie pozemkov na južnej strane ulice Mlynské nivy, kde v spolupráci s poprednou britskou kanceláriou AHMM pripravuje kancelársky komplex Mlynské Nivy Košická. Svoju schému v podobe Klingerky II pripravuje aj JTRE, kde by sa mal na rezidenčných budovách vyskytnúť taktiež tehličkový obklad.

V priebehu tohto desaťročia sa tak z donedávna prakticky mŕtvej časti mesta stane jeho komerčné centrum. Pôjde o jednu z tých lokalít, ktorá sa bude v budúcnosti ukazovať ako príklad cesty, akú Bratislava v poslednej dobe prekonala. Bez ohľadu na iné problémy, ostáva len konštatovať, že táto zmena je unikátna a posúva slovenskú metropolu na inú úroveň.

 

Pozrite si výstavbu Zwirnu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Výstavba Zwirnu, 17.1.2021
  • Výstavba Zwirnu, 17.1.2021

Súvisiace články

Druhá etapa Zwirnu konečne postupuje: Projekt získal dôležité rozhodnutie

21.12.2022 13:32:56 Andrej Sárközi

Územie medzi Svätoplukovou, Páričkovou, Košickou a ulicou Mlynské nivy napreduje v písaní nového príbehu premeny na novú štvrť. Postupne tu totiž rastie projekt Zwirn od developera YIT Slovakia. Len nedávno sa kompletne odhalila fasáda domov v prvej etape, vo výstavbe je tretia a bližšie k realizácii je aj druhá - hoci je paradoxne posledná.

Čítať viac

Jedinečná fasáda je kompletne odhalená. Zwirn sa blíži k dokončeniu

13.12.2022 19:15:14 Andrej Sárközi

Zwirn od developera YIT Slovakia postupne mení rozvíjajúci sa okraj bratislavského downtownu. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie a definitívnu podobu začína získavať aj prvá etapa developmentu. Komplex začína potvrdzovať tvrdenia o vzorovom projekte.

Čítať viac

Najväčšia tehlová fasáda na Slovensku. Zwirn odhaľuje svoju tvár

17.10.2022 15:58:41 Adrian Gubčo

Prvá etapa polyfunkčného projektu Zwirn v novom centre mesta začína získavať definitívnu podobu. Postupne sa odhaľuje tehlová fasáda prvého z trojice blokov, ktoré budú po dokončení tvoriť celý development. V krátkom slede by mala nasledovať aj tretia etapa, ktorá je už vo výstavbe. Komplex od developera YIT Slovakia má asociovať industriálnu minulosť lokality.

Čítať viac

Dokončenie Zwirnu je bližšie, postupuje aj posledná etapa

16.06.2022 10:06:01 RED

Atraktívny projekt Zwirn od developera YIT Slovakia postupne rastie. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie, dokončená je hrubá stavba prvej rezidenčnej etapy a vo výstavbe je aj tretia etapa s rezidenciami a kancelárskou vežou. Definitívu tak nemá už len druhá etapa, aj tu však nastal postup - projekt je v územnom konaní.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Zwirn 3 je právoplatné, projekt ide do výstavby

28.04.2022 11:42:25 Adrian Gubčo

Už onedlho sa v downtowne rozbehnú ďalšie stavebné práce. Právoplatné stavebné povolenie získala tretia etapa Zwirnu, polyfunkčného súboru, ktorý okrem bytov obsahuje aj kancelársku časť. Čoskoro tak začne pribúdať nový blok, doplnený o administratívnu výškovú dominantu celého projektu. Developerom Zwirnu aj Zwirn Offices je YIT Slovakia.

Čítať viac

Tretia etapa Zwirnu má stavebné povolenie

10.03.2022 13:44:29 Adrian Gubčo

V novom centre Bratislavy sa čoskoro rozbehne ďalšia výstavba. Stavebné povolenie získala tretia etapa projektu Zwirn od YIT Slovakia. Najnovšia časť projektu vznikne na nároží Svätoplukovej, Mlynských nív a Košickej a okrem dvojice bytových domov prinesie aj dominantu v podobe administratívneho objektu. Medzičasom, prvá etapa sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky.

Čítať viac

Ďalšia etapa Zwirnu sa blíži k výstavbe

14.01.2022 14:24:29 Adrian Gubčo

Výstavba polyfunkčného komplexu Zwirn od YIT Slovakia rýchlo napreduje. Do areálu pôvodnej Bratislavskej cvernovej továrne sa tak postupne vracia mestská štruktúra. V dohľadnej dobe by sa mohla pridať aj ďalšia etapa – developer spustil kampaň k predaju kancelárií v objekte Zwirn Offices a pripravuje územie pre výstavbu rezidenčných objektov. Výstavba by sa mohla začať už na jar.

Čítať viac

Námestie pri Pradiarni 1900 sa otvára

10.09.2021 14:58:00 Adrian Gubčo

Bratislava získa v týchto dňoch nové námestie. Dobudovaný bol verejný priestor severovýchodne od budovy Pradiarne 1900, ktorý bude hlavným exteriérovým priestranstvom v rámci developmentu Zwirn od spoločnosti YIT Slovakia. Po jeho konečnom dobudovaní pôjde o príťažlivé miesto so zeleňou, umením, obchodmi a reštauráciami a výhľadom na industriálnu kultúrnu pamiatku.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu postupuje, podobu získava aj námestie pred Pradiarňou

14.06.2021 14:00:00 Adrian Gubčo

Prvá etapa projektu Zwirn od developera YIT Slovakia napreduje v realizácii podzemných podlaží. Postupne sa tak realitou stáva prvá časť projektu, ktorý v blízkej budúcnosti prinesie prepojenie staršej časti štvrte Nivy a nového centra mesta – downtownu. Súčasťou projektu bude aj námestie, ktoré sa už začína formovať v susedstve industriálnej pamiatky Pradiareň 1900.

Čítať viac

Zwirn odštartoval oficiálny predaj bytov, podoba umeleckého diela na námestí zatiaľ nie je známa

11.02.2021 12:38:05 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pred niekoľkými dňami oficiálne odštartoval predaj bytov v rozostavanej prvej etape projektu Zwirn, významného developmentu, ktorý mení bývalý brownfield na atraktívnu súčasť nového centra mesta. Ide o ďalšiu novinku po udelení územného rozhodnutia pre tretiu etapu, ako aj ukončení súťaže na sochárske dielo, ktoré má dotvoriť budúce námestie medzi Zwirnom a Pradiarňou 1900.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je dokončená, pozrite sa dovnútra

28.10.2020 13:38:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch príprav a náročnej realizácii je konečne dokončená rekonštrukcia najikonickejšej časti vznikajúceho developmentu Zwirn – Pradiarne 1900 a Silocentrály, posledných zvyškov bývalej Cvernovky. Budova je už skolaudovaná, priestory sa pripravujú pre klientov a upravujú sa okolité priestranstvá. Developerom je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn ide do výstavby

22.09.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Po piatich rokoch od akvizície areálu sa konečne spúšťa výstavba projektu Zwirn, dôležitého polyfunkčného developmentu, ktorý prepojí nové centrum mesta so staršou štvrťou Nivy. Developer YIT Slovakia získal stavebné povolenie pre prvú trojicu bytoviek, ktorých realizácia sa rozbehne na začiatku októbra.

Čítať viac

Silocentrála v Pradiarni 1900 získava finálnu podobu, Zwirn žiada o stavebné povolenie

17.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn na okraji bratislavského downtownu je opäť o čosi bližšie realite. Kým jeho prvá časť – rekonštrukcia historického objektu pradiarne a susednej silocentrály na kancelársky projekt Pradiareň 1900 – ide do finále, prvá rezidenčná etapa žiada o stavebné povolenie. Developer YIT Slovakia napreduje aj v asanácii administratívnej budovy, ktorá je jedným z posledných zvyškov pôvodnej Cvernovky.  

Čítať viac

Druhá etapa Zwirnu odhaľuje detaily

07.05.2020 11:20:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn patrí síce k najočakávanejším developmentom v Bratislave, jeho príprava sa však nezaobišla bez komplikácií. Tou najzásadnejšou bol Územný plán, ktorý sťažoval realizáciu polyfunkčného súboru v navrhovanej podobe. Aj preto sa v prípade Zwirnu vyskytla anomália – v projekte, pozostávajúcom z troch etáp, sa len teraz začala posudzovať druhá, kým tretia už získala záverečné stanovisko EIA.

Čítať viac

Ceny bytov v Zwirne sú známe, patrí k najdrahším bratislavským projektom

21.04.2020 17:14:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spustil predpredaj bytov vo svojom vlajkovom projekte Zwirn už pred niekoľkými týždňami, no detaily k jednotlivým bytom, vrátane cien, odhalené neboli. Medzičasom však tieto informácie na verejnosť predsa len prenikli a ukazujú, že Zwirn patrí k najdrahším aktuálnym projektom v Bratislave. Výstavba sa má spustiť čoskoro, vznikať už začalo budúce námestie.

Čítať viac

Predaj bytov v Zwirne sa spúšťa, koronavírus ho neovplyvní

20.03.2020 15:23:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia po dlhej príprave spustil predaj bytov v prvej etape projektu Ziwrn, veľkého developmentu, ktorý premení celý mestský blok na aktívnu súčasť nového centra Bratislavy. Spustenie predaja bolo naplánované v rovnakej dobe, ako prepukla pandémia koronavíru, developer však napriek tomu v procese pokračuje.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu sa blíži, Pradiareň 1900 odhaľuje ďalšie časti obnovenej fasády

21.11.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Komplexná premena celej veľkej zóny na okraji nového centra mesta naberá na obrátkach. Prvý z obytných blokov Zwirnu definitívne získal územné rozhodnutie, pričom bolo prehodnotené riešenie dopravy v oblasti, reagujúc na odpor časti miestnych obyvateľov. Medzičasom, najvýraznejší symbol územia – historický objekt Pradiarne 1900 – postupne odhaľuje svoju novú podobu.

Čítať viac

Pradiareň 1900 začína odhaľovať fasádu, postupuje aj príprava Zwirnu

16.09.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Premena veľkého mestského bloku medzi novým downtownom a ružinovskou štvrťou Nivy, kde sa kedysi nachádzala Bratislavská cvernová továreň, naberá čoraz konkrétnejšie obrysy. Asi najvýraznejší prvok v lokalite – budova niekdajšej Pradiarne – už získava novú fasádu, kým pripravované tri etapy s bývaním a kanceláriami postupujú v povoľovaní. Developerom projektu Zwirn je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn sa posúva v povoľovaní, dopravné riešenie vyvoláva odpor

06.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Multifunkčný projekt Zwirn je čoraz bližšie k výstavbe. Už nejakú dobu prebieha rekonštrukcia objektu Pradiarne 1900, ešte tento rok by sa mala spustiť realizácia prvého z obytných blokov. Prvé povolenia už získala aj tretia etapa developmentu. Popri prípravách sa však začínajú ozývať kritici, útočiaci na dopravné riešenie.

Čítať viac

Prvá etapa Zwirnu je v územnom konaní

17.04.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Veľký multifunkčný projekt Zwirn od developera YIT Slovakia sa približuje k realizácii. Predpokladom pre to je však získanie všetkých potrebných povolení, predovšetkým územného rozhodnutia. Územné konanie pre prvú etapu projektu spoločne s priľahlou dopravnou a technickou infraštruktúrou sa spúšťa práve v týchto dňoch.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 sa oficiálne spúšťa

18.10.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom spoločnosť YIT Slovakia za účasti zástupcov samosprávy oficiálne spustila rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 spoločne s priľahlým objektom Silocentrály. Budova bude transformovaná na administratívne centrum s multifunkčným eventovým priestorom.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje tretiu etapu Zwirnu

09.10.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia v týchto dňoch podáva na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) projekt tretej etapy rozsiahleho developmentu Zwirn, ktorý premení blok po niekdajšom priemyselnom podniku na polyfunkčnú zónu s bývaním, kanceláriami, obchodmi a verejnými priestranstvami. Popri tom sa odhaľujú aj oficiálne vizualizácie.

Čítať viac

Príprava výstavby Zwirnu a rekonštrukcie Pradiarne 1900 napreduje

05.09.2018 12:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Už čoskoro sa spustí rekonštrukcia budovy pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky v lokalite Nivy. Budova bude niesť názov Pradiareň 1900 a premení sa na administratívny komplex, ktorý sa stane súčasťou rozsiahleho projektu Zwirn, ktorý vyplní celý blok kvalitnou mestskou zástavbou. Developerom je spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT Slovakia oficiálne potvrdzuje začiatok obnovy Pradiarne

21.08.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia oficiálne oznámil, že spúšťa rekonštrukciu pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky pod názvom Pradiareň 1900. Na YIMBYm som o tom informoval už v čase vydania stavebného povolenia, teraz toto povolenie nadobudlo právoplatnosť. Pôjde o prvú súčasť projektu Zwirn.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Pradiareň 1900 udelené

13.07.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Projekt transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne - Cvernovky, resp. projektu Zwirn - sa dostáva do ďalšej fázy. Mestská časť Ružinov udelila developerovi, spoločnosti YIT Slovakia, stavebné povolenie pre rekonštrukciu historickej budovy Pradiarne, Silocentrály a súvisiacich objektov.

Čítať viac

Príprava Zwirnu napreduje

01.02.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pokračuje v príprave realizácie projektu Zwirn. Po rekonštrukcii pamiatkovo chránenej Pradiarne a nového námestia, ktoré v rámci projektu vznikne, predložil na posudzovanie EIA aj prvú trojicu bytových domov, ktoré vytvoria prvý z troch blokov, ktoré budú Zwirn po dokončení tvoriť.

Čítať viac

Administratívna budova Bratislavskej cvernovej továrne je minulosťou

16.11.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Hoci nedávno jedna hanba v Bratislave pribudla (viď príspevok z pondelka), ďalšia definitívne zanikla. Developer YIT Slovakia dokončuje asanáciu niekdajšej administratívnej budovy v rámci prípravy na projekt Zwirn.

Čítať viac

Cvernovka sa mení na Zwirn a odhaľuje nové vizalizácie

02.10.2017 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia napreduje v príprave projektu transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne (Cvernovky), na ktorý v minulom roku usporiadal medzinárodnú architektonickú súťaž.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube