Author photoSimona Schreinerová 10.01.2024 12:37

Viac bytov pre Dúbravku. Prvá etapa Zelených Záluh je dokončená, väčší rozvoj je v príprave

Južná časť Dúbravky je vďaka kombinácii zelene a električkovej trate atraktívnym miestom pre rozvoj bývania. Ráta s tým aj spoločnosť Devecorp, ktorá rozvíja projekt Zelené Záluhy. Už pred časom bola dobudovaná bytovka, ktorá dnes čaká na príchod obyvateľov. Tým sa však rozvoj lokality nekončí, nakoľko bola v roku 2022 predstavená druhá etapa.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Rezidenčný projekt vyrástol na juhovýchodnej strane Hanulovej ulice na južnej strane Dúbravky, neďaleko administratívnej hranice Karlovej Vsi. Bytový dom nahradil jednu z administratívnych budov, kde kedysi sídlila Slovenská agentúra životného prostredia. Keďže pôvodný objekt nevynikal výnimočnou architektúrou, jeho zánik nebol veľkou stratou. Na jeho mieste dnes stojí sedempodlažný doskový dom, ktorý však bude za hustou zeleňou pred budovou od ulice slabo vnímateľný.

Rezidencia je zasadená do prostredia na úpätí súvisle zalesneného masívu Malých Karpát, Záluhy sú navyše obľúbenou športovo-rekreačnou lokalitou. Neďaleko sa nachádza vyhľadávané kúpalisko Rosnička, športový areál polície či zimný štadión. V blízkosti sú dostupné aj pešie chodníky a cyklotrasy. Lokalita je tak označovaná za vhodnú nielen pre rodiny, ale v podstate pre každého, kto vyhľadáva pokojnejšie bývanie v dotyku v prírodou. Územie má aj dobré dopravné napojenie na diaľnicu a slušnú dostupnosť verejnej dopravy, ktorú zabezpečujú električky a autobusové linky.

Prvá etapa projektu je dnes skolaudovaná, stále je však dostupných 20 bytov z cekového počtu 76. V bytovke sa nachádzajú 1- až 4-izbové byty, pričom práve najväčšie štvorizbové jednotky sú už predané. Cena najlacnejšieho voľného jednoizbového bytu s výmerou 35,27 m2 a loggiou s plochou takmer 7 m2 vychádza 180.663 eur.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Devecorp
  • Druhá etapa. Zdroj: Devecorp / EIA

K dispozícii sú aj trojizbové byty. Najlacnejší s rozlohou 77,18 m2 má cenovku 369-tisíc eur, prislúcha k nemu i loggia, ktorá má 12,71 m2. Najdrahší stojí 430.645 eur a jeho veľkosť je 83,91 m2. Namiesto loggie však má viac ako 55 m2 vegetačnej plochy. Garážové státie bude nového majiteľa stáť 18-tisíc eur a ceny pivničných kobiek sa pohybujú od 6.090 eur do 7.005 eur.

Ako uvádza developer na oficiálnej stránke projektu, stavba je vyhotovená vo vysokom štandarde, pričom v cene bytov sú zahrnuté nadštandardné prvky ako vonkajšie tienenie alebo predpríprava na chladenie. Súčasťou bytov na prízemí je zelená predzáhradka, ostatné byty ponúkajú priestranné loggie. Parkovacie státia sú zabezpečené v podzemnej garáži priamo pod bytovým domom. Súčasťou areálu bude parkovo upravené okolie s detským ihriskom a oddychovými priestormi.

Architektom projektu je skúsená kancelária Šujan_Stassel. Toto pracovisko je spojené s vydarenými rezidenčnými realizáciami ako Malé Krasňany alebo Budyšínska Rezidencia. Druhá menovaná je zároveň projektom toho istého developera ako Zelených Záluh.

Vybudovaním bytového domu sa však príbeh nekončí. V roku 2022 začalo posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) pre zámer s názvom Rezidencia Dúbravka - Hanulova a BD Hanulova 5/D. K bytovému domu by mali pribudnúť dva osempodlažné rezidenčné objekty. Na rozdiel od prvej etapy budú tentokrát súčasťou objektov aj priestory pre občiansku vybavenosť. Stavby budú umiestnené severovýchodne od skolaudovaného bytového domu, teda bližšie k ulici. Ako uviedlo Hlavné mesto, oficiálne ide o brownfield, ktorý je vhodný na reprofilizáciu. 

Druhá etapa bude obsahovať 62 jedno- až päťizbových bytov. Objekty budú založené na spoločnej garážovej podnoži, kde bude umiestnených 99 parkovacích miest a nachádzať sa tu budú aj technické priestory. Rovnako ako v prvej etape, ani v tomto prípade nevzniknú žiadne parkovacie miesta na teréne. Spolu s prvou časťou tak vznikne celkovo 196 parkovacích stojísk. Developer chce v projekte umiestniť aj námestie medzi budovami, detské ihrisko a ďalšie zelené plochy s výsadbou. 

Zámer bol posudzovaný v dvoch variantoch, pričom oba sú stavebno-technicky odlišné. Podľa právoplatného rozhodnutia EIA odporúča Okresný úrad, odbor starostlivosti o životné prostredie, realizovať druhý variant kvôli väčšej ploche zelene a optimálnejšiemu spôsobu riešenia zatepľovacích systémov.

Preferovaný variant je navrhnutý s výsadbou zelene na streche garáže o výmere 457 m2. Všetky bytové domy majú navrhnuté extenzívne vegetačné strechy s plochou 580 m2. Dažďové vody sú odvádzané do areálovej dažďovej kanalizácie zaústenej do vsakovacích systémov, čím sa podľa predkladateľa zlepšia mikroklimatické podmienky v danom území. 

Rovnako ako v prvej etape, aj teraz sa o architektúru postará kancelária Šujan_Stassel. Očakávať sa dá štandardný a príjemný vizuál, ktorý vhodne doplní dané územie, čo potvrdzujú aj dostupné vizualizácie. Slabším riešením je však orientácia štítových stien smerom na hlavnú ulicu - práve tam, kde by mala byť po správnosti umiestnená hlavná fasáda súboru. 

Pre výstavbu druhej etapy Zelených Záluh sa predpokladajú náklady vo výške 7 miliónov eur. Podľa údajov z EIA sa mala začať výstavba v roku 2023, trvať mala dva roky. Zámer sa už teda dostáva do oneskorenia, aspoň v porovnaní s predpokladanými termínmi v EIA. Projekt je dnes v územnom konaní

 

Zelené Záluhy dostanú aj druhú etapu. Zdroj: Devecorp / EIA

 

Rozvoj Dúbravky v posledných rokoch akceleroval a bude meniť podobu viacerých častí štvrte. V tesnej blízkosti Zelených Záluh sa napríklad budú stavať Medze od Penta Real Estate. Aktívni sú aj iní známi developeri. ITB Development pokračuje v rozvoji čoraz väčšieho súboru Čerešne City, Corwin pripravuje Hrubé Lúky v spolupráci s renomovanými architektmi zo Softer a Archikód pokračuje v realizácii vízie Záhradné Mesto. Aktuálne sa pridáva aj jeden z najvýznamnejších bratislavských developerov J&T Real Estate, ktorý tu pripravuje dva projekty

Napriek tomu, že Dúbravka je voči centru relatívne odľahlá, priťahuje čoraz viac investorov. Dopravná dostupnosť lokality sa však zlepšuje vďaka projektom, ako je rozšírenie Harmincovej ulice, pripravované predĺženie Saratovskej smerom do Borov (s výhľadovým predĺžením električkovej trate) a terminál integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Bory. Obyvatelia Dúbravky, využívajúci verejnú dopravu, tak onedlho získajú omnoho lepšie spojenie s centrom Bratislavy aj jej zázemím. 

K atraktivite naostatok prispieva aj blízkosť prírody a rozsiahle spektrum miestnych služieb, ktoré sa - minimálne v prípade športovísk - majú ešte zlepšiť. V Dúbravke tak vznikajú developmenty, ktoré sú lákavé pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť bývanie v drahých rezidenciách vo vnútornom meste. Pozitívom je, že to neznamená drastické zníženie urbanistickej a architektonickej úrovne projektov. Viaceré realizované aj plánované schémy sú dobrým príkladom, ako pokračovať v rozvoji mesta. 

 

Fotografie z 8.12.2023. Pozrite si výstavbu Zelených Záluh vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube