Author photoAdrian Gubčo 03.07.2023 13:13

Unikátna rekonštrukcia je dokončená. Rača dostane modernú školu aj športoviská

Na bratislavské pomery skutočne výnimočný projekt je oficiálne dokončený. Rekonštrukcia základnej školy na Plickovej ulici priniesla obnovenie budovy, pri ktorej sa zdalo, že má svoje dni zrátané. Namiesto toho sa tu obnovila vzdelávacia funkcia, a to na úrovni, ktorá je na mimoriadna v rámci celej metropoly. Dobrú správu priniesol starosta Rače Michal Drotován.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Základná škola na Plickovej ulici v Rači začala písať svoju históriu ešte v 70-tych rokoch 20. storočia. Ide o štandardnú typizovanú budovu, akých v tom čase vznikalo množstvo v celej krajine. V tomto prípade sa ale v 90-tych rokoch 20. storočia objavili výraznejšie náznaky chátrania v súvislosti so zatekaním strechy. Stav budovy sa postupne zhoršoval, až bola škola v roku 2007 vyradená zo siete škôl a v roku 2008 uzatvorená. Nepomohli ani protesty verejnosti.

V ďalších rokoch sa vyskytlo niekoľko pokusov budovu oživiť. Najprv sa objavila vízia zriadiť tu súkromné gymnázium, neskôr tu mala byť vysoká škola. Vtedy sa dokonca spustili rekonštrukčné práce, v priebehu realizácie však boli zastavené. Nevyšiel ani zámer presunúť sem depozitár Galérie mesta Bratislava.

Na konci druhej dekády tohto storočia sa začal prudko zvyšovať tlak na školské zariadenia, čo súviselo s demografiou aj rozvojom Rače a okolia. Existujúce školy neposkytovali dostatok priestorových kapacít pre rastúci počet žiakov. Mestská časť sa tak obrátila k najvhodnejšiemu riešeniu – rekonštrukcii budovy na Plickovej. V tom čase už bola vo veľmi zlom stave. Napriek tomu samospráva predstavila zámer rekonštrukcie, čo podporilo aj Hlavné mesto tým, že školu zverilo mestskej časti.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Rača
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Rača
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Rača
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Rača

Po približne dva a pol roka trvajúcej príprave sa v lete 2021 začala realizácia rekonštrukcie budovy. Projekt vypracovala známa kancelária Pantograph, víťaz viacerých architektonických súťaží, ktorý sa v poslednom období viac venuje aj školstvu. Mestská časť si na zámer zobrala úver, časť financií získala z eurofondov alebo grantu Ministerstva školstva. Celkový rozpočet dosiahol 5,6 milióna eur.

Napriek tomu sa samospráva nesnažila o čo najjednoduchšie riešenie – namiesto toho má byť Plickova vzorom moderného školstva. Obnovená škola obsahuje 25 tried a 10 špecializovaných učební pre 600 žiakov. Nachádza sa tu jedáleň, kuchyňa, jedna menšia telocvičňa, určená najmä na gymnastiku a jedna väčšia telocvičňa, ale aj tanečná sála. V tomto momente by malo prebiehať zariaďovanie priestorov.

K výnimočným riešeniam patrí rešpektovanie súčasných trendov vo vzdelávaní. Zvýšili sa požiadavky na vyššiu zážitkovosť výuky aj podporu kreativity žiakov. Budova je plne bezbariérová a inkluzívna, pričom študovať tu budú môcť aj žiaci s poruchou autistického spektra. Rekonštrukcia zvýšila udržateľnosť budovy a podporuje zadržiavanie vody. Naostatok, zachovať a obnoviť sa podarilo mozaiku Kocúr z roku 1972 od Ivana Vychlopena, ktorý ju vytvoril v spolupráci s J. Slížom. Umiestnená je na jednej z fasád.

Rekonštrukcia je v tomto momente dokončená aj oficiálne. „Dnes nám bola doručená kolaudácia rekonštrukcie budovy ZŠ Plickova,“ oznámil počas minulého utorka Michal Drotován, starosta mestskej časti Bratislava – Rača. „Skončil sa tak príbeh, ktorý sa začal vo februári 2019, kedy málokto veril, že sa v Rači ešte obnoví škola na Plickovej. Bol to veľmi náročný projekt a aktuálne na Slovensku sa stavia alebo rekonštruuje minimum verejných budov v hodnotách nad 5 mil. eur + DPH.“

Starosta pripomína, že kolaudačný proces trval päť mesiacov, z toho tri a pol mesiaca zabrali vodné stavby. Mestská časť tak stíha otvoriť školu na nový školský rok – teda 4. septembra 2023. Bude to presne 51 rokov od prvotného otvorenia v roku 1972. Napriek tomu, práce ešte celkom neustanú.

Ako totiž vedenie Rače oznámilo, v priebehu leta sa rozbehnú práce na realizácii vonkajšieho ihriska a športového areálu, za ktorým stojí opäť Pantograph. Navyše, jeho financovanie bude podporené grantom z Fondu na podporu športu vo výške takmer 662-tisíc eur. Škola na Plickovej tak onedlho dostane aj výrazne zmodernizovaný areál, ktorý bude patriť k najlepším svojho druhu v Bratislave. Úplné dokončenie úprav v podobe výsadby sa očakáva na jar 2024.

 

Školu ešte čaká obnova areálu. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Rača

 

Staronová škola na Plickovej výrazne zvýši kvalitu života obyvateľov Rače. Množstvo detí a rodičov bude mať k dispozícii modernú a dobre vybavenú školu vo vynikajúcej dostupnosti peši aj na bicykli. Samospráva chce podporovať práve tieto spôsoby dochádzky. Tesne pred začiatkom vyučovania bude napríklad Plickova uzavretá a zrealizovať sa majú aj ďalšie opatrenia, aby rodičia neprepravovali svoje deti autom. Sleduje tak obdobné aktivity Hlavného mesta.

Z Plickovej sa tak môže onedlho vo viacerých ohľadoch stať modelová škola. Nejde o novostavbu, architekti sa tak museli vyrovnať s možnosťami a obmedzeniami, ktoré poskytuje staršia typová budova. To ale neznamená, že sa tu nedá zriadiť kvalitná súčasná inštitúcia. Ukazujú to aj výsledky modernizácie, ktoré sú inšpiratívne aj pre množstvo iných škôl v Bratislave či na Slovensku.

Po celom meste aj kraji aktuálne prebieha vlna rozširovaní a úprav škôl, len zriedkavo je to ale v porovnateľnej kvalite. Zriaďovatelia sa zamerali na riešenie najakútnejšieho problému v podobe nedostatku kapacít. Bohužiaľ, na radikálne zvýšenie úrovne budov v spolupráci so skúsenými a overenými architektmi už financie určené neboli. Ak sa to ale jedného dňa zmení, Plickova ukazuje, kde a ako sa dá zlepšiť.

Neskôr príde azda aj na výstavbu úplne nových škôl. Vzorom je v tomto ohľade Česko, kde sa pripravuje výstavba množstva nových škôl, pričom sú štandardne výsledkom dobre obsadených architektonických súťaží. Špičková úroveň vzdelávania, od materských škôl, cez základné, stredné až po vysoké, sú základným pilierom úspechu štátu. Na budovách vzdelávacích inštitúcií by to malo byť vidno.

 

Fotografie z 16.4.2023. Pozrite si rekonštrukciu školy vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube