Author photoAndrej Sárközi 01.12.2022 17:17

Supermoderná škola konečne aj v Bratislave. Plickova je pred kolaudáciou, pozrite sa dovnútra

Špičková kvalita školstva je pre zvyšovanie kvality života v meste a jeho úspech jednou z najdôležitejších úloh. Základná škola Plickova by sa po dokončení rekonštrucie mohla tejto úlohy zhostiť na výbornú. Z donedávna opustenej a chátrajúcej stavby sa už aktuálne črtá jedna z najmodernejších vzdelávacích inštitúcií v Bratislave.

Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA

Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA

Škola v centrálnej časti Rače bola otvorená v roku 1971. Išlo o štnadardnú typovú stavbu, ktoré sa v období socializmu stavali po celom Slovensku. V 90-tych rokoch 20. storočia sa však začali objavovať výraznejšie známky chátrania v podobe zatekania strechy. Problémy boli ignorované, čo viedlo až k tomu, že škola bola v roku 2007 nakoniec vyradená zo siete škôl a o rok neskôr uzatvorená. 

Myšlienka oživiť budovu v ďalších rokoch nevyšla. Mala tu byť súkromná škola, vysoká škola či depozitár Galérie mesta Bratislava. Žiaden z plánov sa nezrealizoval. Stavba bola extrémne schátraná a v havarijnom stave boli aj inžinierske siete. Mestská časť preto požiadala Hlavné mesto o zverenie budovy na Plickovej do správy so zámerom obnovy pôvodnej funkcie. Mestskými poslancami bola táto zámena aj vízia odsúhlasená. Rača neskôr zadala tvorbu projektu jednej z najrenomovanejších súčasných architektonických kancelárií v Bratislave – štúdiu Pantograph. 

V zmysle zámeru tu vznikne 25 tried a 10 špecializovaných učební pre 600 žiakov. Nachádzať sa tu bude jedáleň, kuchyňa, jedna menšia telocvičňa, určená najmä na gymnastiku, jedna väčšia telocvičňa, ale aj tanečná sála. Vznikne aj príslušná infraštruktúra a v pláne je tiež druhá fáza obnovy, ktorá ráta s vybudovaním vonkajšieho športového a oddychového areálu – rovnako z dielne kancelárie Pantograph. Naostatok, rekonštrukcia má zvýšiť udržateľnosť budovy či podporovať zadržiavanie vody.

Galéria

  • Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
  • Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
  • Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
  • Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
  • Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
  • Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
  • Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
  • Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
  • Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
  • Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA
  • Zdroj: Pantograph

Pre mestskú časť ide o najväčší investičný projekt za posledné desaťročia. V poslednom období ide zároveň rovnako o jeden z najväčších zámerov rozvoja infraštruktúry základného školstva v celej Bratislave. Takéto komplexné obnovy sú výnimočné – hoci treba pripustiť, že len málo budov je alebo bolo natoľko zdevastovaných, ako práve Plickova.

Búracie práce začali v auguste roku 2021 a trvali päť mesiacov. Došlo k odstráneniu poškodeného krídla školy, starých okien, podláh či strešných izolácii a z budovy v podstate ostal len betónový skelet. Ku koncu roka 2021 bola takmer hotová nová strecha. V marci tohto roku sa osadili okná a začali sa rozbiehať práce v interiéri budovy. Na konci leta roku 2022 už škola začala postupne naberať konečný výzor. Začal sa budovať hlavný vstup a práce pokračovali v interiéri aj exteriéri budovy. 

Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA

Po dnešnom kontrolnom dni na stavbe je zrejmé, že škola bude – na slovenské pomery – nadštandardnou vzdelávacou inštitúciou. Hotová je väčšina tried, novú podobu má zborovňa, na chodbách i v miestnostiach sa už nachádza osvetlenie a takmer dokončené sú aj telocvične. V nich už ostáva len namaľovať nové čiary. V stave finalizácie sú toalety, ktoré disponujú rôznymi farbami, podobne rozličné odtiene získali aj niektoré interiérové dvere či zábradlia schodísk, ktorých montáž prebieha práve v týchto dňoch. 

Na podlahách v špecializovaných učebniach i zborovni sú osadené zásuvky a z väčšej časti sú hotové aj práce na strope interiéru, ktorý získal netradičnú a atraktívnu štruktúru. Práce prebiehajú aj v exteriéri, dokončuje sa drevená pergola či chodníky pri vstupoch. Doladiť sa musí aj vnútorný dvor školy.

Ako dnes exkluzívne pre YIM.BA uviedol starosta Rače, Michal Drotován: „Ideme v termíne, takže v januári by mala začať kolaudácia.” Podľa neho je ZŠ Plickova iná oproti iným školám najmä vybavením, ale aj novými ihriskami či učebňami. „S budúcim riaditeľom sa snažíme nastaviť výučbu aj celý systém školy tak, ako má byť v 21. storočí,” uviedol starosta. Okrem moderných učební škola získa aj oddychové zóny pre deti s poruchou autistického spektra. „Škola je kompletne bezbariérová a obsahuje aj výťah,” doplnil Michal Drotován. 

„Za najzložitejšiu časť považujem hľadanie pedagógov,” uviedol. Podľa starostu Rače má mestská časť aktuálne prenajaté priestory na ŽS na Pántoch, konkrétne ide o štyri prvácke triedy, ktoré sa po dokončení ZŠ Plickova presťahujú do nových priestorov. „Spolu so žiakmi príde na Plickovu aj vedenie školy. Základ pedagógov už teda máme. Na prízemí novej budovy bude dokonca aj učiteľský byt, kde bude môcť bývať až šesť učiteľov,” poznamenal starosta.

Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA

Škola bude otvorená pre miestnu komunitu. Konkrétne pôjde o školský areál, ktorý bude otvorený po vyučovaní do desiatej hodiny a rovnako počas víkendov. „Pre miestnych obyvateľov bude k dispozícii aj jedáleň. Ak sa bude konať napríklad stretnutie vlastníkov bytov či iné podujatie, tak sa môže používať aj tento priestor. Je možné, že taktiež vznikne externý bufet,” povedal starosta Rače.

Mestská časť by chcela spolupracovať s klubom pozemného hokeja, ktorý má hneď vedľa ihrisko. „Rovnako chceme rozbehnúť spoluprácu s neziskovými organizáciami. Predpokladáme, že tu vznikne nízkoprahové centrum ako je napíklad Mládež ulice. Deti by tu mali akoby svoju klubovňu,” prezradil Drotován. 

V našom poslednom článku sme poukázali na problémy so zachovaním vzácnej mozaiky Kocúr z roku 1972 od autora Ivana Vychlopena (1941-1998), ktorý ju vytvoril v spolupráci s J. Slížom. Pôvodne mala byť prekrytá zateplením bez náhrady a uvažovalo sa aj o zložení umeleckého diela, čo by však viedlo k nezvratnému poškodeniu mozaiky. 

S týmto problémom sa už mestskej časti podarilo popasovať. „Rozhodlo sa, že mozaika ostane zachovaná. Znamená to, že sa trochu zmenšili dve triedy, ktoré sa zateplili len zvnútra a nachádzajú sa priamo za fasádou, kde je umiestnené umelecké dielo,” vysvetlil starosta. Dohoda je podľa neho teraz taká, že mestská časť bude 5 rokov monitorovať oba priestory, či v nich náhodou nebude vznikať vlhkosť alebo pleseň. „Dané triedy teda nebudú využívané nasledujúcich niekoľko rokov a budeme zisťovať, ako bude mozaika pracovať a aký bude mať vplyv na nové zateplenie,” uviedol Michal Drotován. Dielo je sčasti prekryté požiarnym schodiskom, čomu sa už mestská časť vyhnúť nevedela. Pani Vychlopenová, manželka dcéra autora mozaiky, však túto situáciu chápe a akceptovala ju.

Podľa starostu sa väčšinou zvyknú mozaiky prekrývať, no v prípade mestskej časti Rača sa to neudialo a mozaika sa obnovuje. Ako povedal, je pravdepodobné, že z pohľadu revitalizácie ide o najdrahšiu mozaiku na Slovensku. „Očistenie, vymenenie poškodených častí, vyšpárovanie, vnútorné zateplenie fasády či iné obnovovacie práce budú stáť približne 50-tisíc eur. Primátor Bratislavy však ešte v lete sľúbil, že časť by mohlo financovať aj hlavné mesto,” uviedol na margo vzácnej mozaiky.

Autor: Andrej Sárközi / YIM.BA

Podľa starostu je samozrejmosťou, že ak sa niekedy v budúcnosti budú riešiť podobné typy škôl, mestská časť vie v tomto ohľade pomôcť. „Takisto ako pán Bročka, primátor Trnavy, ktorý sa dnes prišiel na stavbu pozrieť, nemáme problém so skúsenosťami pomôcť aj jemu,” uzavrel Michal Drotován. 

ZŠ Plickova prekonáva slovenské štandardy. Nové trendy vo výučbe spojené s ojedinelou úrovňou moderného zariadenia sú v Bratislave vzácne. O výnimočnosti svedčí aj dnešná návšteva primátora Trnavy, Petra Bročku, ktorého mesto sa v poslednom období môže pýšiť nejedným úspešným projektom. Štandardne to býva naopak - metropola sa skôr inšpiruje od Trnavy. 

Základná škola Plickova je jednou z najvydarenejších stavieb svojho druhu v mestskej časti i v Bratislave za posledné roky. Otvorenie sa očakáva v septembri 2023. Žiaci tak definitívne získajú po stavebno-technickej stránke jednu špičkovú vzdelávaciu inštitúciu, akých by v Bratislave i na Slovensku malo vzniknúť jednoznačne viac. 

 

Fotografie z 1.12.2022. Pozrite si priebeh rekonštrukcie vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube