Author photoAdrian Gubčo 31.05.2021 13:08

Nové centrum Ružinova odhaľuje detaily

Prestavba asi najznámejšej ruiny v Bratislavy – zvyšky niekdajšieho OD Prior v Ružinove, dnes neslávne známe ako „Hirošima“  sú o čosi bližšie k výstavbe. Po mnohých neúspešných pokusoch o oživenie bol definitívny projekt, ktorý zbúranisko nahradí, predstavený tesne pred nástupom pandémie. Developer MiddleCap napriek tomu s prípravou napreduje a odhaľuje ďalšie detaily.

Zdroj: MiddleCap Group / EIA

Zdroj: MiddleCap Group / EIA

Nové informácie boli predstavené v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Z nich vyplýva, že developer má už viacmenej ujasnenú predstavu, ako by mohol nový projekt vyzerať. Pozemok má strategickú polohu uprostred sídliska Ružinov, v dotyku s križovatkou Ružinovskej a Tomášikovej ulice. Už v rámci pôvodnej koncepcie sídliska tu malo vzniknúť jeho centrum, čo bolo v roku 1984 zdôraznené výstavbou Obchodného domu Ružinov v rámci Papánkovho námestia, kde bol navyše umiestnený aj Dom kultúry.

Na začiatku 21. storočia sa však objavila vízia vzniku nákupného centra Yosaria Plaza, ktoré malo byť navyše najväčšie na Slovensku. Investor spustil výstavbu odstránením pôvodného OD, z ktorého ostal stáť len železobetónový skelet. V roku 2005 sa práce definitívne zastavili a stavenisko začalo chátrať. Počas nasledujúcich rokov sa čas od času objavovali správy o skorom spustení výstavby, čo oznamoval nielen investor, ale aj zástupcovia mestskej časti. V skutočnosti sa veci začali meniť až v rokoch 2018 a 2019, kedy bolo oznámené, že areál má nového majiteľa – MiddleCap.

Developer vyhlásil na nové riešenie priestoru medzinárodnú architektonickú súťaž, pričom do zadania doplnil aj pozemky smerom k Ružinovskej. V dobrej konkurencii tímov, medzi ktorými bola aj popredná britská kancelária AHMM alebo austrálska WoodsBagot, zvíťazila česká kancelária Jakub Cigler Architekti. O jej úspechu rozhodla dobrá znalosť lokálnych podmienok a pomerov, vďaka čomu bol projekt prispôsobený na mieru danej urbánnej situácii. Developer výsledky odhalil vo februári 2020, teda pomerne nešťastne tesne pred začiatkom pandémie koronavírusu COVID-19.

Podľa nového projektu by mal na mieste bývalého aj plánovaného obchodného domu vzniknúť polyfunkčný blok s parkovo upraveným vnútroblokom. Predkladatelia dokumentácie vysvetľujú, že blok bude horizontálne členený na štyri úrovne. Prvá úroveň bude tvorená prízemím, kde budú umiestnené obchodné prevádzky a služby, dom tak bude mať aktívny parter. Druhou úrovňou bude podnož, tvorená ôsmimi štvorpodlažnými blokmi s fasádou z lícových tehál. Umiestnené tu budú ateliéry, kancelárie a s ohľadom na svetlotechnické pomery aj menšie byty. Tretia úroveň bude tvorená šiestym podlažím, kde bude betónová priebežná doska, na ktorej budú visuté záhrady. Napokon, najvyššia úroveň bude mať podobu siedmich štvorpodlažných bytoviek, oproti druhej úrovni mierne vychýlených.

Z tohto popisu aj zverejnených vizualizácií je zrejmé, že budova bude pôsobiť pomerne netradične – v pozitívnom zmysle. Aktivitu má podporiť okrem živého parteru aj verejná prístupnosť vnútrobloku či revitalizácia okolitých verejných priestorov, vrátane Papánkovho námestia. Parkovanie bude umiestnené prevažne v podzemí, pričom má byť prístupné aj ľuďom z okolia. Nachádzať sa tu bude 630 parkovacích miest.

V projekte by sa malo nachádzať 210 bytov, z toho 72 bude mať menej 60 metrov štvorcových (jednoizbových 24, dvojizbových 48), 68 bytov bude mať 60-90 m2 a 70 nad 90 m2. Retailu tu bude 2.370 metrov štvorcových, administratívy či ateliérov 10.572 metrov štvorcových. Ide o pomerne veľké čísla, developer však dodáva, že úžitková plocha sa oproti pôvodnému projektu nákupného centra Yosaria Plaza zmenšuje o tretinu, o štvrtinu sa zmenšuje zastavaná plocha a radikálne sa zvyšuje rozsah zelene.

Projekt už má k dispozícii stavebné povolenie na nákupné centrum, investor sa bude preto snažiť o zmenu stavby pred dokončením, ako aj zmenu územného rozhodnutia – proces by mal byť o čosi kratší a jednoduchší. Odstránené budú zostávajúce železobetónové konštrukcie, po ktorých sa spustí nová výstavba. Výhodou je, že stavebná jama je už čiastočne vykopaná.

Ak by sa podarilo prejsť hladko všetkými konaniami, čo je s ohľadom na verejný dopyt po riešení možné, realizácia by sa mohla spustiť už v polovici roka 2022 a byť dokončená v polovici roka 2025. Odhadované náklady sú na úrovni 60 miliónov eur.

 

Zdroj: MiddleCap Group

 

Projekt je v navrhovanej podobe v súlade s charakterom územia, ktoré zároveň posúva na vyššiu úroveň. Polyfunkčný objekt pôsobí príťažlivo, nadväzuje na okolité uličné čiary a bude v rámci Bratislavy svojou architektúrou jedinečný. Developer sa samozrejme snažil o zosúladenie územnoplánovacích a trhových podmienok a požiadaviek, preto sú kľúčovou funkciou v developmente byty. Na druhej strane, práve bývanie dodá prostrediu viac života a aktivity, rozloženej počas celého dňa.

Úloha oživiť centrum Ružinova však nie je len v rukách developera. Svoju úlohu musí zohrať aj samospráva, ktorá má v správe Dom kultúry Ružinov a priľahlé verejné priestory. Svoj účel hľadá aj priestor severne od domu kultúry, kde bolo v rámci súťaže kreslené nové námestie s potenciálnym umiestnením ružinovskej radnice a výstavbou administratívnych objektov, ktoré by vznik radnice a námestia, slovami starostu, zaplatili. V tejto chvíli ale ide skôr o víziu a podobu radnice, námestia či bizniscentra nemožno brať ako nič definitívne.

Ak by predsa len k realizácii celého konceptu došlo, priestor by spĺňal požiadavky na vznik skutočného centra pomerne ľudnatej mestskej časti. Nachádzali by sa tu správne, kultúrne aj komerčné objekty, zhromažďovací verejný priestor, bývanie, rekreačné plochy a v neveľkej vzdialenosti aj vzdelávacie a zdravotnícke zariadenia či inštitúcie. Dôležité bude zabezpečiť dobrú dopravnú obslužnosť, čo si vyžaduje nielen modernizáciu Ružinovskej radiály, ale aj ponechanie rezervy pre výhľadový vznik električkovej trate na Tomášikovej ulici.

Nové centrum Ružinova – nielen takto pomenovaný projekt, ale celý development územia – by mohlo prispieť k zvýšeniu kvality života v tejto časti Bratislavy. Ružinov je síce veľmi rozvoľnené, napriek tomu ale príjemné sídlisko, ktoré je vysoko žiadané aj medzi záujemcami o bývanie. Ešte za minulého režimu tu vznikla základná vybavenosť, ktorá je v posledných rokoch dopĺňaná aj o komerčnú. Verejné priestory sú v zlom stave, pomaly sa to ale začína zlepšovať a súčasné aktivity miestnej radnice aj Hlavného mesta sú prísľubom k intenzívnejšej aktivite.

Kvalitné dotvorenie centrálnej časti štvrte by tak mohlo byť akousi bodkou, ktorá urobí z Ružinova sídlisko, kde sa nachádza prakticky všetko potrebné k životu. Okrem toho by nešlo o monotónnu časť mesta, ale o miesto, kde sa nachádza kombinácia modernistických sídliskových zón a mestsky pôsobiacich polyfunkčných zón. V tomto prípade nejde dokonca ani o Ružinovčanmi toľko kritizované zahusťovanie – lokalita je odporúčaná na dostavbu aj mestom, ktoré ruiny OD Ružinov definovalo ako brownfield.

Nový projekt tak možno, aj s ohľadom na predpokladané architektonické riešenie, považovať za príklad vhodného dotvorenia mestskej lokality. Časť mesta, ktorá bola kvôli „Hirošime“ doteraz do istej miery hanbou, sa stane omnoho atraktívnejšou. V tomto prípade nový projekt spĺňa definíciu slova development a spolu s transformáciou pozemku prináša aj rozvoj celej lokality.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: MiddleCap Group
  • Zdroj: MiddleCap Group
  • Zdroj: MiddleCap Group
  • Zdroj: MiddleCap Group

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube