Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 29.10.2021 17:56

Ďalšie novinky zo Žižkovej: Vydrica a Stengl Campus sa pripravujú na výstavbu, dokončuje sa nová bytovka

Žižkova ulica v bratislavskom Podhradí patrí k najviac sa meniacim uliciam v meste. Prvou radikálnou úpravou jej charakteru bol vznik projektu Zuckermandel od J&T Real Estate. Už nejakú dobu sa na jej východnom okraji pracuje na príprave vzniku Vydrice. Medzičasom, v jej strednej časti by malo čoskoro vzniknúť nové sídlo firmy Stengl a dokončuje sa tu aj bytový dom pre zahraničné zastupiteľstvo.

Article Big

Vydrica

Žižkova ulica nie je dnes veľmi výraznou ulicou, hoci historicky išlo o veľmi významnú časť Bratislavy – išlo o hlavnú ulicu pôvodnej osady Zuckermandel a kľúčovú spojnicu mesta s vtedy ešte samostatnými obcami či mestečkami Karlova Ves alebo Devín. Jej význam sa znížil po novej regulácii nábrežia, vzniku nábrežnej cesty a zániku historickej zástavby. Možno preto je všeobecne spomínaná ako jedna z ulíc, ktoré prešli v poslednom období najväčšou premenou. Ďalšie zmeny navyše ešte prídu.

Najzásadnejšou bude vznik Vydrice, ktorá tvorí východný okraj ulice – resp. miesto, odkiaľ sa Žižkova odpája od nábrežnej cesty. Nová štvrť, za ktorou stojí firma Vydrica Development (teda Lucron v spojení s pôvodnými majiteľmi projektu), plánuje na tomto mieste obnoviť mestskú štruktúru, hoci v súčasnom šate. Na mieste styku Žižkovej a nábrežia vznikne nová polyfunkčná zástavba, tvorená bytovými domami, kancelárskou budovou, obchodmi a službami v parteri, ale aj dvojicou upravených parčíkov. Tie budú tvoriť kontaktnú zónu medzi novými domami a zachovanými zvyškami pôvodného Zuckermandlu.

Banner Nový Ružinov

V tejto chvíli sa na tomto mieste nachádza len zanedbaná plocha a stavebná jama na mieste prvej etapy Vydrice. Developer obdržal stavebné povolenie po dlhom čakaní len v lete tohto roka. Výstavba domov samotných sa však ešte nespustila a naďalej sa pracuje najmä na spevňovaní svahu nad projektom a budovaní oporného múru. Ako sa vyjadril šéf skupiny Lucron Zoltán Müller pre INDEX, v tejto chvíli sa tendruje dodávateľ. Stavebné práce by sa však mohli spustiť do konca tohto roka.

V zmysle projektu bude Žižkova v tejto časti využívaná predovšetkým ako prístupová komunikácia do podzemnej garáže, nové domy však budú mať aktívny parter a chodníky budú vytvárať kľúčový peší ťah smerom na západ do Zuckermandlu. Nový parčík bude mať predovšetkým estetickú a čiastočne ochladzovaciu a tlmiacu funkciu – byty nebudú natoľko vystavené ruchu na nábrežnej ceste. V každom prípade však bude mať lokalita charakter centra mesta. Výhľadovo sa uvažuje o rekonštrukcii povrchov v starom Zuckermandli tak, aby sa nadviazalo na povrchy vo Vydrici a lokalita získala celistvejší ráz.

Prvá etapa Vydrice by mala byť dokončená v roku 2024. Na jej architektúre sa podieľajú kancelárie Compass, Šujan_Stassel, Siebert + Talaš, Marko&Placemakers alebo 2ka landscape architects. Koncepcia zástavby vychádza z prísnej regulácie, stanovenej Územným plánom zóny Podhradie ešte z roku 2006. ÚPZ stanovil podmienky, podľa ktorých nebolo možné obnoviť historickú zástavbu, napriek tomu sa však inšpiroval klasickým mestským urbanizmom.

 

Priestor budúceho Stengl Campusu je ohradený a pripravený na asanáciu staršieho objektu

 

Úplne odlišný je charakter strednej časti Žižkovej, teda plôch západne od Zuckermandlu. Nachádza sa tu trojica vežových prefabrikovaných bytových domov – panelákov – ktoré sú jedinou dokončenou časťou veľkého plánovaného sídliska Podhradie. Pôvodne sa tu nachádzala drobná zástavba domčekov mestskej chudoby, typická pre úplný okraj Bratislavy. Po ich asanácii mali vzniknúť bytovky či nová vybavenosť, pomerne veľkorysé plány však zlyhali.

Okrem trojice bytoviek však vznikla aj budova bývalého Daňového úradu, jednoduchý dvojpodlažný objekt bez výraznejšej architektonickej hodnoty. Už dlhšiu dobu je opustený a chátra. Táto situácia však nebude trvať dlho – budova je pripravená na asanáciu, ktorá príde v dohľadnej dobe. Dnes je už oplotená v očakávaní vzniku nového projektu. Svoje sídlo a „kampus“ si tu totiž plánuje vybudovať IT spoločnosť Stengl. Okrem kancelárií by sa mali v novom štvorpodlažnom objekte nachádzať aj priestory pre voľnočasové či spoločenské aktivity, ako aj trojica strešných bytov.

Advertising

Zámer získal územné rozhodnutie v roku 2020 a v tejto chvíli čaká na vydanie stavebného povolenia – stavebné konanie sa rozbehlo v priebehu augusta. Okrem toho sa v tejto chvíli podľa architekta projektu, Juraja Zorničku, pracuje na realizačnej dokumentácii, v rámci ktorej sa zadefinuje definitívna podoba budovy. Známa by mala byť ku koncu tohto alebo začiatku budúceho roka, teda v čase (pred investora snáď) tesne pred spustením výstavby.

V každom prípade pôjde o komorný objekt, ktorý bude navonok pomerne nízky. Na prízemí sa má nachádzať vstupné átrium, galéria, „Cafe & Raw Food“ kútik, fitness štúdio a copy & print centrum. Na druhom podlaží má byť edukačné centrum pre samosprávu spolu s administratívnymi priestormi a „Bio Cafe“ kútikom, na treťom budú ďalšie kancelárie spoločne s voľnočasovým kútikom a čitárňou. Byty budú veľkometrážne. Súčasťou budovy je aj jedno podzemné podlažie s parkovaním, ďalšie parkovacie miesta budú na teréne, pravdepodobne kvôli obmedzeniam, danými polohou električkového tunela pod objektom.

Pôjde rozhodne o vhodnejší doplnok územia ako súčasná budova. Dobrú úroveň bude mať snáď aj z architektonického hľadiska. Ak to tak bude, pozdvihne úroveň lokality, ktorá by mohla byť jednou z príťažlivých častí Bratislavy.

To isté platí aj o dokončovanom projekte bytového domu v priestore nad areálom nefunkčného Kúpaliska Žižkova. Ide o bytové jednotky pre zahraničný zastupiteľský úrad, ktoré nahradili starší tu stojaci objekt, hoci podľa oficiálnej dokumentácie ide o prestavbu a prístavbu. Nový dom disponuje dvomi podzemnými a tromi nadzemnými podlažiami, nachádzať sa tu bude 10 bytov. Podoba projektu nebola nikde zverejnená, neodhalili ju ani architekti z kancelárie Expoline.

Vzhľadom na vysoké štádium realizácie sa však ukazuje, že ide očividne o nadštandardné bývanie. Na fasádach sa nachádza oproti omietke drahšie obloženie, využité sú hliníkové francúzske okná a dom bude obsahovať aj niekoľko exkluzívnejších terasových strešných bytov. Informácie o tom, ktorý zastupiteľský úrad tu vlastne bude mať byty, som nenašiel. Každopádne, zamestnanci budú bývať v pokojnej zelenej lokalite v dobrej dostupnosti centra mesta, zvlášť pri preprave autom. Pre tento štýl bývania je táto oblasť ako stvorená.

 

Bývanie pre zahraničný zastupiteľský úrad

 

Aby bola Žižkova skutočne exkluzívnou ulicou, potrebovala by sa ešte zbaviť trojice panelákov a nahradiť ich vhodnejšou zástavbou. Nie je však pravdepodobné, že sa to niekedy v dohľadnej dobe – alebo možno vôbec – stane. Byty sú v súkromnom vlastníctve a s ohľadom na lokalitu si držia celkom vysokú cenu. Výkup bytov tak nehrozí. Stupeň degradácie objektov zároveň nie je napriek slabej typovej architektúre vysoký, nedávno boli domy dokonca modernizované. Ich životnosť sa tak počíta ešte v desiatkach rokov.

Ak by sa ale predsa len podarilo územie prestavať, vhodná by tu bola kompaktná a hustá štruktúra, tvorená bytovými domami s mierkou okolo šiestich podlaží od Žižkovej a s postupne sa znižujúcou zástavbou západným smerom od nábrežia. Parter domov by mal byť aktívny, fasády členené a vhodné by bolo vytvorenie kvalitnejších spojení medzi jednotlivými ulicami. Vnútrobloky v zástavbe medzi Žižkovou a Nábrežím arm. gen. L. Svobodu by mali byť otvorené a krajinársky dotvorené, aby zohľadnili polohu na svahu hradného kopca a možno aj odkazovali na históriu lokality.

Kým nenastane toto, spoločne so skvalitnením chodníkov a úpravami zelene priľahlých svahov, nemožno o Žižkovej plne hovoriť ako o vzorovej príťažlivej ulici. Napriek tomu bude patriť k tým častiam Bratislavy, ktoré prešli v uplynulých rokoch najväčšou transformáciou. Z polomŕtveho územia tu vzniklo priame rozšírenie centra metropoly.

 

Fotografie zo 17.10.2021. Pozrite si prípravu výstavby Vydrice vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Vydrica
  • Vydrica
  • Vydrica
  • Vydrica, vjazd do Žižkovej. Zdroj: Vydrica Development
  • Stengl Campus, pôvodná budova
  • Stengl Campus, pôvodná budova
  • Stengl Campus, predbežná vizualizácie. Zdroj: GV-Con
  • Bývanie pre zahraničný zastupiteľský úrad
  • Bývanie pre zahraničný zastupiteľský úrad

Súvisiace články

Do predaja ide ďalší dom vo Vydrici, ceny presahujú aj 10-tisíc eur za meter štvorcový

19.11.2021 12:53:43 Adrian Gubčo

Stavebné práce na projekte Vydrica sa po prípravnej fáze postupne rozbiehajú a už čoskoro začnú pod Bratislavským hradom rásť prvé domy. Pri tejto príležitosti nasadil developer, spoločnosť Vydrica Development, do predaja byty v ďalšej bytovke. Cenou za meter štvorcový by mali patriť k najdrahším v Bratislave, pričom niektoré z nich prekonali aj „čarovnú“ hranicu 10-tisíc eur za meter štvorcový.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre prvú etapu Vydrice je právoplatné

22.07.2021 13:23:03 Adrian Gubčo

Už v najbližších týždňoch až mesiacoch by mohli začať rásť prvé budovy v dlhoočakávanom projekte Vydrica. Zámer obnovy mestskej štruktúry v kľúčovej polohe v bratislavskom Podhradí čakal na zisk stavebného povolenia a jeho správoplatnenie 16 mesiacov. V prvej etape by sa mal vyplniť priestor medzi Žižkovou ulicou a Vodnou vežou.

Čítať viac

Výstavba Vydrice sa môže konečne spustiť

17.06.2021 14:30:16 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších aktuálnych projektov v Bratislave môže konečne odštartovať riadnu výstavbu. Vydrica, polyfunkčný súbor na asi najviac exponovanom pozemku v krajine, je v príprave už dlhšiu dobu, počas ktorej bol odhalený svah hradného kopca. Realizácia nových budov sa však nezačala, keďže projektu stále chýbalo stavebné povolenie. To obdržalo až v posledných dňoch.

Čítať viac

Ako ďalej s Vydricou?

24.02.2021 16:20:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ O VYJADRENIA DEVELOPERA Keď bola v apríli 2019 odhalená podoba novej Vydrice, spoločnosť Vydrica Development, ktorého súčasťou je aj developer Lucron, predpokladala, že výstavbu spustí v dohľadnej dobe a v druhom kvartáli roku 2022 už bude dokončená prvá etapa. Teraz je začiatok roka 2021 a zatiaľ stále prebiehajú len prípravné práce. Čo sa v bratislavskom podhradí deje?

Čítať viac

Podoba Stengl Campusu sa odhaľuje

02.11.2020 14:19:00 Adrian Gubčo

Bývalý Daňový úrad na Žižkovej ulici v Starom Meste má prejsť v dohľadnej dobe premenou. Namiesto staršej opustenej zanedbanej budovy tu má vzniknúť menší „kampus“ IT spoločnosti Stengl, teda sídlo spojené s relaxačnými či rezidenčnými priestormi. Aktuálne sa odhaľuje jeho podoba, voči zámeru však bolo podané odvolanie.

Čítať viac

Hlavné mesto podpísalo Memorandum o spolupráci pri projekte Vydrice

23.10.2020 11:02:04 Adrian Gubčo

Bratislavskí poslanci na ostatnom Mestskom zastupiteľstve rozhodli o odpredaji dvojice mestských pozemkov v prospech spoločnosti Vydrica Development, ktorá v danom území pripravuje výstavbu novej Vydrice. Okrem predaja bolo s investorom podpísané memorandum, kde sa developer zaväzuje k určitým úpravám v prospech vysokej kvality projektu.

Čítať viac

Vydrica spustila predaj bytov

09.06.2020 10:20:00 Adrian Gubčo

Na nábreží Dunaja v centre Bratislavy postupuje príprava výstavby projektu Vydrica, ktorú nezastavila ani pandémia koronavírusu COVID-19. Podľa developera Vydrica Development táto výrazne neovplyvnila ani predaj bytov pre prvých záujemcov. Investor teraz spúšťa predaj všetkých zvyšných rezidencií a odhaľuje ponuku obchodných priestorov, ktoré majú byť súčasťou rozšíreného bratislavského Korza.

Čítať viac

Na Žižkovej sa spúšťa stavebná aktivita

29.05.2020 17:24:00 Adrian Gubčo

Žižkova ulica v Starom Meste je pomerne dlhá a úzka cesta, ktorá vznikla ako hlavná ulica niekdajšieho Zuckermandlu, pokračujúca až do Mlynskej doliny. Až do výstavby nového Zuckermandlu bola mimoriadne zanedbanou, postupne sa to však začína meniť. Dôkazom sú pripravované projekty, ktoré zvýšia status tejto prehliadanej časti mesta.

Čítať viac

Vydrica vyvoláva opäť kontroverzie

21.05.2020 17:30:00 Adrian Gubčo

Prípravné práce pred výstavbou novej Vydrice prebiehajú už niekoľko mesiacov, s čím súvisia masívne úpravy svahov hradného kopca. Pre mnohých ľudí ide o šokujúci pohľad, pričom sa ozývajú hlasy, že developer Vydrica Development devastuje historické prostredie. Ten však vysvetľuje, že to nie je pravda, práve naopak, všetky nálezy budú zaznamenané a čiastočne do novej Vydrice aj zapracované.

Čítať viac

Vydrica pokračuje v prípravných prácach aj napriek pandémii

25.03.2020 11:10:00 Adrian Gubčo

Pandémia koronavírusu sa pravdepodobne najviac dotkne najmä projektov, ktorých realizácia sa ešte nespustila alebo sa len spúšťa. Jedným z takých – a zároveň najočakávanejších – je Vydrica, kde už prebiehajú terénne práce, na ktoré nadviaže výstavba, ktorá má obnoviť život v tradičnej bratislavskej lokalite. Nateraz sa však zdá, že realizácia developmentu by sa narušiť nemala.

Čítať viac

Vydrica spúšťa predaj prvých bytov, ide o najdrahší projekt v Bratislave

28.11.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Vydrica, jeden z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, v rámci ktorého sa obnovuje zástavba na mieste rovnomennej historickej štvrte, je už nejakú dobu v štádiu prípravných prác. Už dlhšie sa otvorene hovorilo o tom, že pôjde o jeden z najdrahších projektov v metropole. So spustením predaja pre prvých záujemcov o bývanie sa tieto slová potvrdzujú.

Čítať viac

Vydrica napreduje v príprave, čoskoro pribudne aj prezentačné centrum

11.11.2019 09:53:00 Adrian Gubčo

Príprava projektu Vydrica, spojená s masívnymi zemnými prácami na exponovanom pozemku priamo v Podhradí, postupuje a prináša mnoho prekvapených reakcií. Rozsah prác je totiž mimoriadny a pre časť verejnosti šokujúci. Developer Vydrica Development však upozorňuje, že ide o normálnu vec a pre zlepšenie informovanosti o projekte pripravuje prezentačné centrum.

Čítať viac

Výstavba Vydrice sa rozbieha

17.09.2019 11:20:00 Adrian Gubčo

Realizácia projektu Vydrica sa postupne začína rozbiehať. Na pozemku v exponovanej polohe priamo na nábreží Dunaja pod Bratislavským hradom už prebiehajú zemné práce, ktoré jednoznačne signalizujú, že Hlavné mesto čoskoro obnoví svoje Podhradie. Developerom projektu je spoločnosť Vydrica Development.

Čítať viac

Príprava Vydrice sa spustila

20.08.2019 10:43:00 Adrian Gubčo

Jeden z najvýznamnejších projektov v Bratislave sa rozbieha. V super-exponovanej lokalite pod Bratislavským hradom sa spustili prípravné práce pre prvú časť novej štvrte Vydrica, ktorá má prepojiť nábrežie s historickým jadrom a obnoviť tak zaniknutú urbanistickú štruktúru, ktorá tu existovala niekoľko storočí. Developerom je spoločnosť Vydrica Development.

Čítať viac

Prípravné práce na Vydrici sa čoskoro spustia

23.05.2019 08:35:00 Adrian Gubčo

Projekt Vydrica, ktorý prinesie obnovenie mestskej štvrte pod Bratislavským hradom, sa blíži k realite. Už čoskoro by sa v tejto extrémne exponovanej lokalite mali spustiť prvé práce na príprave územia pre ďalšie etapy výstavby, developer Vydrica Development totiž obdržal stavebné povolenie na hrubé terénne úpravy pozemku.

Čítať viac

Vydrica odhaľuje ďalšie detaily

04.04.2019 12:00:00 Adrian Gubčo

Uplynulé dni patria odhaleniu prvých informácií o projekte Vydrica, ktorý vznikne v jednej z najdôležitejších lokalít v Bratislave, priamo v dotyku s historickým jadrom mesta, areálom Bratislavského hradu a na dunajskom nábreží. Developmentu je preto oprávnene venovaná náležitá pozornosť.

Čítať viac

Projekt Vydrica sa odhaľuje, Bratislava opäť získa svoje Podhradie

03.04.2019 17:00:00 Adrian Gubčo

Po desaťročiach čakania sa definitívne odhaľuje podoba prvej fázy budúcej Vydrice, ktorá vznikne na mieste v minulosti zaniknutej štvrte a vytvorí tak dôležité pokračovanie historického centra mesta západným smerom. Prvé oficiálne informácie a vizuály dnes predstavili zástupcovia spoločností Lucron a Vydrica Development pred poslancami Hlavného mesta.

Čítať viac

Čo čakať od novej Vydrice?

27.11.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Pomaly sa blíži odhalenie jedného z najvýznamnejšíc projektov v Bratislave – novej Vydrice, ktorá vráti život na miesto, kde niekoľko storočí vznikala mestská štvrť, aby bola kompletne zrovnaná so zemou v druhej polovici 20. storočia. Čo v tejto chvíli vieme a ako sa to odrazí na podobe Vydrice?

Čítať viac

Bolo podané odvolanie voči vyhláseniu estakád Mosta SNP za Národnú kultúrnu pamiatku

08.06.2018 16:20:00 Adrian Gubčo

Na víkend ešte jedna dobrá správa: Portál Bratislava24.sk informuje, že voči vyhláseniu Mosta SNP za Národnú kultúrnu pamiatku, konkrétne jeho estakád, boli podané odvolania zo strany Magistrátu Bratislavy - hlavného mesta SR, mestskej časti Staré Mesto a spoločnosti Vydrica, a.s.

Čítať viac

Vydrica bližšie k realizácii

16.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Zdá sa, že dlhé roky spiaci projekt Vydrice sa hýbe dopredu. Ako informovali Hospodárske noviny, potvrdila sa staršia informácia o vstupe developera Lucron do projektu, ktorého cieľom je vrátiť život na miesto, kde sa kedysi nachádzala historická bratislavská štvrť, ktorá zanikla v 60-tych rokoch 20. storočia, aby uvoľnila miesto výstavbe Mostu SNP a nového sídliska.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube