Author photoAndrej Sárközi 02.02.2023 10:20

Prestížna štvrť sa rozrastie. Dúbravské terasy doplnia Záhradné mesto

Dúbravka zažíva v poslednom období stavebný rozmach, ku ktorému sa pridáva ďalší development. Jeho plány siahajú až do roku 2017, po dlhom období nastal pokrok v jeho príprave až teraz. Nový rezidenčný komplex Dúbravské terasy vyrastie na doteraz neudržiavanom pozemku a výrazne zmení jeho podobu.

Zdroj: Archikód

Zdroj: Archikód

Mestská časť sa za posledné roky rozširuje o nové projekty, ktoré menia obraz Dúbravky. (Staro)nový development od spoločnosti Záhradné Mesto s.r.o., blízkej firme Archikód, bude umiestnený na pozemku pri Ulici Martina Granca v severnej časti Dúbravky, v lokalite známej ako Brižite. Pripravované Dúbravské terasy bude zo severnej strany ohraničovať obytná zóna Tarjanne od YIT Slovakia, z východnej a južnej paneláky sídliska a na západe bude obytný súbor vymedzovať dnes rozostavaný rezidenčný súbor Villa Rustica - Terasy.

Projekt bol v danej lokalite plánovaný už dlhšie. Portál TrendReality ohlásil zámer ešte v roku 2017. Podľa článku sa v tomto období začali vybavovať potrebné povolenia, k ich vydaniu však nedošlo. Miestny úrad vydal oznámenie o začatí územného konania až v decembri 2022 a pre verejnosť bola dokumentácia zverejnená v týchto dňoch. 

Riešenie navrhovanej zástavby reaguje na zložitý svahovitý reliéf územia. Stavať sa bude na území s rozlohou takmer štyritisíc metrov štvorcových. Umiestnené tu budú dva bloky s bytmi. Pribudne tu Hlavný objekt – západné krídlo, ktorý bude tvoriť päťpodlažná budova s jedným podzemným a štyrmi nadzemnými podlažiami. Nachádzať  sa tu bude 17 bytov – 4 dvojizbové, 4 trojizbové a 9 štvorizbových. Hlavná stavba – východné krídlo zase bude disponovať štyrmi podlažiami, jedným podzemným a tromi nadzemnými. Bude tu situovaných 13 bytových jednotiek, z toho 1 dvojizbová, 7 trojizbových a 5 štvorizbových nehnuteľností.

Galéria

  • Hmotová štúdia. Zdroj: Archikód
  • Situácia. Zdroj: Archikód
  • Miesto výstavby. Zdroj: Google StreetView
  • Villa Rustica - Terasy. Zdroj: Archikód
  • Villa Rustica - Terasy. Zdroj: Archikód
  • Villa Rustica - Terasy. Zdroj: Archikód

Celkovo sa tak plánuje tridsiatka bytov. Z izbovosti je zrejmé, že investor bude cieliť na bonitnejších klientov, vrátane rodín. Nadviaže tým na charakter viacerých ním zrealizovaných developmentov v území, najmä susednej Villa Rustica - Terasy. Pripomínať ich bude aj podobou - tak ako pri nich bude medzi blokmi vytvorený priestor pre väčšie predzáhradky priľahlých bytov. V rámci terénnych úprav budú vybudované monolitické oporné múry na zabezpečenie výškových zmien terénu. 

V podzemí sa bude nachádzať garáž a technické miestnosti, počet parkovacích miest bude 50, na teréne je navrhnutých 7 stojísk s kolmým spôsobom radenia. Miesta sú rozdelené do dvoch blokov pomocou pásu zelene, pričom jeden blok pozostáva zo štyroch stojísk a druhý z troch. Podzemná garáž bude napojená na obslužnú komunikáciu na Ulici Martina Granca.

Prístup k parkovacím miestam na teréne bude možný priamo z miestnej obslužnej komunikácie. Popri vonkajšej hrane parkovacích miest je naplánovaný chodník so šírkou minimálne 2 metre resp. 2,25 metra, ktorý ďalej pokračuje k rampe do podzemnej garáže. Odtiaľ sa bude napájať na ukončenie existujúceho chodníka vo východnej časti riešeného územia. 

Zodpovedným projektantom je architekt Peter Vavrica z kancelárie Vavrica Architekti, spojenej s Archikódom. Informácie z minulosti naznačovali prítomnosť zelených striech. Vylúčené to nie je ani v súčasnosti, hoci k dispozícii sú len situácie a hmotové štúdie. Tie ukazujú podobnosť so susedným projektom. Predpoklad, že Dúbravské terasy budú jeho ďalšou etapou, napokon potvrdila exkluzívne pre YIM.BA Eva Husárová z Archikódu: „Dúbravske terasy je pripravované pokračovanie projektu Villa Rustica – Terasy." 

S ohľadom na postup v povoľovaní možno predpokladať, že realizácia sa spustí ku koncu tohto alebo na začiatku budúceho roka.

 

Situácia, Dúbravské terasy napravo. Vľavo Villa Rustica - Terasy. Zdroj: Archikód

Daná časť Dúbravky tak bude pokračovať v radikálnej premene. Ešte vcelku nedávno pritom išlo o vcelku opustené územie. Od roku 2017, kedy sa o projekte Dúbravské terasy hovorilo pravdepodobne naposledy, sa štvrť citeľne posunula. Charakteristickou je pre ňu pomerne vysoký štandard architektúry, a postupne sa zlepšujúca úroveň verejných priestorov. Miesto si tu nachádza aj občianska vybavenosť. 

Vo výsledku tu tak vzniká v súčasnosti asi najmodernejša časť Dúbravky. Okrem zmieňovanej Villa Rustica – Terasy a Tarjanne oblasť dopĺňa aj polyfunkčný projekt Pekná Vyhliadka, Villa Vista či Záhradné Vily, ktoré boli nominované na CE ZA AR. Všetky tieto projekty majú spoločného developera – Archikód a sú súčasťou štvrte, marketingovo nazvanej Záhradné Mesto. Developer má v lokalite rozsiahle plány a venovať sa jej bude ešte dlhé roky. 

V každom prípade, nejde o jediné rozvojové územie v Dúbravke. Taktiež v severnej časti mestskej časti realizuje súbor Agáty Cresco Real Estate, na veľký development sa pripravuje Corwin a plány tu má Hornex či Strabag Real Estate. Južný okraj nanovo zadefinuje štvrť Medze od Penta Real Estate a ďalšiu etapu ohlásili Čerešne City od ITB Development. V (novom) jadre mestskej časti sa pripravuje ďalšia výstavba, ktorá by mohla konkrétnu tvár nabrať už v priebehu tohto roka.  

V budúcnosti bude lokalita Brižite každopádne prestížnejším miestom pre život v rámci Dúbravky, ale aj celej Bratislavy. Záležať to bude aj od samotného investora, ktorý si musí dať záležať na kvalite vyhotovenia a na úspešnom dotiahnutí projektu. Po dlhých rokoch prípravy prichádza čas na jeho dobudovanie a s ním aj ukončenie výstavby v zóne, ktorá má ambíciu spájať to najlepšie z mesta i jeho prírodného okolia. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube