Author photoAdrian Gubčo 02.09.2020 16:26

Druhá etapa Peknej Vyhliadky v Dúbravke je dokončená

Malá štvrť Záhradné Mesto, postupne rastúca na severnom okraji Dúbravky, získala nový prírastok: tesne pred dokončením je druhá etapa rezidenčného projektu Pekná Vyhliadka, ktorý navrhla a zrealizovala architektonicko-developerská spoločnosť Archikód. Projekt je mimoriadne príjemným vstupom do územia, ktorý zvýši jeho kvalitu aj príťažlivosť.

„Záhradné Mesto“ je názov konceptu, ktorým developeri z Archikódu, zoskupení okolo architekta Petra Vavricu, pomenovali zónu na severnom okraji sídliska Dúbravka. Územie bol donedávna nezastavané, postupne tu však vznikajú menšie rezidenčné projekty. S výnimkou obytného súboru Tarjanne od YIT Slovakia je ich autorom práve Archikód.

Názov má odkazovať na veľké množstvo okolitej zelene – zóna je priamo na okraji lesa – a rozvoľnenosť zástavby. Až doteraz však išlo prakticky len o nadštandardné sídlisko, no bez akejkoľvek občianskej vybavenosti a existencie aspoň základných služieb a obchodov. S dokončovaním najnovšieho projektu, Peknej Vyhliadky, sa to mení.

Pekná Vyhliadka, predtým známa ako Laskonka, je umiestnená pri vstupe do zóny v nadväznosti na Ulicu Martina Granca. Južne od projektu sa nachádza veľká nezastavaná lúka, vymedzená je zástavbou bytových domov a Zariadením pre seniorov. Bez zástavby bol aj priestor, kde sa dnes nachádza nový obytný súbor. Výmenou za záber inak nevyužívanej zelene však lokalita získala novú architektonickú a výškovú dominantu.

Už prvá etapa projektu, v rámci ktorej vzniklo na deviatich podlažiach 51 bytov, predznamenala charakter celého developmentu: tento má byť prechodom medzi typickými panelákmi a menšou komornejšou zástavbou v ostatných častiach Záhradného Mesta. Svojim rozsahom vytvára akcent a prirodzené centrum, čo je dotvorené umiestnením šiestich obchodných prevádzok v parteri, pričom pešie koridory pred prevádzkami sú chránené pergolami. V garáži je umiestnených 77 parkovacích miest.  

Druhá etapa tento koncept rozvinula. Tak ako v prvej etape, aj v tejto vznikol dvojsekciový bodový dom, ktorý má jedenásť podlaží a obsahuje 76 bytov. Svojim osadením dotvára nové námestíčko – piazzetu, do ktorej je orientovaných desať obchodných prevádzkok. Nad retailovou sekciou vznikla zelená plocha s krajinárskou úpravou, prístupná pre rezidentov aj návštevníkov. Parkovanie v počte 94 stojísk je umiestnené prevažne v podzemnej garáži.

Byty v projekte sú v princípe priemerného štandardu, hoci časť z nich disponuje podlahovým kúrením. Pozitívom je využitie veľkých francúzskych okien a osadenie pomerne rozsiahlych balkónov, ktoré ideálne dotvárajú architektúru objektu. Ponuka klientov každopádne oslovila, voľné ostávajú už len dva byty – najluxusnejšie mezonetové rezidencie na dvoch najvyšších podlažiach budovy. Čo sa týka ostatných bytov, tieto disponujú racionálnymi dispozíciami, ktoré pripomínajú iné, dobre riešené projekty.

Oproti iným developmentom sa však Pekná Vyhliadka vymedzuje určitými nadštandardnými riešeniami - napríklad recepcia je skôr doménou luxusných projektov. Najväčším benefitom však má byť strešné work-outové ihrisko s komunitnou záhradou, saunou a sedením. Strechy bývajú vo všeobecnosti len málo využívanou časťou budov, hoci poskytujú najmä v hustejšie zastavaných lokalitách miesto pre vytvorenie pobytových priestorov.

Naostatok, pri Peknej Vyhliadke nemožno nespomenúť príťažlivú a rozpoznateľnú architektúru nových domov. Dominantným prvkom je striedanie bielych a šedých horizontálnych pásov v spojení s efektne riešenými balkónmi, danú schému dobre dopĺňa pergola s povrchom z cortenu. Záhradné úpravy a prítomnosť intímnych verejných priestranstiev dotvárajú dobrý pocit z rastúceho obytného súboru. Návšteva projektu, ktorý vzniká v okrajovej polohe mesta, sa takto stáva veľmi príjemným prekvapením.

Projekt je už stavebne dokončený, byty by sa mali odovzdávať v najbližšom období. Do budúcna by mal byť obytný súbor doplnený ešte treťou etapou, ktorá dotvorí sériu verejných priestorov a vymedzí Záhradné Mesto z východnej strany.

 

 

Archikód sa vďaka takýmto projektom ukazuje ako ďalšie úspešné spojenie architektov a developerov. Okrem vydarenej Peknej Vyhliadky boli relatívne nedávno dokončené aj komornejšie Záhradné vily, ktoré boli nominované na Cenu za architektúru (CEZAARa) v minulom roku. Hoci sa popri lepšom N!de nepresadili, ide o veľmi príjemný a kvalitný development, v danej lokalite absolútne vhodný.

Developer sa Peknou Vyhliadkou, resp. jej treťou etapou, v lokalite nezastaví. V príprave je už aj ďalší zámer, Villa Rustica – Terasy. Odhalené vizualizácie prezentujú mimoriadne atraktívne pôsobiacu štvoricu štvor- a päťpodlažných bytových domov, kde bude vďaka využívaniu svahovitého terénu viacero bytov disponovať veľkorysými terasami a predzáhradkami. Vzniknúť tu má 53 bytov vysokého štandardu, takmer polovica už má svojho majiteľa.

Archikód zamýšľa projekt vybudovať v dvoch etapách, podľa oficiálnej webstránky by mali byť dokončené v roku 2022, čo možno nie je úplne presné. Každopádne, pôjde o ďalší príťažlivý prvok, ktorý zvýši prestíž územia.

Tá bude do budúcna dôležitá, keďže developer má aktuálne rozbehnutú ešte jednu veľkú víziu – transformáciu zóny Dúbravka sever – Dúbravčice stred. Pre toto územie aktuálne spracúva urbanistickú štúdiu, ktorá má byť podkladom pre spresnenie predpokladov, vyplývajúcich z Územného plánu. Podľa štúdie by v priestore medzi Záhradným Mestom a predĺženou Saratovskou ulicou mohla vzniknúť zástavba mestského charakteru. Štúdia sa aktuálne prerokováva a pripomienkuje.

Aktivita prichádza v správnu chvíľu, keďže vývoj mesta smeruje k naštartovaniu developmentu medzi Dúbravkou a vznikajúcou štvrťou Bory. Ďalšie investície v území – plánovaný vznik železničného terminálu Bory, nová nemocnica Svet zdravia či teoretické predĺženie električkovej radiály až do Borov - robia z tohto územia investične atraktívnu lokalitu. Preto je vhodné výstavbu vopred vhodným spôsobom zaregulovať.

Ostáva veriť, že na konci dňa bude kvalita nových projektov na úrovni doterajších – napríklad aj Peknej Vyhliadky. Ak bude tento obytný súbor latkou, ktorú budú ostatné zámery a realizácie prekonávať, potom sa severná časť Dúbravky rozšíri o potenciálne veľmi kvalitnú štvrť, ktorá bude príťažlivejším a modernejším doplnkom pôvodného sídliska.

 

Fotografie z 15.8.2020. Pozrite si viac fotografií Peknej Vyhliadky vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Archikód

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube