YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.09.2019 10:40

V dúbravskom Záhradnom Meste pribudnú terasové domy

Severný okraj mestskej časti Dúbravka patrí k rýchlo sa meniacim lokalitám, ktoré boli ešte donedávna nezastavané, no dnes sú už aktívnou súčasťou mesta. Okrem projektov stredného štandardu, ako sú Tammi alebo Dúbravy, vznikajú aj nadštandardnejšie developmenty v okolí Ulice Martina Granca, kde sa realizuje najmä developer Archikód.

Zdroj: Archikód

Zdroj: Archikód

Keďže táto spoločnosť postupne prebudováva celú malú štvrť, jednotlivé projekty zarámcovala do spoločného názvu Záhradné mesto, čo má naznačovať úzke prepojenie zástavby s blízkym prírodným zeleným prostredím. K známym projektom patrí Villa Rustica, Pekná Vyhliadka alebo Záhradné Vily, ktoré sú aktuálne nominované na Cenu za architektúru (CEZAAR-a) v kategórii Bytové domy.

K týmto vcelku podareným projektom by mal teraz pribudnúť nový v podobe bytového súboru Villa Rustica – Terasy. Ten by mal vyrásť južne od existujúcej Villa Rustica, pričom využije svahovitý pozemok, ktorý predznamenal aj podobu súboru.

Pôjde o terasový bytový komplex pozostávajúci z dvojice štvorpodlažných hmôt (A, B), medzi ktorými bude parkovo upravený oddychový priestor. Vznikne tu 27 bytov, z toho 13 v časti A a 14 v časti B. Z tohto počtu bude 7 jednotiek 2-izbových, 9 bude 3-izbových, 8 bude mať 4 izby a vzniknú tu aj tri ešte väčšie rezidencie. Počet parkovacích miest bude 52.

Z danej štruktúry bytov je zrejmé, že developer cieli na bonitnejšiu klientelu, ktorá si môže dovoliť aj väčšie jednotky. Očakávaný je teda vyšší štandard vybavenia aj prevedenia, čo je v spojení s dobrou úrovňou architektúry – Archikód je jednou z rady spoločností spojených s architektonickou kanceláriou (Vavrica Architekti) – predpokladom pre zaujímavý a príťažlivý projekt.

 

Zdroj: Archikód

 

Development má v tejto chvíli vydané rozhodnutie o umiestnení stavby (teda územné rozhodnutie), v blízkej dobe teda bude pravdepodobne žiadať o stavebné povolenie. Kedy sa však spustí výstavba, je otázne. 

Faktom je, že developer už dlhšie disponuje zásadnými povoleniami aj pre súvisiaci projekt „Obytného súboru C – Terasového domu“, ktorý ma vzniknúť na susednom pozemku a s novonavrhovaným komplexom bude prepojený. Tu sa má nachádzať 25 bytov v dvojici trojpodlažných objektov. Výstavba sa však dosiaľ nezačala.

Voči obom projektom sa vyskytli námietky susedov, ktorí naznačujú, že nové vstupy do územia nie sú v súlade s Územným plánom, v oboch prípadoch však boli zamietnuté. Archikód tak má realizáciu plne vo svojich rukách a jedinou bariérou sú očividne len kapacity samotnej spoločnosti.

Tá má totiž aktuálne v Bratislave rozostavané ďalšie projekty – priamo v Záhradnom meste to je Pekná Vyhliadka II, kým v centre sa pracuje na výstavbe projektu Metropolitan Star, ktorý už získava prvé nadzemné podlažie. Čo je trochu nezvyčajné, predaj bytov zatiaľ oficiálne spustený nebol.

Každopádne, pre malú firmu, akou Archikód je, to je poriadna záťaž a preto je pochopiteľné, že aktuálne sa nepúšťa do ďalšieho náročného developmentu. Okrem toho, je to výhodné aj z ekonomického hľadiska, aby si firma rozložila aktivity na dlhšie obdobie, zvlášť keď už má kľúčové povolenia k dispozícii.

Záhradné mesto sa každopádne rozrastie a posilní svoj charakter nadštandardnej rezidenčnej lokality. Na okraji Dúbravky tak postupne vzniká moderná a architektonicky príťažlivá štvrť, ktorá vytvára vcelku jemný prechod medzi mestskou zástavbou a prírodným prostredím. V rámci Bratislavy ide o jeden z lepších príkladov.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Archikód
  • Zdroj: Archikód
  • Zdroj: Archikód

Súvisiace články

Dúbravská Villa Rustica - Terasy získava podobu

26.07.2022 15:49:26 RED

Koniec Dúbravky sa črtá ako perspektívny smer ďalšej expanzie rezidenčného developmentu severozápadne od Bratislavy. Vzniká tu aj projekt Villa Rustica - Terasy od developera Archikód. Ide o súčasť širšieho konceptu, nazvaného Záhradné mesto, teda malej obytnej zóny s výraznou prítomnosťou zelene. Najnovší projekt má byť príkladom nadštandardného prístupu k architektúre aj spojenia mestského života s prírodným prostredím.

Čítať viac

Dokončený projekt: Záhradné Vily

23.07.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Severný okraj Dúbravky je miestom intenzívnej výstavby, ktorá lokalite dodáva modernejší a o niečo exkluzívnejší charakter, čo je, okrem iného, dané aj vyššou úrovňou architektúry niektorých projektov. Príkladom sú pomerne čerstvo dokončené Záhradné vily.

Čítať viac

Construction update: Pekná Vyhliadka, 05.07.2018

18.07.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Ďalším dúbravským rezidenčným projektom je Pekná Vyhliadka, jeden zo skupiny developmentov od developera Archikód prepojeného s architektonickou kanceláriou Vavrica Architekti. Prvá fáza je vo fáze hrubej stavby, začína sa s realizáciou fasády.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube