Author photoAdrian Gubčo 23.06.2020 12:44

Vila Magurská má uzemné rozhodnutie

Menší, no citlivo vnímaný projekt umiestnený v stavebne exponovanej lokalite, je o čosi bližšie k výstavbe. Vila Magurská získala územné rozhodnutie, čím prinesie do hornej časti štvrte Kramáre nové bývanie. Veľká časť zámerov v tejto časti mesta je predmetom kritiky, poukazujúcej na údajne neúmerné zahusťovanie.

Zdroj: OPSA s.r.o.

Zdroj: OPSA s.r.o.

Developer projektu, OPSA s.r.o., požiadal o rozhodnutie už v lete minulého roka, preverovanie žiadosti si tak vyžiadalo približne desať mesiacov. Do svahovitého pozemku medzi ulicami Rozvodná, Likavská a Magurská sa pritom navrhuje relatívne komorný objekt, ktorý má mať len štyri nadzemné podlažia a väčšiu časť pozemku bude zaberať zeleň. Investor sa okrem toho zaviazal aj k určitým zlepšeniam v bezprostrednom okolí zámeru.

Na pozemku sa dnes nachádza starší dom, ktorý bude asanovaný, aby uvoľnil miesto modernej bytovke, ktorá bude mať okrem zmieňovaných štyroch nadzemných podlaží aj dve podzemné. V druhom podzemnom bude umiestnených 15 parkovacích miest, v prvom dvojica bytov (ide ale o polohu vo svahu, takže nebude pôsobiť ako podzemné), na prvom nadzemnom budú opäť dva byty, na druhom a treťom bude po troch bytoch. Najvyššie podlažie bude ustúpené, obsahovať bude jeden byt. Celkovo tak vznikne 11 bytov.

Dané čísla ukazujú, že investor sa rozhodol pre zmenšenie domu – pôvodne sa totiž uvažovalo o päťpodlažnom objekte so 14 bytmi. Takýmto spôsobom reagoval na výhrady susedov z okolia. Vo výsledku sa to pravdepodobne odzrkadlí na cenách jednotlivých bytov, už teraz je však zrejmé, že projekt cieli skôr na bonitnejšiu klientelu, ktorej ponúkne komorné bývanie v dostupnosti zelene.

Okrem zmieňovaných bytov a parkovacích miest v garáži patrí k projektu aj ďalších 14 parkovacích miest na teréne (sedem od Rozvodnej ulice, pričom štyri sú určené pre susedov, a sedem od Magurskej), časť kontajnerov na odpad bude podzemná a developer zrealizuje aj zelené strechy. Na pozemku investora bude vysadených 15 stromov. K ďalším zmenám v okolí projektu bude patriť dobudovanie chodníka na Rozvodnej a kompletná oprava Likavskej. Magurská ulica bude rozšírená.

Nad rámec týchto pozitívnych krokov sa projekt vyznačuje aj decentnou úrovňou architektúry, za ktorou stojí kancelária Architekti.sk. Je zrejmé, že koncept projektu je založený na maximalizácii kontaktu so zeleňou, ako aj so splývaním budovy s ňou, čiže bude v prostredí nenápadná. Súčasťou konceptu sú automaticky aj krajinné úpravy, keďže zeleň sa stáva predĺžením obytného priestoru domu. Najnovšie vizualizácie dokonca ukazujú, že vertikálna zeleň má byť súčasťou fasády do ulice.

Keďže má projekt vydané územné rozhodnutie, ktoré ešte musí získať právoplatnosť, a následne stavebné povolenie, kde platí to isté, spustenie výstavby skôr ako v prvej polovici budúceho roka neočakávam. V takom prípade by mohla byť Vila Magurská realitou na konci roka 2022.

 

Zdroj: OPSA s.r.o.

 

Vila Magurská nebola ani v pôvodnej verzii veľkým projektom, developer však zámer ústretovo znížil a v danej podobe ho má aj povolený. Pohľad na všetky ústupky, ktoré po konzultáciách s občanmi a poslancami spravil, je s ohľadom na jeho rozsah, prekvapivý – ide totiž o skutočne výrazné zmeny. Napriek tomu ani to nemusí stačiť, aby si projekt získal aspoň akceptáciu zo strany niektorých obyvateľov.

Svedčia o tom viaceré pripomienky od susedov, podľa ktorých je aj štvorpodlažná verzia projektu priveľká a prípustné sú podľa nich maximálne dve podlažia. Investor správne reaguje, že urobil pre upokojenie situácie maximum a viac by už nebolo vhodné. Argumenty občanov, ktorí spustili petíciu, sú podľa neho jednoducho vyvrátiteľné, čo potvrdzujú stanoviská dotknutných odborných orgánov, vrátane záväzného stanoviska Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy.

Nepredpokladám však, že toto odôvodnenie bude stačiť. Nielen Vila Magurská, ale aj iné lokálne zámery majú problémy s povoleniami napriek tomu, že ich investori konajú v súlade s existujúcimi územnoplánovacím či legislatívnymi podmienkami a robia ústretové kroky voči okoliu. Celé Kramáre patria k štvrtiam, kde je odpor k výstavbe najvýraznejší.

Vrcholom bola situácia z výstavby projektu Nová Vlárska, kedy niekto na robotníkov dokonca vystrelil zo strelnej zbrane. Nanešťastie, samospráva situácii veľmi nepomáha, primátor Bratislavy Matúš Vallo napríklad argumentuje výstavbou na Kramároch a anekdotou o zničenom živote miestnych seniorov, keď hovorí o nutnosti tvrdej ruky pri posudzovaní developmentu.

Sú však prípady, kedy situácia naozaj došla do extrému a nemá nič spoločné s racionálnym či obozretným prístupom k rozvoju mesta. V prípade tohto projektu už ide takmer o hystériu, ktorej by žiaden zodpovedný zastupiteľ nemal podliehať.

V budúcnosti sa treba takýmto situáciám vyvarovať. Je to jedna z kľúčových úloh Metropolitného inštitútu Bratislavy: moderovať verejnú diskusiu, prehĺbiť znalosť mesta a rozvojových procesov u obyvateľov aj poslancov a trpezlivo vzdelávať tak, aby bolo možné bez zbytočných emócií tvoriť lepšie mesto. Kedy sa tejto role chopí, ostáva nateraz neznáme.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: OPSA s.r.o.
  • Pohľad z Rozvodnej. Zdroj: OPSA s.r.o.
  • Pohľad z Magurskej. Zdroj: OPSA s.r.o.
  • Zdroj: OPSA s.r.o.
  • Zdroj: OPSA s.r.o.
  • Pohľad z Magurskej, Likavská vpravo bude opravená. Zdroj: OPSA s.r.o.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube