Author photoAndrej Sárközi 18.04.2023 13:51

Luxusné byty v prestížnej lokalite. Vila Biela rastie, podobu bývania neukazuje

Na Námestí 1. mája sa nedávno zaplnila dvojica parciel, ktorých zlý stav dlhšiu dobu znižoval úroveň frekventovanej lokality v centre mesta. Vznikol tu projekt Kesselbauer od spoločnosti Proxenta, ktorý prinavracia územiu veľkomestský charakter. Investor s aktivitou v tomto bloku nekončí - rýchlo postupuje vo výstavbe luxusného projektu Vila Biela, ktorý vzniká od Banskobystrickej ulice. 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Námestie 1. mája sa začalo formovať už v 18. storočí. V tomto období vzniklo ako predmestie v tesnej blízkosti bývalého vonkajšieho mestského opevnenia. Medzivojnové obdobie prinieslo veľkú transformáciu, kedy tu začali rásť mohutné funkcionalistické objekty, napríklad komplex Živnodomu alebo hotel Tatra. Východne od námestia vznikli po druhej svetovej vojne objekty súčasnej Slovenskej technickej univerzity. Definitívny rozvoj námestia však nie je dokončený ani dnes. 

Aj to je dôvod, prečo sa na Námestí 1. mája prakticky doteraz nachádzali prieluky. V existujúcej zástavbe ich bolo hneď niekoľko, čo rovnako platí aj o celom mestskom bloku, tvorenom Námestím 1. mája, Banskobystrickou a Jozefskou. 

Ide o lokalitu, na ktorú sa v poslednom období sústredí investičná spoločnost Proxenta. V oblasti má developer až štvoricu projektov. Prvým z nich bol Weinhauer na Jozefskej ulici, ktorý priniesol vyplnenie prieluky súčasne pôsobiacim domom, tvarovo reagujúcim na charakter okolia. Ako ďalší nasledoval v tom istom bloku Kesselbauer, ktorý prináša prestavbu a dostavbu vybúraného pozemku a susednej historickej budovy zo strany Námestia 1. mája. Na nároží Vysokej a Námestia 1. mája sa nachádza zrekonštruovaný objekt Blokk, ktorý priniesol premenu kancelárskej budovy na rezidenčnú. Napokon, na Banskobystrickej už rastie Vila Biela.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
 

Posledný menovaný development je stále len v prvej polovici výstavby. V skutočnosti nepôjde o vilu, ale o bytový dom. Proxenta ho realizuje v nadväznosti na projekt Kesselbauer, jej cieľom je vybudovať komorný rezidenčný projekt, ktorý má zaujať najmä jednoduchosťou a eleganciou. Disponovať má luxusom, veľkorysými výmerami alebo atraktívnymi výhľadmi do Prezidentskej záhrady. Sám developer píše, že je určený „pre ľudí s dobrým vkusom a lepšími finančnými možnosťami“.

Dom bude obsahovať sedem nadzemných podlaží od ulice, z toho dve najvyššie budú ustupujúce. Budova bude mať bielu farbu s prevetrávanou fasádou a podobnými posuvnými panelmi, aké sa objavili už na inej luxusnej novostavbe v centre – Zochova X. Niektoré z bytov projektu Vila Biela, orientované do dvora, bude mať výhľad na zelený vnútroblok. Celkovo sa tu plánuje len 14 rezidencií. 

Veľa informácií o projekte stále nie je známych, vrátane dispozícií alebo podrobností ohľadne bytového štandardu. Oficiálna stránka projektu najnovšie informuje, že bývanie má poskytovať viac, ako všetky doterajšie štandardy, na ktoré sú Bratislavčania zvyknutí. Detaily však špecifikované nie sú.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Dôvodom je možno tvrdenie spoločnosti, že nehnuteľnosť si v dome zatiaľ nie je možné zakúpiť. Ešte v novemberi roku 2019 o tom informoval portál TrendReality. Podľa v tom čase publikovaných informácií developer neplánoval byty ani predávať a zostať by mali vo vlastníctve Proxenty. Či by mohlo ísť o nájomné bývanie, vtedy spoločnosť nekomentovala. 

Napriek dlhej dobe, ktorá odvtedy prešla, firma dnes komunikuje na podobnej úrovni. Pri otázke YIM.BA na byty, ich možný predaj či bližšie predstavenie nehnuteľností uviedol riaditeľ developmentu skupiny Proxenta Martin Škodáček: „Byty nie sú aktuálne zaradené do predaja, preto zatiaľ nebudeme bližšie špecifikovať výmery a detaily jednotlivých nehnuteľností.” Rovnako nie sú známe ani cenové relácie bytových jednotiek. 

Investičná skupina zakúpila projekt už s platným územným rozhodnutím, nasledovalo stavebné konanie a výstavbu zahájil developer hneď, ako sa ukončila výstavba susediaceho projektu Kesselbauer. V úvodných fázach výstavby bol projekt na prelome rokov 2022 a 2023, následne sa pristúpilo k dokončeniu podzemných častí a vzniku prvých nadzemných častí. „Stavba je nad úrovňou terénu, momentálne sa realizujú práce na druhom nadzemnom podlaží,” informuje Škodáček. „Výstavba projektu Vila Biela postupuje podľa plánu. Predpokladaný termín ukončenia výstavby je jún 2024,” uzatvára. 

 

Zdroj: Proxenta

Autorom architektúry projektu je kancelária Endorfine. Doteraz zverejnené vizualizácie sľubujú decentnú úroveň súčasnej architektúry, ktorá nadviaže na postupne sa skvalitňujúcu okolitú zástavbu. Na prízemí by teoreticky mohla vzniknúť aj obchodná prevádzka, resp. prevádzka služieb.

Po dokončení developmentu bude Námestie 1. mája i okolité ulice výrazne premenené. Priestor medzi námestím, Banskobystrockou a Jozefskou sa stane moderným mestským blokom a konečne bez „dier” v zástavbe. Banskobystrická ulica bola donedávna nepochopiteľne prehliadaná, už onedlho by sa mohla premeniť na pretížnu (a aj tak pôsobiacu) lokalitu. Okrem Vily Bielej, ktorá sa má dokončiť v spomínanom termíne, sa v susedstve plánuje aj bytový dom s galériou.

Vila Biela nateraz prináša mnoho otázok. Nedostatok zverejnených informácií v kontexte vysokého štádia výstavby je neštandardný. Developer navyše už dlhšie odmieta priblížiť svoju presnú víziu pre projekt a politiku pri odpredávaní jednotlivých bytov. V centre Bratislavy nepochybne vznikne luxusný bytový dom, či však bude určený aj širšiemu publiku a nielen exkluzívnym klientom, nie je zrejmé. Nateraz sa zdá, že si investor buduje svoju vlastnú "gated community" na jednom z najlepších miest v meste. 

 

Fotografie z 28.3.2023. Pozrite si výstavbu Vily Biela vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube